Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Materialul de prasila

Mesajde gabi bee » 30 Dec 2011, 11:20

am citit prin diferite carti ce criterii trebuie sa indeplineasca o matca pt a trage descendente din ea si vreau la primavara , cat mai devreme, sa incerc sa scot cateva matci ori prin metoda fisiilor de fagure ori sa incerc transvazarea , daca o sa-mi pot procura ce-mi trebuie . problema e din care matca sa iau material genetic pt ca am 2 matci batrane si restul tinene care inca nu stiu ce le poate pielea . din cele 2 batrane una a tras botci in luna mai in conditiile in care avea spatiu de dezvoltare deci o exclud iar a doua batrana a tras si ea botci de roire in iunie dar asta avea motive pt ca nu i-am pus catul si stupul se facuse full . am 4 matci scoase din matca asta din urma si au ouat bine si au umplut si stupii cu miere pana toamna in comparatie cu descendentele celeilalte matci , descendente care au ouat bine si chiar pana mai tarziu, dar au adunat miere la jumatate .
intrebarea ar fi , este indicat sa trag matci din batrana asta , care totusi a intrat in friguri asta vara ? si daca trag din ea , conteaza ca trag prin transvazare sau prin aducerea ei in friguri si sa faca botci de roire ? mentionez ca nu vreau sa fac o practica din inmultirea prin botci de roire ci ar fi un compromis pt primavara asta ! va salut ! :P
Ultima oară modificat de gabi bee pe 31 Dec 2011, 00:07, modificat 1 dată în total.
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Materialul de prasila

Mesajde jenica67 » 30 Dec 2011, 15:25

Daca ai nevoie de putine matci, fa mai bine prin metoda Padurean, ca obtii matci de calitate, echivalente cu cea de schimbare linistita. In plus mi se pare f usor de obtinut.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Materialul de prasila

Mesajde andrei_calinescu » 30 Dec 2011, 18:07

jenica67 scrie:Daca ai nevoie de putine matci, fa mai bine prin metoda Padurean, ca obtii matci de calitate, echivalente cu cea de schimbare linistita. In plus mi se pare f usor de obtinut.

SAlut Jenica , unde e dezbatuta aceasta metoda? Nu am auzit de ea.
Multumesc .
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Materialul de prasila

Mesajde romikele » 30 Dec 2011, 18:23

andrei_calinescu scrie:SAlut Jenica , unde e dezbatuta aceasta metoda? Nu am auzit de ea.
Multumesc .


Nu sunt Jenica, dar... http://teoalbina.ro/Intretinere.htm#metLP
Ultima oară modificat de romikele pe 30 Dec 2011, 23:03, modificat de 2 ori în total.
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: Materialul de prasila

Mesajde jenica67 » 30 Dec 2011, 19:19

Nu asta este pentru recoltare de laptisor de matca. Uite aici metoda care ziceam eu sa o incerci :
http://stuparit.3x.ro/teo/Intretinere.htm#start
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Materialul de prasila

Mesajde nae » 31 Dec 2011, 00:02

Daca n-ai accesat 141/112 poti cumpara matci prin PNA (deconteaza 40 lei) si inlocuiesti mtcile facute de tine,daca nu esti sigur/nu-ti plac . Sau rogi un PRIETEN sa-ti dea o rama cu ou/larve dintr-o fam. mai buna.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Materialul de prasila

Mesajde gabi bee » 31 Dec 2011, 00:56

ca sa simplific , am o matca batrana ce a tras botci de roire sezonul trecut . vreau sa scot cateva matci din ea si din ce am asta e cea mai buna , sau ca sa zic asa ,ar fi raul cel mai mic . daca scot prin transvazare sau o inghesui sa-mi faca botci [ tinand cont ca are antecedente cu botcile ] , rezulta matci cu aceeasi predispozitie la roit in ambele cazuri ? tinand cont ca matca nu provine dintr-o linie selectionata , slab roitoare ci este luata de la un stupar batran la care stupii se inmultesc salbatic , ca sa zic asa , inclin sa cred ca urmasii ei nu pot sa difere prea mult chiar daca sunt obtinuti prin metode diferite , mai putin prin botci de salvare . dar la lipsa mea de experienta cred ca ma pot insela usor, de asta m-am hotarat sa va cer sfatul ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Materialul de prasila

Mesajde andrei_calinescu » 31 Dec 2011, 01:38

Gabi,in conditiile enumerate de tine, vei face familii dar miere ioc. Caci inainte de a pune caturile, matcile tale vor trage botci si astfel culesurile vor fi compromise.
Sfat personal, cumpara un nr de matci fecundate de la ce crescator verificat exista pe forum si trage fiice din acele matci.
Rupe raul din radacina, nu mai trage targa pe uscat. E inutil.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Materialul de prasila

Mesajde gabi bee » 31 Dec 2011, 12:57

atunci este clar si stiu ce am de facut ! o sa am ceva de tras pana voi introduce si ceva material valoros in stupina si pana voi face o selectie a ceea ce am acum . asta e , din prima nu se poate si trebuie "muncite" si "finisate" albinele ca sa iasa ceva bun ! multa sanatate si la multi ani tuturor ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Materialul de prasila

Mesajde andrei83 » 01 Ian 2012, 02:03

LA MULTI ANI TUTROR DOMNILOR, SANATATE SI MAI ALES...FERICIRE CA ASTA ESTE LA FEL DE BUNA CA SI SANATATEA
andrei83
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Sep 2011, 21:21

Re: Materialul de prasila

Mesajde a_costy » 01 Ian 2012, 10:17

Eu am inmultit familiile (de la 1 la 80), prin toate metodele posibile (roiuri din copac, botci de roire, schimb linistit, salvare, matci cumparate "atent selectionate").
Personal prefer matcile provenite din schimb linistit, dar nu sunt nemultumit nici de restul (mai putin cele cumparate, "atent selectionate"). Din puncul meu de vedere, cel mai important e ca matca sa fie tanara. Restul tine de ochiul stuparului/apicultorului.

P.S Nu vreau sa reiese din ce am postat mai sus ca toti cei ce vand matci, nu stiu sau nu vor sa creasca/vanda matci de calitate, ci numai faptul ca trebuie sa fiti f atenti cand cumparati ceva.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Materialul de prasila

Mesajde Badea Alin » 02 Ian 2012, 22:08

gabi bee scrie:am citit prin diferite carti ce criterii trebuie sa indeplineasca o matca pt a trage descendente din ea si vreau la primavara , cat mai devreme, sa incerc sa scot cateva matci ori prin metoda fisiilor de fagure ori sa incerc transvazarea , daca o sa-mi pot procura ce-mi trebuie . problema e din care matca sa iau material genetic pt ca am 2 matci batrane si restul tinene care inca nu stiu ce le poate pielea . din cele 2 batrane una a tras botci in luna mai in conditiile in care avea spatiu de dezvoltare deci o exclud iar a doua batrana a tras si ea botci de roire in iunie dar asta avea motive pt ca nu i-am pus catul si stupul se facuse full . am 4 matci scoase din matca asta din urma si au ouat bine si au umplut si stupii cu miere pana toamna in comparatie cu descendentele celeilalte matci , descendente care au ouat bine si chiar pana mai tarziu, dar au adunat miere la jumatate .
intrebarea ar fi , este indicat sa trag matci din batrana asta , care totusi a intrat in friguri asta vara ? si daca trag din ea , conteaza ca trag prin transvazare sau prin aducerea ei in friguri si sa faca botci de roire ? mentionez ca nu vreau sa fac o practica din inmultirea prin botci de roire ci ar fi un compromis pt primavara asta ! va salut ! :P

Din ce ne relatezi tu, la tine sunt multe probleme, astfel că este mult mai ușor și mai ieftin să-i urmezi sfatul lui andrei calinescu. Este greu în condițiile date să selectionezi din propriul material. La mine a durat 5 ani.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: Materialul de prasila

Mesajde Badea. claudian » 08 Ian 2012, 16:43

Badea Alin scrie:Din ce ne relatezi tu, la tine sunt multe probleme, astfel că este mult mai ușor și mai ieftin să-i urmezi sfatul lui andrei calinescu. Este greu în condițiile date să selectionezi din propriul material. La mine a durat 5 ani.

Si dupa 5 ani ce a iesit ??... sa vedem si noi !!! :shock: :shock:
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Materialul de prasila

Mesajde vicpo » 08 Ian 2012, 16:56

gabi atentie la matcile selectionate,eu am cumparat 10 anul trecut ,acceptate toate, dar la cules ...la acelasi nivel cu a de salvare din propria stupina ,
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Materialul de prasila

Mesajde peterneamt » 08 Ian 2012, 17:20

Cind esti la inceput si vrei sa inmultesti efectivul trebuie sa nu te gidesti la producti ci la cum vei ajuta nucleiele nou formate pentru a ajunge familii de productie ( un roi pe trei rame in iunie devine familie de productie fara ajutor abia in al treilea an ) . La familiile slabe nu conteaza performantele matcilor ci numai virsta lor. O matca de valoare intr-un roi nu poate ponta mai mult decit pot albinele sa intretina (sa creasca )si daca ar face asta ar inbolnavi roiul (puiet varos, loca etc ).
Abia dupa un an decind ai ajuns sa detii numarul propus vei putea trece pe productii folosind: familii ajurtatoare ,imultire prin stolonare, matci de valoare ,schimbarea anuala a matcilor prin unirea in toamna a familiilor de productie cu roii formati pe vara , etc.

Doamne ajuta miere multa.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Materialul de prasila

Mesajde gabi bee » 08 Ian 2012, 22:39

eu nu am bani sa cumpar matci selectionate insa sper ca in urma sponsorizarii pe care am castigat-o sa primesc cateva matci de buna calitate [si am credinta ca vor fi de calitate] de la care sa pot incepe o inmultire si o selectie in continuare . vom vedea ! oricum daca anul trecut am facut praf cele 4 familii prin divizari si inmultiri si nu am facut strop de miere , anul asta nu mai fac asa . fac praf una sau doua familii si restul trebuie sa produca ceva miere ca sa intru in normal ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori