Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Condensul

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Oct 2011, 19:49

ieri am scos suberele de la stupi si am pus pe muchiile cuibului burete de geamuri !!! peste am pus folia !!! funduri total cu sita antivaroa !!!
iernat in fundul gol !!! suberele le mai bag odata in noiembrie la ultimul varachet pe anul asta !!!
peste folie podisorul cu 6 ziare sanatoase la fiecare si capacul deasupra !!!
sub cuib un cat de 1/2 cu rame in el , sub cat alt cat de 1/2 fara rame si jos de tot fundul cu sita av pe toata suprafata !!!
azi am vrut sa-i arat sotiei cea mai puternica familie si am vazut condens la colturi !!!
parca n-as fi vrut sa-l vad !!! este normal sau nu este normal sa fie condens ???
si ieri si astazi de dimineata am avut bruma !!!
prima poza este de la o familie mai modesta !!! ultimul roi facut anul asta !!!
a doua si a treia poza este de la familia cea mai tare !!! tot un roi facut la rapita !!!
Fişiere ataşate
rsz_1dscn2161.jpg
rsz_1dscn2168.jpg
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 29 Oct 2011, 20:17, modificat 1 dată în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Condensul

Mesajde gabi bee » 29 Oct 2011, 20:14

condensul stim ca apare acolo unde este diferenta de temperatura iar la tine poate are un rol si catul pus sub cuib iar in acest caz , chiar daca ai subarul scos , schimbul de aer sau ventilatia naturala se face mai greu ! polistirenul in capac este dupa parerea mea foarte bun si foarte convenabil . eu am luat o placa de extrudat de 2 cm cu 7 lei si din ea am pus la 2 capace pe 12 rame si au mai ramas si doua fasii din ea deci , 3,5 lei pt un stup . la mine acum subarele sunt bagate de tot si polistirenul din capac preseaza peste rama sitei podisor si etanseaza aproape perfect .am ridicat azi dimineata un capac , erau 2 grade afara, si nici urma de condens , iar albinele in loc sa fie stranse jos intre rame erau in numar mare deasupra ramelor !
parerea mea , daca aveai polistiren in capac aerul rece nu trecea prin capac si nu se forma condensul . daca gresesc, sa ma corectati ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Condensul

Mesajde mibu » 29 Oct 2011, 22:07

Din cite am inteles,din legile fizicii ,si tradus exact la stupii nostrii ,daca folia este suficient de protejata termic ,nu ar avea nici un motiv sa se creeze condens ,bineinteles si cu aerisre corespunzatoare ! Adica folia sa nu fie rece .Aici e tot secretul !
Eu lucrez numai pe orizontal si la vizita de alaltaieri dupa o noapte destul de rece , folia era la fel ca si in luna iulie ,iar (de retinut )nu am fundurile gaurite !Ce am vazut sus ma mira destul de tare !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Condensul

Mesajde adycnst » 30 Oct 2011, 02:24

servus,
este prima data cand experimentez si eu folia si marturisesc ca am si eu condens! am incercat sa las 2 degete neacoperite intr-o margine, astept sa vad ce s-a intamplat!...dar cred ca solutia cu ziare sau polistiren este cea mai buna! :)
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Condensul

Mesajde cristi x » 30 Oct 2011, 09:34

- ziarele nu prea folosesc ca izolatie;
- daca peste folie nu pui "izolatorul" direct vei avea probleme (eu folosesc capac-podisor din: policarbonat, vata minerala, tabla, fixate pe o rama de lemn).
- remarca cu distanta mare intre cuib si aerisire o consider corecta (nu inteleg de ce nu pastrezi caturile separat?).
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Condensul

Mesajde gh.pana » 30 Oct 2011, 10:25

Strangeti bine cuibul. Aveti spatii mari fara albina si de aici
imposibilitatea unei ventilatii complete.
Doamne ajuta !!
gh.pana
 
Mesaje: 78
Membru din: 15 Oct 2011, 20:06

Re: Condensul

Mesajde ciptheman » 30 Oct 2011, 11:19

izoleaza cu polistiren in capac si nu vei mai avea
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Condensul

Mesajde ALLIN » 30 Oct 2011, 21:31

[quote="ciptheman"]izoleaza cu polistiren in capac si nu vei mai avea[/
Ultima oară modificat de ALLIN pe 30 Oct 2011, 21:38, modificat 1 dată în total.
ALLIN
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2011, 21:16
Localitate: HATEG

Re: Condensul

Mesajde ALLIN » 30 Oct 2011, 21:34

:) :)
ALLIN
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2011, 21:16
Localitate: HATEG

Re: Condensul

Mesajde mibu » 31 Oct 2011, 00:07

aline nu-i de ris ! izolatia necorespunzatoare si slaba aerisire are efecte urite !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Condensul

Mesajde Peter Janos » 31 Oct 2011, 08:36

Peste rame puneti ; orice fel de plasa (de tintari ,de sirma ,perdea, pinza , cearsaf...) care sa permita trecerea aierului si impiedica albinele ca sa roade ziarele puse deasupra in strat de trei degete peste care se pune folia. Eu am primit de la fratele Ionut de la manastirea Movilita pinza de benere pentru reclame din campanii electorale care sint foarte puternice si fiind de plastic cu gaurele se poate recupera propolisul de pe ele. Succes Baieti ! ;)
Avatar utilizator
Peter Janos
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Apr 2011, 16:18

Re: Condensul

Mesajde Dila Daniel » 31 Oct 2011, 09:16

ves.lucian.zabrani scrie:... peste folie podisorul cu 6 ziare sanatoase la fiecare si capacul deasupra !!!
...

Ce rost mai are folia daca aveti puse podisoare?
Folia va condensa mereu atata timp cat ea este rece si etanse.Indiferent ca ai fund cu sita sau nu.
P.S.
...am mai scris in trecut,dar mai scriu odata.
Am lucrat in trecut cu termopane.Unii clienti,se plangeau ca le condenseaza geamul in casa.(nu intre foile de sticla fiindca acolo nu trebuie sa condenseze)
Intrebau ce sa faca!Raspunsul era acelasi pentru toti:
scadeti umiditatea! cum? aveti 2 solutii(pe atunci nu erau dezumidificatoare)
1-cresteti temperatura
2-aerisiti camera
...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Condensul

Mesajde genutzu » 31 Oct 2011, 09:50

Eu folosesc folia doar de la rapita incolo pana toamna la impachetajul de iarna.La rapita am folia acoperita de o mocheta. Iarna doar mocheta direct deasupra ramelor. Mocheta este semipermeabila, nu din aceea cauciucata si permite un oarecare schimb de aer si umiditate . Am 3 ani de cand folosesc mocheta si este cea mai uscata iernare din cate am experimentat. Superioara net podisoarelor din scandurele, podisorului pe toata suprafata, foliei pe mtoata suprafata, foliei partial etc. Am sa postez foto in acest sens cand am timp. Cu mocheta 0 mucegai,0 condens. Mentionez ca nu am funduri cu sita ci intregi.
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: Condensul

Mesajde gica » 02 Noi 2011, 12:25

cornelioandanciu scrie:Pentru ca nu am de lucru, ma bag si eu cu o parere.Deci la tine inainte de a deschide suberele singurul loc pe unde putea iesi aerul cald era pe urdinise, ori acesta, aerul cald nu coboara , doar urca.Impreuna cu umiditatea.

Mai colegi,
asa ca e 'grele' cu fizica asta.Nu este ea de vina ca este o stinta exacta.
Priviti va rog un geam de la bucatarie sau de la camera unde dormiti (daca nu aveti termopane). Geamul fiind vertical veti constata ca are condens in partea de jos.Si de aici incepeti cu ganditul.
Sincer sa fiu nu stiu unde a omis ceva colegul.Asa ca evit sa ma bag cu pareri.Dar la sigur are o greseala.
O va descoperi el.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Condensul

Mesajde miculstupar » 02 Noi 2011, 13:06

Domn Gica matale stai pe burta cind te uiti la geam de nu vezi si condensul de sus
la mine este condens si in partea de jos si in partea de sus
acolo unde este conditie (cald interior+rece exterior)
exista condens si la termopan daca inista lumea
fierbeti o oala cu apa la bucatarie cind este foarte fig afara si trageti concluzia si cu termopan si o sa vedeti condens si in partea de sus

PS: pi la noi picisa vapori de apa stau in partea de sus a unei incaperi la matale merg spre americani
Avatar utilizator
miculstupar
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2011, 11:05
Localitate: Chisinau

Re: Condensul

Mesajde paul » 02 Noi 2011, 13:30

miculstupar scrie:Domn Gica matale stai pe burta cind te uiti la geam de nu vezi si condensul de sus
la mine este condens si in partea de jos si in partea de sus
acolo unde este conditie (cald interior+rece exterior)
exista condens si la termopan daca inista lumea
fierbeti o oala cu apa la bucatarie cind este foarte fig afara si trageti concluzia si cu termopan si o sa vedeti condens si in partea de sus

PS: pi la noi picisa vapori de apa stau in partea de sus a unei incaperi la matale merg spre americani

Micule stupar ,cred ca mai nimerit era ..."micul fizician " (aici cred ca am gresit cu ghilimele ,dar asta e ...). Cand eram copil si termopanul ...nu exista ...suflam in florile de gheata (iarna )...de la baza geamului ... Prin 81-82 a fost o iarna prin ianuarie ...-25 C vreo 2 saptamani ...atunci am vazut flori de gheata aproape tot geamul DE JOS PANA SUS (aceasta este ...ordinea ). Oare de la ce s-au format acele flori de gheata ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Neo şi 37 vizitatori