Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furtisagul la albine.Ce este si unde incepe?

Mesajde vulpea » 16 Noi 2014, 18:59

culmea e ca n-am citit niciodata Clik(si nici nu citesc).si Ceausescu nu se scrie cu" ".cele ce am relatat au fost traite de mine,deci nu am cum sa tin cont de filozofarile tale.si mai lasa "politizarile" ca nu te "prind".PS.pe vremea lui Ceausecu ascunderea realitatii era o politica de stat.
vulpea

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde vulpea » 16 Noi 2014, 19:18

Pt.Patrascu:sti cati inca mor in Japonia dupa bombardamentele atomice ,in fiecare an? pentru ca s-au imunizat la iradiatii?dupa aproape 70 ani!cum explici atunci ca desi traiesc in fiecare zi cu iradiatia in "nas",cei dela radiologie nu stiu cum sa se protejeze mai mult si mai bine de iradiatia "benefica"?eu nu cred in evolutia omului si in "proverbiala" lui adaptare la nou(vezi boli noi aparute si chiar vechi care recidiveaza cu mare "succes"-pneumonie,s.a.se pare ca omul e cel mai slab animal din sistem!daca nu e si dovedit stiintific.
vulpea

Mesajde Mircea_63 » 16 Noi 2014, 19:34

vulpea scrie:culmea e ca n-am citit niciodata Clik(si nici nu citesc).si Ceausescu nu se scrie cu" ".cele ce am relatat au fost traite de mine,deci nu am cum sa tin cont de filozofarile tale.si mai lasa "politizarile" ca nu te "prind".PS.pe vremea lui Ceausecu ascunderea realitatii era o politica de stat.

Am inteles. N-ai citit nici macar Click. :( Asta explica multe.

Lamureste-ma te rog: cine naiba-i Ceausecu asta? Zici ca tipul asta a incercat sa ascunda o epidemie de ciuma acum 100 de ani???
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde patrascu » 16 Noi 2014, 20:13

vulpea scrie:Pt.Patrascu:sti cati inca mor in Japonia dupa bombardamentele atomice ,in fiecare an? pentru ca s-au imunizat la iradiatii?dupa aproape 70 ani!cum explici atunci ca desi traiesc in fiecare zi cu iradiatia in "nas",cei dela radiologie nu stiu cum sa se protejeze mai mult si mai bine de iradiatia "benefica"?eu nu cred in evolutia omului si in "proverbiala" lui adaptare la nou(vezi boli noi aparute si chiar vechi care recidiveaza cu mare "succes"-pneumonie,s.a.se pare ca omul e cel mai slab animal din sistem!daca nu e si dovedit stiintific.

http://www.gandul.info/magazin/dezastru ... ii-4422206 un exemplu la repezeala. sunt multe articole facute de oameni in domeniu nu de mine dar nu este locul potrivit.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
patrascu

Mesajde teinegru64 » 16 Noi 2014, 23:38

Întrebare la Radio Erevan:
-Sunt sora medicala si am sapte copii. Acum urmeaza sa fiu transferata la Radiologie.
E adevarat ca radiatiile Röntgen provoaca sterilitatea?
-În principiu da, dar nu va lasati pe asta…
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde vulpea » 17 Noi 2014, 13:32

din intrebarea prosteasca pe care o pui se vede clar ce greu pricepi ce vrea sa scrie omul.sa-ti "traduc":era vorba de cazurile de ciuma care au inceput sa apara cu ocazia excavarilor prilejuite de regularizarea albiei raului Dambovita.in mod cert nu voi mai continua pe aceasta tema intrucat e off topic,dar daca tu vei continua e doar treaba ta ca doar esti admin. si iti poti permite!
vulpea

Mesajde proapis13 » 17 Noi 2014, 15:12

vulpea scrie:era vorba de cazurile de ciuma care au inceput sa apara cu ocazia excavarilor prilejuite de regularizarea albiei raului Dambovita

Ma intereseaza mai multe despre asta;o adresa de unde sa iau info te rog....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde vlad » 17 Noi 2014, 17:33

proapis13 scrie:
vulpea scrie:era vorba de cazurile de ciuma care au inceput sa apara cu ocazia excavarilor prilejuite de regularizarea albiei raului Dambovita

Ma intereseaza mai multe despre asta;o adresa de unde sa iau info te rog....

..... si pe mine ma intereseaza
vlad

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 18 Noi 2014, 20:43

vlad scrie:
proapis13 scrie:..... si pe mine ma intereseaza

Pe mine nu ma ntereseaza ca stupi nu de ciuma deceda decat de frig si furtisag daca nui inchid cand dau a se fura .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 18:45

Metoda inedita pentru combaterea furtisagului :shock: :!: ...a incercat cineva ?????...
Fişiere ataşate
metoda anti-furtisag.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde un OM » 21 Noi 2014, 19:17

Metoda poate fi buna :D , ce te faci daca ai probleme la mai multi stupi, dai jos oglinzile vecinilor?
un OM

Mesajde alexx » 21 Noi 2014, 19:43

un OM scrie:Metoda poate fi buna :D , ce te faci daca ai probleme la mai multi stupi, dai jos oglinzile vecinilor?

nu e buna deloc albina are gps si stie locatia geografica si porti pune ce o fi albina va incerca din instinct orice forma sa ajunga la susa de hrana incercat de mine...Prietenii stiu de ce
alexx

Mesajde TDI » 23 Noi 2014, 23:04

thomas scrie:Dupa cum am mai postat si in topicul despre furtisag, am o problema aproape identica:
2 vetre la 50m una de alta. 2 stupi fac autostrada de la unul la altul. nu albine moarte, nu batai la urdinis. asta acum 2 saptamani. saptamana care tocmai s.a incheiat au stat cuminti ca a fost ploaie si ceata.
zburau si sub 10 grade, de la 9 dimineata pana pe la apus. i.am verificat pe amandoi atunci si aveau matcile si mierea. ori erau la inceput de furtisag, ori un fenomen pe care nu mi.l explic.
Mentionez ca ambii sunt familii puternice si au miere indeajuns.
Ce solutii ar fi in caz ca reincepe, daca se indreapta timpul si cresc temperaturile?

Furtisag linistit. Familii pasnice, neagresive.
Solutia? Asigurarea culesului, stimulării. In extrasezon - reducerea urdinișului la un minimum de 1x1 cm pana la 3x1cm.
TDI

Mesajde florinapi » 24 Noi 2014, 10:08

Furtisagul cand apare,este doar din vina stuparului.Al celui care detine stupii furati.
In toamna asta si stupii mei au furat,de la altii din sat,bineanteles.Cum era sa-i opresc?Sa-i inchid,sa-i mut in alta parte,cum?
Pentru evitarea furtisagului cea mai buna masura ar fi sa avem in stupi doar faguri bine acoperiti de albine.Mai ales la stupii mai slabi,plus matca prezenta,plus urdinis micsorat.Din pacate cei mai multi stupari care ajung sa aibe furtisag generalizat in stupina,se rezuma la a micsora urdinisul,si nici asta la timp.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi

Mesajde activ » 27 Noi 2014, 23:01

un OM scrie:Metoda poate fi buna :D , ce te faci daca ai probleme la mai multi stupi, dai jos oglinzile vecinilor?

Când ai probleme cu furtişagul la mai mulți stupi concomitent ... cred, că e cazul, să te uiți "TU" ca apicultor în oglindă ! ... fiindcă vina e sigur şi a "TA".
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
activ

Mesajde mirel » 28 Noi 2014, 01:42

activ scrie:fiindcă vina e sigur şi a "TA".

Fàra "si" :)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
mirel

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR