Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Condensul

Mesajde cristi_vidican » 04 Mar 2021, 12:35

Foarte muți spun că fundul AV cauzează răcirea cuibului. Evident, foarte mulți îl folosesc deschis.
Aici e discuția, dacă e bine sau nu deschis.
după mine, un fund ideal e cel de tip pivniță, cu grătar, care are și posibilitatea aerisirii la nevoie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Condensul

Mesajde Balian » 04 Mar 2021, 14:28

Avantajul fundului AV nu este aerisirea. El poate fi considerat ca un fund de stup clasic
înbunătățit. Are posibilitatea de a putea introduce o placă sub el unde nu umblă și nu
curăță albina. Să ai informație despre ce e în stup fără să le deranjezi.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Condensul

Mesajde kovacslg » 06 Mar 2021, 10:37

Eu am fund din start cu următoarele

De jos in sus...

Scândură
Sertar - vad poziție ghem, intervale, păduchi, etc
Plasa antivarroa.

Cu sertarul închis e un fund normal.
Scot sertarul când mut cu multa albina și miere și căldură...
Rămâne deschis în spate un gol de 3x38cm.
(Prea mult la transport zic eu)
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Condensul

Mesajde kovacslg » 06 Mar 2021, 11:29

Am recitit și vechiul forum pe tema condensului (nivel superior de discurs, atitudine de respect, și mult mai mulți apicultori activi)

Până la urmă care e concluzia?
G Romanescu susține că varianta clopot nu e ok.
In zone friguroase nu prea se aplica in lume.
La noi se insista pt a rezolva problema condensului, însă pt albina nu pare a fi ideal.
Când bate vântul cu 60 kmh și cu -12 Gr și cu puiet la final de februarie, chiar credeți că e bine sa ai sub ghem numai o sita? (Chiar daca ai un corp in plus sub ghem)

Ziceți că jos albina nu propolizeaza...
La mine când igienizez un stup toate crăpăturile, colturile sunt propolizate și jos.
Daca luăm argumentarea albinei in natura...pai ele au doar un "urdiniș" nu au nimic larg deschis acolo și așa iernează "clopot" in scorbura.

Bineînțeles având un volum de aer egal cu cel din vara, neavând cine să pună diafragma.

Tot G Romanescu scrie că volumul de aer contează enorm, și că prin utilizarea diafragmei, cream condiții de condens puternic, mai ales daca e etanșă.

Vorbește de o dinamică zilnica a disipării condensului (mai bine zis a disipării apei - umezelii rezultat din consumul / arderea glucidelor), care necesita spatiu - volum.

Spatiu pe care noi nu oferim familiei in iarna prin strângerea excesiva pe 4-5 rame.

Și atunci, ori spatiu volum mai mare, adică familie lăsată larg la iernat și atunci curenții pot fi reduși, sau familia strânsă tare, dar atunci trebuie asigurat un curent optim intre urdiniș și podișor,(din orice ar fi ea) prin utilizarea unor materiale foarte permeabile, sau lăsarea unei fante daca avem folie, sau orice material mai puțin permeabil. (Care și izolează cat de cat)

Care e mai bine?

Degeaba ai volum mic (de încălzit pt albina), daca creezi curenți de aer sa nu ai condens.
Efectul poate fi inves decât cel sperat.
Adică consum și uzura mai mare.
La extrem poate și necesitatea interventiei cu turte in iarna, dar oricum cu rezerve puține rămase pe.primavara.

Personal tind sa optez pt volum mare și fără curenți.
Acum o săptămână i am strâns. Adică în primăvara. Ramele încă au miere bine, și ramele scoase cu care voi largi au și ele coroana.
Se dezvolta incomparabil mai bine decât pe sirop și turta non stop in martie aprilie.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Condensul

Mesajde Balian » 06 Mar 2021, 13:27

Mai bine de 8 ani folosesc fund AV. Iarna nu le las deschis niciodată. Ciar pun un izolator de 5cm
jos în loc de sertar, peste care este placa de control și gratia. Sus am folie + podișor în care este
înglobat hrănitorul tot timpul anului. Folia este decupată în dreptul intrării în hrănitor.
Iarna ca izolație superioară pun un strat de burete gros de 2-3cm etanș lateral prin care ies
vaporii. Condens 0 tot timpul. Într-o parte (peste burete) țin toată iarna deschis orificiul de
aerisire pe capac.
Faptul că trec vaporii prin burete demonstrează faptul că e umed deasupra din cauza aerului
rece, dar dedesupt este uscat permanent.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Condensul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 06 Mar 2021, 15:34

Aici se vede un fund cu plasa fotografiat toamna:
https://forum-discutii.apiardeal.ro/ind ... c=1556.210
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Condensul

Mesajde Balian » 06 Mar 2021, 18:31

Vasile_Bucovineanu scrie:Aici se vede un fund cu plasa fotografiat toamna:
https://forum-discutii.apiardeal.ro/ind ... c=1556.210

Dacă ar fi așa simplu am fi mai în față. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Condensul

Mesajde yuonyuon » 06 Mar 2021, 22:54

daca avem izolatie si nu se mai face condens... deunde ia albina apa? ..... :?
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Condensul

Mesajde kovacslg » 07 Mar 2021, 09:07

Daca nu folosim folie, nu exista condens sub forma de picături accesibile albinelor.
Asta e și in cazul stupilor cu podișoare din lemn.
Mă gândesc și în toate habitatele naturale, dar și în cele făcute de om până la inventarea foliei.

Presupunerea mea e că până ce temperaturile nu permit activitate normala de zbor, ele se limitează la miere și păstură din stup.
Cu cele două elemente susțin o cantitate de puiet redus ca suprafață, urmând să l extindă când condițiile sunt prielnice.

Totul se leagă. Când Ele pot ieși după apa,
mai cresc si temperaturile, mai apar și surse de polen, și ulterior și nectar.
Degeaba vrem noi sa asiguram artificial câte unul din aceste deziderate, că în majoritatea cazurilor facem mai mult rău decât bine.
Sunt niste interdependente și reglaje pe care noi nu le putem gestiona.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Condensul

Mesajde kovacslg » 07 Mar 2021, 09:25

Sa nu mă înțelegeți greșit.
Nu mă refer la activități cum ar fi
- restrângerea cuibului
- asigurarea unei izolații corecte , mai ales peste rame
- asigurarea apei in proximitatea stupinei (daca e cazul)
- asigurarea proteinei in perioade cu lipsa de cules/zbor în martie eventual aprilie in unele zone
- asigurarea de hrana in cazul in care familia din anumite motive a rămas fără miere.

Mă refer la gesturi extreme
- încălzirea stupilor, ori încălzirea in exces a spațiului interior, pavilionului in care ele sunt amplasați
- împachetarea la extrem, polistiren peste tot
- pungi cu apa, sau creare condens in exces
- turte proteice și albe in ianuarie/februarie
- sirop în februarie , chiar și în martie

Poate ar mai fi și alte curiozitati...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Condensul

Mesajde yuonyuon » 07 Mar 2021, 09:55

Se poate fura si startul ....problema e ca nu se face corect...


Exemplu in legumicultura se fura starul cu solarii/rasadnite incalzite ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Condensul

Mesajde Balian » 07 Mar 2021, 10:11

Am trecut pe acest topic cu gândul de a vă consulta ce legătură vedeți între
fundul AV și condensul din stup precum răcirea cuibului. Sau ce părere aveți
despre fundul AV. Ați enumerat un șir de probleme care dacă se folosește
calculat acest element, nici nu există. Despre recunoașterea cât poate ajuta el
nu vreți să vorbiți.
- răcirea cuibului/nu este obligatoriu să fie deschis nici un minut, dă posibilitatea
folosirii flexibile a unei izolări inferioare mai bună decât orice altă soluție
- depunere de condens pe placă/ ceea ce nu există, dacă are izolație și nu se
folosește metal pentru placa de control
- producător de varroa/ este adevărat dacă se folosește greșit (a nu se confunda
greșelile tehnologice majore de tratamant împotriva acarieni cu existența FAV) :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Condensul

Mesajde yuonyuon » 07 Mar 2021, 10:47

AV e o prostie....parerea mea..
Nici nu merita dezbatut....
Un sistem ce contribuie la racirea cuibului e un minus pentru apicultor
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Condensul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 07 Mar 2021, 12:28

Faptul ca albinele au nevoie de condens in stup, sau trebuie sa primeasca in timpul iernii apa in pungute sau stiu eu cum, este dupa mine o prostie. Albinele ierneaza bine atunci cand au cuibul si in general stupul uscat.De altfel intre apicultori exista urarea "iernare uscata"adica urare in bune conditii. Curentul si condensul in stup face ca albinele sa fie nelinistite si duce la cresterea inutila a consumului si la alte probleme. Referitor la fund este impropriu spus fund AV. Nu vad cum poate contribui la disparitia varroa. Prin faptul ca face sa scada temperatura in stup poate contribui la inmultirea parazitilor. Corect e fund cu plasa. Este intradevar un fel de oglinda a stupului si e util in deteminarea infestarii cu varroa.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Condensul

Mesajde Balian » 07 Mar 2021, 13:46

Sunt situații când în timpul tratamentului varroa cade la fund dar nu moare.
Dacă cade unde circulă albina are posibilitate de a și urca pe albine care circulă
pe fundul stupului. Dacă cade pe un loc ferit de circulație probabil va muri acolo.

PS: Cine consideră că se răcește cuibul din cauza FAV nu cred că a văzut vreodată
un asemenea fund. Dar să și folosească pentru a forma o părere despre el nici așa. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Condensul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 07 Mar 2021, 14:12

Noi trebuie sa intelegem de ce au nevoie albinele pentru a se dezvolta in bune conditii cat mai aproape de mediul in care sunt adaptate de multe mii de ani. Trebuie sa intelegem semnalele pe care ni le dau. Ori atunci cand am vazut ca s-au apucat sa propolizeze acea plasa, asa cum se vede in poza din lincul de mai sus si chiar au reusit intr-o oarecare masura, a fost semnalul ca acolo ceva nu e in regula si nu ma poate lamuri nimeni ca FAV ajuta albinele sa ierneze in bune conditii. Toate cele 5 familii care erau in stupi cu fund cu plasa au inceput propolizarea plasei de la fund si au reusit mai mult sau mai putin obturarea.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori