Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde GEKKY007 » 28 Mai 2012, 17:25

DE CEVA TIMP AM CUMPARAT DOI ROI CU MATCI ,PROBLEMA ESTE CA NU AU INCEPUT INCA SA OUA PROBABIL DIN CAUZA VREMI SAU DIN LIPSA DE CULES,CUM POT SA-MI DAU SEAMA DE CALITATEA MATCILOR(CULOARE,MARIME ARIPI????) VA MULTUMESC PENTRU EVENTUALELE RASPUNSURI!
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Dila Daniel » 28 Mai 2012, 17:40

calitatea matcii consta in calitatea genetica care o are si cantitatea puietului depus.
Singurul indiciu vizual este aspectul puietului depus.
Celelalte aspecte...marime,culoarea ei,mersul pe rame...si ce-o mai fi,sunt repere care plac sau nu ochiului uman si atat.
Marimea ei se schimba in functie de alimentatie.Alimentatia se schimba in functie de "poftele" albinei.Poftele albinei se schimba in functie de natura si necesitati...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 28 Mai 2012, 17:44

GEKKY007 scrie:DE CEVA TIMP AM CUMPARAT DOI ROI CU MATCI ,PROBLEMA ESTE CA NU AU INCEPUT INCA SA OUA PROBABIL DIN CAUZA VREMI SAU DIN LIPSA DE CULES,CUM POT SA-MI DAU SEAMA DE CALITATEA MATCILOR(CULOARE,MARIME ARIPI????) VA MULTUMESC PENTRU EVENTUALELE RASPUNSURI!


1. Nu mai scrie cu litere mari. Este dificil de citit.
2. Probabil matcile erau neimperecheate sau nu mai exista. Inainte sa le verfici calitatea vezi ca sunt in roi si ai rabdare sa se imperecheze. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde augustin » 28 Mai 2012, 17:49

Eu sunt de parere ca si frumusetea reginei e un indiciu al calitatii (robusta, sanatoasa, puternica). Nu e foarte relevant, dar conteaza.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde GEKKY007 » 28 Mai 2012, 17:53

Scuze pentru scrisul cu majuscule.A-3-a zi matcile erau nu stiu daca sunt imperecheate sau nu
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Dila Daniel » 28 Mai 2012, 17:56

augustin scrie:Eu sunt de parere ca si frumusetea reginei e un indiciu al calitatii (robusta, sanatoasa, puternica). Nu e foarte relevant, dar conteaza.

sa o vezi robusta ,sanatoasa,puternica si sa nu se ridice la cerintele tale...nu te incanta decat la ochi...
sunt matci si matci.Unele mai slabe,altele mai robuste,unele scurte,altele lungi...la fel cum si perioada cand o "privesti",conteaza.
Tu daca vi la mine(un exemplu) sa iei un roi sau familie,la ce te uiti prima data...nu dupa cum bate?...pe urma la altele.
Dar daca nu ai vazut puietul sa-ti placa,pun pariu ca poate fi cat o libarca(gandac negru ) si sa zburde de sanatate pe rame,sau sa rupa din fagure de puternica ce este...ca nu o vei lua.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 28 Mai 2012, 17:58

augustin scrie:Eu sunt de parere ca si frumusetea reginei e un indiciu al calitatii (robusta, sanatoasa, puternica). Nu e foarte relevant, dar conteaza.


O regina din 2011 care a fost intr-o familie puternica si a ouat la capacitate maxima din vara lui 2011 pana acum deja ar trebui sa fie cu aripile uzate si perisorii rariti in partea inferioara a abtomenului si toracelui.
Deci daca se stie sigur varsca matcii si ai putin ochiul format poti sa iti dai seama cat de activa a fost matca.
Care nu arata asa inseamna ca au fost in familii slabe SAU medii si sigur nu se incadreaza la cele de "top" deci nu merita sa cresti alte matci din ea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 28 Mai 2012, 18:09

Daca sunt matci de anul acesta nu poti sa le verifici calitatea decat dupa ce vezi viteza cu care oua si se dezvolta familia. .. apoi productia :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde augustin » 28 Mai 2012, 18:13

"Nu e foarte relevant, dar conteaza."
Asta am spus.
Daca regina provine din sursa cunoscuta, aspectul nu e relevant.
Dar daca prinzi un roi secundar, cu 4-5 regine tinere, care nu-i de la tine (vezi legile), pe care o alegi?
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 28 Mai 2012, 18:19

augustin scrie:"Nu e foarte relevant, dar conteaza."
Asta am spus.
Daca regina provine din sursa cunoscuta, aspectul nu e relevant.
Dar daca prinzi un roi secundar, cu 4-5 regine tinere, care nu-i de la tine (vezi legile), pe care o alegi?


Eu cred ca este relevant si aspectul. Mai bine zis este foarte relevant daca este defecta(matca foarte mica[probabil din botci de salvare / crescuta din larve cu varsta inaintata], picioare lipsa).
In rest asa cum ai spus si tu daca arata normal si sursa este cunoscuta foarte posibil sa fie o matca buna.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde GEKKY007 » 28 Mai 2012, 18:24

merita sa tin matcile anul asta sau sa procur altele? Albinele sunt de la un cunoscut
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Dila Daniel » 28 Mai 2012, 18:37

ajungem la discutii ce nu isi au rostul aici.
Recititi prima postare va rog.(Augustin si Jonny_it)
- acum ca fapt divers,Augustin,eu daca asi prinde un roi cu mai multe matci,l-asi lasa singur sa-si aleaga una.Asa am eu conceptia...selectie naturala.
Cat despre aspect,si mie imi plac matcile mari...daca "bat" puietul.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 28 Mai 2012, 18:40

GEKKY007 scrie:merita sa tin matcile anul asta sau sa procur altele? Albinele sunt de la un cunoscut


Lasa matcile sa isi inceapa treaba. Nu cred ca are rost sa le schimbi acum pentru ca nu stii ce pot.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde GEKKY007 » 28 Mai 2012, 18:45

asa o sa fac multumesc
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Dila Daniel » 28 Mai 2012, 18:51

augustin scrie:... (vezi legile)...

...scuze de off topic,dar chiar acum am inchis telefonul,in urma unei discutii cu soacra mea.
M-a sunat sa-mi zica ca este un roi mare cat televizorul(sunt cuvintele ei,-si cred ca se referea la televizorul din bucatarie :) ) intr-un cais de 1.80 inaltime,din minilivada din stupina de acasa unde am doar 60 de roi,si nici o familie de albine care sa aiba cine sa roiasca(asta sigur).
Deci un roi primar,strain,la 1,5 metri de cel mai aproape stup de acel cais, si intr-unul din cei mai mici pomi din minilivada(cca 40 pomi).Acel pom este unul(din cei 2) pe langa care se trece zilnic de zeci de ori(cand sunt eu la tara),fiind pe minialeea de trecere spre magazia de lucru,cea de lemne,cea de hrana pentru animale,spre gradina,spre stupi,spre camion si altele.Deci cea mai utilizata cale de acces...
...cred ca am contrazis multe legi...(defapt nu eu,el,roiul...) :) si nu este nici un fel de gluma sau minciuna in ce zic.
Pot sa spun ca au mult adevar in ele..."legile" tale,si chiar imi plac.Eu chiar s-a nimerit sa ma inscriu in aia norocosi.Dar...nu este prima data.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde augustin » 29 Mai 2012, 02:41

Nea Dede, raspunsul e simplu: roiul s-a asezat gresit!
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori