Prima pagină OFF TOPIC ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI

Esti certat cu cineva de pe forum si doresti o reconciliere ? Aici este locul....in Zona Verde...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 18 Apr 2015, 11:32

sunt prin salaj cu serviciul!deh...viata!!!!!......am marele noroc ca balashbebe sta langa mine!...si il vizitez mai mereu in stupina....ca altfel eram salajean orfan!!!
va tin la curent cu ,,traditia salajenilor de mari culegatori de polen".din ce vad cu ochiul meu...nu au baze melifere in salaj mai bogate decat in dambovita,prahova!...in polen!!!
cum zice ,,sudistul".......adeca ragatenii.......parerea mea este ca salajenii au ,,insistat" pe polen inca de pe vremea lui ceausescu ,,din saracie!...nu au rapita,tei floarea soarelui mai multa decat in sud...si nici vremea nu prea ii ajuta daca fac loco pastoral(comparand cu sudul,moldova).iar sa plece in sud ...e cheltuiala mare...mai ales inainte de 89!...si au insistat pe polen si au experienta in culesul de polen cu ajutorul albinelor!...nu ii critic!...ii admir,doar ca zic.....daca noi am insista si pe polen, am scoate mai mult polen de la o familie decat salajenii!
ps...balashul.......un om de nota zece!.. um om cu o fata de bebelush!!! fara riduri,...calm...fara stres....eu???un salbatic!!!!..ii zic...hai balashuleee!!!el...no stai ma....ca e timp!!!!! :lol: ii doresc sanatate si zic aici public...spionez salajenii si o sa ,,vomit " tot aici, pe topicul asta!!!balashule!!!!sa nu te superi!!!dar imi ajut si eu confratii mei din afara carpatilor!!!!sau mai bine zis le dau curaj!!!(asta daca oi apuca si nu mi-o taia vreunu, gatu, cu shishu pe aici!!!! :lol: inainte sa ,,vomit")
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde lucky5strike » 18 Apr 2015, 16:39

Salajenii sunt foarte buni in domeniu si datorita plantatiilor de pomi de pe acolo. E una imensa chiar langa in Zalau. la drumul spre Oradea. Prin sud, nu stiu unde sa fie asa ceva.

Sanatate la Nea Bebe. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 19 Apr 2015, 12:40

salajenii nu alearga cu stupinele dupa culturi,plantatii cu potential de polen...ei stau cu stupinele pe loc.....si in zonele unde au vatra si colectoarele puse-n nasul familiilor, nu au oferta mai bogata de polen decat stuparii din afara carpatilor! pleaca cu stupinele doar cei ce vor productii de miere.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Dragos2006 » 19 Apr 2015, 19:37

Mai Janese eu cand am fost la bebe in stupina tu te jucai cu puța in apa...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 20 Apr 2015, 08:05

ma...pana nu dai tu cu palma la c*cat nu te lasi!!! mai bine scriai aici ce ai vazut in zona!...sau nu ti-a ramas nimic in cap si a fost doar o semnare de condica de prezenta??...nu am luat-o ca pe un concurs ,,cine-l vede primu pe balash""...... am postat sa va zic ce e cu traditia lor in culesul polenului!diferenta intre mine si tine este ca tu ai fost o zi in vizita...oi fi luat in nara si o palincutza si ai plecat iute...pe cand eu stau zi de zi aici si ii urmaresc pas cu pas!(asta daca intelegi ce zic :lol: )

am vazut ca ai facut multe vizite...si la valter...si la d-l Hanganu....si la...si la.....am vazut si filmul din ciclul LA START IN APICULTURA"-despre polen..... dar din ce ai punctat in film...din ce ai punctat dupa vizita in stupina d-lui Hanganu.... am tras concluzia ca nu ai inteles mare lucru!(asta ia-o ca pe o strangere de mana ;) )- scopul vizitelor pe care le-ai facut, au fost...ca sa dai cu undita prin cartier-vorba lui Valter...sa afli si tu ce si cum se face apicultura...nu ca sa prezinti pe forumuri pentru stupari, din experienta altora!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Dragos2006 » 20 Apr 2015, 08:46

Dupa vizita in Salaj am produs in respectivul an aproape o tona de polen .Oricum de atunci ma ocup si de polen an de an. Daca tot esti aplecat pe stuparie , cauta-l pe Radu Malan , spune-i ca ma cunosti si mergi la el in ferma sa vezi si tu ceva interesant. Iar daca vrei sa intri in acest bussines cauta-l pe Fane Coste.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde livas » 20 Apr 2015, 09:15

Nene Janese, laudabil gestu matale si bravo lu nenea Balas ca va lasa sa ,, furati secretu'' ...polenului !!! :lol:
Acu nu ca nu stiu cu ce se mananca, da pt. comparatie e brici !!!
Asta de pe la mine !! ;) intr-o zi binenteles !!!
Fişiere ataşate
Fotografie0941.jpg
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 20 Apr 2015, 10:11

livas-ule...sa traiesti!!!
galetile pot sa fie de la tine,de la vecinu sau de la magazin!...tu zi ,, neshte schepsisuri"....cand ai pus colectoarele,ce tarie aveau familiile,cat le lasi...ce typ de colector...le hranesti artificial au ba????....uscarea?...sortarea pe tipuri?...cand opresti culesul de polen?..etc!!! astea intereseaza pe noi pinguinii lui d2006!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 20 Apr 2015, 10:18

Dragos2006 scrie:Dupa vizita in Salaj am produs in respectivul an aproape o tona de polen .Oricum de atunci ma ocup si de polen an de an. Daca tot esti aplecat pe stuparie , cauta-l pe Radu Malan , spune-i ca ma cunosti si mergi la el in ferma sa vezi si tu ceva interesant. Iar daca vrei sa intri in acest bussines cauta-l pe Fane Coste.

sa traiesti prietenul meu!!!
treaba cu o tona...si eu pot zice ...patru tone!!!! :P zi chepsisurile mai bine!!!!!!!sau tu nu le zici decat live pe sticla????parca ai fi oana zavoranu!!!
i-am intrebat si nu au auzit de tine...au spus ca poate lucrezi in sistemul de sanatate ca medic de familie, da!...isi amintesc vag de tine..dar ca stupar nu au auzit de tine!!! :lol: ps-te pup!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde teinegru64 » 20 Apr 2015, 10:59

Ba ...ce va doare ? Sunteti principalii formatori de apicultori....Daca nici voi nu mai aveti loc....se duce apicultura de rapa.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 20 Apr 2015, 11:20

teinegrule...te salut!
ma asteptam sa zici ceva constructiv........pe tema polenului....dar.................faceti ce faceti ,in asa fel incat un topic sa se inchida 8-)
pe mine ce ma doare???
1. cum au ajuns salajenii taticii polenului??? au oferta mai mare de polen in zona lor decat noi???...raspunsul este: nu au!......si atunci vine gandul...putem si noi sa ne axam si pe polen????eu zic: putem!!...doar sa vrem!...darrrr... ca sa nu o luam de la cap de unde a luat-o d-l OROS acum 40 de ani, sa fructificam unde au ajuns ei si de aici sa incepem!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde teinegru64 » 20 Apr 2015, 12:12

Doamne fereste..Cred ca toti sunt bucurosi cand mai apare o postare...janese.
Constructiv...a spus Bebe la Iasi....despre ce ai scris :) ce rost mai avea sa ma repet si eu? Nu recoltez polen.Nu trag miere.Merg doar pe vanzare familii de albine.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 20 Apr 2015, 12:42

teiule argintiu...eu stiu ca a zis Bebe la Iasi...dar pentru zece-douazeci...si daca o fi zis in timp ce tu beai vin d-ala negru de al tauuuuuu.....ai inteles ca cucu-n craci!!!..pe cand aici........ia concluzioneaza tu.... ce a zis Bebe acolo????
sa fii sanatos.....ma bucur ca te-am vazut pe forum!si daca ai trecut pe familii......tzii ixperenta pe linie de polen si miere, in tine....?? ?nu mai vomiti nimicutza aici pe forum?????
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Bee Happy » 20 Apr 2015, 14:39

janese scrie:1. cum au ajuns salajenii taticii polenului??? au oferta mai mare de polen in zona lor decat noi???...raspunsul este: nu au!...


Nu as fi asa sigur. In aprilie, e raiul pe pamant in Salaj dar si in sud. Incepand din Iunie se schimba treaba. Ai vazut cum arata o pajiste in Salaj in luna Iulie? Inca arata ca gradina Edenului. In schimb, in sud baraganul se cam parleste. Ei au in plus mai multe zile de polen. Si zilele acelea sunt in perioada de maxima dezvoltare a stupilor.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde livas » 20 Apr 2015, 14:51

janese scrie:livas-ule...sa traiesti!!!
galetile pot sa fie de la tine,de la vecinu sau de la magazin!............!






Nene Janese si matale sa traiesti ....numaidecat :lol: cum zic fratii nostri de peste Prut !!!!!!!
Am iesit la lucru si abia acum la pauza de masa am vazut postatarea mneavoastra !!!!

Da eu, in filmu 300 Spartani , am jucat rolul lui Leodidas nu a lu Efialtes, asa ca va rog frumos cu .....vecinu cu .....magazinu .!!!!!!!!!!! :lol: :lol:
Numa ca .....moment, ca nu am timp, da vin eu cu ce stiu, sa naveti grija !!!!!!!!! Stima pt matale si pt. vecinu de .....bloc !!!!!!!!!!!!!!! :D
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 20 Apr 2015, 15:47

@ livas
livas-ule...noroc!!!
neshte schepsisuri"....cand ai pus colectoarele, ce typ de colectoare? ce tarie au familiile,cat lasi colectoarele cu grila pusa....le hranesti artificial au ba????....uscarea?...sortarea pe tipuri?...cand opresti culesul de polen?..etc!!!HAI CA NU SCAPI DE MINE!!!

@ bee happy... si sub carpati e la fel ca la voi dpdv al pajistilor, florei polenifere... mai ales ca salajul este argilos... ........mai vorbim...ce vad aici in salaj...ca va bate vantu ca in dobrogea!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Următorul

Înapoi la ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron