Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albina doica cu corp gras

Mesajde 5rame » 20 Feb 2022, 22:32

Daca am inteles ca albina doica care:

1. a trecut de 6 zile ;
2. a ales sa nu creasca puiet

Este albina care ne strica noua treburile in familia de albine si atunci cand ajunge la o anumita structura convinge intreaga familie sa roiasca, vin si intreb.

1. Cum putem sa gestionam familia astfel incat sa nu ajunga sa aiba un lot numeros de astfel de albina
2. Daca incepe sa se formeze acest lot de albina cum putem ciupi din el , ce activitate are in familie, pe ce rame le gasim intr-o masura mai mare?

Daca pun gresit problema, sau plec de la premise gresita, va rog sa ma corectati.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 21 Feb 2022, 01:37

chiar sunt curios cum fac cei care au MER
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde cristi_vidican » 21 Feb 2022, 07:32

yuonyuon scrie:chiar sunt curios cum fac cei care au MER

Se ia din timp puietul care ar deveni acea doică.
Sau, se oferă 1 cat în plus pentru cuib.
Sau te rogi să ai un cules pete 4 kg pe zi, care să nu fie întrerupt de zile reci.
Asta în perioada rapiței. Dacă eu am scăpat de rapiță în acele două săptămâni, nu mai sunt probleme.
Stupii mei care nu merg la rapiță trag botci mult mai greu.

Îi invit pe cei care zic că nu au botci în stupi să meargă la rapiță cu stupi buni în fiecare an.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 21 Feb 2022, 08:13

Mie cum am spus rapița este culesul de bază. Mă concentrez pe ea. Salcâm
mai este și mai nu. Încerc să scot puiet de la care se dezvoltă prea tare, după
modelul desenului lui yuonyuon dat cu anii în urmă. Pe care ramă sunt albinele
care doresc neapărat să iasă pe creangă ne va spune imediat dumnealui. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 21 Feb 2022, 10:11

daca luam in considerare factorul "TIMP" problema cu roitul are un inceput si un sfarsit (cand ies albinele pe urdinis)

vreau sa zic ca aceasta "problema" se poate cataloga in diferite etape:
1(zero) inainte de roit(cand toate sunt bune si frumoase nu se gandeste nimeni la roit)
2 perioada acumularii de albine doici
3 conditiile roitului se indeplinesc si apar frigurile roitului
4 apar cupe
5 apar botci
6 matca nu mai ponteaza
7 roitul propriu zis

acum avem metode de a opri roitul specifice pentru fiecare etapa.....eu am ales ca actionez in primele doua faze si nu mai am roit in stupina....pentru ca fiecare etapa odata indeplinita o actioneaza pe urmatoare
iar eu daca am anulat inceputul restu nu mai exista...

pe masura ce lumea avanseaza in cunostinte roitul nu mai este o problema pentru ca nu mai apare...
in trecut cand lumea nu prea stia mare lucru avea ca metoda prinderea roilor din copaci (punctu 7)

apoi unii mai destepti au hotarat ca ruperea botcilor ar fi solutia(punctu 5)..chiar si acum o mare majoritate a apicultorilor au ramas blocati la punctu 5

am vazut filmuletele lui margarit (atunci cand au aparut) si avea doua metode ....fie inversa caturile cei puernici cu cei slabi ..fie lua rame cu puiet capacit (deci punctu 2)
dar se poate face si mai bine de atat....(punctu 1)deci se poate prevenii
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde 5rame » 21 Feb 2022, 10:54

Balian scrie:Încerc să scot puiet de la care se dezvoltă prea tare, după
modelul desenului lui yuonyuon dat cu anii în urmă.


Va rog sa ma indrumati catre topicul pe care dl. younyoun a postat acest desen.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde 5rame » 21 Feb 2022, 11:08

Balian scrie:Pe care ramă sunt albinele
care doresc neapărat să iasă pe creangă ne va spune imediat dumnealui. :)


Am sa incerc si eu sa dau un raspuns, dar astept cu nerabdare si parerea dl. younyoun.

Vorbesc pe un cuib dadant, unde incepem dezvoltarea de la dreapta la stanga. In partea dreapta vor aparea pe langa rama de acoperire inca 1-2 poate 3 rame in care albinele vor staca polenul, cuibul migrand catre stanga. Pe aceste rame vom avea cu precadere puiet capacit si suprafete mai mari sau mai mici de polen. Cred ca pe aceste rame vom gasi si majoritatea acestor albine care au inceput sa "someze".

Accept orice corectare la ce am spus mai sus.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 21 Feb 2022, 11:20

pai ce am lamurit primul punct ...?..gata?
asa usor a fost? :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 21 Feb 2022, 11:25

5rame scrie:
Balian scrie:Pe care ramă sunt albinele
care doresc neapărat să iasă pe creangă ne va spune imediat dumnealui. :)


Am sa incerc si eu sa dau un raspuns, dar astept cu nerabdare si parerea dl. younyoun.

Vorbesc pe un cuib dadant, unde incepem dezvoltarea de la dreapta la stanga. In partea dreapta vor aparea pe langa rama de acoperire inca 1-2 poate 3 rame in care albinele vor staca polenul, cuibul migrand catre stanga. Pe aceste rame vom avea cu precadere puiet capacit si suprafete mai mari sau mai mici de polen. Cred ca pe aceste rame vom gasi si majoritatea acestor albine care au inceput sa "someze".

Accept orice corectare la ce am spus mai sus.
polenul il pune la marginea puietului ..roata inprejur...fiind ca stupul se dezvolta in partea stanga .polenul din stanga si de sus va fi consumat imediat ce este adus...iar noi vedem doar rama cu polem din dreapta ..si concluzionam ca polenul este pus doar in dreapta(sau in parte unde nu se dezvolta stupul la "scandura")
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde 5rame » 21 Feb 2022, 12:01

yuonyuon scrie:pai ce am lamurit primul punct ...?..gata?
asa usor a fost? :lol:


Daca inteleg bine, va referiti la limitarea spatiului de ouat al matcii astfel incat sa nu se formeze pana la un culus de intensitate acel lot de albina, vom avea albina care someaza dar nu un lot suficient de mare. Familia se dezvolta " cu frana de mana trasa" si mai important intr-un ritm liniar.

Problema este ca, avand un raport foarte bun albina de casa / culegatoare , dupa primul cules mai mare de intensitate , nevenind din spate mult puiet familia trebuie sa reia ciclul de dezvoltare si se pot pierde alte culesuri.

Poate gresesc.

Cealalta varianta, sa intervenim in etapa 2 are iar avantaje si dezavantaje

avantaj: pentru ca familia se va ocupa de cresterea acelei rame de puiet pe care noi o sa o ridicam, cred ca se reduce acea presiune de roit implicit acel lot de albina care acumuleaza corp gras. Ridicand rama reducem si mai mult acest lot.
dezavantaj: un consum marit la cresterea puietului respectiv.

Va rog pe dumneavoastra sa dezvoltati atat punctul 1 cat si punctul 2 ( sa luam de exemplu data de 10 mai - cu cate zile in urma trebuie ridicata rama cu puiet pentru o eficienta maxima?)
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde 5rame » 21 Feb 2022, 12:05

yuonyuon scrie:polenul il pune la marginea puietului ..roata inprejur...fiind ca stupul se dezvolta in partea stanga .polenul din stanga si de sus va fi consumat imediat ce este adus...iar noi vedem doar rama cu polem din dreapta ..si concluzionam ca polenul este pus doar in dreapta(sau in parte unde nu se dezvolta stupul la "scandura")


M-ati ajutat cu o intelegere mai buna a acestui fenomen.

V-as ruga sa imi spuneti si daca pe aceste rame, cu mult polen si puiet capacit, se gaseste cea mai mare parte de albina doica care nu participa la cresterea larvelor mai mare de 3 zile?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 21 Feb 2022, 12:06

yuonyuon scrie:.....aceasta "problema" se poate cataloga in diferite etape:
1(zero) inainte de roit(cand toate sunt bune si frumoase nu se gandeste nimeni la roit)
2 perioada acumularii de albine doici
3 conditiile roitului se indeplinesc si apar frigurile roitului
4 apar cupe
5 apar botci
6 matca nu mai ponteaza
7 roitul propriu zis
.......
am vazut filmuletele lui margarit (atunci cand au aparut) si avea doua metode ....fie inversa caturile cei puernici cu cei slabi ..fie lua rame cu puiet capacit (deci punctu 2)
dar se poate face si mai bine de atat....(punctu 1)deci se poate prevenii


Nu mă consider bun la acest capitol... încerc să acționez la punctul 2 cu scoatere de puiet căpăcit.
Dacă nu nimeresc măsura îmi rămâne punctul 5 sau dacă timpul este f nefavorabil punctul 7. :oops: :lol:

Prima metoda a lui DM îmi sugerează dacă înțeleg bine că albinele ”leneșe” despre care vorbim se găsesc
în caturi. Demonstrează și faptul că roiurilre suturate întotdeauna fac după salcâm cu albinele din cat.
Fiind peste gratie nu am probleme cu căutatul mătcii. Aceste roiuri primesc matcă imperecheată sunt puse
pe foițe, fără puiet dat. Dacă le asigur hrană energetică și proteică fără probleme se dezvoltă f frumos.
Albina nouă va ieși peste 21 de zile + 7-10 zile lucru în interior cam o lună. Roiul în acest timp nu se
depopulează deci acele albine luate din cat nu mor repede seamănă cu cele din structura unui roi.

Nu mai știu topicul desenului lui yuonyuon cred că ”structura familiei de albine” sau așa ceva. Mai pun
odată desenul:
Fişiere ataşate
Diagramă Younyon 1.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 21 Feb 2022, 12:25

dan margarit lua catu(corpu 3 ME) de la stupi puternici si il punea la cei care abia aveau albina in acel corp....inversa
practic lua albina de toate felurile din cat pentru ca acolo sunt detoate....iar numai cele peste 20 de zile se intorc inapoi care ies frecvent la cules...
deci ramaneau cele tinere pana in 18 zile ce nu au facut zbor de recunoastere si cele "lenese " care nu aveau loc de munca...
in felul asta se mai echilibrau stupii
voi la MER va jucati la capitolul asta ;) ....


daca treaba era nasoala si aveai toti stupii extrordinar de puternici iar culesul se lasa asteptat...treci la planu B si iei cate o rama cu puiet capacit din fiecare le pui gramada intr o lada si apoi seara imparti /faci roi /nuclei /vinzi etc...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde 5rame » 21 Feb 2022, 12:33

yuonyuon scrie:dan margarit lua catu(corpu 3 ME) de la stupi puternici si il punea la cei care abia aveau albina in acel corp....inversa


Nu pot sa apara problema cu matca, mai ales daca se aseaza catul pe o familie mai mica?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 21 Feb 2022, 12:36

5rame scrie:
yuonyuon scrie:pai ce am lamurit primul punct ...?..gata?
asa usor a fost? :lol:


Daca inteleg bine, va referiti la limitarea spatiului de ouat al matcii astfel incat sa nu se formeze pana la un culus de intensitate acel lot de albina, vom avea albina care someaza dar nu un lot suficient de mare. Familia se dezvolta " cu frana de mana trasa" si mai important intr-un ritm liniar.

Problema este ca, avand un raport foarte bun albina de casa / culegatoare , dupa primul cules mai mare de intensitate , nevenind din spate mult puiet familia trebuie sa reia ciclul de dezvoltare si se pot pierde alte culesuri.

Poate gresesc.

Cealalta varianta, sa intervenim in etapa 2 are iar avantaje si dezavantaje

avantaj: pentru ca familia se va ocupa de cresterea acelei rame de puiet pe care noi o sa o ridicam, cred ca se reduce acea presiune de roit implicit acel lot de albina care acumuleaza corp gras. Ridicand rama reducem si mai mult acest lot.
dezavantaj: un consum marit la cresterea puietului respectiv.

Va rog pe dumneavoastra sa dezvoltati atat punctul 1 cat si punctul 2 ( sa luam de exemplu data de 10 mai - cu cate zile in urma trebuie ridicata rama cu puiet pentru o eficienta maxima?)

cum sa nu ai albina din spate? ...6-7 rame de albina sunt arhi-extra suficient ca sa nu se simta scadere in populatie dupa culesuri...ba din contra

6-7de puiet x 3 +20 albina

scopul iernari stupilor pe 7+ rame de albina este ca :
1 asigura garantat temperatura in orce conditie si puietul nu va raci
2 se poate face dezvoltare lenta pentru culesurile timpurii (rapita salcam) si pastrezi structura optima 70-30 sau 60-40 culegatoare -albina de stup....numai asa poti valorifica un cules
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 21 Feb 2022, 12:40

5rame scrie:
yuonyuon scrie:dan margarit lua catu(corpu 3 ME) de la stupi puternici si il punea la cei care abia aveau albina in acel corp....inversa


Nu pot sa apara problema cu matca, mai ales daca se aseaza catul pe o familie mai mica?
ziua cand albiele sunt la zbor ...probleme zero ..nici nu observa

acum nustiu daca ati observat dar dan margarit face lucru (egalizarea)asta cu cateva saptamani inainte decules ...iar noi(altii) punem catu la rapita ...deja e tarziu nustiu ce mai faci atunci
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 22 vizitatori