Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

puiet necapacit in octombrie

Mesajde puiuws » 26 Oct 2020, 11:20

octombrie
buna ziua
la ultimul control -22 oct - am gasit puiet necapacit . cum procedez ?
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Oct 2020, 12:19

Nu ai ce sa faci. Astepti sa fie capacit si apoi dupa 11 zile va ecloza. :)
Vremea calda le-a dereglat "ceasul biologic". Exista astfel de puiet la toate familiile? Familiile cu puiet sunt bine sau slab populate?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde puiuws » 26 Oct 2020, 15:42

multumesc pentru raspuns . Doar un singur stup ,o fata aproape plina . Mai sunt doi cu puiet capacit cam 30 de celule Mie su nu consume prea multa hrana ,este un roi din primavara
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2020, 15:45

puiuws scrie:multumesc pentru raspuns . Doar un singur stup ,o fata aproape plina . Mai sunt doi cu puiet capacit cam 30 de celule Mie su nu consume prea multa hrana ,este un roi din primavara


Alea 30 de celule nu mai consuma prea multa miere :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2020, 08:42

puiuws scrie:octombrie
buna ziua
la ultimul control -22 oct - am gasit puiet necapacit . cum procedez ?

Da rama afara.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2020, 08:44

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu ai ce sa faci. Astepti sa fie capacit si apoi dupa 11 zile va ecloza. :)
Vremea calda le-a dereglat "ceasul biologic". Exista astfel de puiet la toate familiile? Familiile cu puiet sunt bine sau slab populate?


11 zile...?!?
Cred ca e o greseala nefericita, ca nu se poate sa nu stiti!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Oct 2020, 11:11

Mai greseste omul. Din graba am scris 11 zile. A douasprezecea zi dupa capacire , e ziua in care o sa eclozeze ultimul puiet.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde 5rame » 27 Oct 2020, 13:53

ignatov andrei scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Nu ai ce sa faci. Astepti sa fie capacit si apoi dupa 11 zile va ecloza. :)
Vremea calda le-a dereglat "ceasul biologic". Exista astfel de puiet la toate familiile? Familiile cu puiet sunt bine sau slab populate?


11 zile...?!?
Cred ca e o greseala nefericita, ca nu se poate sa nu stiti!


Domnul Ignatov, se poate sa iasa si la 20 de zile, sau nu?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2020, 17:00

5rame scrie:
ignatov andrei scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Nu ai ce sa faci. Astepti sa fie capacit si apoi dupa 11 zile va ecloza. :)
Vremea calda le-a dereglat "ceasul biologic". Exista astfel de puiet la toate familiile? Familiile cu puiet sunt bine sau slab populate?


11 zile...?!?
Cred ca e o greseala nefericita, ca nu se poate sa nu stiti!


Domnul Ignatov, se poate sa iasa si la 20 de zile, sau nu?


Unii spun ca DA, Altii ca NU... ca la discutia, despre fusul orar, dintre Putin si Medvedev, sau ca in bancul cu cel cu mama cu un ochi de sticla! :lol: :lol:
16 zile, 21 zile si 24 zile sunt datele de referinta, in rest... variatiuni pe aceeasi tema!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde tiih » 28 Oct 2020, 08:58

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu ai ce sa faci. Astepti sa fie capacit si apoi dupa 11 zile va ecloza. :)
Vremea calda le-a dereglat "ceasul biologic". Exista astfel de puiet la toate familiile? Familiile cu puiet sunt bine sau slab populate?



Da rama afara si IMPORTANT,fa-le imediat un tratament soc cu mult hulitul varavhet forte....Puietul ala e cuibar pentru ultimii paduchi care vor sa ierneze si sa produca atatea pagube anul viitor :!:
Da rama afara si foarte important,da-i foc daca provine de la niste mortaciuni,o mana de albine si o palma de puiet,acolo unde matca ponteaza in nestire "de parca ar sti" ca are sanse minime sa treaca peste iarna...Puietul ala e printre altele focar de VIROZE....ca sa nu zic ...Doamne fereste....C.C.D.!

PS.Poate nu e cazul la noi cei care am postat in acest topic...e totusi o situatie mult intalnita in aceste vremuri la multe stupini.....
PS1.Cei care se afla in aceasta situatie..nu trebuie sa-si puna intrebarea DACA FAMILIILE DE ALBINE VOR AJUNGE LA PRIMAVARA.....ELE NU VOR AJUNGE NICI LA 1 IANUARIE,din pacate!!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 02 Noi 2020, 21:57

Ultima oara cand am avut puiet in octombrie/ noiembrie nu am mai apucat primavara..... :lol:

Anu asta nu mai am puiet deloc din 15septembrie....rezervele facute din august...
Cu alte cuvinte eu de la 15 sept pana azi 2 nov nu am vazut stupii....
La o verificare .rama cu rama ..nu mai am albina de vara demult....va dati seama ca in cazurile unde mai exista puiet inseamna ca inca mai este albina de vara...deci si depopulari....adica mai sunt albine ce nu vor trece iarna

Am o intrebare totusi de ce exista puiet la data asta ...?si de ce umblati cu bidoanele in luna octombrie?( Cred ca e intrebare retorica ;) )
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde kovacslg » 06 Noi 2020, 18:11

"nu am mai apucat primăvara"

Când aveați puiet atrziu....Explicați va rog.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 06 Noi 2020, 22:04

kovacslg scrie:"nu am mai apucat primăvara"

Când aveați puiet atrziu....Explicați va rog.
consider ca puietul la final de octombrie ,in mod natural,nu ar trebui sa existe....
El exista ca sunt probleme ...ori ca sa intervenit gresit. ...sau matci tinere.....dar in mare parte probleme...

La mine pregatirea generatiei de iarna se face in august, schimbu generatiilor in septembrie ...la 1 octombrie nu mai am puiet iar ramele sunt deja pline cu hrana ...

Asa am observat ritmul optim .si chiar si uniformitate aproape de 100%


Cand ai puiet tarziu ai si uzura mare dar si puiet racit...cea ce duce la depopulari destul de mari...
Albina crescuta in conditii optime in august este cea mai viabila si longeviva..ea o depaseste pe cea din octombrie fara probleme....deacea consider ca puietul in octombrie este paguba nu lauda....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 07 Noi 2020, 11:49

Am pus poze pe FB, Stuparitul Forum, cu rame care au avut puiet pe 10 octombrie, dar pe care le-am eliminat distrugand totul cu furculita!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde cristi_vidican » 08 Noi 2020, 07:26

ignatov andrei scrie:Am pus poze pe FB, Stuparitul Forum, cu rame care au avut puiet pe 10 octombrie, dar pe care le-am eliminat distrugand totul cu furculita!

Ca să puneți mai ușor poze pe forum, puteți face așa: le încărcați pe facebook, apoi se pot salva de acolo (facebook le dimensionează mai mici, numa bune de postat aici).
Linkul spre poze https://www.facebook.com/photo?fbid=205 ... 5646047963

P.S. Dacă nu merge nici așa, vă stau la dispoziție pentru ajutor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 08 Noi 2020, 08:48

ignatov andrei scrie:Am pus poze pe FB, Stuparitul Forum, cu rame care au avut puiet pe 10 octombrie, dar pe care le-am eliminat distrugand totul cu furculita!


https://www.facebook.com/groups/1439425 ... up_comment

Iata niste raspunsuri de unul Vasile Stan, din Calarasi, absolvent de Spiru Haret, postate pe FB la pozele mele:

ALBINELE SUNT MAI DEȘTEPTE DECAT NOI . STUPUL A SCHIMBAT LINIȘTIT MARCA IAR ACEASTA A OUAT CAT A CONSIDERAT CĂ ESTE NECESAR TU TE- AI FĂCUT MAI DESTEPT SI AI OMORÂT PUIETUL DE CE AI FĂCUT ASA . ÎNSEAMNĂ CĂ NU AI EXPERIENȚA EȘTI INCEPETOR . PENTRU VAROUA PUTEAI SĂ PUI 2 FITILE DE MAVRIROL SI GATA .


Andrei Ignatov, EȘTI PRAF


Ce sfaturi sa primesc de la așa meseriași . Nu ați găsit niște FLIT ?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori