Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Colectoarele de polen

Mesajde Albinel bujorel » 10 Feb 2022, 16:04

Va salut.
Întrebarea mea pt dvs este dacă pot lăsa pe stupul de albine colectorul de polen tot timpul anului. Bineînțeles fără a fi activata placa.
O sa deranjeze familia cu ceva? Ma gândesc ca poate în vara sa încurce la ventilat cand este f cald..
Da... Am lăzi orizontale și nu fac pastoral deci treaba cu încurcat la mutat, manevrat nu e.
Albinel bujorel
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Feb 2022, 12:01
Localitate: Maramures

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Balian » 10 Feb 2022, 16:50

Albinel bujorel scrie:Va salut.
Întrebarea mea pt dvs este dacă pot lăsa pe stupul de albine colectorul de polen tot timpul anului. Bineînțeles fără a fi activata placa.
O sa deranjeze familia cu ceva? Ma gândesc ca poate în vara sa încurce la ventilat cand este f cald..
Da... Am lăzi orizontale și nu fac pastoral deci treaba cu încurcat la mutat, manevrat nu e.

Dacă construcția colectorului nu încurcă albinele în circulație și în ventilație se poate lăsa.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Albinel bujorel » 10 Feb 2022, 16:59

Balian scrie:
Albinel bujorel scrie:Va salut.
Întrebarea mea pt dvs este dacă pot lăsa pe stupul de albine colectorul de polen tot timpul anului. Bineînțeles fără a fi activata placa.
O sa deranjeze familia cu ceva? Ma gândesc ca poate în vara sa încurce la ventilat cand este f cald..
Da... Am lăzi orizontale și nu fac pastoral deci treaba cu încurcat la mutat, manevrat nu e.

Dacă construcția colectorului nu încurcă albinele în circulație și în ventilație se poate lăsa.

Tocmai..... Oare încurcă la ventilație?
Albinel bujorel
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Feb 2022, 12:01
Localitate: Maramures

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Balian » 10 Feb 2022, 19:43

Dacă țineți stupii la soare la 45grade, câteodată încurcă și urdinișul. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Albinel bujorel » 10 Feb 2022, 21:35

Balian scrie:Dacă țineți stupii la soare la 45grade, câteodată încurcă și urdinișul. :lol:

Da cred.... Da la mine nu i problema ca am umbra pe ei vara de pe la 3-4 de la niște arini.
Albinel bujorel
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Feb 2022, 12:01
Localitate: Maramures

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Donbazil » 10 Feb 2022, 22:01

Salut!

Da n-ar fi păcat să le bată ploile și să le coacă soarele degeaba?....Faci cum crezi!.....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Albinel bujorel » 11 Feb 2022, 11:37

Donbazil scrie:Salut!

Da n-ar fi păcat să le bată ploile și să le coacă soarele degeaba?....Faci cum crezi!.....

Poi la asta nu m am gândit.... :)
Ma gândeam dacă supăr sau incomodez albinele cu el acolo.
Albinel bujorel
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Feb 2022, 12:01
Localitate: Maramures

Re: Colectoarele de polen

Mesajde DavidPop » 29 Dec 2022, 10:13

Bună ziua tuturor. O întrebare pentru dumneavoastră: Ce este mai bine, să atârnăm stupii sau să-i punem pe suporturi? Am auzit că agățându-le este mult mai spectaculos, așa că mă gândesc să trec de la suporturi, dar nu știu cum să fac mai bine.
DavidPop
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Dec 2022, 10:10

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Balian » 29 Dec 2022, 10:31

DavidPop scrie:Bună ziua tuturor. O întrebare pentru dumneavoastră: Ce este mai bine, să atârnăm stupii sau să-i punem pe suporturi? Am auzit că agățându-le este mult mai spectaculos, așa că mă gândesc să trec de la suporturi, dar nu știu cum să fac mai bine.

De spectaculos precis va fi. Nu ştiu dacā şi practic. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Colectoarele de polen

Mesajde BMihai » 29 Dec 2022, 11:50

DavidPop scrie:Bună ziua tuturor. O întrebare pentru dumneavoastră: Ce este mai bine, să atârnăm stupii sau să-i punem pe suporturi? Am auzit că agățându-le este mult mai spectaculos, așa că mă gândesc să trec de la suporturi, dar nu știu cum să fac mai bine.


De ce să îi atârni? Ai probleme cu furnicile? La orice adiere de vânt o să penduleze.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Colectoarele de polen

Mesajde cristi_vidican » 29 Dec 2022, 12:17

În practică, puți pe suport fix.
Acum, depinde și de cât de mult îi muți.
eu am suporții făcuți din dulap de 14/5 cm. Lungi de 3 m. Prinse câte 2. Pun 6 stupi pe acest suport.
Era prevăzut cu picioare din acela culisabile care puteau fi puși pe orice teren. Am renunțat la ele, pt că nu se lăsau în teren, sau chiar se înclinau stupii. Probabil nu i-am făcut eu bine.
Când mut stupii, duc și suporții după mine.
Pe cele 2 vetre principale am postamentele făcute, care rămân acolo.
Când merg în câmp, pun suporții direct pe pământ.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 29 Dec 2022, 12:28

DavidPop scrie:Bună ziua tuturor. O întrebare pentru dumneavoastră: Ce este mai bine, să atârnăm stupii sau să-i punem pe suporturi? Am auzit că agățându-le este mult mai spectaculos, așa că mă gândesc să trec de la suporturi, dar nu știu cum să fac mai bine.

Stupii trebuie sa fie cat mai stabili si e de preferat sa fie la o inaltime acceptabila fata de pamant pentru a fi comod de lucrat in ei.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Colectoarele de polen

Mesajde mausica » 29 Dec 2022, 23:12

cristi_vidican scrie:
eu am suporții făcuți din dulap de 14/5 cm. Lungi de 3 m. Prinse câte 2. Pun 6 stupi pe acest suport.

cari oleaca de greutate dupa tine :lol:
eu folosea grinzi de 8x5 si erau perfecte,tot puse pe jos
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Colectoarele de polen

Mesajde Balian » 30 Dec 2022, 06:16

Voi puneți scândurile în muchie direct pe pāmânt, sau aveți şi picoare la scânduri?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Colectoarele de polen

Mesajde cristi_vidican » 30 Dec 2022, 10:18

mausica scrie:cari oleaca de greutate dupa tine :lol:
eu folosea grinzi de 8x5 si erau perfecte,tot puse pe jos


Fiecare după cât speră să culeagă cu stupii. Mie mi-ar fi frică cu așa suporți.
Acum, dacă-i pui pe jos, poți să pui și niște scânduri banale, numa să nu stea stupul pe pământ. Dar, eu folosesc acei suporți peste tot și nu vreau să facă burtă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Colectoarele de polen

Mesajde cristi_vidican » 30 Dec 2022, 10:20

Balian scrie:Voi puneți scândurile în muchie direct pe pāmânt, sau aveți şi picoare la scânduri?

direct pe pământ. Am bare de metal în care intrau picioarele, așa cum ai și tu la stupi. Și când le pun pe pământ, le pun cu partea metalică în jos.
Ar fi bine să pun ceva rigle sub ele, dar cine mai are chef și de asta când mut stupii?
Am suporții ăștia de câțiva ani buni și încă mai duc foarte bine. 99% din timp nu stau pe pământ, ci pe cărămizi de beton.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori