Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde jenica67 » 13 Feb 2013, 13:35

danielus71, am si eu o intrebare : cum trebuie sa fie matcile pentru :
-pentru a face roi ??
-pentru a schmba regine ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde danielus71 » 13 Feb 2013, 15:31

jenicà a mele tre sà depunà, a tale?
Cu placere Valter,saluta-l pe Mihai!
danielus71
 

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde jenica67 » 13 Feb 2013, 17:21

Ce sa depuna ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde nae » 13 Feb 2013, 18:53

jenica67 scrie:danielus71, am si eu o intrebare : cum trebuie sa fie matcile pentru :
-pentru a face roi ??
-pentru a schmba regine ??

Care-i intrebarea ?, daca te gandesti la ce ma gandesc eu ...
Am o matca(tanara ) imperecheata , ce fac cu ea?, un roi , de ce ?, s-o verific .Dupa ce ponteaza in roi o evaluez , daca confirma schimba o matca sau fac un roi , daca nu confirma ''moare ''.
Adica ambele sunt idem si la fel = multumit ? (nu cred )( am cumparat matci si comerciantul ma inghesuia sa vad ouale de-o zi = :oops: )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde jenica67 » 13 Feb 2013, 19:24

nae, scuza ma dar nu am stiut ca esti aceiasi persoana cu danielus71. Eu daca schimb o matca o schimb cu una mai performanta, ca nu vad rostul sa o schimb cu o matca de salvare. Acum la roi pentru mine urmaresc la fel sa am matci performante, care sa ii asigure o dezvoltare rapida si o familie numeroasa cu calitati cunoscute. Dar daca am matci de salvare, parca nu ma atrag asa de mult, numai daca nu am una pentru moment si nu am alta solutie.
Iar metoda expusa de danielus71, este crestere de matci in conditii de orfanizare, care sunt matci de salvare. De aceia am intrebat, iat cele doua variante erau ale lui, nu ale mele.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde csaa » 13 Feb 2013, 19:43

Imi cer scuze ca intervin, dar numele topicului este "metoda transvazarii-ajutor pt incepator". De "doua pagini" nu prea am invatat nimic.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde danielus71 » 13 Feb 2013, 20:03

semantica,semantica si iar semantica.
Acum,apicultorii de aici din Italiei care fac cum fac si eu si schimba 30% din septelul lor(de cca 2500-3000) de albine in fiecare an,gresesc in opinia lui Jenica si a altora care gindesc ca el.
DA, o sa gresesc in continuare, NU o sa ma schimb!
Dar sint deschis la minte! :lol:
danielus71
 

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde jenica67 » 13 Feb 2013, 21:33

Atunci e bine ca un dicton celebru spune :
“Un om intelept invata din greselile altora,
un om inteligent invata din ale lui,
iar prostul nu invata nici din greselile facute de el insusi”
O seara minunata !
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde kamy » 13 Feb 2013, 23:08

Jenica idealu pentru mine ar fi sa folosesc un singur sezon o matca,chiar daca ma asezi in ultima categorie! Chiar daca pare de cele mai multe ori si exista riscul dea schimba o matca buna cu una mai proasta,nu vedeti ca toti bosorogii cu bani isi iau tinere de neveste,credeti ca sant bucatarese mai bune?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde jenica67 » 14 Feb 2013, 09:32

kamy, de acord cu tine. Asta cred ca este tendinta generala a celor care vor sa exploateze intensiv albinele. Mesajul mai de sus, era pentru danielus71. Eu am inteles, ce ai vrut sa spui si cred ca am explicat corect, dar poate ca modul meu de exprimare, nu a fost cel mai potrivit, pentru toate mediile academice, motiv pentru care am fost urechiat, fara argumente, duar ca am indraznit sa exprim un punct de vedere, fara sa am atestat de crestere matci. Din pacate vad ca, tot mai multi pe forum, nu cunosc "culmea businesului", motiv pentru care au si astfel de atitudini.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde kamy » 14 Feb 2013, 10:00

jenica67 scrie:kamy, de acord cu tine. Asta cred ca este tendinta generala a celor care vor sa exploateze intensiv albinele. Mesajul mai de sus, era pentru danielus71. Eu am inteles, ce ai vrut sa spui si cred ca am explicat corect, dar poate ca modul meu de exprimare, nu a fost cel mai potrivit, pentru toate mediile academice, motiv pentru care am fost urechiat, fara argumente, duar ca am indraznit sa exprim un punct de vedere, fara sa am atestat de crestere matci. Din pacate vad ca, tot mai multi pe forum, nu cunosc "culmea businesului", motiv pentru care au si astfel de atitudini.

stiu leatule,am inteles printre randuri,m-am adresat catre tine ca sa inteleaga cine vrea,atestat de crestere de matci nici io nu am si nu e decat un alt poptirus( hartie),cei care nu au fugit dupa ,,culmile businesului,, cu matci sant mai fericiti ca n-au dat in gropi(scuze pt interpretare)
mie mi-ar fi mult mai usor sa-mi spuna care ce vrea de la inceput, tranta,disc. tehnica sau mistocareli ca sa nu stau pe ganduri cu ce-l servesc pe om si sa gresesc plangandu-se ulterior de servicii!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde danielus71 » 14 Feb 2013, 10:33

dupa cum vad eu sinte-ti ADINC impaminteniti in cunostintele voastre.
Din pacate, si vb pentru cei care NU au facut-o,incercati sa scoate-ti NASUL afara din cei 100 de km unde v-ati nascut,si o sa vedeti o apicultura(exploatarea cresteri matcilor,a mieri s.a.m.d.) foarte diversa de ceea ce stiti.

P.s. Vizionati un video facut de Dragos2006 in Italia.
Sper sa va placa,si in acelasi timp sa va dati seama cita strada mai este de batut.
Jenica tu in ce categorie te situezi(acea din categoria mea)
danielus71
 

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde valter » 14 Feb 2013, 10:40

Transvazare in acceptiunea lui GILLES Fert ar fi difinita mult mai bine prin expresia- transferul manual de larve...si cred ca are ceva dreptate...asta ca sa revenim la subiect.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde jenica67 » 14 Feb 2013, 10:52

danielus71, eu am vazut aproape toate filmele lui dragos2006, inclusiv cu vizita in italia, am vazut si filmele lui Dan Margarit, precum si altele care aveau teme apicole. Despre mine pot sa spun ca sunt un incepator in ale apiculturii, ca ma ocup de abia 3 ani, am plecat pe al patrulea. Dar desi am citit cred ca peste 100 carti (cele mai vechi carti pe care le-am citit partial, vre-o 6, sunt scrise intre anii 1834-1861, restul sunt din secolul 20 si 21) si peste 400 de reviste apicole, mai am multe de invatat, dar si mai multe, de pus in practica. Cand imi spun un punct de vedere, eu am invatat la scoala ce am facut-o, sa il exprim documentat, nu in necunostiinta de cauza.

Acum despre "culmea buzinesului" desi am mai scris-o o data pe forum, o mai reped, ca poate nu au citit-o toti, sper sa nu deranjez. Zice ca culmea buzinesului este, sa cumperi un om la adevarata lui valoare si sa il vinzi, la cat el ca valoreaza.
Ultima oară modificat de jenica67 pe 14 Feb 2013, 11:03, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde jenica67 » 14 Feb 2013, 11:03

valter, din pacate limba romana, are cam putine cuvinte, sau noi suntem obisnuiti sa vorbim mai general, nu asa concis ca nemtii de exemplu. Noi folosim cuvantul transvazare si daca transferam un stup dintr-o lada in alta si cand transferam o larva, dintr-o celula in alta. Acum cresterea de matcilor, se poate face folosind mai multe metode, cu transerare de larve, cu transferare partiala(in sensul ca numai fundul celulei dintr-o celula mica intr-una mare), sau fara transverare de larve. Fiecare tehniciam s-a bazat pe una dintre ele. Eu v-am citat mai sus, pentru a avea inca un argument, la ceea ce am spus, dar din pacate am observat ca nu a fost suficient. Noi sa fin sanatosi, si sa ne auzim numai de bine.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde danielus71 » 14 Feb 2013, 20:25

Mda e cum banuiam,JENICA67 stai bine cu teoria(chiar daca apicultura a mai evoluat din sec.xix, chiar daca ai mai citit si ceva din sec xx) iti lipseste practica.
Peste 1 luna sint 20 de ani de cind am luat contact cu minunatul univers al albinelor(din care ultimii 12 in ferme de productie),poate nu stiu nimic poate cite ceva mai stiu si eu,dar ce-i mai important ca imi mentin familia si nu vin ca milogul la nici unul din voi,care aveti atestate,diplome, sau acreditari, dupa o bucata de piine.
Eu in interventiile mele,am spus tot c-am ce stiam sau ce mi-am adus aminte,nu tin ascuns ca alti smecheri ,,secretele" :lol:

P.s Cum am lasat Romania acum 12 ani ,asa o regasesc prin intermediul mentalitatii a celor ce posteaza :lol:
danielus71
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori