Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Closcutz » 25 Apr 2019, 10:11

Le-ai dat apa cu sare in stupi in pungi? Eu zic ca e din cauza ca ai pus doar in pungi si nu in sacosi! :roll:
Closcutz

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde yuonyuon » 25 Apr 2019, 10:56

Alexandru2018 scrie:Bună ziua, am venit cu alte intrebări şi probleme care incep să mă sâcâie, de câteva zile incoace am mers la stupină si albinele au inceput să fie foarte rele le-am dat apa cu sare la punga in stup de 2 ori si fara nici un rezultata si au inceput sa aiba si diaree, acuma la distantă de 15-20 de metri nu poti să te apropi mai ales dacă esti in fata lor, ce as putea să fac?
trebuie sa i intrebi pe cei ce te a invatat sa dai apa cu sare la pungi.......? banuiesc ca nu de pe forum ai "furat " metoda/smecheria asta ??
yuonyuon

Mesajde Alexandru2018 » 25 Apr 2019, 15:12

Dacă tu asta crezi ca e problema o sa merg cu găleata...
Cineva de pe youtube zicea ca e bine sa dai apă la pungă pentru puiet... poate pe timpul veri e bună solutia dar acumă nu e asa de avantajos.
Alexandru2018

Mesajde jonny_it » 25 Apr 2019, 15:22

Alexandru2018 scrie:Dacă tu asta crezi ca e problema o sa merg cu găleata...
Cineva de pe youtube zicea ca e bine sa dai apă la pungă pentru puiet... poate pe timpul veri e bună solutia dar acumă nu e asa de avantajos.

Albinele isi iau apa de unde considera ele ca este ok nu trebuie sa le dai in pungi. Daca nu mai este acolo nu inseamna ca au consumat-o.
Pune un adapator cu 1-2 grame de sare si gata. Diaree au de la prostiile bagate de apicultor in stup.
Sunt rele? Sigur nu ai rapita prin zona? Curenti de aer?
jonny_it

Mesajde Alexandru2018 » 25 Apr 2019, 16:28

Aşa am făcut am pus un adăpător in fata lor la 10 metri de stup, rapita nu avem in zona dar curent am foarte mare
Alexandru2018

Mesajde jonny_it » 25 Apr 2019, 17:03

Alexandru2018 scrie:Aşa am făcut am pus un adăpător in fata lor la 10 metri de stup, rapita nu avem in zona dar curent am foarte mare

Daca ai curenti de aer o sa fie cam tot timpul agitate putin. Combinezon + manusi ;)
Sau cauti regine carpatine mai blande. :)
jonny_it

Mesajde Shrek » 25 Apr 2019, 20:02

jonny_it scrie:Cineva de pe youtube zicea ca e bine sa dai apă ......
Pune un adapator cu 1-2 grame de sare si gata. .....

Doamne câte am mai aflat de pe forumul asta!? Auzi, sa le dai apă la punga?! Sa pun si ceva nitrolac? Oare mai trag din punga....la salcam? Si cu sarea daca le-o dau glod , are ceva? Crezi ca le vine de monta ca la vite?! Ce de noutăți dom'le?!
Shrek

Mesajde Alexandru2018 » 25 Apr 2019, 21:44

Mersi jonny o să incerc sa fac un scut in spatele lor,
Shrek dacă nu ai auzit pân acuma de youtube intra si o sa vezi si tu câte sunt pe acolo ...suntem in 2019.. lumea face tot felu de prosti nu doar eu am gresit.
Alexandru2018

Mesajde ignatov andrei » 05 Mai 2019, 12:55

Alexandru2018 scrie:
Shrek dacă nu ai auzit pân acuma de youtube intra si o sa vezi si tu câte sunt pe acolo ...suntem in 2019.. lumea face tot felu de prosti nu doar eu am gresit.

"Scuza" asta (vaaai... era sa zic PROSTIA asta :oops: ) te face sa dormi foarte linistit, sunt ferm convins...!! :lol:
ignatov andrei

Mesajde Alexandru2018 » 13 Mai 2019, 18:00

Mă bucur că funcționează si la tine :D :lol:
Alexandru2018

Mesajde dan pescarul » 14 Mai 2019, 13:26

Ai la dispoziţie o metodă f simplă pentru a obtine stupi.
1 Alegi familia de unde vei obţine mătcile.Criterii de selecţie:blândețe, productivitate, rezistenţă la boli, nu neapărat in ordinea asta.
2 Echipament:1 stup cu fund plin mobil, cu două corpuri de 1/1 Dadant, sau ME, etc, cu podisor izolator, plin, fără sită, gratie Hanneman.
Metoda se bazează pe orfanizarea familiei şi cresterea botcilor în prezenţa matcii.
Trebuie să ai o familie foarte puternică, care să ocupe f bine două corpuri.Poţi obţine această familie și prin aducerea de rame cu puiet căpăcit din alte familii.Din experienţa mea o matcă foarte bună îţi umple două corpuri 1/1 cu albină la S1.Trebuie doar să o stimulezi permanent, imediat după zborul de curățire. Familia de care vorbesc a iernat pe 8 rame, apoi am pus deasupra un corp cu 10 rame cu miere si polen,3-4 rame descăpăcite. Între corpuri am pus o folie de plastic, în centrul ei am tăiate un orificiu de 10/12 cm pătrați., pe unde albinele cară mierea în cuib, fără a răci cuibul.Mai descapacesc 3-4 rame la intervale variabile,7-10 zile, văd astfel si cum e transferată mierea.Nu umblu in cuib.
Intervine si mama natură, prin căldură si cules, amplificând ouatul mătcii.Cînd corpul de jos e plin cu puiet și albină mărim deschiderea din folie, astfel încât albinele, chiar si matca, pot trece f usor sus.Cînd si corpul de sus este aproape plin de albină înlăturăm folia.
Când amândouă corpurile sînt pline cu albină,puiet, miere si polen putem trece la cresterea mătcilor.Acest moment este variabil, fiind un impediment la planificarea obţinerii roilor, si depinde de experiența stuparului.Trebuie să avem măcar un cules bun în natură, pentru a obţine mătci de calitate.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 15 Mai 2019, 06:08

Să continui.Transferăm in corpul 2 matca, toate ramele cu puiet necăpăcit și rame cu miere si păstură.Amplasăm si un hranitor cu apă, nu au culegătoare. Între corpul 1 si 2 intercalăm un podisor plin, care trebuie să aibă o deschidere pe fata stupului , urdinisul pentru corpul 2.În corpul 1 lăsăm o ramă cu maxim 100 de ouă sau larve de maxim 3 zile, amplasată central, în rest avem doar puiet căpăcit si multă miere si polen.După ce încep să crească botci eliminăm podisorul plin dintre corpuri si punem o gratie Hanemann, albinele folosind urdinisul corpului de jos.Este o crestere a botcilor in prezenţa mătcii. Dacă avem un cules bun si familia crescătoare este f bună, mătcile sint de f bună calitate, nu am văzut diferențe în minus faţă de matcile cumpărate de la diverși crescători, obţinute, spun ei, prin transvazare.Din contră, au fost mai bune.
Rama cu ouă, larve, pt botci , poate proveni din altă familie, sau se poate lipi pe fagure o fåşie de fagure cu larve, in partea inferioară a ramei, pentru a usura detașarea botcilor. Dezavantaje ale metodei:nu știi câte botci vor fi luate in creștere, perioada de putere maximă a familiei trebuie sincronizată cu un cules cel puţin bun, pentru a obtine mătci f bune.
Ar fi bine să avem la locul de amplasare a stupilor una-două familii crescătoare de trântori, să suprasaturăm zona cu trintori din familii f bune. Botcile vor fi transferate la roi cu 1-2 zile inainte de eclozionare.Roii trebuie formaţi cu minim 3 zile inainte de altoirea botcilor, pe rame de puiet căpăcit și miere, se elimină toate botcile din roi.
Don't stop learning
dan pescarul

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR