Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde Albinel » 20 Feb 2014, 21:46

ghitacusman scrie:
Albinel scrie:jongleaza cu ramele..:) strangere in chinga ,asigurarea hranei in cuib si in afara lui ,mentinerea impachetajului..

salut Albinel ! Nu-l intrebam pe jenica ,dar in ceva poze postate recent de el am avut impresia ca la stupul respectiv albina era cam rasfirata. Presupunand ca nu se pune problema mancarii si inpachetajului ,strangera in chinga pana-i "dau lacrimile " "fura startul ". Si ca fapt divers,..folosesc folia si la stupii cu fund plin (nu sfatuiesc pe nimeni sa faca ca mine


Salve !! iarasi se leaga lumile de "chinga" mea ... ;) care fura startul ;)
folie la fund plin..?? sunt de acord ..dar conditia obligatorie este ca stupul sa fie oxigenat "atat cat e nevoie" ;) si multe altele imprejurul ei .. :idea:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde unincepator » 20 Feb 2014, 22:17

jenica67 scrie:unincepator, ce nu ai inteles din explicatiile mele ??

nu am stiut alt fel,sa intru, nu am aratat ca nu am anteles.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde jenica67 » 20 Feb 2014, 22:45

unincepator, eu cred ca trebuie sa intrebam ce nu intelegem, sau nu stim. Nu are rost sa ne erijam in numele nu stiu cui, sa incarcam forumul si sa ocupam timpul altora fara rost, cu intrebari care nu ne privesc. Inca ceva ce vreau sa iti spun, este ca sa te gandesti ce vrei sa intrebi, sa formulezi clar, eventual sa corectezi textul inainte de a ii da drumul, ca sa inteleaga colegii clar ce doresti sa iti raspunda la obiect.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde fontaire » 26 Feb 2014, 23:29

De stupul asta ce ziceti?
Il follosesc si sunt super multumit.
Iarna inchid fanta partial cu o fasie de polistiren extrudat de 2cm.
In pastoral familia se comporta foarte bine: fara varos, barbi la urdis etc.
In timpul transportului de asemenea. Diferenta intre stupul asta si cel cu sita deasupra este ca atunci cand le dau drumul dupa transport cel cu sita iese la zbor linistit iar celalat bufneste de ma alearga prin tot lanul.
Ii construies singur.
Daca sunteti interesati de schita completa o pot trimite pe mail.
Fişiere ataşate
stup 10 rame cat intreg.PNG
fontaire
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Feb 2014, 23:09

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde jenica67 » 27 Feb 2014, 08:35

Mi se pare ca te-ai complicat cu corpuri diferite. Mai bine bateai un rand de sipci de 15 mm pe fund si foloseai corpuri cu aceiasi inaltime. Si in capacul ala inalt de 80 de mm, ce bagi ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde un OM » 27 Feb 2014, 08:45

Probabil un podisor cu hranitor?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde cobi » 27 Feb 2014, 10:21

Cunosc modelul de stup, dar nu-l am in stupina. Nu se strang mizerii in " camaruta" si implicit mucegai, mai ales in sezonul rece?
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde fontaire » 28 Feb 2014, 10:50

distanta dintre ramele de cat si cuib ramane egala cu cea dintre ramele de cuib si fundul stupului.
In Capac intra o punga cu sirop de 3 Kg.Se poate face si de 70 mm, nu este nici o problema
In ce priveste mizeria care se strange sub sita o scot cu o sipca. Intr-o jumatate de ora curat 200 de stupi.Cu mucegaiul, absolut nici o problema.
Un avantaj mai este ca in pastoral cand ii asezi pe teren nu este nici un risc sa deteriorezi cutia (sita).
Scuze ca am raspuns cu intarziere. Multa treaba pentru stupina perioada asta. Bafta
fontaire
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Feb 2014, 23:09

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde ovidiu_78 » 28 Feb 2014, 15:40

fontaire scrie:....Diferenta intre stupul asta si cel cu sita deasupra este ca atunci cand le dau drumul dupa transport cel cu sita iese la zbor linistit iar celalat bufneste de ma alearga prin tot lanul......


Daca deschizi automat asa se intampla, daca ii lasi sa se linisteasca 15-20 min nu mai e cazul, indiferent de ce fund are....eu asa fac..
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde scaraosky » 21 Mar 2014, 21:24

-am f.av. de 5 ani si de atunci nexam productie la rapita care infloreste in jurul datei de 25.04
-din cauza noptilor reci,cu fundul gol,ponta incepe tarziu(25.03=2 r.puiet) iar la rapita este insuficient dezvoltat
-anul acesta am iernat cu fundul astupat si pe 20.03 am deja 3-4 rame cu puiet
-e clar ca fundul gol iarna si primavara e dezavantajos,e bun vara si pe timpul transportului'
scaraosky
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Ian 2013, 15:12
Localitate: Sacele,Constanta

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde jenica67 » 21 Mar 2014, 21:38

Poate tie ti-e clar, nu si celorlalti. Apropo acum, trebuia sa ai demult sibarul bagat complet.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde topy » 21 Mar 2014, 23:21

scaraosky scrie:-am f.av. de 5 ani si de atunci nexam productie la rapita care infloreste in jurul datei de 25.04
-din cauza noptilor reci,cu fundul gol,ponta incepe tarziu(25.03=2 r.puiet) iar la rapita este insuficient dezvoltat
-anul acesta am iernat cu fundul astupat si pe 20.03 am deja 3-4 rame cu puiet
-e clar ca fundul gol iarna si primavara e dezavantajos,e bun vara si pe timpul transportului'


si totusi de ce nu il propolizeaza?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde paul » 21 Mar 2014, 23:41

Topy, pe cinstite acum, cate rame cu puiet ai la ora asta ? Si ... ai bagat suberele pana acum ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde jenica67 » 22 Mar 2014, 00:05

Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde Dinca Catinel » 22 Mar 2014, 00:09

paul scrie:Topy, pe cinstite acum, cate rame cu puiet ai la ora asta ? Si ... ai bagat suberele pana acum ?

Raspund eu. La o familie medie m-am uitat marti, puiet pe 7 fete, deci 3 rame jumate. Subarul este deschis jumate.
Care ar fi ideea sa bagam subarul acum? Sa facem mucegai la inceput de primavara?
Haide sa va zic ce am patit eu anul trecut. La mijlocul lui iunie, impreuna cu un stupar mai in varsta care ma mai ajuta, am facut niste roi. Vazand ca am subarul deschis, s-a scarpinat putin in cap si a zis sa il inchid ca roii sunt sensibili. I-am inchis si m-am dus in concediu. La sfarsitul lui iunie, incputul lui iulie, cand am revenit.....mucegai, dar nu mucegai din asta negru, o pata usoara. Nu nu. Din acela floare, gen panza de paianjen. Si asta la un roi, nici poveste de familie puternica si emisie puternica de codoi.
De asta intreb, cu toata curiozitatea, care ar fi rostul inchiderii acum? Nu riscam cumva sa ne facem mucegai?
Multumesc!
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: de ce aerisirea - de ce folia?

Mesajde topy » 22 Mar 2014, 19:47

paul scrie:Topy, pe cinstite acum, cate rame cu puiet ai la ora asta ? Si ... ai bagat suberele pana acum ?

inca nu am umblat in ei.
subere nu am.e totul gol.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori