Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde Oprea Dragos » 22 Dec 2011, 23:57

Ce sa inteleaga un incepator prin expresia matca selectionata.


cum as putea sa imi fac propria "rasa" de matci
dupa ce criterii sa ma ghidez in afara de cat de rele sunt si faptu ca depun bine oua .


daca mai e si alceva va rog sa le enumerati .

DAR matcile cat de bine transmit caracterele?

De exemplu am o matca super eu scot dim ea 10 fice cate vor semana cu mama?
Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde Oprea Dragos » 23 Dec 2011, 00:53

Am inteles de la un baiat de langa ploiesti ca domnul lucky5strike are niste matci super.

baiatul de care va spu a zis ca a luat 4 dar una dintre ele a fost ceva ce nua mai vazut pana acum.

sa va spun de : in stupul in care a pus-o a scos in jur de 90kg miere si a facut 2 roi.

este apicultor de 5-6 ani are un pavilionde 80 familii (66 pe vagon +14 pe care il lasa jos)

domnul lucky5strike cum ati selectionat aceste matci?


va multumesc
Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde lucky5strike » 23 Dec 2011, 18:51

Eu m-as fi multumit cu cele 90 de kg, pentru care rezultat apicultorul are meritul lui...

Dar sa mai faci si roi, pe care imi inchipui ca i-a facut la final de mare cules (altfel periclita productia), ar insemna sa intri in iarna cu 3 unitati slabe care nu stiu ce mai valoreaza in primavara.

Finalul n-ar fi tocmai fericit.

:lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde teinegru64 » 23 Dec 2011, 19:46

Daca eram L5S recuperam regina...cu orice pret.Fara ...șto.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde neculai.luca » 23 Dec 2011, 20:33

Oprea Dragos scrie:1.dupa ce criterii sa ma ghidez in afara de cat de rele sunt si faptu ca depun bine oua .

2.sa va spun de : in stupul in care a pus-o a scos in jur de 90kg miere si a facut 2 roi.





”Mătci selecționate” presupune multe activități, printre care și bonitarea, adică urmărirea (evidența) în timp a multor caractere.
Cei doi colegi care ți-au răspuns sunt tobă de cunoștințe și experiență.
Dar probabil au obosit să tot repete ce-au spus de N ori până acum.
Tu trebuie să înțelegi că punctul 2. e criteriul suprem de selecție, pentru asta creștem albine, să ne umple butoaiele cu miere.
Și asta nu are neapărat legătură cu blândețea sau cât de bine ouă.
Dar nici nu e garantat că absolut toate descendentele vor fi la fel de valoroase. Depinde cum sunt crescute, trântorii cu care se împerechează etc.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde lucky5strike » 23 Dec 2011, 20:45

Am sa incerc in graba si cateva raspunsuri

Ce sa inteleaga un incepator prin expresia matca selectionata.
Sunt matcile rezultate in urma unui program de selectie judicios intocmit si riguros urmarit de catre un apicultor. In cazul comercializarii, ele trebuie sa treaca obligatoriu printr-un minim control de sanatate (recoltare periodica de probe de miere, puiet dintr-un lot reprezentativ de familii la nivelul stupinei). Este necesar si un minim control de calitate, mai degraba o evaluare fizica a matcilor (aspect ponta, vigoare) inainte de a fi trimise catre beneficiar.

Cum as putea sa imi fac propria "rasa" de matci
Eu nu sunt de pregatire genetician. Dar o rasa, in adevaratul sens al cuvantului, nu cred ca se mai poate obtine. Cu multa munca, atentie, migala, cu dedicare totala, se pot obtine rezultate mai bune decat in mod obisnuit incrucisand matci si trantori din familii deosebite provenind din aceeasi rasa. Procedand altfel, amestecand indivizi din rase diferite, unii au obtinut intr-o viata de om doar hibrizi, nu neaparat de calitate indoielnica, dar fara performante net superioare si in nici un caz stabile.

Dupa ce criterii sa ma ghidez in afara de cat de rele sunt si faptul ca depun bine oua .
Matca n-are propriu-zis decat criterii fizice de evaluare - prolificitate, vigoare, vitalitate, culoare abdomen. Mai important este cum se manifestă familia unde ea activează. Aici exista un set general de criterii de performanta: agresivitate scazuta, rezistenta boli/iernare, productie de miere/polen, cantitate de puiet/albina, din care criterii fiecare crescator alege ce are de urmarit. Unii fac o selectie generala, urmarind familii care ar intruni cel mai bine calitativ-cantitativ acesti parametri. Altii fac selectie pe o caracteristica anume din acestea.


DAR matcile cat de bine transmit caracterele? De exemplu am o matca super eu scot dim ea 10 fice cate vor semana cu mama?
Daca vei creste aceste matci in conditii la fel de bune si vei asigura o imperechere cu trantori corespunzatori, te poti astepta la rezultate similare, fara a obtine insa animale identice.

Cum se fac matci bune?
Ca sa inveti sa faci matci bune ai nevoie, pe langa cunostinte solide de apicultura, de cateva sezoane de practica langa cineva foarte priceput si dispus sa te invete tot. Daca inveti doar pe cont propriu, dureaza mult mai mult. Ai nevoie cum spuneam mai sus, de rabdare si dedicare totala, de studiu, de spirit de observatie si... de harul de a simti albina.

Darul asta nu-l are tot stuparul si nu se obtine batand din palme.

Ia timp.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde lucky5strike » 23 Dec 2011, 21:04

teinegru64 scrie:Daca eram L5S recuperam regina...cu orice pret.Fara ...șto.


Depinde...

Teiule, sa-ti spun tie si celor de pe forum o chestie traita acum cateva sezoane.

In sectorul de testare de atunci, cred 2007 sau 2008, aveam o familie grozava, nr 35. Avea de toate, matca de anul III, inca in putere si harnica foc, populatie frumoasa, puiet cam inghesuit, si multa miere. Nici o familie din cele remarcate nu tinea pasul cu ea la productie, pentru ca nr. 35 asta avea o pofta de treaba, un intinct de acumulare, cum spunem la carte, net superior. Asta fara sa se remarce in mod deosebit la numar de culegatoare/urdinis, sau sa fi iesit dimineata mai devreme.

Pana cand, mai spre sfarsitul sezonului, spre seara, am constatat ca, in timp ce, la familiile evidentiate se dormita in barbita la urdinis, la nr. 35 asta albinele continuau pe ici, pe colo, sa intre si sa iese.

De-atunci, m-am cam edificat in privinta familiei fruntase in stupina. Exista un risc mare in privinta ei. Prefer lotul.

Ei?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde Adi Hodis » 23 Dec 2011, 21:13

lucky5strike scrie:...
Pana cand, mai spre sfarsitul sezonului, spre seara, am constatat ca, in timp ce, la familiile evidentiate se dormita in barbita la urdinis, la nr. 35 asta albinele continuau pe ici, pe colo, sa intre si sa iese.

De-atunci, m-am cam edificat in privinta familiei fruntase in stupina. Exista un risc mare in privinta ei. Prefer lotul.

Ei?

Hopaaa ... hoatzaaa,. :shock: ... da´ cica e recordista a ? :P
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde teinegru64 » 23 Dec 2011, 21:30

Toti producatorii de miere merg pe lot ....
Dar, pentru stupina mea .....vreau recorduri.
De familii predispuse la furtisag se bucura.....doar incepatorii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde lucky5strike » 23 Dec 2011, 21:38

Fireste!

De-atunci, ma uit cam chioras la familia care scoate prea mult capul in fata. Daca e chiar performanta pe bune, acea matca face greutatea ei in aur, si mai mult de-atat. Pe de alta parte, daca nu, mai bine urmatoarele 10.

Ideea este ca in privinta instinctului de acumulare, familiile trebuie urmarite indeaproape. Concluzii clare asupra acestui aspect se pot desprinde mai degraba in intervale de 4-6 zile, pe timp de cules bun, respectiv pe timp de intretinere, comparate si analizate ca atare, decat cumuland simplu productia anuala, unde generalizand, poti avea asemenea surprize.

De asemenea lucruri nu-ti poti da seama usor pana n-o patesti.

:!:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde Oprea Dragos » 24 Dec 2011, 00:50

MERSI PENTRU SFATURI.


SUPER SITE.
IMI PLACE.

CRACIUN FERICIT TUTUROR!!!!!!!

CU CE TRATAMENTE AR TREBUI SA INCEP IN PRIMAVARA?
Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde victor s » 29 Dec 2011, 23:55

Adi Hodis scrie:
lucky5strike scrie:...
Pana cand, mai spre sfarsitul sezonului, spre seara, am constatat ca, in timp ce, la familiile evidentiate se dormita in barbita la urdinis, la nr. 35 asta albinele continuau pe ici, pe colo, sa intre si sa iese.

De-atunci, m-am cam edificat in privinta familiei fruntase in stupina. Exista un risc mare in privinta ei. Prefer lotul.

Ei?

Hopaaa ... hoatzaaa,. :shock: ... da´ cica e recordista a ? :P

acum ce sa mai...o spun...ca nu pot tace...
dar de ce nu mi-ati trimis si mie un soi d-asta domn'profesor? pai daca ai 2 stupi cu regine de acest fel in gradina, scoti mai multa miere decat vecinul cu 50 de stupi normali...! :lol:
p.s. fireste este o gluma ca de sfarsit de an...(dar macar una acolo de proba...! ;) )
UN AN NOU MAI BUN CU SANATATE SI BELSUG !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde a_costy » 02 Ian 2012, 09:56

In Romania, prin matci selectionate, vad doar o amagire sau o eticheta.
Matca are si mama si tata. Poate tatal e un betiv, cu mama luata din copac, provenit din prisaca vecinului :) .
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde jenica67 » 02 Ian 2012, 10:51

Hai sa dam totul cu rahat si sa ne facem, cei mai mari ******, de pe planeta asta. Toate lucrurile astea de rahat, de fapt nu formeaza tara asta ? Si daca ele sunt de rahat, oare din cauza cui, sunt asa ?? Parerea mea este ca, democratia asta, a dat impresia unora, ca brusc sunt destepti, si ii judeca pe ceilalti, dupa cum sunt ei. Fara sa observe ca altii muncesc, studiaza, experimenteaza si au alte rezultate decat ei.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde lucky5strike » 02 Ian 2012, 13:24

A_costy,

Dupa cum pui problema, cam asa vine... :lol: :lol:

Dar cei mai multi nu punem problema in felul acesta!

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde marian67stroe » 02 Ian 2012, 13:29

Vai cat de suparaciosi suntem:))
Eu de cele mai multe ori dau pur si simplu IGNOR si merg mai departe.
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori