Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 16 Dec 2015, 08:52

Ce matinali sunteti...m-am culcat la 4:30 dimineatza si acu sunt sus...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde gica.mosu » 16 Dec 2015, 09:43

MAAAI ,ADI,ci tanar esti.....Dar curand imbatranesti :idea: Tari as vrea sa te aud=citesc dupa 20-25 ani de schimbul 2-3 si nopti pierduteee(amu nu le simti) ;) Pt Vulpea...(o pareri) incearca placare cu polistiren pi exterior iar interiorOSB+lambriu(peretii)-pe tavan- rigips...in bucatarie +baie ..faianta -pereti+ gresie pe jos+rigips pi tavan....Daca pui scandura pi ext...ploaia si soarele...Va strica tot aspectul....doar vopsita=lacuita...dar financiar VB....de luat in calcul ce-am scris... (eu asa am facut)...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde tuturicius » 16 Dec 2015, 10:47

valigorj scrie:conform unui studiu facut in Siberia,stupii iernati la exterior au produs mai mult decit cei care au iernat in adapost chear daca au consumat mai mult pe timpul ierni.

Nu stiu ... in adapost mai intra si alte variabile in calcul. Cat de curat e aerul, cata aerisire se asigura, ce umiditate e ...
Cum impachetez eu stupii, sau Bunka, nu e infofolirea aia care in final il lasa fara aerisire destula si apar probleme. Gandeste-te cat de "infofolit" ii si intr-o scorbura ... cam cat de gros e lemnul :)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde tuturicius » 16 Dec 2015, 12:33

Pentru ele da. Pt mine e sport extrem iernarea in adapost. :lol: Am ierni blande. Desi .... acum cativa ani a traznit cu -10 si mai jos mai mult de o luna, fara oprire.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde nae » 16 Dec 2015, 14:55

In zona noastra adapostul NU MERGE .
Discutia in acest topic n-o inteleg . :roll:
Am redus rama si il bag in adapost ;)
(D-le Dogvet , nu ma menajati ! )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde nae » 16 Dec 2015, 15:30

dogvet scrie:Salut Nae :P :P !

Va contrasalut (... ;) )
La toata Ro .
Este o parere pur teoretica ; cei 2-3 ''mati'' trecuti peste iarna intr-o magazie nu se ''pun''
1- ati reusit sa aveti hrana super , sper, nu merge cu FS = apa ciuciu ;)
2-la >5 * catalaza nu mai opreste fermentarea fecalelor in punga rectala = !?
3- varroa + temperatura pozitiva , puiet timpuriu =apa si pastura !?
3- la asezarea pe vatra in fam este puiet pt puterea de acoperire a fam la 5* in adapost = ce face in prima noapte NEGATIVA de martie ?
....
Parerea mea .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde nae » 16 Dec 2015, 15:44

Inca un argument:
4- la altitudini mari,munte, aduc polen din ianuarie , rezista cu mana -datorita zborurilor dese , CE se INTAMPLA in martie ? (munte = ''adapos'', cam fortat ex - priviti ideea )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde nae » 16 Dec 2015, 17:19

Sper sa ma insel si sa mearga .
Pt adapost trebuie :
-hrana de calitate ,
-albina UNIFORMA , la ora ''h'' nu mai oua nici tanara nici batrana,
-investitia (nu stiu ce presupune)(caldura/umiditate/aer)
-si MULT NOROC .
Din ciclul ''mult noroc'':
-albina nu are intrerupator , dupa o perioada de ''bine'' liniar actioneaza =oua
-puietul din adapost este superior puterii de acoperire la T* negative din martie /aprilie
Cum rezolvam ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: ierneaza cineva stupii in casa?

Mesajde mellis » 16 Dec 2015, 17:57

Salut,

Propun continuarea subiectului de la "Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit" aici:
http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&start=944
Am incercat sa iernez in primii ani un stup (jumatate) in "adapost" (casa) si - fara un studiu aprofundat si experienta - am dat gres - a murit!!!
Sunt curios despre datele acestui adapost preszentat de dogvet, multumesc.

Am citat cateva remarci interesante:

dogvet scrie:
tuturicius scrie:Pentru ele da. Pt mine e sport extrem iernarea in adapost. :lol: Am ierni blande. Desi .... acum cativa ani a traznit cu -10 si mai jos mai mult de o luna, fara oprire.
Nu-i nimic in timp te inveti : ) .La noi(linga Craiova) au fost azi noapte -4grd C,ieri noapte -5 grd C.,in adapost cu mult peste aceste temperaturi negative.


dogvet scrie:
nae scrie:In zona noastra adapostul NU MERGE .)

Adicatelea : D ,cum nu merge ?Salut Nae : P : P !Te referi la zona ta, corespunzatoare Dragasaniului, sau extinzi la toata zona Olteniei ?


dogvet scrie:
dogvet scrie:La toata Ro .
Este o parere pur teoretica ; cei 2-3 ''mati'' trecuti peste iarna intr-o magazie nu se ''pun''
1- ati reusit sa aveti hrana super , sper, nu merge cu FS = apa ciuciu ;)
2-la >5 * catalaza nu mai opreste fermentarea fecalelor in punga rectala = !?
3- varroa + temperatura pozitiva , puiet timpuriu =apa si pastura !?
3- la asezarea pe vatra in fam este puiet pt puterea de acoperire a fam la 5* in adapost = ce face in prima noapte NEGATIVA de martie ?
.....
Inca un argument:
4- la altitudini mari,munte, aduc polen din ianuarie , rezista cu mana -datorita zborurilor dese , CE se INTAMPLA in martie ? (munte = ''adapos'', cam fortat ex - priviti ideea )
....
Parerea mea .

