Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furtisag

Mesajde alexx » 15 Noi 2014, 13:11

oroles scrie:Fenomenul de rezistenta la amitraz se gaseste si la om si se numeste tahifilaxie. Toate organisemele au capacitatea de a se adapta in cateva generatii.

cum sa se adapteze frate omul la amitraz cand nu este legatura metabolica directa intre generatii??Singurele organisme care se adapteaza sunt bacteriile si virusurile prin asa numita MUTATIE GENETICA......Omul se schiimba genetic cu ceva???Lamureste.maa
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Furtisag

Mesajde oroles » 15 Noi 2014, 13:54

alexx scrie:
oroles scrie:Fenomenul de rezistenta la amitraz se gaseste si la om si se numeste tahifilaxie. Toate organisemele au capacitatea de a se adapta in cateva generatii.

cum sa se adapteze frate omul la amitraz cand nu este legatura metabolica directa intre generatii??Singurele organisme care se adapteaza sunt bacteriile si virusurile prin asa numita MUTATIE GENETICA......Omul se schiimba genetic cu ceva???Lamureste.maa



Am vrut sa spun ca omul se poate adapta la o substanta medicamentoasa (nu neaparat la amitraz), in timpul vietii. Asa se explica supravietuirea in cele mai toxice medii. De exemplu, cei din Medias din cauza combinatului din zona aveau cantitati enorme de plumb in sange. Probleme au aparut doar la unii, nu la toti. O ruda care locuia acolo a necesitat transfuzie deoarece sangele avea o cantitate mare de plumb si ii facuse probleme de sanatate. Fiul, fiica, sotul care aveau aceeasi substanta si in concentratii asemanatoare nu avea nimic. Ba sotul chiar lucra in combinat si avea concentratii mai mari.
Cred ca ar trebui sa iti mai imbunatatesti cunostintele despre varroa si de biologie. Ai mai jos un studiu despre rezistenta varroa la Amitraz si Fluvalinat. Si cum sa nu se schimbe genetic omul? In decursul secolelor nu ne-am schimbat deloc? De ce sunt eschimosii mai mici si mai grasi iar africanii au nasul mare? Am eu ceva par mai mult pe corp dar tot nu seman a maimuta... :D In plus mai e si teoria epigenetica pe care ai putea sa o citesti.

https://hal.archives-ouvertes.fr/file/index/docid/891728/filename/hal-00891728.pdf

As putea sa iti pun o intreaga bibliografie la dispozitie.
Ultima oară modificat de oroles pe 15 Noi 2014, 14:02, modificat 1 dată în total.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Furtisag

Mesajde Mircea_63 » 15 Noi 2014, 13:54

alexx scrie:
oroles scrie:Fenomenul de rezistenta la amitraz se gaseste si la om si se numeste tahifilaxie. Toate organisemele au capacitatea de a se adapta in cateva generatii.

cum sa se adapteze frate omul la amitraz cand nu este legatura metabolica directa intre generatii??Singurele organisme care se adapteaza sunt bacteriile si virusurile prin asa numita MUTATIE GENETICA......Omul se schiimba genetic cu ceva???Lamureste.maa


Generatiile de acuma sunt mult mai rezistente la... ciuma, de exemplu. Pentru asta au murit in vremea ciumei pana la 90% din populatia acelor timpuri.

Se adapteaza specia, nu individul. Ca sa se intample asta, trebuie ca daunatorul la care e de adaptat, sa-l ucida. Din sute, mii, zeci de mii de indivizi, tot scapa cativa, fie chiar si unu-doi, datorita unei diferente (intamplari) genetice.
Cei care scapa trebuie sa fie tineri ca sa aibe urmasi. Acesti urmasi vor mosteni -daca nu toti, macar o parte- rezistenta la boala sau otrava. Vine un nou val de otravire, din nou scapa cativa, probabil mai multi, pana cand majoritatea populatie este urmasa unora care au beneficiat de diferenta genetice si care au transmis-o mai departe.

In ce privesc substantele toxice, lucrurile se petrec la fel, in plus la unele se dobandeste o marire a gradului de toleranta. Uite alcoolul, de exemplu. Crezi ca poate bea unul neantrenat cat bea un "meserias". :lol:

La om vezi greu asta, deoarece sunt 20 de ani intre generatii. Diferenta intre generatii la varroa este de 7 zile.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Furtisag

Mesajde oroles » 15 Noi 2014, 14:08

Cum isi explica faptul ca mayasii au fost decimati de o boala banala, comuna in europa - pojarul?, in timp ce conchistadorii nu aveau nici cea mai mica problema :D
Aaa.. si ia medicamentul Olynth sau Bixtonim (pentru desfundatul nasului) si ai sa vezi ca dupa 3 zile de tratament, daca nu cedeaza gripa, medicamentul nu va mai avea niciun efect. In acesta caz ai putea sa cresti doza.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Furtisag

Mesajde alexx » 15 Noi 2014, 15:26

oroles scrie:
alexx scrie:
oroles scrie:Fenomenul de rezistenta la amitraz se gaseste si la om si se numeste tahifilaxie. Toate organisemele au capacitatea de a se adapta in cateva generatii.

cum sa se adapteze frate omul la amitraz cand nu este legatura metabolica directa intre generatii??Singurele organisme care se adapteaza sunt bacteriile si virusurile prin asa numita MUTATIE GENETICA......Omul se schiimba genetic cu ceva???Lamureste.maa



Am vrut sa spun ca omul se poate adapta la o substanta medicamentoasa (nu neaparat la amitraz), in timpul vietii. Asa se explica supravietuirea in cele mai toxice medii. De exemplu, cei din Medias din cauza combinatului din zona aveau cantitati enorme de plumb in sange. Probleme au aparut doar la unii, nu la toti. O ruda care locuia acolo a necesitat transfuzie deoarece sangele avea o cantitate mare de plumb si ii facuse probleme de sanatate. Fiul, fiica, sotul care aveau aceeasi substanta si in concentratii asemanatoare nu avea nimic. Ba sotul chiar lucra in combinat si avea concentratii mai mari.
Cred ca ar trebui sa iti mai imbunatatesti cunostintele despre varroa si de biologie. Ai mai jos un studiu despre rezistenta varroa la Amitraz si Fluvalinat. Si cum sa nu se schimbe genetic omul? In decursul secolelor nu ne-am schimbat deloc? De ce sunt eschimosii mai mici si mai grasi iar africanii au nasul mare? Am eu ceva par mai mult pe corp dar tot nu seman a maimuta... :D In plus mai e si teoria epigenetica pe care ai putea sa o citesti.

https://hal.archives-ouvertes.fr/file/index/docid/891728/filename/hal-00891728.pdf
oroles prietene.... problemele au apararut la unii deoarece acele persoane au ingerat mai multa substanta si o bacterie oricare ar fi la oamnei poate avea simptome diferite dar asta nu inseasmna ca omul e rezistent la o substanta doar are caracteristici diferite oricum trebuie sa fie mutant si asta e egal cu 0 la fluvaliant este o alta poveste pe care cred ca o stii...parul despre corp zici???citeste despre hiperticoza pentru ca stiu ca habar nu ai ce este
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Furtisag

Mesajde TDI » 15 Noi 2014, 15:41

Toti piretroizii de sinteza folositi pt varroa fără alte substante, provoacă acarianul sa dezvolte imunitate in 4-7 ani.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Furtisag

Mesajde alexx » 15 Noi 2014, 15:48

TDI scrie:Toti piretroizii de sinteza folositi pt varroa fără alte substante, provoacă acarianul sa dezvolte imunitate in 4-7 ani.

Depinde din ce generatie de piretroizi de sintreza face parte substanta activa
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Furtisag

Mesajde oroles » 15 Noi 2014, 18:42

alexx scrie:oroles prietene.... problemele au apararut la unii deoarece acele persoane au ingerat mai multa substanta si o bacterie oricare ar fi la oamnei poate avea simptome diferite dar asta nu inseasmna ca omul e rezistent la o substanta doar are caracteristici diferite oricum trebuie sa fie mutant si asta e egal cu 0 la fluvaliant este o alta poveste pe care cred ca o stii...parul despre corp zici???citeste despre hiperticoza pentru ca stiu ca habar nu ai ce este

Probabil ai vrut sa spui hipertricoza. Sunt ferm convins ca nu am asa ceva.

Asa e cu substantele. Nu au acelasi efect la om. La inceputurile medicinei se credea ca aceeasi substanta genereaza acelasi raspuns la fiecare persoana careia ii este administrata. S-a dovedit ca este asa cum spui tu... Teoria se numea "teoria glontului magic". Ulterior a fost preluata teoria si introdusa in comunicare si PR.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Furtisag

Mesajde alt stupar » 15 Noi 2014, 22:53

lache scrie:Un prieten, incepator ca si mine, imi spune recent ca lui i-au...roit in octombrie 7 stupi (din 8) !!!

Baieti, e... groasa ! :twisted:
La nivel de zona, aud din toate partile povestea asta. Stupi care au fost... stupi, acum au ramas lazi :oops:
Imi zice astazi un fecior ca de doua zile albinele lui culeg in draci (la noi e cald) si culoarul de zbor e atat de vizibil incat poate merge pe sub el ca pe sub o bolta... direct la prisaca unde zilele trecute cica au fost ceva roi prin pomi.
In alta parte, din 28 n-a mai ramas nici de samanta.
Altul, a inceput cu tratamentele abia la sfarsit de septembrie iar acum cel mai bun stup e cam pe trei rame.
Horror.

Mai lipseste o iarna apriga :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde thomas » 15 Noi 2014, 23:30

Stupi care raman fara albine, dar cu mierea in ei= infectare masiva cu varroua sau CCD, adica sindromul depopularii. Sunt multe materiale video si text pe internet despre Colony Colapse, dar sa speram ca nu a aparut inca in zonele noastre.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde kiloz » 16 Noi 2014, 00:21

Ba da deja a aparut,numai ca inca multi nu dau seama.Tot ce favorizeaza ,este prezent si la noi.Supra aglomeratie pe bazele melifere.Tratamente necontrolate si tot mai raspindite cu chimicale,insecticide,plante GMO .Materii prime din locuri necontrolate,tratamente ineficiente chiar si cu dozele marite,acumularea reziidurilor in miere,pastura,ceara.Conditii meteo nefavorabile,suprapusa cu nepricepere ,tehnologii nepotrivite si tendinte de megalomanie.Deci putem astepta rezultatele binefacerii globalizarii.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde vulpea » 16 Noi 2014, 16:50

Pt. Mircea 63:ce prostie mai e si asta?"omul s-a imunizat la ciuma".poate nu sti cati au murit in Bucuresti cand s-a regularizat albia raului Dambovita,atunci cand au dat de cadavrele ciumatilor de la marea ciuma de acum un secol din Bucuresti.Ceausecu nu a stiut cum sa musamalizeze mai bine chestiunea asta.cu RESPECT pentru adevar !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde Mircea_63 » 16 Noi 2014, 17:07

Valurile de ciumă care au decimat și înspăimântat Europa medievală secole de-a rândul au selectat până la urmă cei mai rezistenți indivizi. Epidemii succesive au ucis o treime sau chiar jumătate din populația de pe continent, dar supraviețuitorii au dat naștere unei populații cu imunitate sporită la această boală.
http://www.natgeo.ro/stiinta/sanatate/1 ... si-tiganii

vulpea scrie:Pt. Mircea 63:ce prostie mai e si asta? ...............................................................................Ceausecu nu a stiut cum sa musamalizeze mai bine chestiunea asta.cu RESPECT pentru adevar !


Si zici ca "Ceausecu" a musamalizat treaba asta? :?

Mai citeste si tu altceva decat Click. Ia National Geographic, de exemplu. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Furtisag

Mesajde andrei_calinescu » 16 Noi 2014, 17:14

alt stupar scrie:
lache scrie:Un prieten, incepator ca si mine, imi spune recent ca lui i-au...roit in octombrie 7 stupi (din 8) !!!

Baieti, e... groasa ! :twisted:
La nivel de zona, aud din toate partile povestea asta. Stupi care au fost... stupi, acum au ramas lazi :oops:
Imi zice astazi un fecior ca de doua zile albinele lui culeg in draci (la noi e cald) si culoarul de zbor e atat de vizibil incat poate merge pe sub el ca pe sub o bolta... direct la prisaca unde zilele trecute cica au fost ceva roi prin pomi.
In alta parte, din 28 n-a mai ramas nici de samanta.
Altul, a inceput cu tratamentele abia la sfarsit de septembrie iar acum cel mai bun stup e cam pe trei rame.
Horror.

Mai lipseste o iarna apriga :oops:


Cine nu a tratat de minim 2 ori in august, are probleme mari.
Vorbesc de tratamente cu VF.
Anul asta a fost atipic ptr dezvoltarea Varroua. In iunie au fost exterminati trantorii, Varroua a migrat pe albina adulta, de unde concluziile de rigoare.
Am consateni care mai au in ghem cativa pumni de albina.
Si inca ceva, PARERE PERSONALA , NU EXISTA ccd ca atare, Varooza e poarta catre cutia Pandorei, care poate fi asimilata generic cu CCD(viroze, etc).
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde patrascu » 16 Noi 2014, 17:18

vulpea scrie:Pt. Mircea 63:ce prostie mai e si asta?"omul s-a imunizat la ciuma".poate nu sti cati au murit in Bucuresti cand s-a regularizat albia raului Dambovita,atunci cand au dat de cadavrele ciumatilor de la marea ciuma de acum un secol din Bucuresti.Ceausecu nu a stiut cum sa musamalizeze mai bine chestiunea asta.cu RESPECT pentru adevar !



ciuma a avut un efect dramatic dar au existat indivizi si nu putini care au invins boala sau la care nici macar nu s-a declansat. La fel si cu accidentele nucleare sau bombele din 45 din Japonia. Au aparut indivizi rezistenti la radiatii. Toata treaba este mediul in care traiesti. Spre exemplu incepand cu 1492 cand europenii ajung in Lumea Noua duc cu ei microbii in care galgaiau in orasele portuare. Se considera ca 90 % din autohtonii Americii de Sud au murit la contactele cu noii veniti de boli banale cum ar fi gripa. Erau in schimb rezistenti la sifilis care nici macar nu se manifesta dar care a fost adus in Europa la pachet cu porumbul si cartoful.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde vulpea » 16 Noi 2014, 18:59

culmea e ca n-am citit niciodata Clik(si nici nu citesc).si Ceausescu nu se scrie cu" ".cele ce am relatat au fost traite de mine,deci nu am cum sa tin cont de filozofarile tale.si mai lasa "politizarile" ca nu te "prind".PS.pe vremea lui Ceausecu ascunderea realitatii era o politica de stat.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


cron