Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde teinegru64 » 08 Sep 2017, 09:55

E.rotaru .E apicultor.Bun de tot.Ne da lectii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 10:45

Daca vrei sa faci crestere din material biologic garantat... cumpara FAMILII sau ROI!

Altfel, domnilor, ajungem la cumparare de cutii...
Apoi, fiecare... cum si ce "a tras"...
"De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului." Nicolae Iorga.
ignatov andrei

Mesajde cucubau » 09 Sep 2017, 16:53

Pentru binele apiculturi pentru a crea rasa perfecta , imuna la boli , neroitoare si care sa culeaga chiar si atunci cand nu exista cules in natura ,propun un concurs pentru a desemna cel mai mare apicultor al tuturor timpurilor.
Criteriile de departajare nu se vor baza pe productia medie de miere pe familiile detinute de apicultorii in cauza , nici pe cantitatea maxima produsa , si nici pe venitul total realizat din apicultura sau numarul de matci produse.
V-ati prins , conteaza personalitatea nr de postari si desigur tupeul persoanelor in cauza.
cucubau

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 17:03

Pe 15 aug am schimbat o matca intr-o familie.matca buck in familie carpatina.a acceptat-o,a ouat fara probleme.matca s-a imperecheat in jur de 5-10 aug
M-am uitat azi si are mai multe oua intr-o celula.puiet capacit este (din ea) dar larve nu sunt.cuibul este destul de blocat dar pe rama cu pricina sunt si destule celule goale.ouat e foarte putin,cam 1 dm patrat din care un sfert multe in celule iar restul normale.multe = ~7
Ce sa fie?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 17:33

Ca variante am doua:ori vreo "defectiune" dar nu am auzit vreo-data de asa ceva,ori matca ar vrea sa oua dar nu o lasa albinele
octavianpopescu

Mesajde jonny_it » 13 Sep 2017, 17:43

octavianpopescu scrie:Ca variante am doua:ori vreo "defectiune" dar nu am auzit vreo-data de asa ceva,ori matca ar vrea sa oua dar nu o lasa albinele

Schimba regina daca ai posibilitatea sau trimite-o pe lumea cealalta si unifica.
jonny_it

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 18:04

Exista si vreo explicatie?!
octavianpopescu

Mesajde feederman » 13 Sep 2017, 18:40

octavianpopescu scrie:Pe 15 aug am schimbat o matca intr-o familie.matca buck in familie carpatina.a acceptat-o,a ouat fara probleme.matca s-a imperecheat in jur de 5-10 aug
M-am uitat azi si are mai multe oua intr-o celula.puiet capacit este (din ea) dar larve nu sunt.cuibul este destul de blocat dar pe rama cu pricina sunt si destule celule goale.ouat e foarte putin,cam 1 dm patrat din care un sfert multe in celule iar restul normale.multe = ~7
Ce sa fie?!

Din relatarea d-voastra se intelege ca regina a disparut, iar familia are acum albine ouatoare . Probabil, la ultima d-voastra interventie a suferit un accident. Incercati sa stabiliti data ultimei interventii.Afost cumva la sfarsitul lunii august?. Daca este asa atunci va trebui urmata calea indicata de colegul Jony.
feederman

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 20:19

Nu a disparut,matca este acolo
octavianpopescu

Mesajde danmirea » 13 Sep 2017, 21:13

Sa nu cumva sa omori matca.

Am avut o matca f0 din care am tras F1 si am avut mai multe situatii de acest gen. Matca nu avea acoperire de albine ...nici spatiu si oua cate 4-5-6 oua in celula. Acele matci s-au dovedit a fi cele mai bune....

Daca nu ai puiet de trantori...sa nu o omori. Obserrva unde ai acum oua si verifica in 5-6 zile. apoi in alte 4 zile si vezi ce este capacit in acel loc ...

Daca e albina lucratoare e ok....daca sunt trantori ii iei gatul.
danmirea

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 21:39

Problema nu e de albina acoperitoare ca d-asta are.problema e de fapt (ce am aflat de la Ignatov) ca albina nu mai vrea dar matca da...m-am uitat si la o alta sora din aceeasi crestere cu ea si oua normal dar nici ea nu are larve.oua are o rama plina.deci probabil albina (carpatina) vrea sa stopeze si matca (buckfast) inca nu vrea.ce m-a mirat e ca erau extrem de multe oua,7-8,asa ceva nu vazusem niciodata.dar cu siguranta asta e explicatia.multam
octavianpopescu

Mesajde Closcutz » 14 Sep 2017, 03:48

Eu am un caz similar la niste prieteni! Cel care ingrijea stupina a facut infarct in luna iulie. Cand am verificat stupina in luna august am desfiintat( unificat) 6 familii, iar in alte doua am gasit matci nefecundate. Am verificat peste vreo 2 saptamani si ambele matci incepusera ouatul. La fel ca si in cazul colegului aveau depuse mai multe oua intr-o celula. La una dintre matci era clara situatia...larvele erau numai de trantori, deci ouale depuse de matca erau nefecundate! I-am fript un bobarnac si am unificat! In cazul celeilalte erau doar oua si nu aparusera larvele ca sa-mi dau seama dc ouale sunt tot numai de trantori. Maine merg sa verific! Deci cand sunt mai multe oua intr-o celula trebuie un pic de atentie si verificat ec apare puiet capacit de lucratoare e matca f buna, dar altfel discutam de matca trantorita!
Closcutz

Mesajde danmirea » 14 Sep 2017, 14:58

Exact.
La mine lucrurile erau certe deoarece inainte de a baga matca in roi fusese in micronucleul de imperechere si le las pana au puiet capacit.

Dar o cunostinta care a luat cateva matci a avut printre ele si o asemenea matca...ghiciti ce a facut cand a vazut mai multe oua in celula ???

Marti am fost pana la stupina si am gasit o matca trnatorita ...albastra (de 2 ani) e a doua pe anul acesta care se trantoreste. au fost matci foarte bune...dar s-au epuizat probabil.
danmirea

Mesajde Closcutz » 14 Sep 2017, 15:12

O singura diferenta este: dvs spuneti despre matci trantorite de epuizare(care au fost bune la vremea lor), la prietenii mei reginele au ratat perioada optima de imperechere si au inceput dupa ceva vreme sa depuna dar numai oua nefecundate... In orice caz solutia este inlocuirea matcii sau unificarea. Matcile care au chef de pontat mai mult decat poate duce populatia stupului si care depun doar vremelnic mai multe oua intr-o celula sunt alta poveste...
Closcutz

Mesajde cucubau » 14 Sep 2017, 17:00

Nu este aceeasi situatie cand o familie este bezmetica sau cand o matca este trantorita.
Daca in prima situatie ouale depuse de catre albinele lucratoare sunt depuse haotic in cea de-a doua situatie ouale sunt depuse ordonat inconvenietul fiind ca din ele vor ecloza doar trantori.
In situatia in care o matca se epuizeaza si depune tot mai multe oua nefecundate la fel ponta este ordonata si doar cate un ou in celula.
Situatia descrisa de catre colegi in care matca ponteaza mai multe oua in aceeasi celula se intalneste in cazul matcilor tinere cand celulele destinate pontei sunt insuficiente (nuclee mici de imperechere) , sau situatii speciale cand matca are deficiente de orientare sau ponteaza oua sterile.
cucubau

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR