Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 21:39

Problema nu e de albina acoperitoare ca d-asta are.problema e de fapt (ce am aflat de la Ignatov) ca albina nu mai vrea dar matca da...m-am uitat si la o alta sora din aceeasi crestere cu ea si oua normal dar nici ea nu are larve.oua are o rama plina.deci probabil albina (carpatina) vrea sa stopeze si matca (buckfast) inca nu vrea.ce m-a mirat e ca erau extrem de multe oua,7-8,asa ceva nu vazusem niciodata.dar cu siguranta asta e explicatia.multam
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Closcutz » 14 Sep 2017, 03:48

Eu am un caz similar la niste prieteni! Cel care ingrijea stupina a facut infarct in luna iulie. Cand am verificat stupina in luna august am desfiintat( unificat) 6 familii, iar in alte doua am gasit matci nefecundate. Am verificat peste vreo 2 saptamani si ambele matci incepusera ouatul. La fel ca si in cazul colegului aveau depuse mai multe oua intr-o celula. La una dintre matci era clara situatia...larvele erau numai de trantori, deci ouale depuse de matca erau nefecundate! I-am fript un bobarnac si am unificat! In cazul celeilalte erau doar oua si nu aparusera larvele ca sa-mi dau seama dc ouale sunt tot numai de trantori. Maine merg sa verific! Deci cand sunt mai multe oua intr-o celula trebuie un pic de atentie si verificat ec apare puiet capacit de lucratoare e matca f buna, dar altfel discutam de matca trantorita!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danmirea » 14 Sep 2017, 14:58

Exact.
La mine lucrurile erau certe deoarece inainte de a baga matca in roi fusese in micronucleul de imperechere si le las pana au puiet capacit.

Dar o cunostinta care a luat cateva matci a avut printre ele si o asemenea matca...ghiciti ce a facut cand a vazut mai multe oua in celula ???

Marti am fost pana la stupina si am gasit o matca trnatorita ...albastra (de 2 ani) e a doua pe anul acesta care se trantoreste. au fost matci foarte bune...dar s-au epuizat probabil.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Closcutz » 14 Sep 2017, 15:12

O singura diferenta este: dvs spuneti despre matci trantorite de epuizare(care au fost bune la vremea lor), la prietenii mei reginele au ratat perioada optima de imperechere si au inceput dupa ceva vreme sa depuna dar numai oua nefecundate... In orice caz solutia este inlocuirea matcii sau unificarea. Matcile care au chef de pontat mai mult decat poate duce populatia stupului si care depun doar vremelnic mai multe oua intr-o celula sunt alta poveste...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 14 Sep 2017, 17:00

Nu este aceeasi situatie cand o familie este bezmetica sau cand o matca este trantorita.
Daca in prima situatie ouale depuse de catre albinele lucratoare sunt depuse haotic in cea de-a doua situatie ouale sunt depuse ordonat inconvenietul fiind ca din ele vor ecloza doar trantori.
In situatia in care o matca se epuizeaza si depune tot mai multe oua nefecundate la fel ponta este ordonata si doar cate un ou in celula.
Situatia descrisa de catre colegi in care matca ponteaza mai multe oua in aceeasi celula se intalneste in cazul matcilor tinere cand celulele destinate pontei sunt insuficiente (nuclee mici de imperechere) , sau situatii speciale cand matca are deficiente de orientare sau ponteaza oua sterile.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde giovanni » 12 Dec 2017, 13:07

BUNA ZIUA,Iaca ta dupa 2 s au 3 ani si eu am tupeul sa mai citesc ici colea printre randuri si sa constat ca nu a ti reusi inca sa gasiti matcile si tehnologia cea mai potrivita.Cauzaq este ca se cauta a se face si una si alta tot mai performante dar rezultatele raman proaste in continuare,chiar mediocrii,de ce oare ca ma macina si pe mine intrebarea asta?
Fişiere ataşate
Fără titlu.png
Fără titlu.png (97.49 KiB) Vizualizat de 11313 ori
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cobi » 22 Dec 2017, 09:53

giovanni scrie:... tehnologia cea mai potrivita....?

don giovanni, nu ne povestiti ce tehnologie folositi dvoastra ? ca stuparitul a cam intrat in bezna, mai ales pe cresterea matcilor

Acum e timp..
Sanatate!
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde DoarEu » 22 Dec 2017, 15:19

cobi scrie:Acum e timp..

Timp....e...bunavointa nu prea e ...
Mai dati si voi din casa...
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde italianu » 22 Dec 2017, 23:28

giovanni scrie:BUNA ZIUA,Iaca ta dupa 2 s au 3 ani si eu am tupeul sa mai citesc ici colea printre randuri si sa constat ca nu a ti reusi inca sa gasiti matcile si tehnologia cea mai potrivita.Cauzaq este ca se cauta a se face si una si alta tot mai performante dar rezultatele raman proaste in continuare,chiar mediocrii,de ce oare ca ma macina si pe mine intrebarea asta?




Asta-i de pus in ramă!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 17 Ian 2018, 23:30

La asta chiar că nu m-am gândit ! :D

Cu acest instrument puteți măsura dimensiunea larvelor. Două larve plastice (minime și maxime) permit compararea cu vederea a mărimii ideale a larvelor utilizate pentru translație.
Faceți clic pentru a vedea detalii
http://apicolalospedroches.com/index/wh ... apicultura
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde italianu » 18 Ian 2018, 00:48

Deh,....45€ +taxe postale ,pentru un liceu pe care poti sa-l înveți si singur.
Daca dupa 4 zile de la translarvo,gasesti botca ,capacită...ai luat-o prea ,,batrina"
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 18 Ian 2018, 19:53

peterneamt scrie:La asta chiar că nu m-am gândit ! :D

Cu acest instrument puteți măsura dimensiunea larvelor. Două larve plastice (minime și maxime) permit compararea cu vederea a mărimii ideale a larvelor utilizate pentru translație.
Faceți clic pentru a vedea detalii
http://apicolalospedroches.com/index/wh ... apicultura



Lumea se zbate, creaza, sugereaza...
Raman la parerea ca "marimea" ramane in continuare un criteriu subiectiv!
Culoarea laptisorului de matca si pozitia larvei sunt cele mai sigure criterii de sortare a larvelor (pe ore, nu pe zile).
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 18 Ian 2018, 20:22

ignatov andrei scrie:Lumea se zbate, creaza, sugereaza...
Raman la parerea ca "marimea" ramane in continuare un criteriu subiectiv!
Culoarea laptisorului de matca si pozitia larvei sunt cele mai sigure criterii de sortare a larvelor (pe ore, nu pe zile).


In practica pozitia larvei este cel mai simplu de observat, in special cand nu vrei sa stai prea mult cu larvele afara din stup.
Daca ne luam dupa marimea larvei posibil ca intr-o familie puternica larva de cateva ore sa fie mai mare ca larva de 1 zi dintr-un nucleu si invers :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde italianu » 19 Ian 2018, 07:22

Nu prea, ciclul biologic e același.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kiloz » 19 Ian 2018, 12:47

Ciclul biologic da. Dar dezvoltarea in greutate al larvei depinde de cantitatea de laptisor.
Pozitia -distanta intre extremitatile larvei- pozitia de covrig defineste cel mai bine varsta. Dar daca ai o evidemta clara despre rama respectiva, nai cum sa gresest.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 19 Ian 2018, 20:42

italianu scrie:Nu prea, ciclul biologic e același.


Da, este acelasi ciclu biologic.
Dar masoara o larva in martie, cand o larva este crescuta de mai multe albine doici si masoara o larva de aceeasi varsta in mai/iunie cand posibil ca o albina doica sa ingrijeasca mai multe larve. O sa vezi ca exista niste diferente.
In literatura de specialitate se gasesc si mai multe informatii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori