Prima pagină OFF TOPIC DONATII UMANITARE

Cunosti un caz limita ? Iti pasa de aproapele tau ? Vrei sa faci o donatie ? Cazuri disperate care se pot rezolva cu ajutorul tau...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ajutor

Mesajde ionas imre » 06 Ian 2013, 19:07

Buna seara dragi stupari!Astazi am gasit acest forum si as vrea sa cer un sprijin din partea voastra.Sunt tamplar dar ma ocup si cu stuparitul.Am ajuns sa fiu disperat pentru ca salarul de la fabrica nu-mi ajunge ,pentru a-mi intretine familia.In disperare de cauza apelez la bunavointa dumneavoastra la un ajutor !!!In momentul de fata am 5 familii,50 de lazi verticale goale,instrumente apicole necesare,culegatoare de polen si cunostintele necesare pentru un apicultor(detin diploma de apicultor).Detin si un teren pe care as putea infiinta o vatra.Va rog din tot sufletul sa ma ajutati !!!
Ultima oară modificat de ionas imre pe 06 Ian 2013, 19:48, modificat 1 dată în total.
ionas imre
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Ian 2013, 18:33

Re: Ajutor

Mesajde apivasmob » 06 Ian 2013, 19:12

cu ce?
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Ajutor

Mesajde ionas imre » 06 Ian 2013, 19:24

Cu un ajutor de pana in 50 familii de albine.Stiu ca este mult, dar la anul urmator ori dau inapoi ori donez la randul meu altcuiva!!!
ionas imre
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Ian 2013, 18:33

Re: Ajutor

Mesajde alt stupar » 06 Ian 2013, 19:30

frate... eu iti spun asa direct... ajutor de 50 de familii... ai sa capeti mocca poate peste 50 de ani !
inteleg ca ai 5 stupi si scule de colectat polen. De ce nu ai mai multi stupi ? I-ai vandut ori nu ai stiut sa-i intretii ?
Multor romani nu le ajunge salarul ori poate si mai rau, nici nu mai au de unde sa ia un salariu !... dar asta nu-i motiv sa stea cu mana intinsa... mai bine ai lua in calcul sa muncesti mai mult si mai bine la serviciu, vor veni si ceva mariri la chenzina daca le meriti intradevar.
Ai incercat sa-ti iei si un al doilea job sau faci parte din categoria celor la care ziua de munca nu are voie sa depaseasca 8 ore ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ajutor

Mesajde proapis13 » 06 Ian 2013, 19:35

Imre baci,una e sa vii aici si sa ceri de lucru sa cistigi sa poti sa-ti cumperi familii de albine
si alta e sa vii si pur si simplu sa cersesti 50 de familii de albine pe care sa le donezi la anul
Usurel ca dai de gard :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ajutor

Mesajde dorindafi » 06 Ian 2013, 19:36

ionas imre scrie:Cu un ajutor de pana in 50 familii de albine.Stiu ca este mult, dar la anul urmator ori dau inapoi ori donez la randul meu altcuiva!!!

:lol: :lol: mai omule un pshiholog ai consultat :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Ajutor

Mesajde DoruAN2 » 08 Ian 2013, 19:31

Trebuie sa recunosc ca nu esti pretentios.Ori mult ori nimic.50familii!!!!!!! Cred ca ai glumit ca daca nu........ :lol: :lol: :lol:
DoruAN2
 
Mesaje: 40
Membru din: 25 Dec 2011, 18:26
Localitate: BAILESTI--DOLJ

Re: Ajutor

Mesajde gigibecalul » 08 Ian 2013, 19:36

nu ati inteles....omul cere ajutor, dar ca sa nu sara prea multi pe el, precizeaza din start...pana in 50 de familii, dupa care nu mai accepta nici o donatie!!! :lol: :lol: :shock: :shock:
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Ajutor

Mesajde State » 08 Ian 2013, 19:46

ionas imre scrie:Cu un ajutor de pana in 50 familii de albine.Stiu ca este mult, dar la anul urmator ori dau inapoi ori donez la randul meu altcuiva!!!


Nene , multi o duc greu....
In neamul meu am o familie de 3 insi care n-au nici unul de lucru. Si nici somaj. Nu i-am auzit macar o data sa ceara o tigara ! S-a inchis fabrica unde muncea capul familiei si acum stau pe bara. Tine cont de un lucru : stau la bloc.

Acum te inteleg si pe tine , ca ti-o fi greu , dar sa ceri 50 de familii e lucru mare. Mare rau ! Cu 50 de familii castigi ceva bani , nu te ajuta doar sa supravietuiesti. Ori tu , daca deja ai 5 familii , la primavara le poti inmulti , ca zici ca ai cutii si ustensile, nu ?

Mai bine ai cere un loc de munca mai bine platit sau eventual un al doilea loc de munca. Sunt foarte multi oameni care fac asta , chiar si eu. Lucrez la doua capete sa pot sa-mi intretin familia.
Eu nu accept ca un om sanatos sa intinda mana. Nu pot , asta e. Atat timp cat esti bun de munca , nu vad unde-i problema.
Am dus si eu niste vremuri mai grele , cand nu-mi mai ajungeau bani , de lucram pe 700ron. Am incercat mai multe variante si am muncit mult mai mult , ca sa ma pot stabiliza cumva. Ieseam seara la 18 de la serviciul meu si ma duceam sa dau cu glet sau sa pun faianta.
La toti ne e greu , nu e nimeni sa-l dea banii afara din casa.

Ca sa vezi chestie , eu n-am decat 2 stupi. N-am cerut la nimeni si nici nu prea mi-am permis sa cumpar anul asta , ca deh , m-a lovit criza. Am muncit mai mult si acum am bani sa cumpar in primavara inca 2. Daca mi-ajuta Dumnezeu , mai cumpar cativa , daca nu , mai astept...ce sa fac ?
Daca ziceai si tu 5 familii , hai ca mai era ceva , dar parca si asa mi se pare mult. Cred ca la tine nu e vorba de neajunsuri , ci de imbogatire pe termen scurt , ceea ce nu mi se pare normal. Dar tu faci cum crezi..
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Ajutor

Mesajde State » 08 Ian 2013, 19:51

ionas imre scrie:Sunt tamplar dar ma ocup si cu stuparitul.


I-auzi ! Foarte bine atunci. Poti sa construiesti stupi si pe urma sa-i vinzi. Banuiesc ca si pe aia 50 de zici ca-i ai , tot tu i-ai facut , nu?
Eu asa as face in locul tau. Sau as vinde din aia 10 si mi-as lua albine. N-ar fi mai bine asa ? :roll:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Ajutor

Mesajde Cristi Mocanu » 14 Ian 2013, 14:01

Apreciez curajul de a cere ajutorul :) ....Cam mare ce-i drept! La salcam o sa ceara vreun pavilion ceva.... :)
Nici macar un roi nu cred ca o sa capatati!
Va saluta Cristi si albinele lui!
http://CristiMocanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
Cristi Mocanu
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2012, 14:21
Localitate: com. Breaza, jud. Buzau

Re: Ajutor

Mesajde joohny » 14 Ian 2013, 16:56

Eu 50 de stupi dau numai la cei f.f.f saraci,insa cum esti tu cred ca meriti de la 100 in sus.Si daca totusi o sa-ti doneze cineva 50 stupi atunci eu o sa-ti dau un mercedes.Sper sa fii multumit de gluma asta la inceput de saptamina.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Ajutor

Mesajde cazacu marius » 14 Ian 2013, 17:41

Sunt de acord cu StateF !!!! BRAVO
cazacu marius
 
Mesaje: 77
Membru din: 18 Aug 2012, 14:27
Localitate: TULCEA

Re: Ajutor

Mesajde laur1 » 14 Ian 2013, 18:32

curajoasa cerere!! dar cum unu da mercedesu` io am sa dau cauciucurili de iarna.
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: Ajutor

Mesajde cavaleriu » 15 Ian 2013, 22:17

ceti facura pezevenchii astia Ionas frate te trateaza ca pe un infractor
ca matale doar nu facus nimic rau
avem printre noi colegi fara servici sau mai rau cu handicap care sant mandri de albinele lor si nu cred ca ai zis 50 posibil sa fie o greseala de la taste
dak nu mai apari pe acilea sigur nui gresala
totus mai insista nu stii de unde sare susoiu :twisted:
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: Ajutor

Mesajde State » 15 Ian 2013, 22:38

cavaleriu scrie: ai zis 50 posibil sa fie o greseala de la taste


Nu prea . Pe "Anunturi" e un topic unde vrea sa ia in arenda 50 de stupi. :lol: Doar nick-name-ul difera.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Următorul

Înapoi la DONATII UMANITARE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori