Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde paul » 30 Ian 2012, 21:18

Chiar daca sunt ... off topic ... intreb si eu ...
Daca formez un starter din 6 rame puiet capacit copt cu albina acoperitoare si in mijlocul lor pun o rama proaspat ouata ??? Botcile pe care le vor trage ... vor fi bune ??? Sau mai exact ... reginele care vor ecloza ... vor fi de calitate ??? Precizez ca intentionez sa formez starterul cu 24 de ore inainte de a introduce rama proaspat ouata ! Va multumesc !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde nae » 30 Ian 2012, 21:30

paul scrie:Chiar daca sunt ... off topic ... intreb si eu ...
Daca formez un starter din 6 rame puiet capacit copt cu albina acoperitoare si in mijlocul lor pun o rama proaspat ouata ??? Botcile pe care le vor trage ... vor fi bune ??? Sau mai exact ... reginele care vor ecloza ... vor fi de calitate ??? Precizez ca intentionez sa formez starterul cu 24 de ore inainte de a introduce rama proaspat ouata ! Va multumesc !

De ce-ti trebuiesc 6 r. cu puiet copt ? Poate 2 cu pastura si urmaresti sa castrezi la4 zile botcile capacite (sunt cu larve batrane ) .
In sistemul prezentat de tine strici 6 rame pt. 5-6 botci/tura .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde stroe » 30 Ian 2012, 22:31

paul scrie:Chiar daca sunt ... off topic ... intreb si eu ...
Daca formez un starter din 6 rame puiet capacit copt cu albina acoperitoare si in mijlocul lor pun o rama proaspat ouata ??? Botcile pe care le vor trage ... vor fi bune ??? Sau mai exact ... reginele care vor ecloza ... vor fi de calitate ??? Precizez ca intentionez sa formez starterul cu 24 de ore inainte de a introduce rama proaspat ouata ! Va multumesc !

Am vazut ca esti foarte prezent pe forum asa ca ma surprinde intrebarea. Subiectul e tratat la obtinerea matcilor prin diverse metode. Daca vrei sa folosesti o rama obisnuita ouata nu vei putea folosi toate botcile fiind lipite sau neavand loc de crestere vor fi prea mici etc. Dar se poate taia rama in forma de arc......Cauta pe forumul vechi unde Bunca si altii explica metoda.Oricum 6 rame de puiet pentru starter e mult. Poti sa ai doar miere si pastura plus rama ouata (daca insisti) taiata in arc sau altcumva sa aiba loc de botci.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde paul » 30 Ian 2012, 22:53

Hai sa lamuresc ... de ce imi trebuie ... 6 rame ?
Citeam undeva ca daca vrei sa faci matci de calitate prin metoda expusa de mine ... TREBUIE SA AI MULTA ALBINA !!! Exista un raport intre cantitatea de albina si ... CALITATEA MATCILOR !!!
Sunt de acord ca nu voi putea folosi toate botcile ! Dar cele pe care le voi folosi ... VOR FI DE CALITATE ??? Vor fi egale cu cele obtinute din botci de salvare :o ,cu cele obtinute din botci de roire :( ,cu cele obtinute din transvazare :P sau cu cele obtinute din dubla transvazare :roll: ???
Sau poate or fi echivalente cu cele obtinute ... din schimb linistit :roll: ???
@ Nae ... de ce ar trebui sa castrez la 2 zile daca pun rama proaspat ouata care sa contina oua de o zi ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde jimm » 30 Ian 2012, 23:32

Nea' Valter cum faceti sa recunoasteti fix larva de 12-15 ore? Fece ceva selectie la larvele de transvazat? Adica asta are varsta dar nu-mi place ca e blonda ... sau, sau?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde valter » 31 Ian 2012, 08:30

jimm scrie:Nea' Valter cum faceti sa recunoasteti fix larva de 12-15 ore? Fece ceva selectie la larvele de transvazat? Adica asta are varsta dar nu-mi place ca e blonda ... sau, sau?


Pe aici nu s-a mai trecut demult ''APICULTURA - FORUM DE APICULTURA "STUPARITUL" / CALENDAR APICOL - EVENIMENTE APICOLE / apis tomitana dacica organizator de curs crestere matci''.

Larvele foarte tinere , asa cum vrei dumneata , au forma unei banane si au culoara alb sidefiu.intr-un cuvant -''necurbate''.
Timp in care cele de peste 24 ore sunt mate(alb mat) si-si intensifica curbura , de la semiluna pana la jumatate de covrig.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde andrei_calinescu » 31 Ian 2012, 12:45

paul scrie:Hai sa lamuresc ... de ce imi trebuie ... 6 rame ?
Citeam undeva ca daca vrei sa faci matci de calitate prin metoda expusa de mine ... TREBUIE SA AI MULTA ALBINA !!! Exista un raport intre cantitatea de albina si ... CALITATEA MATCILOR !!!
Sunt de acord ca nu voi putea folosi toate botcile ! Dar cele pe care le voi folosi ... VOR FI DE CALITATE ??? Vor fi egale cu cele obtinute din botci de salvare :o ,cu cele obtinute din botci de roire :( ,cu cele obtinute din transvazare :P sau cu cele obtinute din dubla transvazare :roll: ???
Sau poate or fi echivalente cu cele obtinute ... din schimb linistit :roll: ???
@ Nae ... de ce ar trebui sa castrez la 2 zile daca pun rama proaspat ouata care sa contina oua de o zi ?


Paul, depinde de tipul de starter pe care intentionezi sa-l folosesti.
Daca folosesti starterul inchis, nu-i bagi deloc puiet. Doar rame cu pastura si coroana cu miere sa flancheze rama cu botcile. Langa astea, rama cu miere. Si scuturi cele 6 rame de puiet larvar de albina. Si gata.
Depinde cate sarje de matci vrei sa faci.

Daca vrei sa tragi matci tot timpul anului, cel mai bun si practic sistem e starter-finisor si acolo la fel startezi prima sarja fara puiet, dupa care la 10 zile introduci 2 rame cu pueit la eclozionare sa flancheze rama de crestere.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde paul » 31 Ian 2012, 18:26

Andrei ... eu fiind incepator si neavand nevoie de foarte multe matci ... imi ajunge o sarja ! Cred ca ma descurc ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde nae » 31 Ian 2012, 19:12

Paule ,n-ai fost atent ,castrarea la 4 zile ___ in sistemul propus albinele trag botci si din larve de 15-30 h si din larve de 3 zile si nu cred ca vrei asta .
Puietul ''copt '' pana iese botca e capacita ,deci nu te ajuta -bagat cu 24 h inainte . Daca-l bagi ,gata de ecluzionare ,cu doua saptamani inainte +pastura si pt. el si pt. vitoarele matci se schimba treaba ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde andrei_calinescu » 31 Ian 2012, 19:22

Paul ai doua alternative.

1. Starterul inchis. In cazul asta iti trebuie si un finisor. Daca ai intrebari, pune-le.
2. In aceeasi minicolonie orfana, in care faci startarea continui si edificarea botcilor pana la capacire(ziua a zecea dupa transvazare).
In cazul asta nu ai nevoie de finisor. Matcile sunt calitative daca cantitatea de doici e suficienta. Acum in interpretarea calitativa a matcilor
sunt convins ca vor interveni comentarii.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde paul » 31 Ian 2012, 19:30

Andrei ... prefer alternativa ... 2 !!!
Trebuia sa precizez ca voi scutura albine doici ... De pe ramele cu puiet larvar !
Ziceam de ramele cu puiet capacit copt ... 1-2 zile pana la eclozionare ... tocmai pentru a avea doici tinere spre finalul ... finisarii ! Asa gandeam eu ! Acu ... o fi bine ??? Intreb !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde andrei_calinescu » 31 Ian 2012, 19:38

Fii linistit in privinta doicilor.
Ai nevoie de doici numai 6 zile, pana botcile luate in crestere sunt capacite. Daca scuturi 7-8 rame de albina de pe rame cu puiet larvar , e suficient. Trebuie insa sa administrezi sirop 500 ml la 2 zile, incepand cu prima zi dupa transvazare. Dupa ce au capacit botcile nu mai hranesti.
In ziua a 9 dupa transvazare pui bigudiuri la botcile capacite.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde nae » 31 Ian 2012, 19:53

Botca e capacita in 5 zile ,albina e apta sa hraneasca cu laptisor dupa 5-10 zile de la ecluzionare ,cu conditia sa haleasca pastura .
Din toate metodele asta e cea mai grea in raport cu rezultatul .
Matcile nu sunt de calitate .Calitatea ,grosier , e data de cantitatea de laptisor si spatiul in care se dezvolta .
Botcile sunt mai mici + sunt sanse sa le strici cand le recoltezi pt izolare sau nu le izolezi si ramai cu una (daca esti baftos ramai cu una cu aripa rupta in batalie ) si un nucleu superpopulat si dac-o pierzi la imperechere tragi de el pana in toamna ... .
Cumpara 5 matci le decontezi prin PNA si multa bafta .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde paul » 31 Ian 2012, 20:04

Merci Andrei ... stiam ca trebuie sa hranesc dar , nu stiam exact cantitatea ! O intrebare-as mai avea ... daca e cald afara (temperaturi peste 28 C )... ar trebui sa pun si apa ???
@ Nae ... tot lucrul are un inceput !!! Avandu-se in vedere statutul meu ... de incepator ... m-am decis sa incerc varianta aceasta ! Transvazarea mi se pare putin complicata tinand cont ca eu ... am doua maini stangi !Incerc si eu ... Oricum am luat in calcul achizitionarea unor matci ! deocamdata nu pot vorbi de PNA ,deoarece nu sunt membru al nici unei asociatii . Am tot asteptat infiintarea ASOCIATIEI NATIONALE " STUPARITUL " !Se pare ca trebuie sa mai astept ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde valter » 31 Ian 2012, 20:07

paul scrie:Andrei ... prefer alternativa ... 2 !!!
Trebuia sa precizez ca voi scutura albine doici ... De pe ramele cu puiet larvar !
Ziceam de ramele cu puiet capacit copt ... 1-2 zile pana la eclozionare ... tocmai pentru a avea doici tinere spre finalul ... finisarii ! Asa gandeam eu ! Acu ... o fi bine ??? Intreb !


Paulica , alegerea dumitale (alternativa 2) a constituit pentru o anumita etapa a cunoasterii mele principala forma de a produce matci de succes.
Eu faceam chiar dubla pe acesta metoda.
Dar , contrar spuselor anterioare , ti-as recomanda ca dupa trasvazare sa tii cutitul in mana in ziua 3-4 dupa transvazare si sa retezi toate orfanele trase in ramele starterului.
Deasemenea , sa tii cont de faptul ca un starter facut fara puiet necapacit poate genera botci inferioare celor care au puiet crud in imediata apropiere a ramei startate. Fara puiet crud alaturi de rama startata cantitatea de hrana administrata larvelor este mult diminuata.
Un lucru interesant ce la spus un coleg(Giovani) este sa hranesti modest(200 g) zilnic si cu ceva ingrediente...daca se poate seara tarziu.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde andrei_calinescu » 31 Ian 2012, 20:12

Paul, ti-am zis ca vor fi comentarii vis-à-vis de calitatile matcilor.
Nu te preocupa de apa. Siropul contine apa.
Paul, cred ca ai inteles ca eu am vorbit tot de larve de 1 zi transvazate. Nu botci de salvare.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori