Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 25 Sep 2019, 14:47

tiih scrie:... cu fenomenu de "histereziz" care exista indubitabil intr-un anumit procent,dar care nu prea e pomenit nici de marii crescatori de matci....si de care trebuie tinut cont, cind achizitionam un mumar mai mare de matci....


Cred ca va refereati la HETEROZIS
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde kovacslg » 25 Sep 2019, 17:00

ignatov andrei scrie:
kovacslg scrie:Asadar cat mai multi, produceti matcile proprii...a fost o indemnare, care se poate considera si o solutie pe termen lung la aceasta problema si nu numai.

A creste matci... e una, a fi crescator ... e alta!
De multe ori, crescatorii indeamna pe apicultori sa-si creasca matcile, pentru ca numai asa vor constientiza ca nu e simplu sa obtii uniformitate, abia apoi calitate!


Nu cred ca asta era motivul, dar in fine.
Nu a facut el filosofie ce ar insemna sa fi crescator si numai a creste matci...
A indemnat cat mai multi apicultori sa faca selectie in stupina si sa faca matci.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde paul » 25 Sep 2019, 20:24

Shrek scrie: ori ce vand producătorii de matci sunt la fel de.....bune ca si ale mele!

Daca nu discutam despre rase ... este mai mult decat pertinenta observatia de mai sus !
L-a vazut careva pe Ilie Iacomi cu lanteta prin ... videoclipuri ? Omul face regine de salvare si probabil si din botci de roire. Dinspre asta ... multi selectioneri ar vrea sa aiba familii ca ale lui ! ;)
Nu contest selectia, nici selectionerii, contest doar povestile despre calitatile reginelor selectate ! 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Shrek » 25 Sep 2019, 20:39

paul scrie:
Shrek scrie: ori ce vand producătorii de matci sunt la fel de.....bune ca si ale mele!

Daca nu discutam despre rase ... ....

Dacă citesti cu atentie intreaga" concluzie" vei vedea ca este o ...ironie!
Mesajul care am dorit sa-l transmit a fost ca, nu toate matcile cumpărate se ridică la nivelul așteptărilor. Ba, ca sa fiu oleacă carcotas, as spune ca producatori de matci, incearca să ne facă dependenți asemeni ...producătorilor de fan!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 25 Sep 2019, 20:49

paul scrie:Daca nu discutam despre rase ... este mai mult decat pertinenta observatia de mai sus !
L-a vazut careva pe Ilie Iacomi cu lanteta prin ... videoclipuri ? Omul face regine de salvare si probabil si din botci de roire. Dinspre asta ... multi selectioneri ar vrea sa aiba familii ca ale lui ! ;)
Nu contest selectia, nici selectionerii, contest doar povestile despre calitatile reginelor selectate ! 8-)


Faceti cativa roi doar cu puiet + albine si vedeti in cat timp ies primele regine, o sa fiti surprinsi. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde yuonyuon » 25 Sep 2019, 20:50

Cu alte cuvinte producatorii de matci vor sa faca proft !!!
auzi la eii......

o mica observatie as avea pentru crescatorii de matci...cand vand matci sa puna in pachet si instructiunile de folosire....
garantie ...ca la telefon ca daca i spargi ecranu sau scapi in apa...... adio......

macar cele 3 (calcate n picioare)tempeatura hrana si spatiu....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Shrek » 25 Sep 2019, 21:34

jonny_it scrie:Faceti cativa roi doar cu puiet + albine si vedeti in cat timp ies primele regine, o sa fiti surprinsi. :D

De ce am fi surprinși? Daca faci roiurile înainte de salcam , sa nu ai surpriza invaziei de....elicoptere, ai regine imperecheate, cam tot atunci când " reusesc sa-ti trimita( ori catadicsesc) crescătorii! Deci cam pe la începutul lunii iunie. Plus, minus o saptamana! Loz în plic este in ambele situatii. Doar ca la cele "importate", ai posibilitatea sa dai vina pe producator!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde tiih » 25 Sep 2019, 22:34

jonny_it scrie:
tiih scrie:... cu fenomenu de "histereziz" care exista indubitabil intr-un anumit procent,dar care nu prea e pomenit nici de marii crescatori de matci....si de care trebuie tinut cont, cind achizitionam un mumar mai mare de matci....


