Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Simboluri

Mesajde cipm66 » 15 Feb 2012, 21:29

Salutare

In putinele mele intrari in zona "cresterea matcilor" (se pot numara pe degetele de la o mana), mi-am pus la punct un sistem de simboluri pentru urmarirea starii nucleilor. Poate radeti insa eu sunt tare mandru de solutia gasita. Stiu ca sunt un novice in domeniu...
Avand in vedere ca statea prin "sertare" am zis ca sa o scot la lumina si sa-si atinga scopul: ajutorul in cresterea matcilor si nu numai.

Aveti mai jos o imagine in care apar simbolurile folosite . Daca v-am starnit curiozitatea aveti la mine pe site un articol mai detailat legat de aceste simboluri (traducerea lor). Daca credeti ca va pot fi de folos si voua... atacati.
Spor si numai bine la albine! :)

Imagine
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro
Avatar utilizator
cipm66
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Aug 2011, 07:46

Re: Simboluri

Mesajde Bee Happy » 15 Feb 2012, 21:49

Am mai vazut banda cu aceste simboluri intr-o poza. Cred ca tot de la Pupe din stupina.
Este mai greu pana inveti ''alfabetul''. Dar apoi metoda este foarte utila. Mai ales pentru cei uituci, ca mine. De multe ori mi se intampla sa nu mai stiu ce se afla in penultimul stup controlat.
Nu stiu daca este deja o simbolistica oficiala in cresterea matcilor, dar daca nu este, ar trebui s-o faci pe aceasta.
Asa o sa fie in toata tara un singur alfabet de simboluri.
Primul simbol, cel cu linile verticale, s-ar putea elimina, ca sa se scurteze lista.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Simboluri

Mesajde cipm66 » 16 Feb 2012, 09:07

@Bee Happy
Cred ca era de pe vremea cand il incurcam pe acolo... sau poate a continuat sa le foloseasca :)
Nu este obligatoriu sa fie folosite toate, fiecare foloseste ce (si daca) doreste. Idea nu este de a impune un astfel de "alfabet" sau de al "vinde", ci de a-l oferi celor care cred ca le va fi de folos.

Scopul pentru care au fost create justifica folosirea tuturor. Sunt create pe baza unei logici legata de activitate, iar insiruirea pe banda este deasemenea intr-o logica, oarecum urmand procesul.
Explic mai jos doar pentru clarificare (exista o traducere la mine pe site nu vreau sa ma repet) si o sa ma opresc aici cu explicatiile, nu doresc o polemica . Este un forum in care se impartasesc niste cunostinte, experiente care pot ajuta si pe altii, exact scopul pentru care am creat acest topic.

1. simbolul || este similar cu cel de "pause" adica nucleul nu este folosit si nu este verificat. Il gasesc util cand ai 50 de nuclei imprastiati. Castigi timp doar privind peste ei decat sa-i iei la mana pentru a te uita inautru si a descoperi care este "statusul" lui.

2. triunghiul este similar cu "play" si inseamna ca nucleul a fost verificat si poate fi folosit pentru populare. Asta insemna curatat, cu rame pregatite si hranitorul full

3. al treilea este simbolul feminin cu coada la 90 de grade si inseamna nucleul populat si cu o "matca batrana". Logic: semnul feminin si faptul ca este indoit=uzata=batrana

In rest toate sunt logice, si cred ca pot fi usor interpretate, daca esti atent la grafica. Lacrima=stup plangator... triunghiurile atarnate= botci in diferite faze... diferitele combinatii ale semnului feminin= stari diferite ale matcii:
- cruciulita jos= imperecheata
- cercul plin sau gol= marcata nemarcata

Eu le-am gasit folositoare, rotesti ochi peste nuclei si sti la ce sa te astepti (sau care a fost ultima stare a lui) fara sa-l deschizi. Socotesc ca este folositor cand ai multi nuclei.
Normal, cand il verifici trebuie sa modifici dupa caz pozitia cursorului. ;)

In rest numa' bine! Si nu va bateti capul cu ele daca nu le gasiti folositoare :geek:
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro
Avatar utilizator
cipm66
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Aug 2011, 07:46

Re: Simboluri

Mesajde Avram Sorin » 16 Feb 2012, 17:34

Da stiam si eu ca am mai vazut imaginile astea pe undeva. Acuma stiu unde . Sunt foarte interesante .
Multumim ca ne-ati adus aminte . Le aveam si eu salvate undeva in calculator.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori