Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

doua matci in stup

Mesajde mihaistuparu » 26 Dec 2011, 23:37

craciun fericit! in stupina mea am gasit sapte familii care aveau doua matci,ouau pe rame diferite, minunea a tinut circa sase saptaman in aceasta toamna. Tin sa mentionez ca toate matcile au fost de schimbare linistita,pana la urma au ramas cele tinere stapane. VA ROG SA COMENTATI ACEST SUBIECT. Si daca a-ti mai intalnit asa ceva.
mihaistuparu
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Noi 2011, 20:33

Re: doua matci in stup

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Dec 2011, 23:39

eu as zice sa fi foarte bucuros !!! sunt matci de valoare !!!
ar fi bine daca ai putea creste alte matci din ele !!! poate isi pastreaza insusirea care se numeste anecbalie !!!
eu am una singura de schimb linistit !!! o am si acuma in stupul nr 7 !!! a doua am ratat-o din cauza ca am vrut sa fac o experienta si a iesit un vax albina !!! am luat botca de schimb linistit ( una singura , mare si frumoasa ) , si am plasat-o intr-un nucleu de imperechere !!! manevra am facut-o tarziu , nu stiu daca a apucat sa se imperecheze !!! oricum oua nu am vazut , si am gasit moarte toate albinele din nucleu , inclusiv matca !!!
poate ca daca lasam botca in stup , as fi avut astazi doua matci de schimb linistit !!!
sa fi sanatos cu toata familia ta !!!
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 26 Dec 2011, 23:48, modificat de 2 ori în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: doua matci in stup

Mesajde leopreda » 26 Dec 2011, 23:43

Eu am avut o familie cu 2 matci anul trecut. La pregatirea de iernat le-am vazut, dar primavara a ramas tanara, cred. Si anul asta fenomenul nu s-a repetat in nici una din stupina.
leopreda
 
Mesaje: 87
Membru din: 31 Aug 2011, 16:06

Re: doua matci in stup

Mesajde kamy » 12 Feb 2012, 09:16

mihaistuparu scrie:craciun fericit! in stupina mea am gasit sapte familii care aveau doua matci,ouau pe rame diferite, minunea a tinut circa sase saptaman in aceasta toamna. Tin sa mentionez ca toate matcile au fost de schimbare linistita,pana la urma au ramas cele tinere stapane. VA ROG SA COMENTATI ACEST SUBIECT. Si daca a-ti mai intalnit asa ceva.

poti sa ai si 10 matci dupa metoda unui stupar din amzacea jud constanta(imi scapa numele)dar trebuie sa le tai picioarele din fata,totusi stupul nu va ierna linistit,matcile nu se prea impaca una cu alta
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: doua matci in stup

Mesajde kamy » 12 Feb 2012, 09:18

mihaistuparu scrie:craciun fericit! in stupina mea am gasit sapte familii care aveau doua matci,ouau pe rame diferite, minunea a tinut circa sase saptaman in aceasta toamna. Tin sa mentionez ca toate matcile au fost de schimbare linistita,pana la urma au ramas cele tinere stapane. VA ROG SA COMENTATI ACEST SUBIECT. Si daca a-ti mai intalnit asa ceva.

se intampla doar intre neamuri si din toamna pana in iarna
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: doua matci in stup

Mesajde vyctorell » 08 Mai 2012, 17:08

Chestia cu 2 matci in stup era intalnita frecvent in stupina mea, se cheama schimb linistit de matca si matcile pot oua si amandoua pe aceeasi rama, dar sunt si cazuri cand cea tanara oua la urdinis si cea batrana in partea opusa. De remarcat in stupina mea ar fi faptul ca, de cand am practicat stuparit-ul pastoral si anume rapita, chiar si familiile cu schimb linistit au devenit ''foarte'' roitoare. Sunt insa si unele care isi pastreaza insusirea de anecbalie, matcile putand sau nu convietui impreuna pana la intrarea in iarna, cand matca ''batrana'' este mai putin hranita, si dispare, in primavara gasind in stup matca tanara.
Va salut!
vyctorell
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Mai 2012, 16:55

Re: doua matci in stup

Mesajde Arhivistu » 02 Iun 2012, 18:14

Vreau sa va intreb si eu ceva deoarce azi am observat ceva interesant la unul dintre stupi...de vreo 2 zile l.am deschis si era plin de botci iar din unele deja cred ca au iesit cateva matci...eram sigur ca o sa roiasca si l.am tot urmarit dar nimic deocamdata.In seara aceasta am observat la urdinis ca albinele au scos afara o matca si se luptau cu ea ca sa o omoare.Care sa fie cauza? oare sa nu mai roiasca,sa se fi razgandit? :D
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: doua matci in stup

Mesajde Arhivistu » 02 Iun 2012, 22:22

cu urcatul in copaci...stau bine dar nu prea :lol: am lada, am rame, am scara,am tot ce trebuie..singura problema este ca nu prea pot ajunge la ei doar in weekend :(
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: doua matci in stup

Mesajde mary77 » 26 Aug 2012, 13:57

Azi la control am observat la o familie a doua matca, dintro schimbare linistita, parea sa aiba si ia garda , sper sa fie inperechiata, din 3 rame ful cu puit de maxim 5 zile sa fie si de la cea tanara.Sa vad cat pot convietui inpreuna.
mary77
 

Re: doua matci in stup

Mesajde augustin » 26 Aug 2012, 14:11

Vor convetui. Pana ies din iarna. Da' e foarte bin si asa
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: doua matci in stup

Mesajde mary77 » 30 Sep 2012, 16:00

Imagine Asta e baba
mary77
 

Re: doua matci in stup

Mesajde mary77 » 30 Sep 2012, 16:04

Imagine Asta e cea tanara pozele sunt facute azi din pacate sunt destul de rele in schimb destul de productive ,miere si ceara .Sunt pe aceiasi rama dar in colturi opuse.
mary77
 

Re: doua matci in stup

Mesajde valigorj » 03 Feb 2013, 01:33

schimbarea linistita poate avea loc in orice familie,dar numai la cele anecbalice lipseste instinctul de roire.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori