Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde catalin_valenii » 07 Apr 2012, 21:16

asdorisa stiu si eu care este perioada cu aproximatie de la care se poate incepe cresterea matcilor? Caci este influentata de mai multi factori: existenta trantorilor maturi, vreme favorabila pentru dezvoltarea familiei starter si crescatoare, etc. Mentionez ca astazi am vazut cativa trantiri eclozionati intr-o familie (3) si mai urmau sa mai iasa vreo 10 dar nu am reusit sa ma uit in toate familiile.
Doresc sa cresc vreo 15-20 matci prin transvazare cat mai timpuriu.
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde amadeusmbi » 08 Apr 2012, 06:06

La catastif zice sa te apuci de crescut trintori cu 2 sapt inainte de matci. Din moment ce ai trantori... Insa eu m-as mai uita o data pe prognoza meteo.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde lucky5strike » 08 Apr 2012, 21:46

Precoce sau propice?

Precoce = cum te lasa priceperea... inima... sa le fortezi.

Propice = ~1 iunie.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde kamy » 23 Apr 2012, 09:14

profesore nu cobi ca s-ar putea sa chiar fie 1 iunie!
o zi buna si cu timp frumos!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde janese » 23 Apr 2012, 09:31

s-a declansat cresterea de matci
incepe cu organizarea starterului
Fişiere ataşate
crescator organizare 22 04 2012.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde bostina constantin » 23 Apr 2012, 13:51

Era gata sa renunt sa mai pun poza cu familia mea dupa ce l-am vazut pe Jimm cum ii organiza un starter lui Janese :D . Foarte frumos, meserie nu gluma!!
Dar iata ce am facut eu; am spart cuibul cu un FA [la o familie foarte harnica] care afost cladit, in locul ramei am pus o rama cladita maronie stropita cu sirop, astept sa fie pontata sa o urc in cat cu toata suita, 2 miere 2 puiet capacit, izolate de cuib cu sita sa nu treaca matca.
Catul a fost pt rama 3/4 dar l-am marit la 1/1, am cutia pt nucleu 1/1 izolata cu polistiren. Rama afost bagata sambata 21 aprilie si v-as ruga sa-mi spuneti cand pot face mutarea?? Multumesc anticipat!!
Fişiere ataşate
DSC01372 (Small).JPG
nucleu pregatit [cel mic dreapta]
DSC01405 (Small).JPG
puiet capacit
DSC01406 (Small).JPG
familia sambata
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde janese » 23 Apr 2012, 20:49

zi ma mai clar ca eu unul nu inteleg nimic!
plasa sa nu treaca nici o albina...nu numai matca...asta vrei sa zici???
zi ce ai jos...ce vrei sus...cata albina e jos ...cata sus....ce puiet e jos...ce puiet e sus,de care,cat.... si ce vrei sa faci? :)
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde bostina constantin » 23 Apr 2012, 21:37

janese scrie:zi ma mai clar ca eu unul nu inteleg nimic!
plasa sa nu treaca nici o albina...nu numai matca...asta vrei sa zici???
zi ce ai jos...ce vrei sus...cata albina e jos ...cata sus....ce puiet e jos...ce puiet e sus,de care,cat.... si ce vrei sa faci? :)
]
plasa am cumparat haneman [am zis bine?] sa nu urce matca in cat.
jos am 3-4 rame cu puiet capacit fata spate si albina tanara si batrana pe 8-9 intervale.
nu doresc miere vreau sa fac niste botci in cat, cu care doresc sa altoiesc niste rame cu care sa fac 3-4 roi pt care am cutii [nuclee].
Eu am ales aceasta metoda de obtinere a matcilor ca alta nu sunt in stare. Adi bihoreanu mi-a sugerat alta metoda de vazand ce frumos a pontat aceasta matca, zicand ca e mai importanta multiplicarea ei deacat mierea obtinuta.
Acuma astept sfaturi in planul meu dar o sa mai pun poze cu ponta acestei matci [puiet capacit ], care l-a miscat si pe Adi. Multumesc anticipat Janese!! ps 1 dau o tuica fiarta la Dragaica!! :D
ps 2 daca nu ma ajuti o sa te parasc la directorul meu [tehnic] cu a-i caror parinti sunteti vecini!! :lol: Sa fii sanatos!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde mircea_adi » 26 Apr 2012, 23:27

Salut! Cine poate sa -mi ofere informatii pentru cresterea matcilor cu rama Nicot? multumesc anticipat. :idea: :shock:
mircea_adi
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Apr 2012, 23:16

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde Dila Daniel » 27 Apr 2012, 09:31

rama Nicot?...te referi cumva la caseta Jentel facuta de Nicot?
Daca da,uite aici viewtopic.php?f=5&t=130&p=1488&hilit=jentel#p1488
sau cauta in forumul vechi.
Dar este alta discutie si nu isi are locul aici.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde bostina constantin » 03 Mai 2012, 11:22

Va salut ! Catalin te rog sa ma scuzi ca am sa continui ,,aventura'' tot pe topicul tau, dar as vrea sa fiu inteles mai bine cum am procedat sa obtin botci si poate cineva cu experienta sa-mi spuna daca e bine sau rau.
Deci pe 21 aprilie am bagat o rama mai veche intr-un cuibul unei familii cu o matca foarte buna [parerea mea].
Pe 24 sau 25 am vrut sa o scot crezand ca e ouata, nu afost sa fie asa si am cautat alta rama ouata, avea puiet de toate varstele si larve ca banana [dupa o postare mai veche a lui Janese].
Am scos-o impreuna cu alte 4 rame [doua cu miere si pastura, dua cu puiet capacit], toate acoperite de albine.
In locul lor am bagat alte rame cladite si una cu foita.
Am pus peste rame niste betisoare si peste ele gratia sa nu treaca matca in cat.
Am asezat in cat [1/1 10 rame ca si cuibul] cele 5 rame astfel ;perete, rama miere, rama puiet capacit, rama cu larve, rama puiet capacit, rama miere, diafragma si folie peste.
Am pus si hranitor in care am turnat 1l sirop 1/1 din zahar invertit cu ceai.
Pe data de 1mai am desfacut, si pe rama cu larve am gasit o botca capacita [scuze] si pe partea cealalta mai multe 3-4 necapacite.
Am luat rama cu botca si inca doua acoperite de albine si le-am bagat intr-un nucleu impreuna cu hranitor unde am pus 500 ml sirop 1/1.
In locul lor am pus alte rame ca in prima faza.
Aseara [2 mai] am facut pozele pe care le postez.
Va multumesc anticipat pt comentarii si critici!!
Fişiere ataşate
DSC01485 (Small).JPG
nucleu
DSC01480 (Small).JPG
sita nucleu
DSC01482 (Small).JPG
botca
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde stroe » 03 Mai 2012, 13:49

Nu se face asa. Ai obtinut o matca din botca de salvare. Ai luat de la Janese doar chestia cu ouale ca banana( a treia zi)dar acolo mai scrie si altceva complet diferit de cum ai facut tu si anume ca se folosesc fasii de faguri noi si chiar starter , apoi se protejeaza si se creste in familie cu matca. Se poate si pe o rama dar scrie tot pe acolo asa ca nu mai repet eu.Pe forumul vechi sunt ceva metode descrise.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde bostina constantin » 03 Mai 2012, 14:26

stroe scrie:Nu se face asa. Ai obtinut o matca din botca de salvare. Ai luat de la Janese doar chestia cu ouale ca banana( a treia zi)dar acolo mai scrie si altceva complet diferit de cum ai facut tu si anume ca se folosesc fasii de faguri noi si chiar starter , apoi se protejeaza si se creste in familie cu matca. Se poate si pe o rama dar scrie tot pe acolo asa ca nu mai repet eu.Pe forumul vechi sunt ceva metode descrise.
]
Multumesc frumos pt raspuns!! E prima data cand incerc sa cresc o matca si nu am avut curajul sa incerc o metoda mai sofisticata. Te rog sa ma lamuresti care ar fii defectul cel mai mare al matcii obtinute astfel, tinand cont de faptul ca provine dint-o matca foarte buna. Pun o poza cu rama [fata-spate] cu care am spart cuibul familiei acestei regine cu mult timp in urma sa se vada calitatea ei.
Fişiere ataşate
DSC01450 (Small).JPG
spate
DSC01449 (Small).JPG
fata
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde paul » 03 Mai 2012, 19:15

Nea Costica ... daca tot ai facut asa cum ai facut , trebuia sa distrugi botca capacita ,sa astepti pana capaceau cele 3-4 botci de pe verso si apoi ... recoltai !!! Erau sanse mult mai mari sa iasa o matca de calitate ! Incovenientul la cum ai procedat mata este ca S-AR PUTEA ca larva sa fi fost mai "batrana" de 3 zile si astfel sa iese o matca slaba calitativ . Primele 5 -6 zile SUNT HOTARATOARE ! Doamne Ajuta ... sa fie FOARTE BUNA !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde balasbebe » 03 Mai 2012, 22:03

stroe scrie:Nu se face asa. Ai obtinut o matca din botca de salvare. Ai luat de la Janese doar chestia cu ouale ca banana( a treia zi)dar acolo mai scrie si altceva complet diferit de cum ai facut tu si anume ca se folosesc fasii de faguri noi si chiar starter , apoi se protejeaza si se creste in familie cu matca. Se poate si pe o rama dar scrie tot pe acolo asa ca nu mai repet eu.Pe forumul vechi sunt ceva metode descrise.

Botca aia mare din zona de celule cu trantori nu este buna deloc. Iese ceva mare si nedefinit, care nu are nici o sansa de imperechere. Este din ou nefecundat cu ceva mutatii din cauza hranirii cu acel laptisor.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Perioada precoce pentru crestere matci

Mesajde genutzu » 03 Mai 2012, 22:54

balasbebe are dreptate -se vede asta de la o posta. Cand am vazut poza am vrut sa-ti scriu ca in acea botca traieste un viitor trantor . Cu siguranta este de distrus.
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


cron