Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde yulian » 19 Sep 2014, 15:29

Eu furtisag nu am avut decat in primul an in care m-am apucat de apicultura...stupi slabi, sirop dat prea devreme...combinatia perfecta. Dupa aia, am mai avut batalii de la stupi deschisi...dar nu s-a lasat cu furtisag masiv...dar nu pot garanta la vecini :D
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Furtisag

Mesajde thomas » 08 Noi 2014, 17:06

Exista furtisag si in luna noiembrie? La 2 dintre familii am observat inca de dimineata mai mult zbor. E adevarat, vremea e calda (18 gr la pranz). Albine moarte nu sunt la urdinis.. Nici n.am observat lupte, dar e un zbor intens la cei 2 stupi, zici ca au gasit salcam inflorit.
In ei n.am umblat, rame n.am dupa diafragma, ba inca sunt 2 fam puternice. Matcile.s cam batrane, au 3 ani. Dar am una si de 5 ani.
Numai acestia 2 zboara intens. Restul cuminti, ca in noiembrie.
Daca e furtisag ce sa fac la data asta?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Furtisag

Mesajde TDI » 08 Noi 2014, 17:14

Redu urdinisul la o albina sau doua. 2cm pe 1cm sau 1cm pe 1 cm. Cand da gerul mareste-l la numărul de rameacoperite de albina.
E posibil sa aibă puiet, totusi - desi nu m-as astepta la matci de 5 si 3 ani. Sunt marcate?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Furtisag

Mesajde thomas » 08 Noi 2014, 18:22

nu cred sa mai aibe puiet. alea de 3 ani sunt marcate, aia de 5 nu.
teama e sa nu.mi fi ramas cele 2 fam fara matca si d.aia sa fie atacate. daca e cald, o sa verific maine.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Furtisag

Mesajde stupar » 09 Noi 2014, 12:22

Daca nu se bat si nu sant albine moarte in fata stupului,nu sant nici ceara zdrobite pe fundul stupului,este posibil,sa fi gasit in apropiere,vro scorbura,sau stup,fara stapani si de acolo culesul.Mai pot mulge una care vine acasa,sa vezi daca incarcata,sau goala.Mai poti prafui cu faina alba care ies din stup si urmareste unde intra.Eu care sant pe jos am pus gratii pentru soareci,asa patrunde mai greu hoatele.
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Furtisag

Mesajde thomas » 09 Noi 2014, 17:34

Nu se bat.. dar sunt putine firimituri de ceara pe urdinis. I.am deschis azi. Reginele st ok, mierea la locul ei. Dar activitate din greu la zbor, numai la astia 2.. O sa incarc si un videoclip, ca eu nu.mi dau seama ce e. Pana una, alta le.am stramtorat urdinisurile si le.am pus niste sicane, sa nu mai intre direct in stup. Chiar si acum cand s.a inserat zboara continuu, si e destul de rece..
Am uitat de chestia cu faina, ca sa vad unde zboara..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Furtisag

Mesajde teinegru64 » 09 Noi 2014, 19:42

E bine ca ai clik..cand doua nu dorm.E bine ca ai fler si le verifici...Esti pe drumul cel bun.Data viitoare daca vei fi mai atent...copii vor avea o gogoasa in plus.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Furtisag

Mesajde thomas » 09 Noi 2014, 21:41

exact!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Furtisag

Mesajde lache » 14 Noi 2014, 22:48

Un prieten, incepator ca si mine, imi spune recent ca lui i-au...roit in octombrie 7 stupi (din 8) !!! Nu a mai gasit in lazi decit 10-20 de albine moarte, hrana in regula, deci lazile goale. Eu am avut declansat un furtisag urit dupa floarea soarelui in urma caruia am ramas fara 4 familii foarte puternice dar am gasi pumni de albina moarta in lazi si in fata urdinisului, ba mai mult, si 2-3 rame dintr-o margine ramase doar cu sirma. M-am documentat si atunci si acum dar nu-mi explic fenomenul:
-La mine au fost 4 familii la rind in imediata apropire a pavilionului unui prieten, f. puternice , in conditiile in care aveam si vreo 6 roi tot acolo. De precizat ca era foarte cald si ca le le ridicasem caturile (!) ...
-Ce-mi spune prietenul ca a patit e clar ca e vorba probabil tot de un furtisag la p[rima vedere dar de ce nu au carat mierea ? Unde a disparut albina ? (Mentionez ca tratamentele erau facute cu VF,cica )
Tare as vrea sa aud parerea unui apicultor cu mai multa experienta.
MULTUMESC ANTICIPAT !
lache
 
Mesaje: 79
Membru din: 02 Oct 2011, 15:14
Localitate: Buzau

Re: Furtisag

Mesajde popik50 » 14 Noi 2014, 23:17

Albinele prietenului tau au plecat din cauza paduchilor. Cand e vorba de furtisag, mierea dispare din rame dar, albine tot mai ramaneau acolo, exceptie fiind in cazul cand matca din familie este omorata. Plecarea albinelor din stupi se intampla datorita infestarii masive cu varroa, anul acesta fiind un an cu infestare puternica. Cei care nu au facut tratamente sau le-au facut dupa ureche, au ramas sportivi :(
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Furtisag

Mesajde bravatrade » 14 Noi 2014, 23:21

Buna seara, eu nu sunt un apicultor extraordinar de experimentat dar am albine de ceva ani buni si parerea mea deci poate gresesc dar e doar o parere ...cred ca acele familii au parasit cutiile din cauza varroua...degeba a facut tratament cu varachet daca asta e singurul tratament facut de el in ani si ani de cand o avea el albinele...se stie k acest tratament facut an de an la un momendat nu mai are efect...varroua dezvolta rezistenta la acest tratament ca urmare pt o buna eficienta a tratamentelor este indicat sa facem tratamente alternativ...o perioada varachet...urmatoarea orice altceva...singurul tratament la care varroua nu dezvolta rezistenta este acela cu acizi organici...formic...oxalic dar sunt avantaje si dezavantaje in folosirea acestora.
Sper sa se gaseasca un apicultor cu mai multi ani de experienta/practica sa ne lamureasca...
bravatrade
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Apr 2011, 13:54
Localitate: Pitesti

Re: Furtisag

Mesajde alexx » 14 Noi 2014, 23:58

bravatrade scrie:Buna seara, eu nu sunt un apicultor extraordinar de experimentat dar am albine de ceva ani buni si parerea mea deci poate gresesc dar e doar o parere ...cred ca acele familii au parasit cutiile din cauza varroua...degeba a facut tratament cu varachet daca asta e singurul tratament facut de el in ani si ani de cand o avea el albinele...se stie k acest tratament facut an de an la un momendat nu mai are efect...varroua dezvolta rezistenta la acest tratament ca urmare pt o buna eficienta a tratamentelor este indicat sa facem tratamente alternativ...o perioada varachet...urmatoarea orice altceva...singurul tratament la care varroua nu dezvolta rezistenta este acela cu acizi organici...formic...oxalic dar sunt avantaje si dezavantaje in folosirea acestora.
Sper sa se gaseasca un apicultor cu mai multi ani de experienta/practica sa ne lamureasca...

prietene varroua nu devinde rezistent la amitraz atat timp cat porcu nu zboara am prieteni care fac de ani buni de zile tratament cu varachet si nu au avut probleme ca sa zici asa ceva iti trebuie ceva temeinic ca proba.
Cate familii de albine ai pierdut ca ai utilizat varachet 5 ani la rand???
Acum revenind la subiect albinele au disparut sigur de la varroua am si eu un vecin care se bucura la 20 septembrie ca a gasit roi in copac si ca e plecat de la el ca vezi doamne a controlat stupii si unul numai are 8 rame CLAR VARROUA
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Furtisag

Mesajde Dicu Ion » 15 Noi 2014, 08:21

Sigur albinele au parasit stupul din cauza paduchilor.Chiar daca s-a facut tratamentele sa zicem la timp si varachetul nu a fost bun ,efectul asupra paduchilor a fost zero.Va spun o patanie de-a mea de acum citiva ani.Era in pe la sfirsitul luni noiembrie cind am gasit un roi dar destul de mare pentru vremea aceia ..am crezut eu ca este roi dar erau albinele care parasise stupul din cauza paduchilor.Am intrat la banuiala imediat si am controlat ciitiva stupi sa vad daca vizual zaresc paduchi pe albine ,si am ramas uimit de ce erau pe ele cu toate ca facusem tratamentele ca la carte ,dar Varachetul nu a fost bun .Norocul a fost ca timpul era frumos si am reusit sa tratez din nou,si va rog sa ma credeti ca luam paduchi ce pe fundul stupului cu spaclu.Asa ceva nu am patit niciodata .dar daca nu gaseam acele albine care parasise stupul cu siguranta ,stupina se decima.Cred ca o parte dintre cei care au stupi mai demult i-si aminteste ca anul acela au patit multi ce am patit si eu.Mai este o problema si de unde cumparam Varachetul,caci la tirguri sint multe oferte dar calitativ nu ne putem da seama ,decit dupa ce-l folosim.Eu va sugerez sa tratati cu medicamente alernative ,desi eu folosesc Varachet de multi ani si nu am avut probleme dar nu strica sa mai folosim si altceva tocmai sa fim siguri ca facem un tratament bun.Din toate pataniile mele am observat ca de nici o boala albinele nu paraseste stupul ,ci numai din cauza Varroua,deci atentie mare la tratamente .
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Furtisag

Mesajde TDI » 15 Noi 2014, 10:10

alexx scrie: prietene varroua nu devine rezistent la amitraz

Americanii, pentru ca au cercetători si pentru ca mijloacele de productie sunt respectate in măsură in care produc, au descoperit (mai degrabă au creat) la ei varroa rezistent la amitraz si loca americana rezistenta la oxitetraciclina. E o informatie de interes public, ultima oara am gasit-o la comisia care se ocupa de importurile din USA in Canada, dar bolile astea doua sunt sub 1%.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Furtisag

Mesajde oroles » 15 Noi 2014, 10:59

Fenomenul de rezistenta la amitraz se gaseste si la om si se numeste tahifilaxie. Toate organisemele au capacitatea de a se adapta in cateva generatii.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Furtisag

Mesajde cucubau » 15 Noi 2014, 11:50

Depopularea bat-o vina , sau asa zisul sindrom al depopularii
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori


cron