Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum sa fac unificarea?

Mesajde cristi82 » 20 Mar 2020, 16:02

Buna ziua, As avea nevoiie de un sfat,
In ziua de 14.03.2020 am facut restrangere la toti stupi, toti fiind in regula.
Azi am mai completat hrana la cativa din ei care aveau nevoie si surpriza la unul din ei am observat 2 botci laterale si 1 botca in partea de sus, in urma verificarii nu am mai observat oua, doar larve. Din ceea ce am tras eu concluzie acest stup nu mai are matca, ii posibil sa fi omorat matca cand am manipulat ramele sau alta poate este cauza. Stupul l-am restrans pe 3 rame si are tot atatea rame cu puiet, ce sa fac in cazul acesta?
As vrea sa il unific cu o alta familie care e tot pe 3 rame, sau sa las aceste botci dar nu sunt trantori pentru fecundarea viitoarei regine, cum sa procedez? o idee....!
Astept ideei de la voi.\
Multumesc.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Mar 2020, 16:56

Daca sunt numai 3 rame si are puiet pe toate exista pericolul sa raceasca acel puiet. Oricum prin unificare familia rezultataare infinit mai multe sanse decat cele 2 mici. Pentru a face unificarea trebuie distruse botcile, facuta uniformizarea mirosurilor cu ceapa sau tuica. Dupa o jumatate de ora se pot duce ramele in familia cu regina si se pun in stup despartite de celelalte rame cu o diafragma mobila neetansa. Pentru a fi sigur 100% de reusita se poate izola regina in cusca, dar exista pericolul sa o strivesti daca nu ai experienta. Daca se face unificarea in zilele urmatoare cand va scadea temperatura la 8-10 grade nu e nevoie de izolare. Dupa 12 ore trebuie reorganizat cuibul sa nu fie ultima rama cu puiet, fara rama acoperitoare.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde cristi82 » 20 Mar 2020, 21:34

multumesc, nu am mai facut unificari in aceste conditii!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde Shrek » 20 Mar 2020, 21:35

Ce tip de stup ai?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde cristi82 » 20 Mar 2020, 22:09

Shrek scrie:Ce tip de stup ai?

vertical pe 10 rame
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde Shrek » 20 Mar 2020, 23:50

Eu, toamna, unific rolurile cu ziarul între corpuri. Adică, seara pun cutiile una peste alta, cu un ziar perforat cu un creion, după ce în prealabil la stropesc cu țuică îndoită cu apa. De regula, familia puternică ii jos. Nu caut regine,nimic. Cea mai buna rămâne. A doua seara, sortez ramele si rămâne un singur corp. Tot pe forum am gasit metoda, asa ca , daca mai doresti si alte variante, cauta si găsești sfaturi berechet. Baftă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde Lukyan » 25 Mar 2020, 21:48

Si eu folosesc metoda spusa de Shrek , tot de pe forum am invatato de la cei cu experienta, si acum la ineputul lunii martie am unificat doi care nu aveau regina .
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde kiloz » 26 Mar 2020, 18:21

In loc de diafragma, un ziar. Ramele unul langa altul, fiind despartite de ziar.q
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Mar 2020, 18:29

Primavara se pot face unificari si fara a lua nici o masura de precautie, dar pentru un incepator e o adevarata tragedie daca are o familie orfana si mai distruge una pierzand inca o regina.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde marius_sl » 26 Mar 2020, 19:01

Se distrug botcile (nu sunt sigur ca sunt de salvare) si apoi se pune familia orfana in aceeasi lada cu familia de unificat. Ordine in aceeasi lada(in functie de nr de rame): prima familie, diafragma oarecare, hranitor plin cu miere sau sirop, cealalta familie. Hranitorul plin le va tine ocupate. Stropite in prealabil cu tuica sau alte lichide cu miros puternic.
A doua zi se reorganizeaza cuibul. De preferat sa scoti o rama fara puiet, pt ca restul ramelor sa ramana bine acoperite de albina.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde ignatov andrei » 27 Mar 2020, 06:59

marius_sl scrie:Se distrug botcile (nu sunt sigur ca sunt de salvare) si apoi se pune familia orfana in aceeasi lada cu familia de unificat. Ordine in aceeasi lada(in functie de nr de rame): prima familie, diafragma oarecare, hranitor plin cu miere sau sirop, cealalta familie. Hranitorul plin le va tine ocupate. Stropite in prealabil cu tuica sau alte lichide cu miros puternic.
A doua zi se reorganizeaza cuibul. De preferat sa scoti o rama fara puiet, pt ca restul ramelor sa ramana bine acoperite de albina.


De ce atat de complicat...?!?
Muti locul familiei fara matca si dupa 2-3 ore unifici cu cine vrei, fara toate ziarele sau tuica si ceapa din lume!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde jonny_it » 27 Mar 2020, 13:33

ignatov andrei scrie:De ce atat de complicat...?!?
Muti locul familiei fara matca si dupa 2-3 ore unifici cu cine vrei, fara toate ziarele sau tuica si ceapa din lume!


Nea Andrei, multi nu stiu ca ceapa se foloseste mancare si tuica(daca este de prune) sub limba, comprese de cate 20-30 ml dimineata, daca tot stam acasa pt ca este carantina. Daca este cu propolis si mai bine. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde cristi82 » 29 Mar 2020, 19:09

cristi82 scrie:Buna ziua, As avea nevoiie de un sfat,
In ziua de 14.03.2020 am facut restrangere la toti stupi, toti fiind in regula.
Azi am mai completat hrana la cativa din ei care aveau nevoie si surpriza la unul din ei am observat 2 botci laterale si 1 botca in partea de sus, in urma verificarii nu am mai observat oua, doar larve. Din ceea ce am tras eu concluzie acest stup nu mai are matca, ii posibil sa fi omorat matca cand am manipulat ramele sau alta poate este cauza. Stupul l-am restrans pe 3 rame si are tot atatea rame cu puiet, ce sa fac in cazul acesta?
As vrea sa il unific cu o alta familie care e tot pe 3 rame, sau sa las aceste botci dar nu sunt trantori pentru fecundarea viitoarei regine, cum sa procedez? o idee....!
Astept ideei de la voi.\
Multumesc.


Mulțumesc tuturor. Am făcut unificarea .
Am stropit cu o jumătate de ora de unificare cu țuică diluata ambele familii pentru o uniformizare a mirosului de feromon de matca. După o jumătate de ora am facut unificarea, am mutat famila fara matca în familia cu matca, despărțite de o diafragma din lemn. Am pus o punga cu sirop de miere deasupra și l-am lăsat în pace . După 24 de ore i-am scos diafragma . Acest lucru l-am făcut sâmbăta trecuta unde afară erau în jur de 6-7 grade După care a urmat 3 zile de frig . La 4 zile l-am verificat și totul e ok.
Am mai făcut unificării dar nu în situația data . Mulțumesc tuturor!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde lucky5strike » 30 Mar 2020, 19:58

Unificarea... la ora asta.

1. Familia cu matca se va organiza pe 10 rame. Se pulverizeaza printre rame cu apa calduta si se agita stupul nitel (5 min). Se realizeaza indoparea albinelor. In paralel, se pulverizizeaza printre rame si se agita si orfanul.
2. Dupa 10 minute, se scot 2-3 rame din stupul cu matca, se golesc acolo albinele orfane, rama cu rama, pulverizandu-le mereu cu apa calda. Se repun ramele la loc si se pune podisorul.
3. Ramele din stupul orfan contin de obicei polen asa ca atentie la gaselnita...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde ignatov andrei » 30 Mar 2020, 20:41

lucky5strike scrie:Unificarea... la ora asta.

1. Familia cu matca se va organiza pe 10 rame. Se pulverizeaza printre rame cu apa calduta si se agita stupul nitel (5 min). Se realizeaza indoparea albinelor. In paralel, se pulverizizeaza printre rame si se agita si orfanul.
2. Dupa 10 minute, se scot 2-3 rame din stupul cu matca, se golesc acolo albinele orfane, rama cu rama, pulverizandu-le mereu cu apa calda. Se repun ramele la loc si se pune podisorul.
3. Ramele din stupul orfan contin de obicei polen asa ca atentie la gaselnita...


Adica, la ora asta, cand e intuneric... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum sa fac unificarea?

Mesajde Balian » 31 Mar 2020, 07:48

lucky5strike scrie:Unificarea... la ora asta.

1. Familia cu matca se va organiza pe 10 rame. Se pulverizeaza printre rame cu apa calduta si se agita stupul nitel (5 min). Se realizeaza indoparea albinelor. In paralel, se pulverizizeaza printre rame si se agita si orfanul.
2. Dupa 10 minute, se scot 2-3 rame din stupul cu matca, se golesc acolo albinele orfane, rama cu rama, pulverizandu-le mereu cu apa calda. Se repun ramele la loc si se pune podisorul.
3. Ramele din stupul orfan contin de obicei polen asa ca atentie la gaselnita...

Domnul ''cristi 82'' un răspuns mai la subiect nu ai fi putut primi de la nimeni. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori