Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2022, 20:36

Se culege și în friguri.
E adevărat că oleacă mai puțin decât un stup care n-are treabă cu roitul.
Stup cu botci și care a făcut la rapiță 3-4 magazii.
să înțeleg că făcea 8 dacă nu avea botci? :lol:

Repet, culesul de rapiță dă peste cap multe cărți și idei despre roire.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Shrek » 22 Feb 2022, 21:39

Da, dar trebe sa stai cu ochii pe stup ca pe rezervorul de benzina! Cu prima ocazie, pleacă cu miere cu tot!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2022, 22:35

Problema cu rapița, în cazul meu este că intru cu stupii tari. Lăsați de capul lor, ajung în vârf la rapiță și nu la salcâm.
Culesul de la rapiță este în aprilie când, vremea se schimbă mult. Sunt zile cu cules foarte bun, urmate de zile cu ploi și frig.
În teorie e simplu, când ai câteva zile în care albina stă în stup, venind bine hrănită din spate cu polen de primăvară, e greu să-i ții în control.
Am aplicat o sumă de metode, care și-au dat roadele, iar anul acesta voi încerca altele, care cred că vor da rezultate.
Doar că anul acesta rapița e mai slabă ca niciodată în zona unde merg eu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 22 Feb 2022, 23:18

Fiecare dintre noi an de an putem stabili cam câtă miere să lăsăm pentru iernat. Dacă în primăvară suntem nevoiți să tot facem loc pentru puiet schimbând/ridicând rame cu miere înseamnă că am lăsat prea multă miere pentru iernat. Dacă întârziem se va bloca şi urmează automat pregătirile de roit.
Nici polenul nu este obligatoriu să fie la margine. Când
ghemul este desfăcut ea poate fi şi în magazie. Important
să fie loc liber în cuib. Plus loc pentru construcție aproape
sau dacă este loc în cuib. Aici rama de clădit ajută mult.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 22 Feb 2022, 23:44

domnu 5rame a pus intrebarea : pe ce rame gasim albina doica (care face probleme).......

ca sai raspund lui balian ...daca are probleme cu roitu atunci e in cuib....daca nu ...atunci e in cat.....
spatiul pentru pontat nu este factor de roire pe cat este aglomeratia cu albine doici(care nu cresc puiet) de pe zona de puiet(semn ca stau degeaba)
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde marius_sl » 23 Feb 2022, 00:10

Bun, dar cum determini albina doica sa treaca in cat fara sa o muti cu rama cu puiet?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 23 Feb 2022, 00:36

marius_sl scrie:Bun, dar cum determini albina doica sa treaca in cat fara sa o muti cu rama cu puiet?
nu trebuie sa muti puietul ......
cand extinzi stupul pe orizontala cum faci ..pui rama goala la margine sau o pui penultima (inaintea ramei cu pastura.)....???
sa strigat Bingo ? su mai trebuie sa mai scriu....?
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 23 Feb 2022, 08:58

Tot ne învârtim în jurul problemei. Pentru diluarea aglomerației trebuie scoasă din zona
cuibului o parte din albină doică. Dacă ridicăm și deschidem urdiniș pe magazie sau rămâne
acolo sau nu. Dacă tot dăm loc pentru matcă să ouă va urma tot aceea situație că există mai
multă doică cât trebuie. Deci mai eficient dacă scoatem ramă de puiet căpăcit și dăm la
slabi. Cum am gândit eu: toamna când schimb mătcile, nu le omor ci le iernez în nuclee
pe 4 rame 1/2 a câte 4 întrun stup. Primăvară acele rame cu puiet căpăcit care scot le
adun întro ladă căptușită cu polistiren fără capac la soare să iasă albina bătrână și să rămână
cea tânără cu care întăresc nucleele. După salcâm schimb mătcile bătrâne cu tinere.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde marco68 » 23 Feb 2022, 09:42

Ca sa urce in cat ,cind ai pus ultima rama in cuib, obligatoriu trebuie sa fie plina .
Ca sa invete sa zboare pe urdinisul superior, inainte de cules se inchide urdinisul de jos (eu pun si altceva sa nu mai intre nici macar lumina,pt ca le atrage), inclusiv cele din magazii,daca au, se lasa doar cel superior, deschis trei zile.Dupa trei zile deschid tot, se face curatenia de dupa trei zile, iar pe jos vor zbura doar albinele de cuib.Pe urdinisele de magazii si superiorul vor zbura cele de lucru.
Avantajul mare cu urdinisele de magazie si superior (am capac ca D.M.)este ca albina de lucru nu mai intra prin cuib sa urce ,sa coboare, fapt care deranjeaza foarte mult matca si albina doica.Statistica spune ca productia creste cu 20%. In cules abia mai vezi citeva albine la cel de jos, pe cind la magazii si sus e negru de albina.In serile mai reci am vazut ca singure obtureaza urdinisele superioare, dar lasa doar cit sa ventileze.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde marco68 » 23 Feb 2022, 09:45

Urdinisele mele sint cu gratie antisoareci si cu gaurele, plus ca am plasa jos inchisa 75%, in cele trei zile au aer destul prin ventilare.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde 5rame » 23 Feb 2022, 10:49

Dar suprafata de puiet capacit poate sa fie un indicator ca in maxim 2 saptamani vor aparea cupele in familie?

Adica, albina care in curand va ecloza in maxim 6 zile ori se apuca de treaba ori someaza, sunt doar 6 zile de la stadiul de puiet capacit la albina care someaza.

Acum, putem sa zicem ca de la o anumita supratafa de puiet[ fara a incepe sa mutam ramele prin stup, doar dand spatiu sa nu fie stransa] in max. 2 saptamani vor incepe sa apara cupele?

Daca nu gresesc dl Ignatov vorbea despre 40 dm² puiet capacit la 1 aprilie pentru a ne asigura de un cules bun la salcam.

Intrebare.

Daca tinem[ prin scoatere de rame sau ingradire de spatiu de ouat] suprafata de puiet capacit la 40 dm², [ dar asiguram spatiu x 3 rame pentru albina] vor aparea cupe in familia de albine?

Multumesc!

ps: trebuie sa tinem cont totusi si de o minima cantitate de puiet necapacit?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 23 Feb 2022, 13:08

structura familiei de albine ..inseamna demografie

adica repartizarea albinelor pe varste in anumite proportii......nu trebuie sa numaram fiecare albina in parte ...dar okiometric asa chiar nu ne putem da seama ca un stup are prea mult puiet capacit in raport cu cata albina avem in lada?

si in istoria omeniri avem perioade in care populatia sa inmultit apoi urmate de crize si razboaie....nu e si normal cand se inmultesc prea tare ...cine ii hraneste ? clasa muncitoare ramane in inferioritate...

un stup de productie are mai multi muncitori decat consumatori ..mereu

un coleg se lauda la mine ca are 9-10 rame de puiet la rapita si la salcam cica o sa faca record.....i am zic o sai moara stupii de foame la salcam daca nu roiesc mai intai.....
nu numa ca nu a scos un gram de miere dar iau si roit vreo 4....si foametea de dupa salcam.... :(
partea interesanta este ca albinele consuma hrana in prima parte a vietii adica de la ou la albina de 4-5 zile...apoi merge doar pe miere si foarte putina....deci albinele tinere si puietul consuma la greu...masiv
daca iti pica (demografic vorbind) o proprtie mare de albina tanara si puiet in timpul culesului de salcam ?....mai faci productie?
albina culegatoare munceste la 2x ca sa hraneasca puietu si sa tina si cat de cat rezervele....noi nu o sa scoatem un gram....
ca sa nu mai vorbim ca albina asta tanara cand ajunge la maturitate va deveni "leguma" pentru ca a "shomat" toata viata ei....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde tiih » 25 Feb 2022, 14:46

Dl Ignatov are dreptate' un stup bun trebuie sa aiba la 1 aprilie 40 dm2 puiet.El va avea pe 30 aprilie 80 dm2 puiet.Daca e salcâm si vreme buna obținem 15...25kg miere.Daca nu s-ar putea sa roiască!!Dacă la 1 aprilie avem 20 dm2 de puiet la 30 aprilie vom avea 40 dm 2 de puiet!Asa familie de albine nici nu roieste'nici nu vezi miere de salcâm.AM PIERDUT UN AN !!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 25 Feb 2022, 19:36

Întrabarea mea: cum puterm da pronostic unei stări optimale unei familii legate de date
precise calendaristice valabile pentru întreaga țară când înflorirea salcâmului este cât se
poate de variată în diferite zone ale țării? Dacă de ex. am lega de începutul înfloririi unei
plante ar fi logic, dar așa e valabil unei zone numai.

Legat de titlul topicului, unde am putea găsi în stup albina doică cu corp gras care nu lucră
și împinge familia spre roit m-am interesat, dacă e adevărat,....e albina care e în ghem în
partrea de jos a ramelor de cuib. Stă acolo nu face nimic și așteaptă momentul potrivit
pentru plecare pe creangă. E albina potrivită pentru formarea starterului se zice.Nu știu... :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 25 Feb 2022, 22:03

Balian scrie:Întrabarea mea: cum puterm da pronostic unei stări optimale unei familii legate de date
precise calendaristice valabile pentru întreaga țară când înflorirea salcâmului este cât se
poate de variată în diferite zone ale țării? Dacă de ex. am lega de începutul înfloririi unei
plante ar fi logic, dar așa e valabil unei zone numai.

Legat de titlul topicului, unde am putea găsi în stup albina doică cu corp gras care nu lucră
și împinge familia spre roit m-am interesat, dacă e adevărat,....e albina care e în ghem în
partrea de jos a ramelor de cuib. Stă acolo nu face nimic și așteaptă momentul potrivit
pentru plecare pe creangă. E albina potrivită pentru formarea starterului se zice.Nu știu... :?
normal in cuib ar trebui sa fie liber....in cuib adica unde este puietul pe cele 2 corpuri...

nu ati vazut in canada se ia o rama cu puiet se pune in cat si devine magnet de doici ...apoi se face roi...pentru ca daca ar lua de jos sunt doar 3 albine pe rama....
nu ati urmarit detaliile? :D

e greu de explicat cand nu sti deunde sa incepi ...mai ales ca unii au ideiile deja fixe si nu putem sa elaboram discutiile...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 26 Feb 2022, 08:59

yuonyuon scrie:...normal in cuib ar trebui sa fie liber....in cuib adica unde este puietul pe cele 2 corpuri...

nu ati vazut in canada se ia o rama cu puiet se pune in cat si devine magnet de doici ...apoi se face roi...pentru ca daca ar lua de jos sunt doar 3 albine pe rama....
nu ati urmarit detaliile? :D

e greu de explicat cand nu sti deunde sa incepi ...mai ales ca unii au ideiile deja fixe si nu putem sa elaboram discutiile...


Așa ar fi, la cei care folosesc stupii pentru altceva nu pentru albine. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori