Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 15 Ian 2024, 22:15

Revin:) In momentul in care in martie separam prin diafragma ramele cu puiet de cele cu miere, inseamna ca parte din albine vor ramane dupa diafragma pe acele rame de miere? Acele rame de dupa diafragma vor sta lipite de diafrgma si intre ele ca o prelungire a cuibului?
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 16 Ian 2024, 00:34

Ionutz_J scrie:Revin:) In momentul in care in martie separam prin diafragma ramele cu puiet de cele cu miere, inseamna ca parte din albine vor ramane dupa diafragma pe acele rame de miere? Acele rame de dupa diafragma vor sta lipite de diafrgma si intre ele ca o prelungire a cuibului?

in primul rand diafragmele nu se lipesc de rame ...ci se lasa un spatiu mic ca albina sa treaca...

cred ca va trebuii sa voteze ...care sta dupa diafragama si care sta intre diafragme ;) .....
nu e nici o problema ...doar este martie...important este sa nu racesti puietul....

aceasta mutare de diafragma are mai multe roluri si scuteste de multe batai de cap mai tarziu...
-mentine cuibul compact si nu exsita risc de racire
-albina va diferentia cele doua zone si va pune puiet mult in cuib iar mierea (mai ales coronitele) le va muta dupa diafragma...
-impediecam extinderea matcii exploziv ...
-controlul ...adica egalizarea si putem vedea exact ce matci au putere ....se vede foarte usor daca avem vreo una cu probleme .
-imunitate si conservarea resurselor (am scris mai sus...nu mai ma repet)

cand matca completeaza ramele cu puiet aflate intre diafragme(cate o fi 2-3-4-) venim si mai bagam una sau doua(ne mai uitam la puterea stupului si la meteo)...sau mai egalizam...si cam gata luna martie....
in aprilie mai aruncam o rama si cum incepe culesul facem schem(adica punem caturile) si amin
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 16 Ian 2024, 13:12

Am inteles destul de bine ce se intampla in cuib:). Cand ridicati ramele cu miere in cat si completati cu rame goale, albina ar trebui sa fie sa umple catul? De asemenea cum procedati cu al doilea cat?
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 16 Ian 2024, 20:29

Ionutz_J scrie:Am inteles destul de bine ce se intampla in cuib:). Cand ridicati ramele cu miere in cat si completati cu rame goale, albina ar trebui sa fie sa umple catul? De asemenea cum procedati cu al doilea cat?


depinde ...nu e obligatoriu sa umple catul dar +10 rame de albina total sunt..

daca ai cules bun... pui al 2 lea cat deasupra....apoi cand albeste ramele jos le inversez.......daca le incarca pe amandoua ...mai aduc unul si iau toate ramele capacite si le pun peste izgonitor in al treilea cat...
sub izgonitor trebuie sa fie rame ce contin miere ..altfel albina nu coboara...dar mai bine lucreaza cu doar doua caturi ...e de ajuns :lol: :lol:

nu pun 3 caturi pentru ca nu am albina de trei caturi ca sa verticalizez...la 5-6 rame de puiet merge bine cu 2 caturi maxim...dar aduce si trei si trebuie sa dai deoparte pe cel plin obligatoriu...altfel nu faci treaba...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 16 Ian 2024, 21:01

Inteleg. Va mai intreb:) . Cand faceti inversarea caturilor in momentul in care albeste jos, aveti grija sa lasati in catul de peste gratia Haneman 3-4 rame cu miere, sau in acest moment nu mai conteaza si ele pot urca in al doilea cat pentru mancare in caz de penurie?
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 16 Ian 2024, 21:15

Ionutz_J scrie:Inteleg. Va mai intreb:) . Cand faceti inversarea caturilor in momentul in care albeste jos, aveti grija sa lasati in catul de peste gratia Haneman 3-4 rame cu miere, sau in acest moment nu mai conteaza si ele pot urca in al doilea cat pentru mancare in caz de penurie?
cand e cule bun si ramele din primul cat sunt albite (peste 80%) atunci cu siguranta ca este miere si in c2 ...
..daca intarziem cu inversarea va bloca cuibul....si nu vrem asa cva....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 16 Ian 2024, 21:29

Va multumesc mult pentru bunavointa de a imi raspunde. Voi incerca sa pun in practica pe 1/3 din stupi , sa vedem cum ma descurc. Daca imi mai vin idei, va voi mai intreba.:)
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 16 Ian 2024, 21:58

Ionutz_J scrie:Va multumesc mult pentru bunavointa de a imi raspunde. Voi incerca sa pun in practica pe 1/3 din stupi , sa vedem cum ma descurc. Daca imi mai vin idei, va voi mai intreba.:)
astept poze cu caturile pline ... :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde mausica » 16 Ian 2024, 22:40

yuonyuon scrie:
Ionutz_J scrie:Va multumesc mult pentru bunavointa de a imi raspunde. Voi incerca sa pun in practica pe 1/3 din stupi , sa vedem cum ma descurc. Daca imi mai vin idei, va voi mai intreba.:)
astept poze cu caturile pline ... :lol: :lol:

sau cu cracile :lol: :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 16 Ian 2024, 23:22

Daca radeti asa cu pofta, reduc la 1/6 din septel metoda:)
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde marco68 » 17 Ian 2024, 10:07

Sa nu faci asta (1/6)....eu ii am pe toti asa, si fac miere.Tot ce ti-a spus Yonyon poti sa pui in cui linga Cina cea de taina.Trebuie sa intelegi bine albina.Nici eu nu sint profi , dar se intimpla lucruri diferite ,in bine ,cu metoda asta.Am pus si 4 caturi de 1/2 la 6 rame in cuib (familiile bune), au umplut 3 cu nectar , iar la vecini, rar aveau 2 caturi de 1/2.Au nevoie de spatiu in pod , caldura si unitate in cuib, viata lunga la surplusul de doica...
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 17 Ian 2024, 19:20

Multumesc pentru incurajare. Nu reduc, joc asumat:). Intuiesc si eu ca e de bine, nu imi e totul clar legat de fenomene dar ma straduiesc sa deschid ochii.Cu caturi de 1/2 voi aplica si eu metoda ca din astea am si e bine ca am destule.
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Balian » 17 Ian 2024, 19:24

Ionutz_J scrie:Multumesc pentru incurajare. Nu reduc, joc asumat:). Intuiesc si eu ca e de bine, nu imi e totul clar legat de fenomene dar ma straduiesc sa deschid ochii.Cu caturi de 1/2 voi aplica si eu metoda ca din astea am si e bine ca am destule.

Dacă aveți destule caturi 1/2 puteți trece pe MER și se vor rezolva toate problemele. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 17 Ian 2024, 19:41

L am rugat pe dl. Yuonyuon sa mi detalieze metoda tocmai ca sa am curaj sa nu trec pe MER :))
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 18 Ian 2024, 00:12

totul se rezuma la teste: viata e un test...stupina e un test....50 kg pe stup e un test...etc
incercati pe un procent din stupina....niciodata pe toti....ca sa putem vedea si diferentele....

si nu incercati sa faceti lucrurile foarte bine(adica perfect)....este destul sa fie bine(ok)... si mai mult pe elementele de baza....restu merge de la sine....adica nu sunt secrete ascunse sau mai stiu eu ce....
treaba e simpla:....temperatura... dezvoltarea corecta...si productia...

va zic de pe acum...nu se aproba poze cu roiuri in copac... :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde mausica » 18 Ian 2024, 11:29

Ionutz_J scrie:Daca radeti asa cu pofta, reduc la 1/6 din septel metoda:)

NU te supara,doar lumeam.
PS: si eu folosesc aceasta metoda de cativa ani buni(merge perfect)Tot dadant cu magazii de 1/2 am :D
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori