Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde Florin Dobre » 03 Aug 2016, 12:02

O matca nu poate fi considerata acceptata definitiv pana ce fiicele ei nu iau stupul in stapanire.
Diferenta genetica...fetele accepta matca fiindca nu au incotro...asta pana cand au posibilitatea sa-si traga botci si-o mazilesc. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde un OM » 03 Aug 2016, 12:17

Atunci cand am cumparat matci, dupa ce am observat acceptarea, am controlat la 4-5 zile si acolo unde au incercat o schimbare am rupt botcile, acele familii fiind controlate iarasi la 4-5 zile pana au renuntat la schimbare. Fenomenul a fost destul de rar la mine, dar a existat.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde varza » 03 Aug 2016, 20:11

Matca din cate stiu e considerata acceptata cand majoritatea albinelordin stup provin de la ea..... pana atunci o pot inlocui. Cat despre furtisag ..... Sunt multe de zis dar tind sa cred ca au fost mai multe cauze .... Ai folosit doar acid oxalic ? Cand ai format roiurile de au intra atat de slabe in toamna- iarna si de unde aveau atat de multe rezerve?....banuiesc ca nu au cules acei roi iar matca a uitat sa mai ponteze. Ceva nu se leaga .... fie ai dat rame cu miere la roi sau sirop. Revino te rog cu mai multe detali..... findca eu tind sa exclud teoria cu prea multe rezerve. Personal si eu las caturile pe stupi pana tarziu in toamna ca sa nu imi mai bat capul cu gaselnita. Deocamdata nu au fost probleme. Mult succes de acum incolo si nu dezarma indiferent ce ar fi ;) .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde vulpea » 04 Aug 2016, 17:14

parerea mea e ca,foarte multi 'albinari' nu asigura vetre separate pentru cresele de roiuri.familiile si roii pot sta impreuna numai in timpul unui cules.la un cules f.slab de intretinere sau pe perioade cu vreme rea/capricioasa OBLIGATORIU roii se separa de familii.culesul slab si vremea nefavorabila creeaza/favorizeaza furtisagurile,dezastruase mai ales pentru stupii slabi si roiuri.recomandabil ar fi ca roii,constituiti in crese sa fie la indemana zilnica a stuparului(pe langa casa)pentru posibilitatea unui control mai des al acestora.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde cucubau » 04 Aug 2016, 21:22

PiatraDinLemn scrie:Dar sunt convins ca chestiunea cu feromonii sta in picioare. Familile din spate nu au avut nici o problema, desi erau survolate constant nu se luptau cu ele. Singurele victime erau albinele moarte scoase din stup pentru curatenie.
Pentru a nu avea furtisag trebuiesc respectate cateva reguli elementare, si totusi ;
Pe langa tot ce s-a scris aici mai trebuie precizat.
-marimea urdinisurilor , mai bine zis inaltimea urdinisurilor. Acolo unde urdinisurile sunt inalte , mai mult de 8mm , permite albinelor hoate sa treaca direct in zbor de albinele ce stau de garda , deci chiar si la un urdinis de cativa centimetri deschidere daca inaltimea este prea mare exista conditii de furtisag.
-lipsa albinelor adulte , in familiile unde din diferite cauze albinele adulte lipsesc sau sunt prea putine , exista conditii de furtisag. La acest punct s-ar incadra roiurile facute pe aceeasi vatra sau familii bolnave de nosemoza.
Sunt foarte multe cazuri in care stupari cu experienta putina fac roiuri din familiile slabe in speranta ca vor scapa de "matcile neperformante". De fapt ei confunda neperformanta matcii cu conditiile de boala si nu fac decat sa lungeasca boala fara a lua masuri adecvate.
Acele roiuri daca nu cad prada furtisagului de cele mai multe ori se pierd pe perioada de iernare.
Chestia cu feromonii este o poveste ieftina exact ca in timpurile de inceput ale civilizatiei cand nu existau cunostinte si raspunsul de baza era "pentru ca asa au vrut zeii'
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde Avram » 06 Aug 2016, 15:34

cucubau scrie:Chestia cu feromonii este o poveste ieftina exact ca in timpurile de inceput ale civilizatiei cand nu existau cunostinte si raspunsul de baza era "pentru ca asa au vrut zeii'



Daca feromonul este o poveste ieftina .... cum explicati comunicarea de la individ la individ si de la individ la familie ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde cucubau » 06 Aug 2016, 20:28

In practica apicola sunt prea multe situatii care in loc de explicatie clara se da vina pe feromoni ca ar lipsii sau a nu fi suficienti e puternici.
Feromonii au rolul de a marca si nimic mai mult.
Sunt multe situatii in care familii foarte puternice cad prada furtisagului , si acolo nicidecum lipsa sau prezenta unui feromon sunt cauzele declansarii unui furtisag.
Atii auzit vre-o data cum plange sau cum se vaita o familie de albine?
Ati vazut cum reactioneaza dintr-o data o familie de albine , cum trece de la o stare la alta?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 07 Aug 2016, 10:23

vulpea scrie:parerea mea e ca,foarte multi 'albinari' nu asigura vetre separate pentru cresele de roiuri.familiile si roii pot sta impreuna numai in timpul unui cules.
pentru stupii slabi si roiuri.recomandabil ar fi ca roii,constituiti in crese sa fie la indemana zilnica a stuparului(pe langa casa)pentru posibilitatea unui control mai des al acestora.

Dumeata spui ca trebuieste faut gard intre dinsii sa nu se bata sisa faca furaciune uni de la alti asai ?
Dela cati anisori trebuieste dus roiu la cresa ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde vulpea » 07 Aug 2016, 14:13

le pricepi prea greu ca sa ma obosesc sa-ti explic !la ce ai scris,ma mir daca pricepi ceva corect .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 07 Aug 2016, 18:16

ai Domnu Vulpea ca pricep tot decat ca nunteleg prea bine !

Cum vine asta ca obosesti cand iexplici ? Atat de rau te munceste scrisu au poate ca ai tastatura veche si nu percuteaza tasta ?

Spune cu cresa cum ie .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 07 Aug 2016, 18:26

Raspunsu la intrebarea ce ieste furtisagu ie atuncea cand se bat .
Stupii batrani taie si bat stupii tineri atuncia cand aia tineri nu respecta pe aia batrani umband sa culeaga miere mai multa ca dansii desi nu le trebuieste ca dansii sint tineri si nu ie bine sa fie obezi .
Corect ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde mellis » 08 Aug 2016, 00:09

Sa trăiești Nicolaie, mi-a fost dor de matale..
Cum sa fie stupii obezi, ca doar nu mănâncă zahar?
Multi vad, putini pricep..
Sănătate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori