Prima pagină OFF TOPIC DONATII UMANITARE

Cunosti un caz limita ? Iti pasa de aproapele tau ? Vrei sa faci o donatie ? Cazuri disperate care se pot rezolva cu ajutorul tau...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde balasbebe » 12 Aug 2012, 12:39

Cel care face stuparit stie cum sa adune cate un bulgare de ceara. Cu dalta mereu caut mai ales ceara de pe rame crescuta intre podisor si rame. Nu este greu de exemplu sa pui un incepator sa te ajute putin. Mai o rama, mai un podisor se deprinde cu ceva util. Eu de exemplu asa am inceput. Curatam ramele si lazile de ceara si propolis. Acum am pretentie de la unul care vrea sa ma ajute, si sa se ajute pe el. Poate sa o faca si in afara stupului pana dispare teama de intepaturi.
I-am dat unuia un pachet de faguri de ani buni. Nici macar acum nu am primit banii. Sa nu-i cer il ocolesc. El vine spre mine si inca intinde mana sa ma salute. Eu cu aceea mana muncesc nu o folosesc sa dau mana cu mincinosii.
balasbebe

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde ves.lucian.zabrani » 12 Aug 2012, 13:07

poate nu-i mincinos !!! poate-i uituc !!! poate are o problema !!! poate problema este nerezolvabila !!! :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
ves.lucian.zabrani

Mesajde Ioan Guist » 12 Aug 2012, 15:12

Repede alunecam si...dam sfaturi.Ca apoi sa intram in contre.

1. Daca e vorba de dat...moca dupa Scriptura, musai ca: "sa nu stie stanga ce face drapta".Acilea pe forum , la vedere, putem sa ne declaram fiecare dintre noi ce mare dar am avut anul asta.Ca nu ne controleaza fiscu.

2. Dai un roi din cei multi, nu e o problema.Dar daca ai 100 de oameni cu nevoi, cum alegi pe cel (cei) potrivit? Ca daca-l dai unui alergic, poti sa-l omori ajutand.Daca vine la lucru vezi si tu ce si cum e cu personajul.Ca ...nu e ideea sa te pricopsesti cu munca lui.

3 Societate nu e ...raiul.Musai sa dai cui cere? Pai va trebuii sa gati stupii din camion de la SB la Dobrogea.Putina realitate nu ne strica.Cati nu cer? Cati nu ne invadeaza intimitatea cersind incisiv? La fel si pe internet.

4 In rest... fiecare dupa cum e indemnat.
Nu mai vand miere de salcam din productia 2015.
Ioan Guist

Mesajde Adi Hodis » 12 Aug 2012, 16:03

ovidiu_rsc scrie:Buna tuturor,
...
Astept ofertele pe PM. :D
Nu cer mila nimaniu , am bani de echipamente noi , doresc sa vad daca exsista solidaritate in zona.
...

Salut Ovidiu

Pai daca asta-i situatia, la ce iti foloseste sa vezi solidaritatea ? ... si de ce vrei sa iei de bun ceva ce altuia nu-i mai este de folos ? :?
Crezi ca apicultorii sint atit de bine si bogat inzestrati incat detin echipamente bune ... la depozit ?.
Haide fi-i mai realist ... asa ceva intalnesti la VIP-urile din top 500.

Sa presupunem ca vei primi de la mai multi ... si vei avea tot felul de lazi si rame, diferite ca dimensiuni si nu prea este bine asa pt ca te incurca cu ...nepotriviri intre ele.
E mai bine sa ai un model de rama si lada, crede-ma.
E mai bine cu echipamente noi decat cu ... vechituri. Fi-i sigur ca noutatile nu se vand, se folosesc.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde paul » 12 Aug 2012, 16:17

Mariane ... sa traiesti !
Ma bucur ca ai revenit ... impetuos ! :P
Sa inteleg ca tu ai donat roi si alte cele necesare :?: Sau ai donat roii pe care i-ai scapat si ai zis ..."sa fie de sanatatea mea si a albinelor mele"... :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde Ioan Guist » 12 Aug 2012, 16:28

marian sima scrie:
Cind am inceput apicultura am prins un roi ,omul de la care a scapat a zis ;Sa fie intr-un ceas bun si sa te apuci de albine,altul mi-a dat rame pentru roi ,o doamna al carui sot (care murise de mult)a fost apicultor mi-a dat o cutie ,iarna era chiciura de doua degete pe peretele gol al stupului ,totusi roiul a trait,cu flexul si ciocanul mi-am facut afumator,am injghebat un freser un circular si mi-am construit cutii si restul,astazi am albine datorita bunavointei unor oameni,e adevarat nu am cerut dar totusi mi sa dat.

Pai...vorbim acelasi lucru.Cine are nevoie de ajutor se vede si nu trebuie sa ceara.Dumnezeu va trimite pe cineva in jurul lui.Nimic nu e la voia intamplarii.

Insa.
Asta cu ...am bani dar vreau sa vad (eu care sunt no body) cine sunt stuparii, nu este vorba de un om in nevoie.Taman ce a plecat de pe forum un alt doritor de mocalitate.Bine inteles ca era angajat, cu salar dar de ce nu moca? S-a ajuns la concluzia ca stuparii sunt zgarciti.

stau si ma gandesc .daca un astfel de doritor de pe net , se trezeste ca cere un stup moca si a doua zi sunt 300 in curte , ce face cu ei? Va garantez ca cere pe net o mana de ajutor.Moca. va cere si un transport moca.Si o cafea Lavaza .Moca
Ioan Guist

Mesajde Adi Hodis » 12 Aug 2012, 16:29

[quote="Jean Valjean
...
Si la fel de rusine mi-ar fi fost si sa-i cer cuiva sa ma ia la munca in schimbul unui roi: e si asta tot o fortare a mainii, atata timp cat initiativa nu vine din partea celui care da.
Insa nici nu ma inghesui sa ies in fata sa dau cu pietre in cel care cere. N-am de unde sa stiu ce l-a impins la acest gest. Asta e ideea pe care vreau sa o transmit.[/quote]

Jane, transmiti o idee gresita ! ... pai cum de nu ai observat pina acum ca toti cei care sint in cautarea unui loc de munca, cere a munci, nu cere sa li se dea salariul ... moca.
A cere de munca si a munci nu este o rusine ... insa a mintzi si a fura, da. Nu e cazul aici dar vreau sa spun ca nu ai gandit bine atunci cand ti-ai dorit sa obtzii roi prin munca, trebuia sa discuti cu omul.
Problemele si dorintele care nu se discuta ... nu se rezolva !.
nimeni nu-si va bate capul sa-ti ghiceasca dorintele ... fiecare gandeste cum sa realizeze propriile dorintze, fiindca le stie ... pe cand, pe ale altuia ... cum sa le stie daca nu-i spui ?.

Iti urez sa ajungi la sute de stupi si o sa vezi de cate ori vei avea nevoie de mana de lucru si ... sper sa gasesti.

Baiatul asta, zice ca nu cere mila nimanui, ca are bani de noutati dar vrea sa vada ... solidaritatea :roll:
Asa si ? ... la ce bun ? :?
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde Dila Daniel » 12 Aug 2012, 16:35

cred ca va infierbantati degeaba.
Defapt fiecare are dreptate.
Insa unii comenteaza pe marginea ideii de ''a cersii"-adica ai posibilitate sa ai ,dar preferi sa nu bagi mana in buzunar ci sa o intinzi...
Si atii comenteaza pe marginea ideii de ''a fi ajutat'' -adica nu ai posibilitate sa ai,si ai fi bucuros sa fi ajutat...
Fiecare nuanteaza mesajul celui ce a deschis subiectul diferit,si de aici apar divergentele...
Nu cred ca exista pe forum cineva,care nu ar ajuta cu bucurie pe altul,daca si numai daca,are de oferit(donat),si simte ca cel ce primeste... merita.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Mesajde Ioan Guist » 12 Aug 2012, 16:36

Ioan Guist

Mesajde Ioan Guist » 12 Aug 2012, 16:38

Ioan Guist

Mesajde iunicu » 13 Aug 2012, 00:29

Ioan Guist scrie:Cine are nevoie de ajutor se vede si nu trebuie sa ceara.Dumnezeu va trimite pe cineva in jurul lui.Nimic nu e la voia intamplarii.

Cata dreptate in vorbele astea. Eu unul m-am regasit in ele.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
iunicu

Mesajde stuparul2011 » 16 Aug 2012, 22:51

buna,
eu pe langa ce am primit de la bunicul,pentru care sincer nu prea am muncit(recunosc,si acum imi cam pare rau,pentru ca aveam posibilitatea sa invat multe).
am lucrat pe rupte la tata.....
in rest am cumparat eu,afumator,lada(stup),laza nuclee,varachet,hranitoare,faguri,dalti.si poate si altele....
e...ideea este ca eram student,nu aveam bani.
Timisoara,totul scump si asa mai departe
lucram pe aici pe colo fara contract.....nu imi cumparam nimic din ce nu-mi era necesar in viata de zi cu zi.
numai eu stiu cum am adunat bani pentru toate astea,era destul de greu cand vedeam ca pun deoparte si se aduna incet.
apoi cand am reusit sa imi adun ceva banuti,am prins expozitia de la ghiroda,de unde am cumparat una alta.
sincer nu imi pare rau pentru eforturile depuse,acum cand stau si ma gandesc chiar am puterea sa zambesc,gandindu-ma cum am adunat acesti bani si la cate am renuntat pe moment. :D :D :D
va multumesc numai bine
stuparul2011

Mesajde Ioan Guist » 16 Aug 2012, 23:11

Am gasit apicultura (sau ea pe mine) la 33 de ani.(parca)
Una e sa incepi de tanar ,cu elan, cu perspectiva cu putere poate si nitel istoric in familie.Alta e sa incepi de la 0 fara istoric, fara mana de agricultor (deh, baiat de cartier) fara nimic moca.Cu statul si tranzitia impotriva ta.
Nu evidentiez nimic.Ca si mine sunt multi cei ce am iesit cu mintea intunecata din comunism si am luat-o incetuc-incetuc -taras, da ...cu tenacitate si consecventa..Si asta in toate ramurile agriculturii, economiei in genere.

Acum?.Da ma si mie ca... asa vreau eu.Sau si mai rau, sa furi direct.
Ioan Guist

Mesajde a_costy » 17 Aug 2012, 16:29

Se pare ca nici cersetoria nu mai e ce-a fost odata.
Pe vremuri cersetorul statea in ploaie si frig, cu un copil in brate, cu o mana sau un picior camuflat, cu o poveste interesanta, imbracat adecvat si facand tot timpul referire la Dumnezeu.
Mai nou cersetorul modern are o alta strategie: sta la birou in fata calculatorului, la aer conditionat si vrea sa-si schimbe titulatura de cersetor nesimtit prin texte de genul "am bani, nu vreau pomana, vreau doar sa vad atitudinea, solidaritatea apicultorilor.......bla bla." si pentru a sublinia ca nu e cersetor cica iti da si un DVD, adica vrea sa te mai invete si apicultura.
Strigator la cer mi se pare reactia unor apicultori??? ce ne dau citate din Biblie si carora li se pare ceva normal.
a_costy

Mesajde Jean Valjean » 17 Aug 2012, 21:31

Sunt si oameni care vad altfel lucrurile:

”Sotii Doina Popa si Marius Rosu au ajuns apicultori printr-o intamplare miraculoasa. In urma cu cinci ani, ei au gasit doua roiuri de albine prinse in peretii garajului, ca un dar providential. Acest fapt le-a schimbat viata. De atunci, in fiecare primavara, ei ofera celor care vor sa devina apicultori doua familii de albine si doi stupi. ”
....................
”In aceeasi zi s-au dus la un magazin de specialitate si au cumparat doi stupi cu cate zece rame fiecare. Intr-o zi noroasa, ajutati de vecinul apicultor, au luat albinele si le-au adapostit in stupi. "Erau foarte multe albine. Acestea au intrat intr-un stup pe cinci rame, iar in altul pe sase rame." La cateva zile, Marius Rosu s-a dus la acelasi magazin de specialitate si a facut rost de vreo sase carti despre apicultura. "Cartile erau foarte vechi, iar cei care ni le-au oferit ne-au rugat ca atunci cand nu vom mai avea nevoie de ele, sa le daruim altor apicultori. Lucru pe care l-am si facut." Din acel moment, cei doi soti au avut o pasiune comuna: au inceput sa studieze apicultura. Noaptea conspectau din cartile de specialitate, iar ziua transformau teoria in practica.

In anul 2000, ei au mai cumparat inca 10 stupi si, prin inmultirea familiilor de albine, prisaca lor a ajuns sa numere 35 familii de albine. De atunci, in fiecare primavara cei doi soti daruiesc cate doua roiuri si doi stupi celor care vor sa devina apicultori. "Daca am primit de la Dumnezeu doua roiuri de albine si noi facem, la randul nostru, acest dar, care a devenit deja o traditie", spune Doina Popa. ”

Sursa:

http://www.bizwords.ro/stiri/economie/1 ... olari.html
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Jean Valjean

Mesajde stuparul2011 » 19 Aug 2012, 22:39

buna,
nu am cerut nimic moca,mai ales in apicultura.
am vrut sa reusesc eu.....prin fortele mele.
chiar sambata am lucrat cu fratele meu sa reparam doua lazi mai vechi,am facut si capace,totul brici.imi trebuiau lazile acestea pentru ca vreau sa mut doua roiuri.
in orice caz......
ce doresc eu sa spun acum...
respect acelei familii,spor la munca.
eu cred ca apreciaza enorm darul primit de la Dumnezeu(cele doua roiuri).
aici nu ma refer la faptul ca doneaza in fiecare an roiuri incepatorilor,pur si simplu considera ca acest lucru vor sa il faca si punct,nu conteaza ce spun altii.
eu zic ca ar trebui ca fiecare sa se puna pe treaba serios,apoi nu vor mai aparea toate aceste replici pe forum si am vorbi mai mult de apicultura.
nu tin cu nimeni,nici cu cel care cere,nici cu cel care nu vrea sa dea.
nu este problema mea,eu doar mi-am spus parerea.
numai bine tuturor si spor la munca.
stuparul2011

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DONATII UMANITARE