Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde ignatov andrei » 04 Mai 2020, 22:35

Aurel1959 scrie:Am avut lazi orientate pentru iernare cu fata spre rasarit.Asa s-a nimerit ,deci ambele familii orientate la fel si tot nu s=au dezvoltat la fel. Nu stiu ce sa zic!O sa am in vedere acest aspect si o sa mai incerc.


Daca urdinisele sunt spre Rasarit, nu e clar ca un perete e la Nord si unul la Sud...?
Deci, unul va sta tot timpul in umbra!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde yuonyuon » 05 Mai 2020, 08:04

din cate imi aduc aminte stupii se pun cu fata la sud ...si casele se construiesc cu fata la sud ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Balian » 05 Mai 2020, 12:02

yuonyuon scrie:din cate imi aduc aminte stupii se pun cu fata la sud ...si casele se construiesc cu fata la sud ...

Numai dacă strada are un singur rând de case. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde yuonyuon » 05 Mai 2020, 13:03

Balian scrie:
yuonyuon scrie:din cate imi aduc aminte stupii se pun cu fata la sud ...si casele se construiesc cu fata la sud ...

Numai dacă strada are un singur rând de case. :lol:
la mine in lunca brailei toate casele sunt in forma de L cu fata la sud indiferent de strada....din cauza crivatului si soarele

la stupi lafel se pun cu fata la sud pentru ca soarele sa incalzeasca peretele frontal.....
eu nu am avut probleme cu nici un fel de depopulare la stupi 2 in 1 ...dezboltari normale ...desi am vreo 44 de roi in astfel de cutii eu nu am placjul acela despartitor(cel de la urdinis..vertical) iar unele din cutii au o singura culoare....


probleme avveam cand faceam roi cu matci neimperecheate(botci) ...unde se imperechea matca prima acolo se ducea si albina.....cealata parte ramanea parasita ...urdinisile erau pe aceiasi parte...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Aurel1959 » 05 Mai 2020, 22:46

tiih scrie:Ia incercati dvs.sa iernati doua familii de albine intr-un stup orizontal de 20 rame cu distanta dintre urdinisuri de jumate de metru,cu diafragma de lemn groasa de cel putin 1cm ,perfect etansa(avand pe margine fasii de cauciuc prinse in tinte)cu o scandurica de 10- 20 cm fixata la exterior, la mijlocul peretelui stupului,cu vopsea diferita in dreptul celor doua familii de albine,cu niste bete infipte in pamant pe o distanta de juma de metru in continuarea scandurii din exterior,ca un fel de gardut si totul o sa fie perfect :!: ..nici vorba de feromoni :o
In acesti stupi orizontali eu pui roii noi formati la sfarsitul sezonului de roire( caci primii roi din mai..au cat la FS)Nici nu va inchipuiti ce iernare usoara si ce dezvoltare exploziva au in aprilie anul urmator ,daca pe linga conditiile enumerate mai sus,diafragma are la mijloc si 2-4 dm2 de sita dubla...Mai ales cand au 7-10 rame fiecare si inca mai beneficiaza de caldura reciproca!
Ca si in oricare alt domeniu si in apicultura,jumatatile de masura costa.Nu poti face din .....nimic bici si sa mai ai pretentia si sa plesneasca!

Cand am inceput aceasta activitate, primii 5 stupi au fost orizontali pe 20 de rame.Ca sa pot sa maresc numarul de familii, in al doilea an, am facut exact ceia ce spuneti.Am despartit lada in doua cu diafragma de scandura plina numai ca de 1,5 cm. grosime.Am facut apoi alti 30 pe 16 rame.Dupa ce am trecut la verticali, toti stupii orizontali au fost despartiti in doua si folositi la cresterea de roi si iernare .
Unii au mers bine exact cum spuneti iar altii nu au mers in sensul ca una din familii era mai slaba.Cauza nu o stiu exact, o intuiesc doar.Ce stiu exact este ca nu gardutu, fasiea de cauciuc si toate celelalte este cauza.Toti au fost la fel echipati si procentul de reusita a fost de 50%.Un alt inconvenient este ca primavara mai trebuie sa muncesc o data la transvazare ca asa nu poti sa-i lasi .Daca familiile nu se mai cumpara si nu ai lazi, ai puso, muncesti degeaba.Cand ai cateva lazi si vrei sa te dezvolti merita efortul.
Eu unul nu mai procedez asa decat daca am garantia ca nu muncest degeaba.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Aurel1959 » 05 Mai 2020, 22:53

yuonyuon scrie:din cate imi aduc aminte stupii se pun cu fata la sud ...si casele se construiesc cu fata la sud ...

Da, confirm faptul ca iti amintesti bine, numai ca uneori te mai adaptezi si la conditii impuse si daca erai atent cand ai citit... ;) Oricum multumesc de informatii.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde ignatov andrei » 06 Mai 2020, 00:19

Pun poza, incerc sa explic...
Vine nenea "tiih", explca si dumnealui...
Voi, ori sunteti ... (nu stiu cum sa va spun), ori sunteti MOHAELELE apicole create de mircea balbaitul, adica patronul acestui forum...!
Sa fiti iubiti, dar... da-va dracu' de anonimi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde tiih » 06 Mai 2020, 07:41

Aurel1959 scrie:.......
Unii au mers bine exact cum spuneti iar altii nu au mers in sensul ca una din familii era mai slaba.Cauza nu o stiu exact, o intuiesc doar.Ce stiu exact este ca nu gardutu, fasiea de cauciuc si toate celelalte este cauza.Toti au fost la fel echipati si procentul de reusita a fost de 50%.Un alt inconvenient este ca primavara mai trebuie sa muncesc o data la transvazare ca asa nu poti sa-i lasi .Daca familiile nu se mai cumpara si nu ai lazi, ai puso, muncesti degeaba.Cand ai cateva lazi si vrei sa te dezvolti merita efortul.
Eu unul nu mai procedez asa decat daca am garantia ca nu muncest degeaba.


1.Prin iernarea a doi roi intr-o lada si mentinerea lor in aprilie pana ce mustesc de 10 rame acoperite cu albine,daca am si eliminat ratacirea albinelor,am indeplinit unul din postulatele apiculturii,,factorul CALDURA..dar nu si ceilalti factori, inclusiv calitatea matcii...altfel nu imi explic de ce nu s-ar dezvolta amundoi roii la fel.....
Eu am reusit in sute de cazuri...
2."Eu unul nu mai procedez asa decat daca am garantia ca nu muncest degeaba"..am mai spus-o candva,o stupina(a se citi minim 50 familii de albine)...e ca o uzina,ca o fabrica...trebuie sa iti faci traba cat mai bine...trebuie sa cheltui niste bani,nu exista jumatati de masura daca vrei performanta..chiar daca sunt si periode de criza..cum trecem acum....Reversul medaliei.e aparitia bolilor si imprastierea lor prin pastorale si nu numai....Cei care cred altfel, mai devreme sau mai tarziu vor da chix....si atunci ar fi mai bine sa renunte si sa se apuce de altceva...eventual de sericicultura(cresterea viermilor de matase....) :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 06 Mai 2020, 11:06

[quote="tiih"

1.Prin iernarea a doi roi intr-o lada si mentinerea lor in aprilie pana ce mustesc de 10 rame acoperite cu albine,daca am si eliminat ratacirea albinelor,am indeplinit unul din postulatele apiculturii,,factorul CALDURA..dar nu si ceilalti factori, inclusiv calitatea matcii...altfel nu imi explic de ce nu s-ar dezvolta amundoi roii la fel.....
Eu am reusit in sute de cazuri...
2."Eu unul nu mai procedez asa decat daca am garantia ca nu muncest degeaba"..am mai spus-o candva,o stupina(a se citi minim 50 familii de albine)...e ca o uzina,ca o fabrica...trebuie sa iti faci traba cat mai bine...trebuie sa cheltui niste bani,nu exista jumatati de masura daca vrei performanta..chiar daca sunt si periode de criza..cum trecem acum....Reversul medaliei.e aparitia bolilor si imprastierea lor prin pastorale si nu numai....Cei care cred altfel, mai devreme sau mai tarziu vor da chix....si atunci ar fi mai bine sa renunte si sa se apuce de altceva...eventual de sericicultura(cresterea viermilor de matase....) :idea:[/quote]


Sunt intru totul de acord cu cele de mai sus. Pentru a avea succes in apicultura trebuie in primul rand dragoste pentru albine. Trebuie sa faci tot ce iti sta in putinta pentru a le crea conditii bune atat in sezonul activ cat si pentru iernare. Acest lucru presupune niste cheltuieli destl de substantiale la inceput, asa cum spune colegul mai sus, dar ele nu raman datoare cheltuielile se amortizeaza dar nu peste noapte.
Referitor la amplasarea stupilor in functie de punctele cardinale, eu am 80% dintre stupi cu urdinisele spre rasarit. E vorba de configuratia terenului care are o inclinatie in acea directie. Am deasemenea stupi orizontali in care am cate 2 familii pe cate 20 de rame, cu posibilitatea de ale adauga magazii. Sunt stupi cu care am inceput apicultura. Nu ies intotdeauna din iarna la fel de puternici. Acest lucru depinde de varsta si prolificitatea reginelor., Dar nu e o regula ca cei de la nord sa ramana in urma, se intampa si invers.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Aurel1959 » 06 Mai 2020, 21:35

Vasile_Bucovineanu scrie:[quote="tiih"

1.Prin iernarea a doi roi intr-o lada si mentinerea lor in aprilie pana ce mustesc de 10 rame acoperite cu albine,daca am si eliminat ratacirea albinelor,am indeplinit unul din postulatele apiculturii,,factorul CALDURA..dar nu si ceilalti factori, inclusiv calitatea matcii...altfel nu imi explic de ce nu s-ar dezvolta amundoi roii la fel.....
Eu am reusit in sute de cazuri...
2."Eu unul nu mai procedez asa decat daca am garantia ca nu muncest degeaba"..am mai spus-o candva,o stupina(a se citi minim 50 familii de albine)...e ca o uzina,ca o fabrica...trebuie sa iti faci traba cat mai bine...trebuie sa cheltui niste bani,nu exista jumatati de masura daca vrei performanta..chiar daca sunt si periode de criza..cum trecem acum....Reversul medaliei.e aparitia bolilor si imprastierea lor prin pastorale si nu numai....Cei care cred altfel, mai devreme sau mai tarziu vor da chix....si atunci ar fi mai bine sa renunte si sa se apuce de altceva...eventual de sericicultura(cresterea viermilor de matase....) :idea:



Sunt intru totul de acord cu cele de mai sus. Pentru a avea succes in apicultura trebuie in primul rand dragoste pentru albine. Trebuie sa faci tot ce iti sta in putinta pentru a le crea conditii bune atat in sezonul activ cat si pentru iernare. Acest lucru presupune niste cheltuieli destl de substantiale la inceput, asa cum spune colegul mai sus, dar ele nu raman datoare cheltuielile se amortizeaza dar nu peste noapte.
Referitor la amplasarea stupilor in functie de punctele cardinale, eu am 80% dintre stupi cu urdinisele spre rasarit. E vorba de configuratia terenului care are o inclinatie in acea directie. Am deasemenea stupi orizontali in care am cate 2 familii pe cate 20 de rame, cu posibilitatea de ale adauga magazii. Sunt stupi cu care am inceput apicultura. Nu ies intotdeauna din iarna la fel de puternici. Acest lucru depinde de varsta si prolificitatea reginelor., Dar nu e o regula ca cei de la nord sa ramana in urma, se intampa si invers.[/quote]


Iar eu sunt intru totul de acord cu dumneavoastra si departe de mine gandul de a contrazice pe cineva.Nu inteleg de ce atata suparare la unii.Daca asta s-a inteles , imi cer scuze.Singura mea observatie a fost ca sansa de reusita a iernarii 2/1, nu este 100%.Cel putin asa a fost la mine. Daca la altii a fost procentu de reusita de 100%, foarte bine.La problema reginelor m-am gandit si eu.Pentru ca, conditiile de cazare au fost aceleasi ,unii au mers altii au mers dar nu la fel.Daca spune cineva ca in stupina s-a toate familiile sant egale , eu ma indoiesc ca e asa.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Aurel1959 » 06 Mai 2020, 22:15

ignatov andrei scrie:Pun poza, incerc sa explic...
Vine nenea "tiih", explca si dumnealui...
Voi, ori sunteti ... (nu stiu cum sa va spun), ori sunteti MOHAELELE apicole create de mircea balbaitul, adica patronul acestui forum...!
Sa fiti iubiti, dar... da-va dracu' de anonimi!


:lol: Andrei, initial nu am vrut sa nu-ti raspund, dar m-am razgindit, pentru ca vreau sa-ti multumesc pentru bunavointa de a pune acea poza, intradevar faina.Din punctul asta de vedere eu sant dezavantajat pentru ca nu stiu sa pun pozele sau filmele. Intrbare: In acei stupi, garantezi ca toate familiile sant la acelas nivel sau ia-i pozat doar si nu stii ce contin ? Stai bland glumec! Si acum daca tot am decis sa-ti raspund, findca te consider ca un prieten desi nu te cunosc, imi permit sa-ti dau un sfat: Cand servesti, ia baiatu cu apa sau sifon! Mai diminueaza din efect.Se obisnuieste si pe la noi, dar din ce am vazut la Vaslui, noi santem copii. :)
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde yuonyuon » 06 Mai 2020, 22:57

Aurel1959 scrie:Am avut lazi orientate pentru iernare cu fata spre rasarit.Asa s-a nimerit ,deci ambele familii orientate la fel si tot nu s=au dezvoltat la fel. Nu stiu ce sa zic!O sa am in vedere acest aspect si o sa mai incerc.
daca tot e far suparari ...ia fiti atent aci ...
cum adica orientate lafel ...adica una la nord si una la sud ???asta inseamna lafel...??

stupi 2 in unu se pun cu fata la sud despărțiți printr un placaj ceva subtire pentru a se incalzii reciproc...nu cum zice tihii scandura de 1.5 cm ...
scrieti mult si pe langa subiect ....fara suparare...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde yuonyuon » 06 Mai 2020, 23:01

in sezonul rece soarele bate cel mai tare intre orele 12 -14 si atunci se afla la sud....
daca erau stupi cu fata la rasarit il incalzea numa pe cel de la sud...iar cel de la nord murea de "invidie"
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Aurel1959 » 07 Mai 2020, 01:11

yuonyuon scrie:
Aurel1959 scrie:Am avut lazi orientate pentru iernare cu fata spre rasarit.Asa s-a nimerit ,deci ambele familii orientate la fel si tot nu s=au dezvoltat la fel. Nu stiu ce sa zic!O sa am in vedere acest aspect si o sa mai incerc.
daca tot e far suparari ...ia fiti atent aci ...
cum adica orientate lafel ...adica una la nord si una la sud ???asta inseamna lafel...??

stupi 2 in unu se pun cu fata la sud despărțiți printr un placaj ceva subtire pentru a se incalzii reciproc...nu cum zice tihii scandura de 1.5 cm ...
scrieti mult si pe langa subiect ....fara suparare...

Acum daca am ajuns sa-mi explici tu si cum se pun stupii, chiar am trait degeaba pana acum.O sa incerc sa-ti explic,sper sa fiu mai explicit, dar pentru asta sint nevoit sa scriu mai mult si sper sa nu te deranjeje.Au fost mai multi stupi, pe 20 rame 5 si pe 18 rame 4.Toti au fost despartiti la fel.In fiecare stup cate doua familii.Toti stupii asezati in rand cu urdisele spre rasarit ,altfel nu se putea.Nu zic ca e cea mai buna orientare dar cosider ca erau orientati la fel adica cu urdinisul pe aceeasi directie.In unii ambele familii au fost la fel , in unii una da una nu .Influienta soarelui a fost diferita doar la primul stup din capatul randului din partea de sud.Pentu ceilalti, fiind in rand, cu o distanta mica intre ei, consider ca influienta soarelui a fost aceeasi.Cu toate astea chiar si in stupii de la mijlocul randuli au fost diferente. Ma gandesc la faptul ca familiile fiind formate din roi prinsi,era imposibil ca matcile sa fie de aceasi calitate, si ma mai gandesc si la calitatea rezervelor, pentru ca eu nu cred ca toate au avut aceeasi sursa de cules .Ma refer aici mai mult la polen.Dupa mine cred ca rezerva de pastura pe langa altele, are o mare influienta in dezvoltatre si inclin sa cred ca asta e unul din motivele pentru care unele familii mor desi au rezerve suficiente.Cred asta in urma unei intamplari cu o rama incarcata ful cu pastura pe care am retinuto cu intentia de o recolta.Am puso si am uitat de ea.Prin ianuarie cand am dat de ea am gasito roasa de soarec si soarecul mort. Exclus sa se fi otrvit cu altceva.
Sper sa nu te fi plictisit.Noapte buna!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde yuonyuon » 07 Mai 2020, 13:14

pastura.temperatura ,soare.vant ..toate influențează dezvoltarea.....

din ce vad eu cauza majora la depopularile astea peste iarna ..la roi este ca ultima generatie de puiet a fost crescuta in conditii rele...mai ales ca matciile fiind tinere oua pana tarziu apicultoru nu strange stupu si uite ca generatia care trebuuie sa treaca iarna e defecta....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Aurel1959 » 07 Mai 2020, 14:35

yuonyuon scrie:pastura.temperatura ,soare.vant ..toate influențează dezvoltarea.....

din ce vad eu cauza majora la depopularile astea peste iarna ..la roi este ca ultima generatie de puiet a fost crescuta in conditii rele...mai ales ca matciile fiind tinere oua pana tarziu apicultoru nu strange stupu si uite ca generatia care trebuuie sa treaca iarna e defecta....


Uite la asta cu puietul nu m-am gandit.Posibil sa fie una din cauze.In cazul meu nu am cum sa stiu care au fost tinere sau nu , pentru ca asa cum am spus, nu am avut un contol nefiind marcate si nu am asistat efectiv la momentul roirii sa vad din ce stup ies.De strans cuibul cred ca l-am strans
suficient, ba mai mult am si izolat partile laterale cu plistiren expandat (alb, sfarmicios) spre perete si extrudat (tare, roz) spre cuib.Deci observatia mea legata de iernare 2/1, era ca garantia reusitei nu consta doar in faptul am pus doua familii intr-o lada, chiar si asigurandule cele spuse de Andrei si tiih.Este totusi mai sigura decat iernarea simpla, dar nu cu reusita 1oo% si pana la proba contrarie mentin aceasta parere.
Cred ca mai trebuie mentionata si calitatea ramelor.Ale mele au fost toate cladite de roiul format cum s-ar spune proaspete .
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori