Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Primii trantori

Mesajde badguy_goodguy » 17 Ian 2012, 04:48

Stie cineva prin ce data poti forta matca sa creasca primii trantori? Se lauda cineva pe un alt forum ca daca vremea va fi foarte buna, va stimula intens incepand cu 1 februarie si isi va dubla stupii pana la salcam, ceea ce mi se pare o prostie pentru ca din cate stiu ramele claditoare (pentru trantori) se pun la pomii fructiferi, deci nu ar mai fi timp ca trantorii sa iasa afara (ies dupa 7-8 zile) matcile sa se imperecheze si sa isi dezvolte organele reproductive (sa inceapa ponta, adica 1-3 saptamani dupa fecundare).
Totusi, pe de alta parte cunosc cazuri cand familiile de albine (nu ale mele) au roit inainte de salcam din cauza suprapopulatiei...
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Primii trantori

Mesajde peterneamt » 17 Ian 2012, 09:18

Teoretic se poate dar iesi in paguba rau de tot,ca puietul nu se creste cu aer si e mult mai rentabil sa cumperi familiile (daca vrei sa maresti stupina inainte de salcim) decit sa administrezi cantitati foarte mari de hrana ( e ca si cum ai creste acum rosiile in sera = cu cheltuieli foare mari si calitate indoielnica a produsului finit ).
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Primii trantori

Mesajde valentin » 17 Ian 2012, 09:58

eu cred ca nu este nici-o prostie.cu familii puternice din toamna si cu un cules de intre tinere bun la pomii fructiferi la rapita ating apogeu si trebuie neaparat slabiti,si cum:(facind ruiuri 1rama cu puiet capocit cu albina aferenta 1rama cu miere si o rama la crescut.poti face un roi din doi stupi daca vrei sa faci roi mai puternici.)binenteles cind pleci la rapita trebuie sa-ti bagi la crescut de regine,ca la 1-10 mai sa fie inperecheate reginele.dupa salcim ajuti roiurile cu puiet copt.eu asa procedez de ani de zile iar roiurile la floarea soarelui ajung familii de productie .daaaar eu sunt din sudu tarii,clima este mai blinda ,primavara este mai timpurie.
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Primii trantori

Mesajde valentin » 17 Ian 2012, 10:02

crezi ca matca asteapta rama claditoare ca sa depuna oua de trintori? :roll:
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Primii trantori

Mesajde peterneamt » 17 Ian 2012, 10:22

Nu pricep unde bati : -la rubrica se poate -sau la rubrica asa e mai bine ?
ps. eu am stupina otira mai la Nord, la Calopar si eu scot matcile din nuclee dupa o luna si ceva de cind am demarat crescatoriile de matci . Si trintorii mei sunt mai pudici ,se maturizeaza mai greu ! :P Cred ca seamana cu mine ca eu sunt tata de albine ! Anul trecut la rapita la Macesu am avut intr-o dimineata 2 grade C, iar in alti ani a cazut bruma la salcimul 2 . Din punct de vedere climatic anii sunt diferiti si atunci si noi ca si albinele trebuie sa tinem cont de vreme si de culesuri ( nu putem face contra vintului ca... ).
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Primii trantori

Mesajde florinapi » 17 Ian 2012, 11:19

Se lauda cineva pe un alt forum ca daca vremea va fi foarte buna, va stimula intens incepand cu 1 februarie si isi va dubla stupii pana la salcam, ceea ce mi se pare o prostie


Ca si numar poti sa-i si triplezi,dar depinde ce doreste fiecare de la stupina sa.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Primii trantori

Mesajde valentin » 17 Ian 2012, 11:22

nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar trintorii tai daca ar samina cu tine n-ar trebui sa fie pudici ca o sa moara cu saminta-n ......la rapita anu trecut au fost vinturi ,ploi dar nu a fost nici-o zi sa nu ese albinele afara :mrgreen:
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Primii trantori

Mesajde peterneamt » 17 Ian 2012, 14:50

Vreau sa spun ca ai mei ecluzioneaza dupa 24 de zile de la ou si abia dupa inca 12-15 zile sunt apti pentru imperechere ( in functie de temperatura exterioara )si ii tine asa numai trei saptamini (primavara doua )dupa care intra la "menopauza". Ai mei traiesc numai o luna la inceput de sezon si doua luni la sfirsitul sezonului . Ai dumneavoastra ? ;)
Dar lasind gluma, eu stiu ca cu cit familiile sunt mai puternice cu atit dau mai multa miere si ca albinele crescute in familii puternice sunt mult mai productive decit cele crescute in familii slabe.
In concluzie depinde de ce doresti sa obtii, si daca vrei sa iasa bine nu incerca sa obti mai multe produse in acelasi timp (roi ,miere, polen, etc. ).
Doamne ajuta miere multa .
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Primii trantori

Mesajde valentin » 17 Ian 2012, 16:32

aici iti dau dreptate.depinde ce vrei.daca vrei sa dublezi efectivu stimulezi odata cu infloritu corcodusului,fructifici rapita15-20kg pe stupla sfirsitu rapitei faci roiurile si sacrifici salcimu pentru ainputernici roiurile ca pina la fs sa fie fam de productie.intrebarea era daca se poate dubla fam pina la salcim nu si de facut miere :lol:
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Primii trantori

Mesajde jenica67 » 17 Ian 2012, 19:14

Parerea mea, este ca poti lejer sa iti dublezi stupii, pana la salcam. Intrebarea este, la ce iti foloseste ?
Referitor la tema discutiei, eu am avut 11 borci capacite, anul trecut pe 2 aprilie. Numarul de celule de trantor capacite, era prea mare, ca sa le numar. Deci pe 15 aprilie, erau suficienti trantori, iar dupa 25-30 aprilie, nu cred ca mai exista stupine, fara trantori maturi. Adevarul este cum amintea un coleg, depinde f mult de cum este vremea.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Primii trantori

Mesajde badguy_goodguy » 18 Ian 2012, 03:35

Poi in cat timp incep matcile voastre ponta de la imperechere? Ale mele incep sa oua dupa 1-3 saptamani :| (de obicei 2-3 )
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Primii trantori

Mesajde valentin » 18 Ian 2012, 09:20

dupa imperechere matca la 2-3zile incepe sa depuna oua nu are cum sa depuna oua dupa 3 saptamini .dupa eclozionare matci ii trbuie2-3zile sa se maturizeze,apoi1-2zile facezbor de recunoastere prin inprejurimi apoi iese la zboru de inperechere.aici depinde de temperatura de afara sa nu fie vint e.t.c. e.t.c
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Primii trantori

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 10:05

Nu ma refeream la inceperea pontei, ci la maturarea ei din punct de vedere al secretiei hormonale, maturare ce este definitivata la 25- 30 de zile de la inceperea pontei. Cu cit le introducem mai repede in familii lundu-le din nucleul de imperechere cu atit procentul de acceptare este mai mic( de multe ori le schimba chiar daca matca este foarte buna fiindca nu se pot intelege inca cu ea si ea este ca un copil care invata sa vorbeasca si dupa ce o accepta si ea incepe ponta, albinele trag botci de schimbare linistita). ;)
Ultima oară modificat de peterneamt pe 18 Ian 2012, 10:11, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Primii trantori

Mesajde horia_ch » 18 Ian 2012, 10:10

peterneamt scrie:( de multe ori le schimba chiar daca matca este foarte buna fiindca nu se pot intelege inca cu ea si ea este ca un copil care invata sa vorbeasca ).

Ce mi-a plăcut asta! E de pus in ramă! :D
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Primii trantori

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 10:16

( de multe ori le schimba chiar daca matca este foarte buna fiindca nu se pot intelege inca cu ea si ea este ca un copil care invata sa vorbeasca ).
Sunt multe secrete in orice meserie si ele trebuie rumegate incet ca altfel iti stau in git. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Primii trantori

Mesajde bogotamarius » 18 Ian 2012, 18:50

hm:-?...stiu ca nu-i locul potrivit..dar cat costa o matca?:-?
bogotamarius
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Dec 2011, 12:42

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori