Prima pagină OFF TOPIC ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI

Esti certat cu cineva de pe forum si doresti o reconciliere ? Aici este locul....in Zona Verde...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Am fost si eu ca ei!

Mesajde cornelioandanciu » 13 Noi 2014, 23:27

Domnule Ignatov, ce mica-i lumea! Iata ca am placerea sa va reintalnesc! Acest brigadier Alba era un fel de Stahanov al Romaniei! Omul asta este o legenda!Si eu imi cer scuze.Noroc bun!
cornelioandanciu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde ignatov andrei » 13 Noi 2014, 23:33

cornelioandanciu scrie:Domnule Ignatov, ce mica-i lumea! Iata ca am placerea sa va reintalnesc! Acest brigadier Alba era un fel de Stahanov al Romaniei! Omul asta este o legenda!Si eu imi cer scuze.Noroc bun!

Sa fii iubit... ortace... oriunde te-ai afla !!!

"Cum e vremea afara?", intrebau ortacii pe cei din schimb...
"Ploua", raspundeau ei...
"Atunci... mergem la Gambrinus, ca la Bradet nu au umbrele"...

P.S. Mergeam si la "Jiul", select, vorba aia, ca nu apucase sa faca scandal Cosma, ca era doar un subinginer, la dispecerat, la Lonea... :lol:
ignatov andrei

Mesajde Mircea_63 » 13 Noi 2014, 23:41

cornelioandanciu scrie: Asta este viata de miner, pe nedrept numiti de unii "de-ai lui Cosma"

Ba pe drept in ce te priveste. :!: Ca dovada stau randurile de mai jos. :(

cornelioandanciu scrie:Domnule Ioanpuiu,nu despre mineriade am vrut sa vorbesc.Nu ai inteles nimic.....
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde cornelioandanciu » 13 Noi 2014, 23:48

Probabil ca pe drept... Da, Mircea 63, intr-un fel vrand nevrand trebuie sa ma identific cu cei alaturi de care candva am mancat o paine.Am mancat-o in mod cinstit,in timp ce altii faceau tot felul de smecherii care au dus tara de rapa! Oameni buni, cand o sa intelegeti ca o tara fara industrie grea nu este tara? Mircea 63, daca soti din context unele chestii, nu-i frumos!
cornelioandanciu

Mesajde ignatov andrei » 13 Noi 2014, 23:51

Doamne, ce dulce era tzigara (Carpati de Tg Jiu), dupa ce predai lampa si masca (eu predam si metanometrul), te dezbracai de salopete si te asezai pe banca plina de praf, la "poponetzu gol", inainte de a merge la dush !!!

RESPECT PENTRU MINERI !!!

Putzini din cei "DE LA SUPRAFATZA" vor intelege !!!
ignatov andrei

Mesajde cornelioandanciu » 13 Noi 2014, 23:57

ignatov andrei scrie:
cornelioandanciu scrie:Domnule Ignatov, ce mica-i lumea! Iata ca am placerea sa va reintalnesc! Acest brigadier Alba era un fel de Stahanov al Romaniei! Omul asta este o legenda!Si eu imi cer scuze.Noroc bun!

Sa fii iubit... ortace... oriunde te-ai afla !!!

"Cum e vremea afara?", intrebau ortacii pe cei din schimb...
"Ploua", raspundeau ei...
"Atunci... mergem la Gambrinus, ca la Bradet nu au umbrele"...

P.S. Mergeam si la "Jiul", select, vorba aia, ca nu apucase sa faca scandal Cosma, ca era doar un subinginer, la dispecerat, la Lonea... :lol:

Eu ma casatorisem ,aveam nevoie de bani, iar de cand am terminat anul patru pana la finalul anului cinci am lucrat ca muncitor necalificat la Mina Aninoasa in Valea Jiului.Acolo am invatat tainele meseriei, astfel incat atunci cand am ajuns la Mina Anina ca stagiar,aveam un limbaj comun atat cu oamenii de la locurile de munca cat si cu sefii.Ca muncitor am lucrat in abataje frontale, apoi am lucrat la transportoare cu raclete (cratere),pentru ca faceam doar schimburile trei si patru ca sa pot merge ziua la cursuri.Noaptea munceam, ziua mergeam la facultate. Bradetul imi este bine cunoscut, acolo dupa cate un examen ne mai relaxam si noi... Uneori mai exageram, d'ale tineretii valuri...
cornelioandanciu

Mesajde cornelioandanciu » 14 Noi 2014, 00:11

Imi aduc aminte ca la dusuri ne spalam unii pe altii pe spate, aveam acei bureti ,pentru ca doar cu mana nu se lua praful de carbune.Totusi de sub pleoape nu puteam sa-l curatam cum trebuie.Astfel la suprafata minerii erau cu figurile livide, iar ochii le erau incercuiti de acel "rimel" negru adus de la sute de metri adancime.Cand dupa un sut greu ieseam afara epuizat din cauza lipsei de oxigen de la front si caldurii extreme care era acolo, era o adevarata binefacere sa iau un 50 de grame de tarie! Asta ma remonta! Bineinteles ca nu era ceva frecvent, dar era o chestie binevenita.Era ceva care imi aducea aminte ca viata este dura!
cornelioandanciu

Mesajde ignatov andrei » 14 Noi 2014, 00:17

cornelioandanciu scrie:Ca muncitor am lucrat in abataje frontale, apoi am lucrat la transportoare cu raclete (cratere),pentru ca faceam doar schimburile trei si patru ca sa pot merge ziua la cursuri.Noaptea munceam, ziua mergeam la facultate. Bradetul imi este bine cunoscut, acolo dupa cate un examen ne mai relaxam si noi... Uneori mai exageram, d'ale tineretii valuri...

Vad ca ai mai prins si "patru schimburi" !!!
...stratul 5 (sau complex, stratul 3, ca Aninoasa este peste deal de Dalja), stalpi hidraulici... transportoare TR2...
Eu, lasasem TCM-ul de la Iasi, doar ca sa adun bani si sa-mi fac stupina...
Am fost si doua luni student la Institutul de mine (si geologie, pe vremea aia)...

Ai inteles...
Toata stima si respectul...
ignatov andrei

Mesajde ignatov andrei » 14 Noi 2014, 00:26

cornelioandanciu scrie:un 50 de grame de tarie!!

Prima data, la Petrila pe terasa, am fost intrebat daca servesc si eu "o halba" !!!
Normal, nu ?!?

Halbele... erau cu tarie !!! :lol:
ignatov andrei

Mesajde paul » 14 Noi 2014, 10:01

ignatov andrei scrie:
Am lucrat ... ca vagonetar, la Alba, la Petrila !!!
Eram in shut cand a avut loc explozia din '84 !
Apoi am lucrat... ca miner, la Maxim, la Dalja !!!
Am prins focul de la orizontul 360 si cutremurul din '86 (incarcam gaurile) !!!

NOROC BUN !!!

Andrei, da' parca spuneai ca ai fost antrenor de smecheri pe la Banca Nationala ??? :o
In sut lucrai sub acoperire ??? :o
Imi permit sa-ti urez ... Noroc Bun ! Pe ... forum ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde ignatov andrei » 14 Noi 2014, 19:16

paul scrie:Andrei, da' parca spuneai ca ai fost antrenor de smecheri pe la Banca Nationala ??? :o
In sut lucrai sub acoperire ??? :o
Imi permit sa-ti urez ... Noroc Bun ! Pe ... forum ! :P

Vezi tu, Paule, cam care este deosebirea dintre un "basist" si un sustinator PSD ?!?

Cel din urma nu le prea are cu cronologia... ;)

Acest lucru este explicabil... din cauza motivului, minor, cum ar fi: ura, invidie, frustrare etc.
ignatov andrei

Mesajde paul » 15 Noi 2014, 01:04

ignatov andrei scrie:
Vezi tu, Paule, cam care este deosebirea dintre un "basist" si un sustinator PSD ?!?

Cel din urma nu le prea are cu cronologia... ;)

Acest lucru este explicabil... din cauza motivului, minor, cum ar fi: ura, invidie, frustrare etc.

Eu n-am inteles de ce-ai dat-o pe politica, dar ... ma rog ! La cate dume dai pe forum, una in plus e ... ca o picatura in ocean ! ;)
Noroc ... bun ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde ignatov andrei » 15 Noi 2014, 23:17

paul scrie: La cate dume dai pe forum, una in plus e ... ca o picatura in ocean ! ;)
Noroc ... bun ! :oops:

Te banuiam, nu mai era nevoie sa-mi demonstrezi ca esti ... si prost, dar si prost CRESCUT !
ignatov andrei

Mesajde alt stupar » 15 Noi 2014, 23:31

mda.
Banuiti si cat este pauza datorata celor scrise de dvs ?
Ati ghicit... fix 7 zile.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde paul » 15 Noi 2014, 23:36

ignatov andrei scrie:
Te banuiam, nu mai era nevoie sa-mi demonstrezi ca esti ... si prost, dar si prost CRESCUT !

:lol: :lol: :lol:
Andrei, ca nu esti un monument de eleganta, stie toata lumea de pe forumul asta !
Prost sunt, ca deh, nimeni nu le poate sti pe toate ( asa ca tine), dar la capitolul "prost crescut"... SIGUR sunt pe locul 2! Locul 1 e ocupat ... sine die ! :lol:
@ alt stupar ... suntem in zona VERDE !!! E zona unde se permit ... "gratulari"! Acuma, iar l-ai suparat pe Andrei si iarasi o sa-si "aminteasca"de tine ... :lol:
paul

Mesajde alt stupar » 15 Noi 2014, 23:40

Paul, colegul Andrei deocamdata e in stand-by.
Vezi sa nu te invarti si mataluta de oaresce premiu, continuind disputa. Zona verde nu e similara cu mocirla din BATTLEFIELD !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI