Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Primii trantori

Mesajde andrei_calinescu » 18 Ian 2012, 19:00

peterneamt scrie:Nu ma refeream la inceperea pontei, ci la maturarea ei din punct de vedere al secretiei hormonale, maturare ce este definitivata la 25- 30 de zile de la inceperea pontei. Cu cit le introducem mai repede in familii lundu-le din nucleul de imperechere cu atit procentul de acceptare este mai mic( de multe ori le schimba chiar daca matca este foarte buna fiindca nu se pot intelege inca cu ea si ea este ca un copil care invata sa vorbeasca si dupa ce o accepta si ea incepe ponta, albinele trag botci de schimbare linistita). ;)


Asta ma face sa ma gandesc la un proverb arab care imi place mult: "Nu poti dansa mai repede ca muzica".
Pai da, e evident ca o matca iesita dintr-un polonic de albine(nucleu de fecundare) nu se va impune feromonic peste o fam de productie.
E necesara o stare tranzitorie.
De aceea rotatia coloniilor e esentiala. In contextul asta nu prea schimbi matci.
Sau reunesti, sau desfiintezi.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Primii trantori

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 20:23

Asa este dragul meu Andrei.E necesara o stare tranzitorie.Iar schimbarea matcii batrine se face cu roiul in cat separat printr-un ziar perforat (eu unific toamna cind toti stupii sunt pe vatra ).
Dar eu ma refeream chiar la nucleele mici unde matcile fecundate le las mai mult la ouat pentru a nu scadea puterea nucleului (si sa fiu nevoit sa le ajut cu albina ) ,pentru a fi convins ca matca nu are probleme si pentru motivul din postarea anterioara . Eu vind numai matcile ce imi prisosesc si astea nu sint multe, dar daca as creste pentru vinzare le-as recolta si eu la 15 zile.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Primii trantori

Mesajde andrei_calinescu » 18 Ian 2012, 22:47

Da Peter,

Sigur nu vad nici un impediment sa le recoltezi la 15 zile daca cu ele se face un roi.
Vor fi acceptate si totul e in regula. In definitiv totul depinde unde ajunge matcuta cea tanara.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Primii trantori

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 23:27

andrei_calinescu scrie:Da Peter,

Sigur nu vad nici un impediment sa le recoltezi la 15 zile daca cu ele se face un roi.
Vor fi acceptate si totul e in regula. In definitiv totul depinde unde ajunge matcuta cea tanara.

Asa este/ :P
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Primii trantori

Mesajde johnysibiu » 05 Apr 2012, 22:29

Adevar graiesti @Peterneamt, eu am invatat pe propria-mi piele ce ce spui tu, cu multa cheltuiala si timp pierdut. Am introdus regine tinere si, dupa un anumit timp, reginele introduse si marcate erau inlocuite .
Cand lucrurile merg prost si, cineva se bucura, inseamna ca stie pe cine sa dea vina. -Murphy-[list=][/list]
johnysibiu
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Ian 2012, 23:06
Localitate: Sibiu

Re: Primii trantori

Mesajde kamy » 06 Apr 2012, 08:19

peterneamt scrie:Teoretic se poate dar iesi in paguba rau de tot,ca puietul nu se creste cu aer si e mult mai rentabil sa cumperi familiile (daca vrei sa maresti stupina inainte de salcim) decit sa administrezi cantitati foarte mari de hrana ( e ca si cum ai creste acum rosiile in sera = cu cheltuieli foare mari si calitate indoielnica a produsului finit ).

domnu peterneamt permiteti-mi sa va contrazic.... ideea!cand cumperi mai sant neste vicii ascunse,nu e de neglijat nici pretul care e destul de bun pentru cine vinde,salcamul e si nu e,cheltuiala cu hranirea pana la salcam 10 kile/ familie se face undeva la o rama de albina 35-45 ron,daca nu face greseli si stapaneste bine subiectu poate sa dubleze la salcam si chiar sa fructifice daca o fi sa fie si e mai avantajos decat sa cumpere.parerea me!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori