Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde lupu_albinelor » 28 Ian 2012, 20:08

Buna seara.as dorii sa deschid un subiect,care sper sa ma ajute sa inteleg mai bine metoda transvazarii(sau dublei transvazari,nu stiu care e diferenta) pentru cresterea matcilor.Sunt un apicultor incepator sa spun am 4 ani de 'experienta',am aproape 80 familii,pana acum am inmultit doar prin roire,si am mai cumparat ceva matci gata fecundate.As fi interesat daca ma poate ajuta cineva sa imi explice cum e cu metoda transvazarii,a stupului starter,finisor,introducerea botcilor,formarea nucleilor,etc.De citit am citit pe ici pe colo,dar practica intotdeauna e alta.as dorii daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi din practica.Mi-ati fi de mare ajutor.multumesc anticipat.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde ves.lucian.zabrani » 28 Ian 2012, 23:04

ma inscriu si eu ca si tine !!! si eu vreau sa incep anul asta !!! din cate am inteles prima tura care iti iasa este mai grea !!! dupa este floare la ureche !!!
vedem noi anul asta !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde proapis13 » 29 Ian 2012, 09:31

Bine ai venit in marea familie a apicultorilor forumisti
Eu unul cred ca mai intai trebuia sa citesti ce scrie aici;
viewtopic.php?f=5&t=777
si daca nu intelegeai treceai tot la acelasi topic cu intrebari
Daca ai ajuns la 80 familii de albine nu este pba ca nu stii care e diferenta intre simpla si dubla transvazare
Problema e ca NU ai citit
Mai ai asectiunea starter si finisor in acelasi timp unde e info garla
In principiu ai nevoie de 3 familii bune si sa nu-ti tremure ochii la transvazare ;)
salve :D
Ultima oară modificat de proapis13 pe 29 Ian 2012, 10:53, modificat 1 dată în total.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde lupu_albinelor » 29 Ian 2012, 10:47

Domnule de citit am citit.E drept ca poate nu tot ce e scris,dar chiar am citit ceva.Din ceea ce am vazut se dau exemple pe familiile cu cat.Eu lucrez cu orizontali.nu ca ar fi mare diferenta.Dar sunt unele lucruri care as vrea sa fiu sigur.Problema cu starterul am inteleso,albina adunata cat mai multa,fara matca fara puiet.Aici din cate am citit se lasa rama port botci 24 de ore,dupa care se muta.Acuma la stupu finisor,de ex la cei orizontali,rama port botci unde se introduce intre ramele cu puiet?Sau la marginea puietului.Care e varianta cea mai bina de crestere cu matca,si cu gratii haneman,sau fara matca?In stupu finisor din cate am citit se lasa 10-11 zile.In ceea ce priveste problema transvazarii de oua si/sau larve sa zicem ca as opta pentru aparatul nicot,deci as sarii peste partea mai migaloasa.de gasit cu siguranta gasesc 3 stupi buni,cu care sa lucrez.in principiu zic eu ca am inteles sistemu,dar practica e mai esentiala.de aceea as dorii sfatul,corectarea si explicarea de la dvs,cei care ati folosito si sunteti familiarizati cu aceasta metoda de inmultire.Cu respect.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde valter » 29 Ian 2012, 11:28

Pentru a nu scrie povesti(pagini intregi) pune dumneata intrebari punctuale.
Avand in vedere ca aveti stupi orizontali cea mai simpla si practica metoda este PIANA.Aveti crescatorul in aceasi lada cu finisorul.
Doriti sa complicati lucruri(in bine) folositi metoda Crasnaia Poliana. Deasemeni starter si crescator in aceasi lada.

Organizarea ramelor in preajma ramei port botci este descrisa pentru fiecare din metodele precisate anterior...dar, in principiu alaturi de rama port botci trebui sa se afle puiet f tanar(larvar) de 2-6 zile...de asemenea natura incat sa oblige albinele doici sa-si faca ''autostrada'' spre pastura peste aceasta rama portbotci.

Cusca nicot o am de ceva vreme , dar nu o folosesc.

PS. Pentru mine cea mai practica transvazare se face cu pichingul chinezesc. Simplu , practic, eftin si igienic.
Cusca Nicot ma obliga la un grafic de lucru in plus. Cand introduc cutia? Cand introduc matca? A ouat in primele 24 ore...urmareste cand pocneste prima larva...nu ia in lucru majoritar faza de ou.
Atunci. Scormoni in stupul de prasila 3 minute , pana gasesc rama cu larva dorita...si da-i tranfer.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde lupu_albinelor » 29 Ian 2012, 16:17

Buna ziua.Domnule valter in primul rand va multumesc pentru bunavointa.ca sa fiu sincer de metoda PIANA sau crasnaia poliana nu am habar.nu stiu de unde sa incep si unde sa termin.Nu vreau sa aveti impresia ca vreau sa mi se puna totul pe tava.As vrea sa mi se spuna macar in linii mari una din aceste metode,cea care are cele bune rezultate,sau daca nu macar unde o pot gasi aceste metode,sa le citesc eu insumi.Acuma cred ca am ceva timp sa ma documentez,sa mai vb cu dvs,pana in primavara,e o curiozitate a mea sa incep eu sa fac,sa am satisfactia ca reusesc.ca intrebariar fi cate botci pot introduce pentru startat o data?si la crescut?cat timp se lasa?pana la ecluzionare,cu protectie botci,sau se scoate inainte de eclozionare?Daca folosesc acelasi stup pt startat si crescut,se orfanizeaza sau nu?ceva teorie stiu,dar pana nu ma apuc singur de treaba imi pun tot felul de intrebari cum ar fi mai bine.de aia va cer parerea dvs. ;)
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde proapis13 » 29 Ian 2012, 18:30

Ultima oară modificat de proapis13 pe 29 Ian 2012, 21:45, modificat de 2 ori în total.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde CristiTm » 29 Ian 2012, 21:17

nu pot accesa adresa de mai sus .... proapis mai ai vreuna :mrgreen:
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde lupu_albinelor » 29 Ian 2012, 21:41

"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde andrei_calinescu » 29 Ian 2012, 21:53

Salut Lupule,

Indiferent de volumul stupului , metoda cea mai economica pentru tine si ideala pentru larve e starterul-finisor.
Chiar daca lucrezi pe orizontal.
Cumpara 2 roinite pe 5 rame, una completa(fund, corp, podisor obligatoriu cu sita si capac obligatoriu cu aerisire).
Mai mai cumperi doar un corp pentru a doua roinita. Mai cumpara o gratie Hanneman.
Iti poti organiza un starter finisor in modul asta.
Startezi larvele vreme de 24 de ore punand folia peste gratia Hanneman dintre corpuri(un pseudo podisor Cloacke).
Dupa ce s-au startat, scoti folia dintre corpuri si ai organizat finisorul. La 10 zile poti aduce 1-2 rame de puiet exclusiv capacit la eclozionare, in corpul 2, pentru a ajuta cu albina doica.
In felul asta poti produce botci capacite la fiecare 6 zile.
Si mai economic si eficient pentru clima noastra e sa folosesti roinite ME. Seumple mai repede cu albina si caldura se mentine mai eficient mai ales primavara timpuriu.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde badea marian2012 » 29 Ian 2012, 22:10

colegu...
Te inteleg, pt. ca acum... ceva timp degeaba mi s-a povestit... teoria a trecut pe linga mine... Am avut sansa sa pot vedea la un sas ...
simplu : startar -un stup bun - se ia tot puietul + matca si se pune intr-o lada . Se lasa in startar numai 2 rame miere si pastura, albina culegatoare, si albina doica de pe o rama cu larve (am zis 2 rame miere pt. ca banuiesc ca nu ai nevoie de mai mult 40 botci). Dupa ce ai facut startarul, te apuci de tranzvazare ( ai timp 2 ore). Potirasele de ceara sau plastic, 20 buc lipite (cel mai ieftin) pe un lat si se pun 3 astfel de lati pe o rama ( de inceput inprovizezi). Faci tranzvazarea, folosesti larve de o zi, max o zi jumate. Dupa ce ai facut tranzvazarea pui rama in startar, intre cele doua rame cu miere si pastura. Daca ai ,,mina buna'' din 60 de potirase ai toate sansele sa-ti ia in crestere 50. Dupa 24 de ore vezi cite ti-a primit si le inparti cite 15 botci la stupi f. buni intre ramele cu puiet necapacit unde sint crescute si ingrijite. Stupul care a fost startar il refaci (matca si puietul inapoi). Lati cu botci trebuie protejate de gratii haneman. Aparent este simplu sa primeasca si sa creasca,, dar trebuiesc indeplinite ceva conditii... si nu in ultimul rind de unde tragi... Am incercat sa ,,povestesc'' cum este cel mai simplu si la indemina ta...si sa nu crezi ca ai deja matcile gata de inlocuit (acum ai botci pina la matci fecundate si sa ai puiet mai este ceva)... aici incepe ,,distractia''... eu aici ti-am spus cum este mai simplu ce ai vrut ,,tranzvazarea''
Cu stima!
badea marian2012
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Ian 2012, 21:04

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde lupu_albinelor » 29 Ian 2012, 23:28

Multummesc pentru interes si sfaturi.Abia astept primavara,pana atunci am timp sa mai invat de la dvs,sa mai citesc,apoi practica imi va da nota... :)
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde valter » 30 Ian 2012, 19:23

valter scrie:pune dumneata intrebari punctuale.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde janese » 30 Ian 2012, 20:35

valter scrie:
valter scrie:pune dumneata intrebari punctuale.

ce intrebari sa mai puna ma???daca l-ai luat cu piana...krasnaia......l-ai bagat in ceata saracu!!!nu tzi-a zis ca e la inceput????sau ai facut-o intentionat???? :D
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde lupu_albinelor » 30 Ian 2012, 20:39

:D nu am lucrat pana acum absolut deloc nici una din metode,in afara de roire.La primavara ma pun pe treaba,vad ce iese,ce nu,am timp sa mai ma documentez,desii aveti dreptate ca la cate metode am citit si mi sa spus,nici nu le mai stiu numele,sau procedeul exact,le tot incurc.Acuma cand o sa ma pun pe treaba,si nu oi mai stii ce sa fac,va cer ajutorul. :!:
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: metoda transvazarii-ajutor pt incepator

Mesajde valter » 30 Ian 2012, 21:00

janese scrie:
valter scrie:
valter scrie:pune dumneata intrebari punctuale.

ce intrebari sa mai puna ma???daca l-ai luat cu piana...krasnaia......l-ai bagat in ceata saracu!!!nu tzi-a zis ca e la inceput????sau ai facut-o intentionat???? :D

Lasa-l ma sa citeasca din bibliografie...ce vrei sa-l iau de tzatza ca pe nepotzii dumitale.
Scopul e sa ducem poporul sus nea janese...ca in jos ne trag chinezii.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori