Prima pagină OFF TOPIC ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI

Esti certat cu cineva de pe forum si doresti o reconciliere ? Aici este locul....in Zona Verde...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Dragos2006 » 20 Apr 2015, 16:21

Niciodata sud-estul nu va face polen cum face Salajul la fel cum nici cei de acolo cu fac miere cata facem noi . La ora actuala la ce pret are mierea nu poti risca aceasta productie in detrimentul polenului . Cei de acolo fac polen de nevoie ca daca ar fi avut Baraganul in buza stupinii fii sigur ca ar fi facut si ei miere si mai putin polen.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 20 Apr 2015, 16:30

@d2006
lasa ma analizele astea teoretice...zi mai bine ce ai vazut in salaj cand ai facut,,vizitele de lucru"
daca ai deschis discutia de miere...nici cei ce nu fac pastoral si au vetre in s-e nu se pot lauda cu productii mari de miere!....daca se implica ragateanul si moldoveanul...face 60% polen din ce face salajul???ce te tot pitesti dupa deshte??? ;)
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Dragos2006 » 20 Apr 2015, 19:08

Daca vrei polen mult trebuie sa stai calare pe stupi non -stop . La miere mai bagi un cat si mai stai cu burta la soare cateva zile.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde balasbebe » 24 Apr 2015, 21:54

De maine am stabilit ca-i dau pe mana lui ce a mai ramas din proiectul 141. In 2010 am mutat 30 de familii, cele mai bunne, in speranta ca voi face o stupina de elita pe bani europeni. Nu am ascultat de alti stupari din acel sat ca nu-i o zona prea buna.In plus in acesti ani cu seceta, trebuia sa dau apa si la stupinele alaturate. Am vrut sa le mut pe vechea vatra sa mai recuperez ceva din albine. Janesse a zis ca stuparul Balas bebe este de vina si el o sa faca si o sa o dreaga. Poate este un an bun si scapa stupina de la peire.
Jane sa te vad daca esti in stare de ceva, daca nu ai destui stupi sa faci ceva miere sa am macar pentru nepot.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 25 Apr 2015, 09:43

maa... eu tot ma iau de balasu asta in vara asta!!!...cand incepe sa faca ceva........se coieste...se invarteste...calculeaza...socoteste...si timpu trece si vine vremea sa plece acasa!......i-am zis:....de maine tu nu mai pui mana pe stupii astia....ma lasi pe mine.! ps...pregatim cresterea matcilor!!!!are un calm in el de ma inebuneste!!!!alalta ieri...ajung la el intr-o stupina(ca are doua vetre)...si-l intreb: ia zi ce ai facut azi toata ziulica?...si-mi arata mandru....uite, am cosit iarba aici... o parceluta de.doi metri per doi metri ..o zi intreaga!!! .eu o faceam in 30 minute!!!! il bag in priza ragateana ca nu se mai poate!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde catalin.profiri » 26 Apr 2015, 02:23

Eu nu inteleg ce cauta topicul in zona de reconcilieri.
Dar se anunta interesant. Stam pe margine si urmarim :D
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 26 Apr 2015, 10:38

eu ma uit, timpu trece si balas face polen!
Fişiere ataşate
CAM02835 - Copy.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Dragos2006 » 26 Apr 2015, 11:57

daca nu faci si un film cu viteza de lucru a lui Bebe nu ai facut nimic ! :D
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Avram » 26 Apr 2015, 17:32

Nea Janese ...,, vomita ,, dumneata ceva despre colectarea polenului

- cand punem colectorul , pe cate rame puiet sa fie familia ...

- cat timp tinem colectorul activ ...

- ce tip de colectoare folositi...

- stimulam familia cu ceva sirop in perioada colectarii polenului

- chichite , fineturi ...la experienta dumitale ai tolba plina

Sa invatam si noi astia mai la inceput cate cava ...sanatate si...cum spune cineva ........ IMPLICARE ! :P
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde janese » 27 Apr 2015, 16:25

am multe de zis..ce mi s-a spus si mai ales ce am tras cu ochiul!dar usurel ca e delicat...trebui pas cu pas...ca o data ma trezrsc ca nu ma mai primesc salajenii in stupinele lor!!!rabdare!!!ca de implicat sunt implicat ...sa nu credeti ca dorm!!!

@ d2006
d2006!!!...de ce nu pui ma tu un film de la vizita la balasbebe?
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde delorin I » 27 Apr 2015, 16:50

Va salut! Si eu m-am gandit o vreme la acest subiect...mai ales dupa ce am avut ocazia unei mici discutii anul trecut in toamna la targul de la Bucuresti cu Stefan Oros! Nu fac parte din cei ce considera albinele muste...dar tind sa cred ca Oros are dreptate...in primul rand e o chestie de mentalitate a sudistului si abia apoi una de capacitate! Sudistul are putin alte deprinderi si nu a inceput inca sa sadeasca in albine- foamea de polen! Autosuficienta sa se reflecta si in cele ce le produce in stupina. E mai usor cu mierea nu? Mustele fac doar miere...
In weekend am strabatut tara in diagonala catre Cluj! Am ramas absolut impresionat de Valcele transilvane unde nu se cresc decat oi, cu un potential apicol absolut exceptional...Eu caut sa adun persoane interesate in a cultiva salcie, rachita si alte rubedenii ale lor, plante care din cauza extinderii unor loturi private in albia unor rauri tind sa dispara prin Moldova iar acolo exista absolut de toate, inca in mod natural....si locul astazi la 1015 ani de la crestinarea ungurilor, este inca pustiu! Ardealul in intregime si nu doar vestul tarii, poate fi o vatra de colectat polen la nivel mare! Inca mai avem cu ce! Sa vedem avem oare si cu cine?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Dragos2006 » 27 Apr 2015, 17:45

janese scrie:am multe de zis..ce mi s-a spus si mai ales ce am tras cu ochiul!dar usurel ca e delicat...trebui pas cu pas...ca o data ma trezrsc ca nu ma mai primesc salajenii in stupinele lor!!!rabdare!!!ca de implicat sunt implicat ...sa nu credeti ca dorm!!!

@ d2006
d2006!!!...de ce nu pui ma tu un film de la vizita la balasbebe?

pe timplul acela abia aparusera celularele , nici vorba sa aiba si camera de filmat.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Avram » 27 Apr 2015, 22:31

Nea Janese ...io am tot timpul din lume sa va ascult (citesc) si-mi face o deosebita placere acest lucru ...numa matale sa vrei si sa ai timp sa povestesti din experienta dumitale.
Sanatate ...asteptam noutati din Salaj !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde paul » 27 Apr 2015, 22:54

janese scrie:am multe de zis..ce mi s-a spus si mai ales ce am tras cu ochiul!dar usurel ca e delicat...trebui pas cu pas..

Ii gata ! Te-au virusat si pe matale ! ;)
Cand o sa ajungi pe acasa o sa-ti trebuiasca vreo 2 zile sa uzi vreo 3 ghivece cu flori ! :?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde Adi Hodis » 27 Apr 2015, 23:13

paul scrie:
janese scrie:am multe de zis..ce mi s-a spus si mai ales ce am tras cu ochiul!dar usurel ca e delicat...trebui pas cu pas..

Ii gata ! Te-au virusat si pe matale ! ;)
Cand o sa ajungi pe acasa o sa-ti trebuiasca vreo 2 zile sa uzi vreo 3 ghivece cu flori ! :?

Paule, sa traiesti si ... toti sa traiti asa cum va doriti !.
Lasa-asa ca-i bine asa !. Aici, graba-i dupa cum vrea el, stuparul. Nu e ca pe plantatia de dincolo de ”iazu mare”, unde-s mii si mii de stupi.
Aici, tragi odata cu coasa si a doua poti s-o tragi dupa o ora de hodina. Ca nu te normeaza nime. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: l-am vazut pe Balasbebe in carne si oase!

Mesajde gabimihai » 28 Apr 2015, 15:39

La cat polen este acolo, sigur are 10-11rame de albina full, din care puiet capacit pe 7-8 rame.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori