Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde kovacslg » 26 Sep 2019, 23:34

Astept intrebarile. Eu sunt curios.
In orice caz roiurile, in care am introdus matcile le am format identic ca in alti ani.

Precizez nu neacceptarea a fost problema ci schimbarea lor ulterioara, sau chiar aparitia botcilor de salvare, ambele cazuri dupa ce matcile aveau puiet capacit.

Neacceptarea imediata, constatata la primul control era in limite obisnuite. 4-5 la 60 de roi facuti.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde tiih » 26 Sep 2019, 23:51

jonny_it scrie:
kovacslg scrie:Anul acesta nu.


Daca si anul acesta ne plangem ca nu au iesit regine bune inseamna ca cei care le cresc au o problema.
Sau se fac greseli grave la introducerea lor.


Sa nu amestecam borcanele:
1.Daca matcile nu se accepta imediat cauzele pot fi :greseala apicultorului..calitatea matcii sau "histerezisul"
2.Daca matcile nu se accepta ulterior,familia facand botci,cauzele sunt:calitatea matcii{ inclusiv transportul defectuos si prea indelungat in conditii impropii} si "histerezisul" in nici un caz greseala de introducere a matcilor facuta de apicultor....
Ultima oară modificat de tiih pe 26 Sep 2019, 23:59, modificat 1 dată în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde kovacslg » 26 Sep 2019, 23:57

Eu nu cresc regine pt vanzare. Vand familii, daca pot si merita.
Am zona cu mult polen, cules permanent dar nu abundent, destul de slab comparativ cu rapita fs, numai poliflora, deci propice pt dezvoltare, fara stupine (boli) in jur.

Matcile cam 50% ( depinde de an) cumpar, restul din stupina.

Anul acesta am cumparat matcile incepand din 12 iunie pana la 25 iunie.

La roi din stupina proprie, divizati, prinsi, formati cu botci, cu matci neimperecheate, fenomenul de schimbare / sau botci de salvare ulterior ce aveau cateva rame cu puiet era inexistent.
Departe sa sustin ca matcile s mai bune, mai frumoase etc, doar ca toate sunt ok.
La doi am avut lipsa matca la primul control, am pus alta si merg si alea.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde tiih » 27 Sep 2019, 00:16

Cam aceleasi lucruri am observat si eu....Nu am nici o problema cu matcile din stupina propie..dar mai pica cand cumpar matci ptr "improspatarea sangelui",{inclusiv de la Poieni}..o data la cativa ani...E un fenomen normal,,,natural...Daca din 10 matcii 7 sunt acceptate in totalitate si intra in top 50 din 100..sunt
foarte multumit,,,
Iar fenomenul ne e observat de cativa anisori..ci incepand cu 1984!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Balian » 27 Sep 2019, 07:00

Deci mai detailat. La 3 roiuri din 30, formate pe foițe pe 25 mai la prima verificare după o săptămână
am găsit fără matcă cu puiet și botci de salvare. La un al partrulea mai târziu cu o lună același fenomen.
Am lăsat să împerecheeze și la unu după un timp încă odată, matca dispărută boti de salvare. A avut
puiet normal la început și a terminat trântoriță la urmă.
Mă gândesc ce mă așteaptă la anul cu această șarjă? :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde ignatov andrei » 28 Sep 2019, 14:20

Nimeni nu pomeneste de "bagatul nasului" in ghemul de albine facut pe matci, nimeni nu spune nimic de melanoza, sau alte motive pentru care matca devine "mai proasta decat cea din curte"...!!!
Adica ce-am scris mai sus face parte din siderurgie si navomodele, nu din apicultura...! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Balian » 28 Sep 2019, 14:48

ignatov andrei scrie:Nimeni nu pomeneste de "bagatul nasului" in ghemul de albine facut pe matci, nimeni nu spune nimic de melanoza, sau alte motive pentru care matca devine "mai proasta decat cea din curte"...!!!
Adica ce-am scris mai sus face parte din siderurgie si navomodele, nu din apicultura...! :lol:

Mulțunesc pentru ajutor. Fenomenul fiind la începutul vieții mătcilor nu m-am gândit la această
variantă. Nici la altele. Eram fără explicație.
Cum am citit boala este favorizată de vreme răcoroasă și ploioasă, ce a fost bogat în această primăvară.
Deci concluzie, dacă îmi permiteți, restul mătcilor care a trecut vara în bine, poate fi scăpate eventual. (?)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde ignatov andrei » 28 Sep 2019, 20:05

Balian scrie:
ignatov andrei scrie:Nimeni nu pomeneste de "bagatul nasului" in ghemul de albine facut pe matci, nimeni nu spune nimic de melanoza, sau alte motive pentru care matca devine "mai proasta decat cea din curte"...!!!
Adica ce-am scris mai sus face parte din siderurgie si navomodele, nu din apicultura...! :lol:

Mulțunesc pentru ajutor. Fenomenul fiind la începutul vieții mătcilor nu m-am gândit la această
variantă. Nici la altele. Eram fără explicație.
Cum am citit boala este favorizată de vreme răcoroasă și ploioasă, ce a fost bogat în această primăvară.
Deci concluzie, dacă îmi permiteți, restul mătcilor care a trecut vara în bine, poate fi scăpate eventual. (?)


Dracu' nu face manastire, dar ma incumet sa spun ca: MAI MULT CA SIGUR!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde tiih » 30 Sep 2019, 08:34

Intr-adevar eu nu am spus nimic de melanoza,de nosema apis si de alte cateva boli specifice matcilor....ptr ca le-am inclus la capitolul calitatea matcii.....(atat din punct de vedere ereditar cat si...sanitar!!!).Nici nu va inchipuiti cate familii de abine si cate matci sunt afectate de acel protozoar in stare latenta ce se activeaza la aparitia conditiilor propice....
Cine cunoaste fenomenul..e suficient sa se uita pe capacele stupilor primavare,mult dupa zborul total de curatenie.....prin martie...aprilie... dupa cateva zile la rand, nefavorabile zborului albinelor!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Balian » 30 Sep 2019, 18:08

tiih scrie:Intr-adevar eu nu am spus nimic de melanoza,de nosema apis si de alte cateva boli specifice matcilor....ptr ca le-am inclus la capitolul calitatea matcii.....(atat din punct de vedere ereditar cat si...sanitar!!!).Nici nu va inchipuiti cate familii de abine si cate matci sunt afectate de acel protozoar in stare latenta ce se activeaza la aparitia conditiilor propice....
Cine cunoaste fenomenul..e suficient sa se uita pe capacele stupilor primavare,mult dupa zborul total de curatenie.....prin martie...aprilie... dupa cateva zile la rand, nefavorabile zborului albinelor!!!


De opt ani îmi cumpăr mătci. Cu asemenea problemă nu m-am întâlnit până acum. Eram fără explicație. Nu acțiunea ”bolii”
în sine m-a îngrijorat, ci incertitudinea despre viitorul restului efectivului. Ajutorul venit de la d-nul Ignatov se pare logic,
și dacă se adeverește, viitorul celor rămase (care până în momentul de față se pare OK), nu va fi sumbru. Vom vedea. :?:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 01 Oct 2019, 15:10

cornelioandanciu scrie:Va referiti la puiet capacit discontinuu, intrerupt , intre care sint pontate oua si larve ? (Nu chiar puiet pestrit, deoarece zonele capacite sint destul de mari ) .Daca este asta, eu nu cred ca este vorba de nosemoza, deoarece ,dupa cate stiu eu, nosemoza este o boala a albinelor adulte, nu a puietului.daca este asa cum am spus eu, cea mai inofensiva problema ar fi puiet racit, dupa care urmeaza celelalte, in ordinea gravitatii.
P.s. Scuze, abia acum am vazut ca este vorba de capacele stupilor ,nu de capacelele fagurilor.


Daca ne luam doar dupa carti aveti dreptate. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde ignatov andrei » 01 Oct 2019, 20:40

Balian scrie:
tiih scrie:Intr-adevar eu nu am spus nimic de melanoza,de nosema apis si de alte cateva boli specifice matcilor....ptr ca le-am inclus la capitolul calitatea matcii.....(atat din punct de vedere ereditar cat si...sanitar!!!).Nici nu va inchipuiti cate familii de abine si cate matci sunt afectate de acel protozoar in stare latenta ce se activeaza la aparitia conditiilor propice....
Cine cunoaste fenomenul..e suficient sa se uita pe capacele stupilor primavare,mult dupa zborul total de curatenie.....prin martie...aprilie... dupa cateva zile la rand, nefavorabile zborului albinelor!!!


De opt ani îmi cumpăr mătci. Cu asemenea problemă nu m-am întâlnit până acum. Eram fără explicație. Nu acțiunea ”bolii”
în sine m-a îngrijorat, ci incertitudinea despre viitorul restului efectivului. Ajutorul venit de la d-nul Ignatov se pare logic,
și dacă se adeverește, viitorul celor rămase (care până în momentul de față se pare OK), nu va fi sumbru. Vom vedea. :?:


Intr-o zi am livrat cateva sute de matci. O persoana a luat 100 buc. si le-a ridicat de la stupina. In fata lui am numarat 100 cutii din gramada de cateva sute. Celelalte au plecat cu autocarele spre cele 4 zari. Dupa o luna si jumatate, la cel cu 100 buc. au aparut probleme, ca la tine. La ceilalti... NIMIC!

Omul e mai mult decat inclinat sa creada ca matcile sunt asa din cauza mea...! :lol: :lol:
Fara cuvinte!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Balian » 02 Oct 2019, 00:12

ignatov andrei scrie:
Balian scrie:De opt ani îmi cumpăr mătci. Cu asemenea problemă nu m-am întâlnit până acum. Eram fără explicație. Nu acțiunea ”bolii”
în sine m-a îngrijorat, ci incertitudinea despre viitorul restului efectivului. Ajutorul venit de la d-nul Ignatov se pare logic,
și dacă se adeverește, viitorul celor rămase (care până în momentul de față se pare OK), nu va fi sumbru. Vom vedea. :?:


Intr-o zi am livrat cateva sute de matci. O persoana a luat 100 buc. si le-a ridicat de la stupina. In fata lui am numarat 100 cutii din gramada de cateva sute. Celelalte au plecat cu autocarele spre cele 4 zari. Dupa o luna si jumatate, la cel cu 100 buc. au aparut probleme, ca la tine. La ceilalti... NIMIC!

Omul e mai mult decat inclinat sa creada ca matcile sunt asa din cauza mea...! :lol: :lol:
Fara cuvinte!

Corect. Dacă am fi fost numai eu în situația asta. Însemna că am greșit. Poate chiar am grerșit.
În jurul meu însă mai mulți au avut exact acestă problemă.
Ani la rând totul a fost OK. Pierderi minimale. Acum peste 10%.
Mătci provenind din diferite surse. Al meu din afara țării la altii din țară.
Am căutat explicație. Nu am vrut să dau vină pe crescător. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde yuonyuon » 02 Oct 2019, 08:37

ce sa intaplat mai exact??...fara sa folosim ghilimele si fizica cuantica.....

si eu am avut din 100 de matci cateva cazuri si nu am prins ideea.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde kovacslg » 02 Oct 2019, 10:09

E greu de verificat situatia.
E ca la masini cand " vanzatorul de masini " i ti spune sa fi linistit, ca el a vandut o suta de masini si toti clientii is multumiti.

Pe de alta parte eu nu am relatat aceste lucruri pt a gasi vinovati, ci pentru a gasi solutii.
Adica sa identificam posibile cauze, indiferent in sarcina cui cade rezolvarea acestora.

Asadar ce situatii sau greseli pot fi la apicultor / crescator care genereaza evolutiile semnalate in postarile anterioare?
Respecte
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Balian » 02 Oct 2019, 11:04

yuonyuon scrie:ce sa intaplat mai exact??...fara sa folosim ghilimele si fizica cuantica.....

si eu am avut din 100 de matci cateva cazuri si nu am prins ideea.....


Asta am găsit, despre melanoză:(nu mai pun în ghilimele :lol: )
3.Melanoza
Este o boală care afectează aparatul genital al mătcii şi glandele salivare ale albinelor lucrătoare.
Etiologie
Agentul patogen este ciuperca Melanosella mors apis, care creşte numai pe medii speciale de cultură. El se localizează, în special, în ovare.
Contaminarea se face pe cale bucală, mai întâi la albinele lucrătoare, apoi agentul se înmulţeşte în glandele salivare şi de aici se transmite odată cu lăptişorul de matcă.
Simptome
Mătcile atinse de melanoză prezintă inapetenţă, încetează treptat depunerea ouălor, au abdomenul mărit, mobilitate redusă, cad de pe faguri, iar la extremitatea anală prezintă un dop cu excremente uscate. Mor după câteva zile. Ele au ovarele atrofiate şi pline cu aglomerări pigmentare de nuanţă închisă. Melanoza afectează mătcile indiferent de vârstă şi se pare că ea este influenţată de unii factori de mediu şi, în special, de timpul rece şi umed.
Mierea de mană care provoacă tulburări toxice în organismul albinelor favorizează declanşarea melanozei, existând posibilitatea ca boala să fie introdusă în stup odată cu mierea de mană.
Tratamentul
medicamentos nu a fost elaborat încă, motiv pentru care se recomandă înlocuirea mătcilor bolnave şi crearea unor condiţii optime de dezvoltare a familiilor de albine.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori