Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mutare stupi

Mesajde ignatov andrei » 25 Apr 2020, 20:43

paul scrie:L-am sunat pe Adi Blaguescu


Ai si telefon...?!?
Parca ziceai candva ca ne vedem pe la Iasi, alea, alea..., dar cand a fost vorba de contact telefonic... pozitia lu' MUTU de la FALTICHENI! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mutare stupi

Mesajde cristi82 » 25 Apr 2020, 22:14

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:
paul scrie:Yuoane ... aveam stupii pe vatra si i-am mutat la vreo 3 km in linie dreapta ( pe sosea era mai mult) langa un lan cu rapita inflorita. Pe vatra nu era niciun cules, se terminasera pomii, si ... era nor de albina pe vechea locatie. Nu mai spun ce agitata era albina si ce haos era pe acolo ... atacau gaini, cainele si tot ce misca. L-am sunat pe Adi Blaguescu si el mi-a spus sa aduc cei mai slabi stupi inapoi pe vatra si asa am scapat de haos . Cred ca realizezi cum s-au suprapopulat stupii adusi inapoi. Incet, incet, am inceput sa-i duc cate unul inapoi la lan si s-a rezolvat problema !
Cristi si eu zic ca 1,5 km ar fi o distanta ok pentru cules .
deasta am zis sa lase 3 stupi mai slabi acasa..in caz ca(.....)


La ce sa-i mai duca, ca sa ramana fara culegatoare...?!?

Si asta poate fi o problema!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Mutare stupi

Mesajde Closcutz » 25 Apr 2020, 22:21

N-are rost să-i muti pt 1,5 km! Lasa-i acasă și gata!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Mutare stupi

Mesajde Balian » 26 Apr 2020, 06:43

Closcutz scrie:N-are rost să-i muti pt 1,5 km! Lasa-i acasă și gata!

Și eu spun că această distanță este prea mică pentru mutare.
Dacă doriți să faceți o probă mutați doi stupi și în locul lor puneți câte o ladă goală.
Dacă se intorc albine în ei înseamnă că albinele cunosc drumul până la acel loc deci
nu e necesar să le mutați. (Aduceți înapoi și acei doi și gata.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mutare stupi

Mesajde ignatov andrei » 26 Apr 2020, 08:00

cristi82 scrie:
ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:
paul scrie:Yuoane ... aveam stupii pe vatra si i-am mutat la vreo 3 km in linie dreapta ( pe sosea era mai mult) langa un lan cu rapita inflorita. Pe vatra nu era niciun cules, se terminasera pomii, si ... era nor de albina pe vechea locatie. Nu mai spun ce agitata era albina si ce haos era pe acolo ... atacau gaini, cainele si tot ce misca. L-am sunat pe Adi Blaguescu si el mi-a spus sa aduc cei mai slabi stupi inapoi pe vatra si asa am scapat de haos . Cred ca realizezi cum s-au suprapopulat stupii adusi inapoi. Incet, incet, am inceput sa-i duc cate unul inapoi la lan si s-a rezolvat problema !
Cristi si eu zic ca 1,5 km ar fi o distanta ok pentru cules .
deasta am zis sa lase 3 stupi mai slabi acasa..in caz ca(.....)


La ce sa-i mai duca, ca sa ramana fara culegatoare...?!?

Si asta poate fi o problema!


;) ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mutare stupi

Mesajde yuonyuon » 26 Apr 2020, 09:02

o problema care face cat toate....

le am mai zis si la alti apicultori(cum mi au zis si mie altii) ...riscurile se fac numa cand potentialul de castig este mare....

ce vrei sa faci tu e defapt numa in pierdere pentru ca 1.5 km este distanta ok..si risti sa pierzi culegatoarea...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mutare stupi

Mesajde cristi82 » 26 Apr 2020, 10:31

yuonyuon scrie:o problema care face cat toate....

le am mai zis si la alti apicultori(cum mi au zis si mie altii) ...riscurile se fac numa cand potentialul de castig este mare....

ce vrei sa faci tu e defapt numa in pierdere pentru ca 1.5 km este distanta ok..si risti sa pierzi culegatoarea...


Daca ar fi un randament bun la aceasta distanta nu m-ar interesa sa ii mut.
Ma gandesc sa fac un totusi un experiment cu 2-4 stupi.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Mutare stupi

Mesajde yuonyuon » 26 Apr 2020, 10:38

cristi82 scrie:
yuonyuon scrie:o problema care face cat toate....

le am mai zis si la alti apicultori(cum mi au zis si mie altii) ...riscurile se fac numa cand potentialul de castig este mare....

ce vrei sa faci tu e defapt numa in pierdere pentru ca 1.5 km este distanta ok..si risti sa pierzi culegatoarea...


Daca ar fi un randament bun la aceasta distanta nu m-ar interesa sa ii mut.
Ma gandesc sa fac un totusi un experiment cu 2-4 stupi.
da...
si pui in loc cutii goale ca altfel ce se intoarce se duce la stupi vecini si nu ai sa vezi ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mutare stupi

Mesajde tiih » 29 Apr 2020, 11:51

Si daca punem in loc cutii goale...ce am realizat?
..........................
Concret!.Am un lan de rapita la cel putin 2,5- 3 km departare,cam 30 ha...Fiecare stup are 2-3 rame bune de extras,cladesc faguri,e un cules mai moderat dar e foarte bun ...decat nimic...Fireste ca daca as fi facut pastoral s-ar fi intors foarte multe albine la vechiul loc...nici gand de asa ceva!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Mutare stupi

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 29 Apr 2020, 15:39

tiih scrie:Si daca punem in loc cutii goale...ce am realizat?
..........................

Ne dam seama cate albine se intorc din cei doi stupi.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Mutare stupi

Mesajde Balian » 29 Apr 2020, 17:44

tiih scrie:Si daca punem in loc cutii goale...ce am realizat.

Este greu de răspuns la această întrebare? :shock:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mutare stupi

Mesajde yuonyuon » 29 Apr 2020, 20:18

se pare ca "secretele" aceste nu sunt scrise in carti....fac parte din cele nescrise :D :lol:

daca pui lada goala pana in ora 10 le gasesti pline cu albine culegatoare(daca se intorc)...apoi se muta..la vecini....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mutare stupi

Mesajde tiih » 30 Apr 2020, 07:31

yuonyuon scrie:se pare ca "secretele" aceste nu sunt scrise in carti....fac parte din cele nescrise :D :lol:

daca pui lada goala pana in ora 10 le gasesti pline cu albine culegatoare(daca se intorc)...apoi se muta..la vecini....


Exact,le gasesti cu albine culegatoare pana la ora 10 apoi se muta in vecini..problema e ce faci dupa ora 10...
1.Le pui o rama doua cu puiet larvar sau o matcuta incercand sa faci un roisor?
2.Le pui in roinita si le duci la vechiul loc rugandu-ne sa nu se mai intoarca a doua oara? :lol:
3.Aducem un stup,doi... cu albine pe vechea vatra..si rasturnam peste el albinele din stupii goi...
4..........

PS.Indiferent ce am face..suntem noi meseriasi.daca nu am respectat distanta minima de .....3,14km???? :roll: :lol:
PS1.Intrebare..cum putem reduce la jumatate nr de albine ce se intorc la vechea vatra...daca nu am respectat distanta minima de transport si santem la 1,5 km de vechea vatra?..bibliografie...C.L.Hristea !!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Mutare stupi

Mesajde tiih » 30 Apr 2020, 07:56

Nu mi-i rusine sa recunosc..primul meu pastoral facut la floarea soarelui a fost la o distanta de 2...2,5 km de vechea vatra ,peste un deal....si am ramas surprins cand am vazut ca s-au mai intors albine pe vechiul loc..."Norocul" meu a fost ca mai aveam cativa "stupisori"(mortaciuni) cu albine pe vechea vatra..s-au imprastiat pe la ei....
Era in anul de gratie 1983!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Mutare stupi

Mesajde Balian » 30 Apr 2020, 09:32

tiih scrie:Nu mi-i rusine sa recunosc..primul meu pastoral facut la floarea soarelui a fost la o distanta de 2...2,5 km de vechea vatra ,peste un deal....si am ramas surprins cand am vazut ca s-au mai intors albine pe vechiul loc..."Norocul" meu a fost ca mai aveam cativa "stupisori"(mortaciuni) cu albine pe vechea vatra..s-au imprastiat pe la ei....
Era in anul de gratie 1983!!!

Gratulații pentru anii mulți de experiență!!
Anul meu de grație este 1976 dar nu mă simpt mai priceput cu nimic decât pe mulți de pe acest
forum care fac apicultură de 10-15 ani. Am învățat și învăț de la ei. Eu sunt a trecutului încuiat
în stereotipuri. Glorie tineretului care are capacitate de a înțelege prezentul, și îl folosește
trecutul pentru informare și nu la mai mult că suntem departe de trecut în toate privințele. ;)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mutare stupi

Mesajde ignatov andrei » 30 Apr 2020, 09:53

Cel ce a initiat topicul, a primit de mult raspunsul...!

Pe cei mai slabi ii lasi acasa. Pleci acum, adica cat mai repede, ca sa-si faca culegatoarea. Apoi, daca vrei, mai aduci si din cei de acasa.
Problema se pune asa:
1. cei puternici isi vor face culegatoare si chiar daca au pierdut ceva culegatoare, cea care ramane si cea care se face va avea avantajul distantei.
2. Cea care se intoarce, daca apuca sa traiasca, va culege de la 1,5 km.
3. De la cei care raman acasa iei cate o rama de puiet mai mult capacit si o dai celor care pleaca, iar de la cei care pleaca iei o rama de puiet mai mult necapacit si o dai celor care raman.
Observa si tu cam care e depopularea celor dusi (sau popularea celor ramasi), ca sa-ti formezi o parere ce se va aduna la experienta. Nu pierzi nimic daca incerci.
S-ar putea sa pierzi daca nu incerci...!
Cand ajungi si cand deschizi urdinisele, schimbi pozitia urdinisului (adica blocul sa fie deschis in pozitia opusa fata de pozitia unde aterizau, deobicei, cele mai multe) si pui in urdinis cateva fire de iarba ca sa le incurce la iesit (fii atent, totusi sa poata iesi, ca altfel sufoci familia) si sa le oblige sa faca zbor si sa-si marcheze teritoriul.
In doua saptamani isi refac culegatoarea. "Printre picaturi", mai aduci si din cei de acasa.
E un pic de chin, dar vei avea rezultat.
Problema se va pune la intoarcere!!! :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori