Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde cosming » 17 Mai 2014, 04:04

La ploile de acum cel putin pe stationar miere mai deloc asa ca stau si citesc pe forum in carti si tare ma minunez de albina asta. Macar sa nu afle cum o chinui eu :mrgreen: Stiam de sacagite de doci de lucratoare si uite ca exista albina radiator care da din buric la 43C si incalzeste 20 de pupe de jur imprejur. Deci gata nu mai vreau matca neroitoare ci una care isi incepe ponta necompact cat mai sus de leatul de jos si cat mai compact catre leatul de sus. Cu 34C in cuib 17C infara lui in stup si 14C la prognoza meteo fara sa vrea albina incalzeste cotetul.Dar nu aflu ce umiditate are nevoie albina in cuib ca sa creasca puietul :roll: Eu am jumate din stupina cu fund plin si jumate cu fund gol si am pana in 5 stupi si vointa cat cuprind 8 stupi.Unul din cei cu fund plin m-a tradat si e mai pipernicit cf. cu propozitia doi de mai sus si-l scot din ecuatie. Ceilalti duduie de albina inclusiv in cat numai ca la fundul gol albina intra iese frumos cu cadenta nu se calca pe picioare la cel cu fund plin seara albina misuna la urdinis si dau din aripi cu toate ca are sita in podisor. Nu cumva ceva nu-i convine(nu a luat azimut copacul) si aeriseste pe acolo si de aici uite albina ocupata cu alte treburi decat adus si prelucrat nectar iar cand ori fi peste 30 de grade afara cara apa sa ventileze hmmm? Deci inafara de iarna trag catre stup cu sita la fund iar vara tot i-as lasa si ceva aerisire in podisor. Iarna nimic nu ma convinge sa-i las permanent cu fundul dezvelit.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde Albinel » 17 Mai 2014, 07:24

[quote="cosming"]
"cel putin am lamurit ca iarna umiditatea e mai mare decat vara "

desi...ar trebui sa fie invers..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde Albinel » 17 Mai 2014, 07:37

cosming scrie:Dar nu aflu ce umiditate are nevoie albina in cuib ca sa creasca puietul :roll:

-interesanta intrebarea..si FOARTE UTIL raspunsul !! sa speram ca ni-l va oferi dogvet ...care-i cel mai in masura sa o faca ;)

"Deci in afara de iarna trag catre stup cu sita la fund ... Iarna nimic nu ma convinge sa-i las permanent cu fundul dezvelit.
"

-no'... !! si atunci sa ne mai intrebam de ce avem umiditate iarna in stupi ??? ia incearca si iarna sa-i tragi partial subarul si vei reveni in primavara cu alta parere.. ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde radualexandru » 17 Mai 2014, 15:57

Ioan Guist scrie:
radualexandru scrie:....[/b]


La punctul 1 explicam lumii in ce consta miracolul fundurilor AV - racesc aerul din cuib. Condensul se formeaza cand aerul cald intalneste un obiect rece. La fundurile AV nu se formeaza condens pentru ca nu exista aer cald in stup in afara ghemului. Fundul plin pastreaza caldura emanata de ghem in stup si in cazul in care nu ai izolatie acel aer cald va intalni peretii reci si se va condensa. Nu inteleg ce nu intelegi...


La subiectul "puiet varos" cel caruia ii postam sugera ca fundurile AV ar avea efect anti-condens in sezonul activ la fel cum au pe timp de iarna. In perioada asta de exemplu umiditatea din aer e mare si favorizeaza ciupercile si fundul cu sita lasa umezeala din aer sa intre mai usor.



Calea de mijloc - am vazut cum albinele rod lemnul pe interior la urdinis si le-am facut deschizatura mai mare, acoperita cu plasa metalica, mai putin 0.5/25 cm in partea de jos. Asta imi asigura ventilatie ceva mai mare si in acelasi timp nu imi raceste interiorul stupului prea tare.

Restul e can-can...
radualexandru
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Apr 2014, 22:14

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde Dinca Catinel » 17 Mai 2014, 16:47

Radu, ai fost vreodata curios sa bagi un termometru cu senzor wireless sau cu fir intr-un stup cu fundul plin? Nu in interiorul ghemului, normal, ci in acel spatiu supraincalzit de albine. Intreb, sunt curios din fire.
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde B.K » 17 Mai 2014, 16:54

radualexandru scrie:La subiectul "puiet varos" cel caruia ii postam sugera ca fundurile AV ar avea efect anti-condens in sezonul activ la fel cum au pe timp de iarna. In perioada asta de exemplu umiditatea din aer e mare si favorizeaza ciupercile si fundul cu sita lasa umezeala din aer sa intre mai usor.
Restul e can-can...


Nicio logica in ceea ce spuneti mai sus.

Albina stie ea ce are de facut in asa fel incat sa nu va receasca cuibul prea repede :lol: .

Aveti stupi cu sita pe fund??
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori