Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Balian » 18 Ian 2024, 19:03

Este de luat în calcul acesastă metodă pentru toată lumea să avem o bază de date cum funcționează în general. Eu unul voi încerca. Dacă funcționerază și este potrivit pentru felul meu de lucru sigur voi schimba profund părerea despre apicultură în general. Este opus convingerii mele despre apicultură, dar sunt primitor la nou. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 18 Ian 2024, 22:33

Nu sunt suparacios si nici nu mi ati dat motive:). Testam si incercam sa intelegem ce ni se intampla, noua si surpusului de doica:)
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Shrek » 19 Ian 2024, 10:10

Cred ca am mai spus asta, cu alta ocazie. Aceasta" metoda" am desscoperit-o întâmplător când am încercat ca familiile ieșite slabe din iarna sa le folosesc exclusiv pentru culesul de tei și în nici un caz la salcâm ( este primul cules consistent la noi, în zona). De fapt, pe stupi ajunși la 4-5 rame cu albina, deci slabi în luna aprilie, am pus magazii de 1/2, p3ntru a fi pregătite sa le pun pe stupi puternici ca a doua sau a treia magazie. Dar am uitat sa pun folia îndoită și atunci surpriza plăcută a fost ca majoritatea au băgat în magazie carte 8-9 rame de miere iar dezvoltarea ulterioara a fost excelenta.
Anul următor, am încercat sa " franez" stupi sa ramana sub 8-9 rame cu albina. Am întârziat o zi și toți stupii exxperimentali au întrat în friguri. Concluzia: manopera multă, risc maxim. Dar numa cine nu risca nu...câștiga! Experienta. O zi faina!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Balian » 19 Ian 2024, 11:38

Evident metoda are și niște condiții de aplicare. O familie intrată și ieșită
din iarnă pe 8 intervale dacă regrupezi la 6 rame pe cuib, la prima mișcare
va intra în festival. Vorbim de unități slăbite din anumite cauze, sau reglată
toată stupina la o putere moderată încă din toamnă.
Eu voi încerca pe câteva mai slabe. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 19 Ian 2024, 16:57

daca lucrurile sunt clare atunci e bine.....daca nu... atunci intrebari....
din punctu meu de vedere mai simplu de atat nu se poate....iar la capitolul roit ...chiar nu inteleg cum reusiti....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Balian » 19 Ian 2024, 16:59

Dacă doriți vă învățăm! :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 19 Ian 2024, 17:24

Balian scrie:Dacă doriți vă învățăm! :lol:
nu mersi.... :lol:

am colegi care folosesc metoda asta ...si mai mereu gresesc la adaugarea caturilor...intarzie cu al doilea cat...1/1..
au impresia ca daca au cat 1/1 e destul dar nu tin cont ca jos sunt doar 5-6 rame...adica total de 15 rame si familia de albine incepe sa prinda putere ....

si am vazut ca e o problema care se repeta desii au inteles destul de bine faza cu dezvoltarea....posibil sa fie asta problema ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Balian » 19 Ian 2024, 17:43

Este f adevărat. Momentul când pui primul, sau al doilea cat este cât se poate de important. De asta depinde viitorul familiei. Primăvara prima magazie (peste cuib!) se pune când trebuie. Nu cu zile mai târziu!!! Magazia 2 se pune (peste cuib!) când trebuie, nu cu zile mai târziu. Și totul va fi bine. Altfel totul va fi cât se poate de rău. Nu știu... poate văd greșit lucrurile. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Shrek » 20 Ian 2024, 12:55

Balian scrie:Dacă doriți vă învățăm! :lol:

Subscriu! Am adunat mai mult de o mie de sfaturi despre ce sa....nu faci dacă vrei sa roiasca!
PS. Ce vreme de iarna autentica in sud.....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 20 Ian 2024, 16:48

sunt anumite persoane care s au invatat atat de bine cu roitul si tacticile primitive(rupt botci..prins roi etc) incat nu mai pot traii fara ....

si chiar daca ar vedea ca se poate fara roit ..nu cred ca ar accepta acest stil de apicultura in stupina lor...
acum fiecare face ce vrea ca doar eu nu am un castig major in nici una din situatii....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Balian » 20 Ian 2024, 18:07

Cum am mai scris am citit o carte, interviuri cu apicultorii de frunte mondială. (Murray McGregor, Michael Palmer, Ray Olivarez, Peter Litte, Peter Bray, Richard Noel, Randy Oliver, David Camp - care a lucrat mult timp la fratele Adam)
https://www.amazon.com/Interviews-Beeke ... 1916204252
WhatsApp-kép, 2024-01-20, 16.46.39_9f1c30ab.jpg

După relatarea lor toți mai rup botci. Noi nici nu ne dăm seama cât de înaintați suntem :!: Păcat că nu știe lumea de noi, altfel noi am fii primii în locul lor. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 20 Ian 2024, 22:10

cu siguranta suntem mai evoluati fara sa ne dam seama .....de exemplu acum daca va venii un tanar si va prelua o anume metoda...cu siguranta o va duce la un nivel pe care noi nici nu ne putem gandii....si tot asa....

eu nu intentionez sa ma compar ...orcum este irelevant
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde cristi_vidican » 21 Ian 2024, 09:55

Apropo de bătrâni vs tineri...
Când am început apicultura, pt că nu avem info, m-am lipit de un bătrân stupar din sat.
Omul avuse toată viața prox 50 de stupi cu care mergea la salcâm la Valea lui Mihai și și-a ținut familia din acești stupi.
Se ocupa și de tâmplărie în paralel. Două activități care mergeau bine împreună.

După câțiva ani l-am vizitat să văd ce mai face. Se mișca tot mai greu și mi-am dat seama că nu mai are multe.
Dar, ce m-a uimit a fost o vorbă de-a lui: „a venit cineva la mine și mi-a zis că a făcut din 30 de stupi 30 de roi. Așa ceva nu cred că se poate!” spunea el.

Mi-am dat seama că eu eram cu informațiile apicole și cu practica deja în altă ligă.
Nu l-am contrazis, dar mi-am dat seama că apicultura are mai multe niveluri.
Și uneori ești atât de închistat în ceea ce faci, că nu mai crezi că poate fi un nivel superior.
Cred că mereu este un nivel superior în orice activitate.

P.S. Acum 10-20 de ani era o glumă între stupari: eu vreau să pun robinet la stup, doar să îl deschid să curgă mierea. Uite că unii au reușit.
P.P.S Visez să pun un bancomat la stup, doar să bag cardul și să scot banii. Doar că pe atunci nu vor mai fi bani cash. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 21 Ian 2024, 21:56

deaceia discutiile cu batranii sau mai bine zis cu conservatorii trebuie evitate sau acceptate intr o anumita masura....
au si ei dreptatea lor dar nu pe a ta...

eram inconjurat de orizontali ...daca ziceam ceva de rau de astfel de stupi eram crucificat....ca mai apoi sa trec la vertical cu un singur cat....(al doilea cat era interzis)....
ani au mai trecut si daca pomeneai de 50 kg pe stup erai pescar ....acum daca nu ai botci iar cva nu se leaga....

trebuie fiecare sa preia informatia si sa o inteleaga ...nu doar sa o urmeze ca pe cva de incredere....orice trebuie testat .
nu se ia informatia de la cineva doar pentru ca are ochii albastrii si vorbeste politicos......

cu siguranat sunt lucruri care pe le am omis (fara sa mi dau seama 100 %) ...si am observat ca si apicultori foarte mari ce au mai prezentat metode au omis chesti esentiale...nustiu daca intentionat ....ori defect in exprimare....habarnam....deci nu suntem perfecti si cu timpu si mai rau....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori