Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Condensul

Mesajde yuonyuon » 07 Mar 2021, 20:30

Balian scrie:Sunt situații când în timpul tratamentului varroa cade la fund dar nu moare.
Dacă cade unde circulă albina are posibilitate de a și urca pe albine care circulă
pe fundul stupului. Dacă cade pe un loc ferit de circulație probabil va muri acolo.

PS: Cine consideră că se răcește cuibul din cauza FAV nu cred că a văzut vreodată
un asemenea fund. Dar să și folosească pentru a forma o părere despre el nici așa. :)
nici sa nu il vad.... :lol:

e bun fundu pro-Varooua ca faci paduchi si la sfarsit poti si sai vezi.... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Condensul

Mesajde tiih » 07 Mar 2021, 21:52

yuonyuon scrie:
Balian scrie:Sunt situații când în timpul tratamentului varroa cade la fund dar nu moare.
Dacă cade unde circulă albina are posibilitate de a și urca pe albine care circulă
pe fundul stupului. Dacă cade pe un loc ferit de circulație probabil va muri acolo.

PS: Cine consideră că se răcește cuibul din cauza FAV nu cred că a văzut vreodată
un asemenea fund. Dar să și folosească pentru a forma o părere despre el nici așa. :)
nici sa nu il vad.... :lol:

e bun fundu pro-Varooua ca faci paduchi si la sfarsit poti si sai vezi.... :lol:


1.Funddul AV fara obturare,folosit iarna doar ptr a elimina condensul sau ptr ca asa era moda prin anii 2000- 2010 a devenit cred o amintire,dupa kixul dat de unii stupari de pe acest forum....candva....Si nu numai....
2.La fel cred si urarea la moda candva..."Iernare fara condens".Pentru simplu motiv ca pierderile masive de familii de albine in iernile 2014,2016 si chiar din iarna care a trecut...nu a avut drept cauza principala si nu va avea niciodata-condensul
3.DESPRE AVANTAJELE FOLOSIRII IN TIMPUL TANSPORTULUI la pastoral VOBISE SI C.ANTONESCU ACUM 50 ANI IN URMA CAND NU SE INVENTASE ACEST FUND.E VORBA DE FOLOSIREA "TRIUNGHIULUI DE AERISIRE",CINE I-A CITIT CARTEA ALBINELE SI NOI ,STIE DESPRE CE VORBESC !
4Paduchele o data cazut va muri mai devreme sau mai tarziu..Lasati la o parte mitul eficientei fundului AV in lupta impotriva paduchelui!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Neo şi 32 vizitatori