Cred ca va refereati la HETEROZIS


NU..ma refeream la "histerezis"un termen specific fizicii dar care are corespondent si in alte ramuri ale stiintei...economie,psihologie..si de ce nu apicultura...
Concret..daca iau 10 matci de la cineva si le introduc in familiile mele{si reciproca e adevarata}chiar daca au fost acceptate la inceput toate 10 matci..vor apare pe parcurs botci de schimbare la cel putin 10...20% din efectiv...ptr ca multe familii de albine manifesta fenomenul de respingere a ceva ce e strain de hemolinfa si materialul sau genetic...se manifesta o "remanenta" fata de trecutul lor ...intr-o exprimare empirica....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 26 Sep 2019, 13:12

Dl Tih, 10-20% nu este putin cam exagerat procentul?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde kovacslg » 26 Sep 2019, 15:07

Anul acesta nu.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 26 Sep 2019, 17:07

kovacslg scrie:Anul acesta nu.


Daca si anul acesta ne plangem ca nu au iesit regine bune inseamna ca cei care le cresc au o problema.
Sau se fac greseli grave la introducerea lor.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde kovacslg » 26 Sep 2019, 17:26

La mine a fost primul an cu multe matci acceptate si ulterior schimbate, sau acceptate si peste 2-3 sapt cu botci de salvare, dupa ce matca a ouat cateva rame.
Pe de alta parte incepand de la 25 aprilie, daca retin, pana in 9-10 iunie era numai ploaie.
Am plecat la salcam in noroaie prin 6-8 mai si am venit acasa tot in noroaie in 8-9 iunie.
Probabil perioada asta nu le a ajutat nici pe crescatori...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 26 Sep 2019, 18:35

kovacslg scrie:La mine a fost primul an cu multe matci acceptate si ulterior schimbate, sau acceptate si peste 2-3 sapt cu botci de salvare, dupa ce matca a ouat cateva rame.
Pe de alta parte incepand de la 25 aprilie, daca retin, pana in 9-10 iunie era numai ploaie.
Am plecat la salcam in noroaie prin 6-8 mai si am venit acasa tot in noroaie in 8-9 iunie.
Probabil perioada asta nu le a ajutat nici pe crescatori...


Si aici a plouat mult, zona de munte, de obicei ploua mult, anul acesta insa a fost peste medie. Saptamani intregi cu ploi.
Cand ai inceput cresterile? Prima serie nici la mine nu a fost cea mai reusita ca numar de regine imperecheate, dar este greseala mea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde ignatov andrei » 26 Sep 2019, 19:32

paul scrie:
L-a vazut careva pe Ilie Iacomi cu lanteta prin ... videoclipuri ? Omul face regine de salvare si probabil si din botci de roire. Dinspre asta ... multi selectioneri ar vrea sa aiba familii ca ale lui ! ;)


:lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Balian » 26 Sep 2019, 20:51

jonny_it scrie:Daca si anul acesta ne plangem ca nu au iesit regine bune inseamna ca cei care le cresc au o problema.
Sau se fac greseli grave la introducerea lor.

Și eu am avut pierderi de mătci peste 10% dintro șarjă cumpărată la 25 mai.
Le inrtoduc în roiuri scuturate ținute la rece și întuneric 2 zile. Așa fac de 8 ani. Niciodată nu am avut o rată așa mare de schimbare imediat după acceptare ca în acest an.
(crescătorul este în meserie de cca. 30 de ani.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 26 Sep 2019, 21:10

Balian scrie:Și eu am avut pierderi de mătci peste 10% dintro șarjă cumpărată la 25 mai.
Le inrtoduc în roiuri scuturate ținute la rece și întuneric 2 zile. Așa fac de 8 ani. Niciodată nu am avut o rată așa mare de schimbare imediat după acceptare ca în acest an.
(crescătorul este în meserie de cca. 30 de ani.)


Am o lista de cel putin 10 intrebari care pot sa ne spuna cauza, dar deviem de la subiect. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori