Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde varza » 18 Mar 2020, 14:13

Am avut câțiva roi iernati 2 în 1. Adică 2 roi în lada. Problema care a apărut este depopularea unui roi în favoarea altui roi din aceasi lada. Unii au rămas chiar cu 2 - 3 rame în schimb în cealaltă parte au devenit mult mai 'plini'. Ma gândesc sa scot difragma care ii separa și sa ii unesc dar nu știu dacă e în regula sau exista alte metode mai bune la care nu m-am gândit.... Rog o părere. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde yuonyuon » 18 Mar 2020, 15:04

varza scrie:Am avut câțiva roi iernati 2 în 1. Adică 2 roi în lada. Problema care a apărut este depopularea unui roi în favoarea altui roi din aceasi lada. Unii au rămas chiar cu 2 - 3 rame în schimb în cealaltă parte au devenit mult mai 'plini'. Ma gândesc sa scot difragma care ii separa și sa ii unesc dar nu știu dacă e în regula sau exista alte metode mai bune la care nu m-am gândit.... Rog o părere. Multumesc
eu am cutiile 2 in 1 vopsite in doua culori .....

din 40 de familii nu am observat nici o depopulare....cred ca depinde cum ai lazile ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde jonny_it » 18 Mar 2020, 15:31

varza scrie:Am avut câțiva roi iernati 2 în 1. Adică 2 roi în lada. Problema care a apărut este depopularea unui roi în favoarea altui roi din aceasi lada. Unii au rămas chiar cu 2 - 3 rame în schimb în cealaltă parte au devenit mult mai 'plini'. Ma gândesc sa scot difragma care ii separa și sa ii unesc dar nu știu dacă e în regula sau exista alte metode mai bune la care nu m-am gândit.... Rog o părere. Multumesc


Pune o poza cu stupul
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Aurel1959 » 18 Mar 2020, 21:11

Verifica cu atentie, posibil sa ai un orificiu la diafragma prin care comunica.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde paul » 18 Mar 2020, 21:34

Daca exista ambele regine inseamna ca una are feromonul mai puternic !
Daca-i asa, vezi ce faci cu regina mai slaba si uneste-i ridicand foarte putin diafragma !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Balian » 18 Mar 2020, 22:37

varza scrie:Am avut câțiva roi iernati 2 în 1. Adică 2 roi în lada. Problema care a apărut este depopularea unui roi în favoarea altui roi din aceasi lada. Unii au rămas chiar cu 2 - 3 rame în schimb în cealaltă parte au devenit mult mai 'plini'. Ma gândesc sa scot difragma care ii separa și sa ii unesc dar nu știu dacă e în regula sau exista alte metode mai bune la care nu m-am gândit.... Rog o părere. Multumesc

Dacâ urdinișele nu sunt în aceași direcție, sigur e problemă cu diafragma. Perioada imediat următoare se anunță vreme bună. Se scoate partea slăbită și se verifică f atent diafragma. După remediere se pune înapoi și se întărește.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde csaa » 18 Mar 2020, 23:01

Am iernat si eu asa, dar am renuntat pt ca marea majoritatea au gaurit diafragma si au ucis regina mai slaba
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde varza » 18 Mar 2020, 23:45

Mulțumesc pentru răspunsuri. Diafragma este din lemn deci nu e roasa. Mătcile sunt prezente în toti care au fost depopulati (am găsit puiet) . Problema este ca tipul de stupi folosiți au fost de 12 rame cu fund av care au avut diafragma la mijloc deci albinele cred ca au simțit rapid unde e feromonul mătci mai puternice și au migrat + urdinisele identice și nu f depărtate. Mătcile de asemenea nu sunt din aceasi serie. Poate și asta are un impact dar în vara- toamna erau aproximativ egali. Ii voi uni dar ma gândesc dacă sa păstrez acele mătci din cei depopulati cumva sau pur și simplu sa ridic diafragma
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde yuonyuon » 18 Mar 2020, 23:58

trebuie neaparat culori diferite si urdinisele macar la un 15 cm distanta unu de celalat......altfel stupu cu activitate mai mare va atrage albina.....
si plasa antivaroa are un minus....

eu am cu diafragme din tabla
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde varza » 06 Apr 2020, 18:38

Am unit tot ce e prea mic (prin simpla ridicare a diafragmei). Daca s-a depopulat sa fie sanatos il unesc si facem roi mai incolo si de data aceasta plasez urdinisele mai departate sau ii pun direct in alt stup sa nu mai am astfel de probleme. Multumesc tuturor.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde balu » 03 Mai 2020, 13:58

si la mine s-au depopulai in favoarea nucleului dinspre apus, urdinisele fiind spre sud, nu are traba cu matca
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde balu » 03 Mai 2020, 13:59

si la mine s-au depopulai in favoarea nucleului dinspre apus, urdinisele fiind spre sud, nu are traba cu matca
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde ignatov andrei » 04 Mai 2020, 06:13

balu scrie:si la mine s-au depopulai in favoarea nucleului dinspre apus, urdinisele fiind spre sud, nu are traba cu matca


Ai dreptate. Nu e treaba feromonului!
De aceea, cand se ierneaza, cel de la Rasarit sa fie mai populat.
Nu e tradare de albina, doar uzura mai mare si startul mai greoi la cel de la Rasarit
In fiecare an iernez cite 100 de roi, in lazi de 13 rame, cu diafragma pe mijloc.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde Aurel1959 » 04 Mai 2020, 07:16

Am avut lazi orientate pentru iernare cu fata spre rasarit.Asa s-a nimerit ,deci ambele familii orientate la fel si tot nu s=au dezvoltat la fel. Nu stiu ce sa zic!O sa am in vedere acest aspect si o sa mai incerc.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde tiih » 04 Mai 2020, 08:03

Ia incercati dvs.sa iernati doua familii de albine intr-un stup orizontal de 20 rame cu distanta dintre urdinisuri de jumate de metru,cu diafragma de lemn groasa de cel putin 1cm ,perfect etansa(avand pe margine fasii de cauciuc prinse in tinte)cu o scandurica de 10- 20 cm fixata la exterior, la mijlocul peretelui stupului,cu vopsea diferita in dreptul celor doua familii de albine,cu niste bete infipte in pamant pe o distanta de juma de metru in continuarea scandurii din exterior,ca un fel de gardut si totul o sa fie perfect :!: ..nici vorba de feromoni :o
In acesti stupi orizontali eu pui roii noi formati la sfarsitul sezonului de roire( caci primii roi din mai..au cat la FS)Nici nu va inchipuiti ce iernare usoara si ce dezvoltare exploziva au in aprilie anul urmator ,daca pe linga conditiile enumerate mai sus,diafragma are la mijloc si 2-4 dm2 de sita dubla...Mai ales cand au 7-10 rame fiecare si inca mai beneficiaza de caldura reciproca!
Ca si in oricare alt domeniu si in apicultura,jumatatile de masura costa.Nu poti face din .....nimic bici si sa mai ai pretentia si sa plesneasca!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Stupi 2 în 1 depopulare

Mesajde ignatov andrei » 04 Mai 2020, 22:31

Cam asa...
Fişiere ataşate
Webp.net-resizeimage (1).jpg
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Neo şi 32 vizitatori