Este bine ca ai precizat caracterul parerii,adica teoretica : !: Enzima de care vorbesti va fi necesara in cantitate mai mica,deoarece consumul va fi mai mic,nu am zis deloc ca vor sta pe temperaturi superioare lui 5 grd C,varoa daca e in stupi atunci e de vina apicultorul,oricum albina intepata pica mai repede la frig decit la cald.Marele neajuns al metodei sta in pretul foarte mare al investitiei,indiferent ca bagi in adapost un stup sau 200 ,partea tehnica e aceeasi.Oricum ,cad multe mituri apicole,nu vreau sa creez disensiuni.Ca si exemplu singular pot sa spun ca celebrul calcul al lui Nea Gica,referitor la consumul de oxigen,e eronat,desi el a stat la baza estimarii consumului ,in realitate e mult mai mare si asta in perioada de repaus de acum,ma refer la cantitatea de aer atmosferic nu la cantitatile de oxigen rezultate in urma formulelor de ardere.
[/quote]

nae scrie:Sper sa ma insel si sa mearga .
Pt adapost trebuie :
-hrana de calitate ,
-albina UNIFORMA , la ora ''h'' nu mai oua nici tanara nici batrana,
-investitia (nu stiu ce presupune)(caldura/umiditate/aer)
-si MULT NOROC .
Din ciclul ''mult noroc'':
-albina nu are intrerupator , dupa o perioada de ''bine'' liniar actioneaza =oua
-puietul din adapost este superior puterii de acoperire la T* negative din martie /aprilie
Cum rezolvam ?


Puteti detalia va rog (special selectia cu rosu)?
Multumesc..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: ierneaza cineva stupii in casa?

Mesajde nae » 16 Dec 2015, 18:06

echo scrie:Albina moarta..

1.jpg


le mai da si mancarica (ianuarie)

7.jpg


la masaaaaa :D

6.jpg

In adapost albina e activa :shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde mellis » 16 Dec 2015, 18:14

dogvet scrie:Pina la faza cu ,,Mult noroc'' sint de acord cu tine :P .Sint de acord si cu ce zici dupa,pot sa dau un raspuns coerent la intrebarile tale ,foarte logice de altfel,dar ,stii,aici ai dezbatut ideea de adapost ,nu discutam despre mijloacele de realizare a acestui deziderat,aia e alta mincare de peste .Despre partea tehnica om avea vreodata timp sa discutam cind o sa ne intilnim.Deocamdata ce sustin eu la ora actuala e ca ideea de adapost apicol complet conditionat muta toate discutiile despre iernat in alta zona.'iesind de sub tutela hazardului (a se citi vreme).


Ziua buna,
Am incercat sa mut discutia la topicul urmator:
http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=810&start=304

Puteti va rog detalia aici sau acolo selectia de mai jos:
"Ca si exemplu singular pot sa spun ca celebrul calcul al lui Nea Gica,referitor la consumul de oxigen,e eronat,desi el a stat la baza estimarii consumului ,in realitate e mult mai mare si asta in perioada de repaus de acum,ma refer la cantitatea de aer atmosferic nu la cantitatile de oxigen rezultate in urma formulelor de ardere."

Multumesc..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde nae » 16 Dec 2015, 18:17

A mutat cineva discutia la ''iernarea in adapost'' .
Ma bag in multe discutii si nu pt ca am expertiza , nu le stiu pe toate dar nici frica sa fiu contrazis nu am ; imi stiu locul si nu ma doare cand cad = nu cad de sus .
Imi PLACE albina si imi pare rau ca am chiulit la scoala si nu pricep multe lucruri .
Va pup .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: ierneaza cineva stupii in casa?

Mesajde mellis » 16 Dec 2015, 18:58

Multumesc pentru detalii.
Puteti detalia mai mult va rog referitor la cat este de "placut" inauntru + alte cateva detalii neclare (pentru mine) ;)
- ce temperatura/umiditate este in adapost - temperatura constanta?
- cum se realizeaza ventilatia
-urdinis inchis (sita)?
- cea verde de deasupra este folie normala?
- AV?
- roii sunt 5 rame ME pe doua corpuri fiecare?
Multumesc
Sanatate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: ierneaza cineva stupii in casa?

Mesajde gica.mosu » 16 Dec 2015, 19:49

...Atentie mare cu iernarea in adapost :shock: Una sa ai stupina in zone-BV ,M ciuc, Radauti...si alta in Banat,Oltenia...Sunt dif mari di temperaturi.... nocturne si diurne :idea: Acum cu ultimile 2 ierni (pe invers)nici nu stii cum sa procedezi sa iasa bini in primavara...un coleg din Sf Gheorghe i-a bagat in adapost asta iarna si ia parut rau=munca'nplus ;) P.S-am strans stupii in cojoc si doamne ajuta...Si o poza...
Fişiere ataşate
poze noi 016.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: ierneaza cineva stupii in casa?

Mesajde mellis » 17 Dec 2015, 03:05

dogvet scrie:[
Sint roi ME ,adica 5 rame sus ,5 rame jos.Da ,au fund AV.Folia e cu protectie UV.

Mulțumesc pt răspuns.
Sunt roi serioși, cam in ce perioada ii scoateți afara?
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori