Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde jonny_it » 16 Noi 2020, 21:54

ignatov andrei scrie:Stai asa, ca nu-i asa:
- ca "vikingul tau spune de divesitate e una;
- ca lumea se omoara pe imperecheri izolate, e alta;
- ca mai toti pun boticul la "inseminate artificial", e deja cu belea!
Ce inseamna acest lucru:
- se marjeaza pe rase pure, imperecheri hiper-izolate, dar lumea nu intelege ca acest lucru e doar marketing, ca se poate ajunge la degenerarea speciei, ca selectia e una, iar ameliorarea e alta, ca o insusire urmarita si transmisa e una, ca fixarea si cizelarea acelei insusiri e alta!
Un tip care a venit si a luat de la mine matci de reproductie, a spus asa:
- blandetea si harnicia de la ale dumneavoastra, cu afinitatea pentru polen a celor din Salaj si cu alte plusuri aduse, sper sa reusesc o linie cum imi place. Ma bucur - spunea el - cand reusesc sa aduc un "plus" in stupina, cat de mic ar fi acel "plus"!
Ceea ce am spus, nu trebuie confundat cu HIBRIDAREA! Asta e alta mancare de peste!


In "lumea BK" se fac si incrucisari cu rase pure dar este un procent mic tinand cont de totalul combinatiilor facute. Majoritatea merg pe incrucisari intre linii existente.

Imperecherea controlata(ca este izolata ca este inseminare) se face pentru a fixa anumite insusiri. Pana aici teoretic treaba este ok pentru ca teoretic nu este nimeni suficient de nebun sa foloseasca in productie doar regine inseminate sau imperecheate controlat identice sau sa schimbe toate reginele din stupina cu fiice de la o astfel de regina. Daca mai este si putin mai izolat posibil ca in timp sa dea cu virgula.

Viking-ul nu mai foloseste de multi ani imperechere controlata de nici un fel. Am si eu 2 regine de la el, fiicele sunt curcubeu la aspect, nu sunt 2 la fel, si totusi au facut toate anul acesta cate 4-5 caturi, in conditiile in care au plecat in primavara de la nivelul de 4 rame cu albine(au fost roi de anul trecut). Roii cu regine de la mine nu au tinut toti pasul dar am avut cativa si peste. Inca nu le-am dat nici un tratament. Ce este drept nu prea am varroa prin stupina asa ca nu am ce rezistenta sa testez, dar o sa duc in primavara cativa acasa la Iasi. Vedem daca o sa crape in 2-3-4-5 ani. El trateaza doar cu timol si doar cand infestarea trece de 3%. Cand gaseste o astfel de familie cu prima ocazie schimba regina cu alta de la o familie cu rezistenta mai buna. Nu creste mai mult de 10% din reginele dintr-un an de la aceeasi familie.

Diferenta este ca la ei sezonul este scurt, deci si varroa are mai putin timp sa se reproduca. La noi apare puietul in februarie/martie, la ei uneori si in aprilie. Toamna la noi unii se plang ca au puiet in noiembrie, el nu mai are de la inceputul lui septembrie. Si frigul face cea mai buna selectie, la noi cu iernile astea au trecut iarna toate "mustele" posibile.

Cand faceti o cafea? Sau pun eu ibricul?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 16 Noi 2020, 23:33

Deci intr un cuvant ...marketing..!!!..

Mi a placut faza cu albina care lupta impotriva varooa.....ma intreb daca lupta la propriu sau figurat...
... Sper sa nu fi ca lupta impotriva cancerului....adica nici una nici alta..
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 17 Noi 2020, 09:32

jonny_it scrie:Cand faceti o cafea? Sau pun eu ibricul?


Peste 5 minute, apoi schimb un vas de presiune la un hidrofor! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde jonny_it » 17 Noi 2020, 13:02

ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:Cand faceti o cafea? Sau pun eu ibricul?


Peste 5 minute, apoi schimb un vas de presiune la un hidrofor! :lol:


Grija mare sa nu dea in foc. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 17 Noi 2020, 20:16

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:Cand faceti o cafea? Sau pun eu ibricul?


Peste 5 minute, apoi schimb un vas de presiune la un hidrofor! :lol:


Grija mare sa nu dea in foc. :lol:


Misiune indeplinita!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde kovacslg » 18 Noi 2020, 11:47

Legat de pna.

Detest acest program.
Mai ales refacerea septeluilui apicol. O cacialma.

Dar subvenționarea apiculturii trebuie susținută.

Cine are albine ca alternativa la pescuit, adică face apicultura de recreere, să rămână fără subvenție dacă așa dorește, însă să nu vorbească în numele apicultorilor in general.

Subvenția in agricultura este prezent în toate statele membre ue.
La noi însă (apicultura) am făcut o mulțime de greșeli.
Din acest motiv apicultura a rămas în sărăcie, cu dotări rudimentare, mijloace de transport invechite.

Ducem lupte intre noi, cum că vrem / nu vrem subvenții.
Avem asociații care se afla in conflict de interese când ne reprezintă.

De asta suntem tratați așa cum bine s a precizat.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde kovacslg » 18 Noi 2020, 11:54

Sunt miliarde de euro alocați pt agricultura in UE.

Acești bani se vor da, că vrea / nu vrea tiih, kovacs, Balian sau altcineva.

Însă or să l primeasca alții, nu noi.
Rmân mai mulți bani la oieri, la vaci, cartofi, sau la apicultori din alte state.

Asta vrem?
Daca da, sa continuam abordarea pe care l am avut în ultimii ani.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 18 Noi 2020, 12:05

Criteriile de eligibilitate nu reflectă nevoia de eficiență. El este format pe idei de asistare socială.
Ori eu/(noi) vreau/(vrem?) să fiim investitori zootehnici cu proiecte pe schema apicolă nu cerșetori.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori