Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde tiih » 21 Aug 2020, 10:05

Vasile_Bucovineanu scrie:In postarea de mai sus eu ma refeream la familii care nu mai au deloc puiet si au omorat deja 1-2 regine introduse.


Asta e deja... "o alta Marie cu alta palarie".....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde ignatov andrei » 21 Aug 2020, 17:35

Vasile_Bucovineanu scrie:Un lucru observat de mine din practica: La o familie rebela, care fiind orfana nu vrea sa accepte alta regina, are mari sanse sa fie redresata daca i se da o regina de 2 sau 3 ani, care emana mai putin feromon si este mai usor tolerata de catre albine. Dupa ce este acceptata si ponteaza, famila poate fi ajutata cu rame de puiet si in toamna regina poate fi inlocuita cu una tanara.



N-are nicio treaba "emanatia de feromon", altul e motivul "tolerarii"...!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde luci.pasca1 » 22 Aug 2020, 21:58

Care e motivul?
luci.pasca1
 
Mesaje: 42
Membru din: 24 Oct 2019, 05:27
Localitate: Tulcea

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde ignatov andrei » 23 Aug 2020, 02:00

luci.pasca1 scrie:Care e motivul?

Matcile tinere vor cauta sa revina la "locul de unde au plecat si s-au intors la imperechere"!
Matcile batrane... ca matcile batrane, unde le pui, acolo stau!
Revin, din nou: nimeni n-a descoperit aparatul de masurat "emanatia de feromon", dar da bine ca si exprimare, mai ales la unii cu vechime (am doar 40 de ani de apicultura, asa ca, mai am de acumulat "stiinta" :lol: )!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori