Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Posibilitate roire la 2 săptămâni verificare

Mesajde varza » 18 Mai 2021, 00:05

După cum spune titlul am dus stupi la rapiță și am pus pe ei un corp întreg ca și magazie. Pot sa ii verific la 2 saptamani pentru roire sau risc sa roiasca? Menționez faptul ca stupi când au fost duși nu aveau nici o botca sau ou în începuturile de botci(am verificat rama cu rama). Nu prea am experienta cu pastoral ul și au fost duși la 120 km de casa și nu prea am posibilitatea decât sa ii verific la 2 saptamani
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Posibilitate roire la 2 săptămâni verificare

Mesajde varza » 18 Mai 2021, 00:09

Sper ca se înțelege mesajul meu. Am tastat rapid fiindcă nu știu de ce forumul ma de loghează automat pana tastez. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Posibilitate roire la 2 săptămâni verificare

Mesajde varza » 18 Mai 2021, 00:14

Stupi în mentul în care au fost duși aveau între 7 și 10 rame de puiet și f multă albină. Eu am pus un corp pe ei ca și magazie( în magazie am pus la extremități rame clădite și fiindcă nu am avut suficiente rame clădite am pus fa în centru magazie). Stupi sunt de 10 rame și mie frica sa nu roiasca având vreme ploioasa și find f populații când au fost duși. Ce spuneți sunt în siguranță dacă ii verific la 2 saptamani de botci? Ideea e sa nu roiasca pana ajung la ei. Incaodata trebuie sa menționez faptul ca au fost inspectat f minutioz în momentul când au fost duși au avut începuturi de botci find pe 1 corp dar nu au avut niciun ou în acele începuturi de botci. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Posibilitate roire la 2 săptămâni verificare

Mesajde ignatov andrei » 18 Mai 2021, 23:14

Colegi, va rog frumos, chiar daca acest incepator m-a jignit candva, dandu-se mare "in taste", recomandati-i o firma de scari usoare si sprintene, sau uratii... ce vreti voi, din partea mea!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Posibilitate roire la 2 săptămâni verificare

Mesajde cristi_vidican » 19 Mai 2021, 06:04

varza scrie: Ce spuneți sunt în siguranță dacă ii verific la 2 saptamani de botci?

NU!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Posibilitate roire la 2 săptămâni verificare

Mesajde 2roi » 19 Mai 2021, 09:11

Salutare!Prima botcă capacită (8-9 zile) și vreme bună=roi primar în pom.Din mica mea experiență ca apicultor pot spune că au timp in 2 săptămâni să intre în friguri și să roiască.Spor!
2roi
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2014, 23:54
Localitate: Ploiești

Re: Posibilitate roire la 2 săptămâni verificare

Mesajde varza » 06 Iun 2021, 22:17

Mulțumesc tuturor nu a roit niciunul deocamdata :)
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori