Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 18 Iun 2012, 20:02

Ioan Guist scrie:Total eronat.Si da, o spun usor.O spun usor ca din 2003 am in paralel la studiu mai multe feluri de matci.Vorbesc in cunstinta de cauza deci.Ce apicultor ce pastoreste sute de familii si-ar permite sa mearga pe ...ghici?Cat despre engleza , multumesc frumos.Are cine sa-mi traduca.Te ajut la chineza, rusa sau coreana si germana.Revenim pe un ton serios.
Joni, nu e prima oara cand epatezi.Paseste usor in apicultura si vei invata mai multe (in anumite probleme esti ca si calea ferata).Apropos de dat in cioace.Cum se face ca o larva creste mai repede decat alta??ca nu am prea inteles.Dupa ce raspunzi mai ai in asteptare cateva intrebari.La fel de ...abstracte.
Daca ai chef.Daca vrei sa mai adaugi informatie la ce cunosti (nu este putina) priveste niteel in oglinda.

Consider "dialogul "incheiat.


Din ce ati scris am inteles ca detineti adevarul absolut altfel nu vad justificata reactia dvs si discutia pe langa subiect.
Consider si eu dialogul incheiat, nu am chef sa ma cert cu dvs.
Sanatate! ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Ioan Guist » 18 Iun 2012, 23:19

Nu e vorba de adevar absolut aici.
Numai ca sunt disperat de fraze tip...trantorele are ponta buna ori larvele se dezvolta diferentiat.Ca ...la fel e si cu...carnica selectionata roieste in draci(reciteste ce ai scris) sau ca ar fi amestecata cu ligustica sau ...salbateca si din buduroaie.Ca apoi sa tragem concluzii nepotrivite.
Daca stam si concluzionam ca mercedes e doar marketing, ramanem la dacia 1100.Intre timp avem si sandero care este foarte bun .de acord.
La Carpatina inca nu avem echivalentul la 1300.

Personal nu vand matci .Inca.Deci, nema interes.am zis doar ca afirmatiile tale sunt total eronate .Si nu doar in aceasta directie.
In rest nu am nimic cu Jony it
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde balu » 24 Iun 2012, 00:42

cind am vazut prima matca neagra in stup, stiam ca ele sunt galbene, am zis uauu, am inmultit destea negre, brune. de roit , roiesc cam toate, acum parca imi pare rau de blonde, parca dau mai mult si se vad si mai repede. De la anul fac roi din estea ca nu mai am decit vo 5 :P
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Alexu » 24 Iun 2012, 12:45

balu scrie:cind am vazut prima matca neagra in stup, stiam ca ele sunt galbene, am zis uauu, am inmultit destea negre, brune. de roit , roiesc cam toate, acum parca imi pare rau de blonde, parca dau mai mult si se vad si mai repede. De la anul fac roi din estea ca nu mai am decit vo 5 :P



Si eu tot pe mana celor galbene merg , am avut si negre . In sfarsit o parere buna despre cele galbene
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde laur1 » 24 Iun 2012, 13:17

augustin scrie:Eu sunt de parere ca si frumusetea reginei e un indiciu al calitatii (robusta, sanatoasa, puternica). Nu e foarte relevant, dar conteaza.


am o matca zici ca e Olive din Popey marinarul:) a pontat cel mai bine dintre toate matcile mele (putine la nr. doar 18)
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde balanescuadrian » 24 Iun 2012, 19:37

am tot studiat fenomenul matci si ma tot intreb care sunt cele mai importante trasaturi?

dintre toate matcile mele e clar ca am si slabe: nu ies bine din iarna, nu au o dezvoltare buna si nici nu m-au impresionat in vre-un fel... daca in primul an am zis ca am format roiul prea slab, nici in anul urmator nu m-a dat pe spate..asa ca astfel de matci au avut soarta pecetluita!

din cele bune am remarcat din cele care au o dezvoltare buna in primavara, trec cu bine peste iarna, la culesuri m-au impresionat cele care au cutia plina cu nectar si nu au intrat in friguri (cuib si 2 caturi, am intercalat un cat de jumatate cu foite, al 3-lea), am vazut si cu schimbare linistita *matca neimperechiata si cea batrana in aceeasi cutie)... etc...care sunt cele mai importante..va rog sa argumentati .. ce ati alege?
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Bambucha » 24 Iun 2012, 21:37

Nu ma uit la culoare prea mult, o matca bagata in circuitul unei imperecheri necontrolate imprumuta din "calitatile" zonei. Cu alte cuvinte o matca apis mellifera mellifera de exemplu va fi la a 4-a, 5-a generatie aproape complet absorbita de specificul arealului.
Pentru mine sunt urmatoarele caracteristici importante: Productivitatea, Igiena si Blandete, Instinct roire scazut.

Pe dezvoltare sunt bune toate matcile inclusiv cele roitoare, cele care sunt agresive, cele "de carne" ...etc, deoarece se sta foarte mult aplecat asupra familei si se poate interveni la timp.
Ajunsi insa la un numar definit, rationalizarea timpului conteaza enorm in managementul stupinei, aici trebuie deja gasita linia care satisface cel mai mult, deoarece timpul=bani.
Cu alte cuvinte ca sa ajungi in prima liga, va trebui musai sa treci prin ligile secundare.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde delorin I » 31 Mai 2013, 18:31

In afara de nea Janese care a scris ca in iunie bagi la ouat o rama la 10 zile, eu sunt curios ce au ceilalti in stupina! In cat timp o matca buna poate umple o rama cu puiet? Ati avut momente cand o matca buna a ouat in putine zile o rama? Nu de alta dar am facut roii pe 2 rame cu puiet capacit si 2 cu miere sau pastura!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori