Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde teinegru64 » 12 Iun 2012, 22:45

Chiar daca iti va fi greu sa recunosti, nemtenii au...si vor avea un cuvant de spus in selectia de matci.Deocamdata sunt sinngurii care ne arata ceva....Si nu vand matci neamperecheate.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Dragos2006 » 12 Iun 2012, 22:49

Ai pus degetul pe rana dar nationalistul din mine inca este puternic . Poate cu trecerea timpului voi avera curajul sa recunosc ca exista pe lumea asta si ceva mai bun decat eterna si fascinanta carpatina .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 12 Iun 2012, 23:17

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Carnica in nici un caz deoarece sunt mult mai roitoare decat carpatinele iar selectia este aproape zero. Carnica a intrat in vizorul unor crescatori de matci destul de recent, adica dupa ce vanzarile de buckfast au ajuns sa tinda catre zero.
Acum este bagata pe gat in loc de buckfast. La cel putin 60 de euro/matca probabil firmele alea care vand matci in toata Europa fac ceva bani, in special cand se vand tot hibrizi deoarece rasa pura nu este foarte potrivita pentru apicultura intensiva.

Eu stiam ca in regiunea Carniola se selecteaza Carnica de 100 de ani neintrerupt.


Toata lumea selecteaza de zeci de ani .. cel putin asa spune departamentul de markeding din orice firma care se respecta si care vrea bani.

Carnica a fost selectata asa cum selecta si strabunica, adica in fiecare toamna afuma cu sulf doar buduroaiele care sunt mai goale. Cele puternice capabile sa treaca iernii ramaneau.
Modul nostru de intretinere nu mai tine cont de selectia naturala si favorizeaza dezvoltarea si inmultirea de familii care nu sunt foarte rezistente.
In ultimii ani au inceput sa faca si selectie si cercetare mai serioasa, dar in Germania/Austria, nu in Slovenia, adica cei care pana acum 3-4 ani vindeau buckfast.

Cea mai mare tampenie din apicultura este selectia unor albine care sunt extrem de blande, exact ca mustele. In cel mai rau caz te sacaie putin dar nu te inteapa.
Problema la acesti hibrizi este ca sunt foarte sensibile la atacul pradatorilor de orice fel, inclusiv boli. Adica s-a inventat albina care nu se poate apara de pradatori.
Imaginativa o familie cu albine care sunt foarte blande toamna cand sunt zeci/sute de viespi.
Nici o familie foarte agresiva nu este de dorit pentru ca nu se potriveste cu apicultura practicata in zilele noastre, dar nici sa transformam albinele in muste.

Parerea mea. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde letsoc » 12 Iun 2012, 23:22

Va salut !spuneti-mi va rog , care stiti cate ceva despre albina neagra ,rasa ,ceva caracteristici . va multumesc!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 12 Iun 2012, 23:30

Dragos2006 scrie:Ai pus degetul pe rana dar nationalistul din mine inca este puternic . Poate cu trecerea timpului voi avera curajul sa recunosc ca exista pe lumea asta si ceva mai bun decat eterna si fascinanta carpatina .


Toate rasele de albine sunt mai bune decat carpatina dar in zona lor de provenienta. Asa cum probabil carpatina a fost si o sa fie singura albina perfect adaptata la conditiile de la noi.

Sa zicem ca aduc italiana .. ce credeti ca pot sa fac eu cu ea aici la munte cand aproape toate zilele de vara sunt cu ploi scurte. Albinele italiene sunt sunt obisnuite cu zile intregi de caldura si temperaturi inalte.

Problema la noi este ca nenea incepatorul sau apicultorul care face apicultura dupa ureche crede ca daca foloseste carnica sau alta rasa alea 2 rame cu albine pe care incearca el sa le treaca iarna o sa supravetuiasca si in anul urmator o sa umple un butoi de 500 kg de miere de la fiecare.

parerea mea ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 12 Iun 2012, 23:34

letsoc scrie:Va salut !spuneti-mi va rog , care stiti cate ceva despre albina neagra ,rasa ,ceva caracteristici . va multumesc!


Despre ce rasa vorbiti? Sunt multe albine "negre".

Daca vorbiti de albina nord europeana puteti citi aici cateva caracteristici. http://ro.wikipedia.org/wiki/Apis_mellifera_mellifera
In zilele noastre aceasta albina care era cea mai raspandita din Europa a fost inlocuita de alte rase introduse de om. Exista un institut de cercetare in Germania(am citit un articol, nu stiu foarte multe detalii) care incearca sa gaseasca albine din rasa respectiva si sa le reintroduca in Germania. Oare de ce nu le mai place buckfast-ul si carnica? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde letsoc » 13 Iun 2012, 22:29

jonny_it scrie:
letsoc scrie:Va salut !spuneti-mi va rog , care stiti cate ceva despre albina neagra ,rasa ,ceva caracteristici . va multumesc!


Despre ce rasa vorbiti? Sunt multe albine "negre".

Daca vorbiti de albina nord europeana puteti citi aici cateva caracteristici. http://ro.wikipedia.org/wiki/Apis_mellifera_mellifera
In zilele noastre aceasta albina care era cea mai raspandita din Europa a fost inlocuita de alte rase introduse de om. Exista un institut de cercetare in Germania(am citit un articol, nu stiu foarte multe detalii) care incearca sa gaseasca albine din rasa respectiva si sa le reintroduca in Germania. Oare de ce nu le mai place buckfast-ul si carnica? :)

Tocmai ca nu stiu ce rasa sunt, ca matca e aproape neagra , inelele aproape nu se disting. Nu m -am putut uita prea atent ,dar am vreo cateva ,le-amcumparat in april si m-au facut curios, n-am vazut pana acum si vroiam sa stiu ce rasa sunt!Salutari si multumiri!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde aliuta2000 » 14 Iun 2012, 08:13

letsoc scrie:
jonny_it scrie:
letsoc scrie:Va salut !spuneti-mi va rog , care stiti cate ceva despre albina neagra ,rasa ,ceva caracteristici . va multumesc!


Despre ce rasa vorbiti? Sunt multe albine "negre".

Daca vorbiti de albina nord europeana puteti citi aici cateva caracteristici. http://ro.wikipedia.org/wiki/Apis_mellifera_mellifera
In zilele noastre aceasta albina care era cea mai raspandita din Europa a fost inlocuita de alte rase introduse de om. Exista un institut de cercetare in Germania(am citit un articol, nu stiu foarte multe detalii) care incearca sa gaseasca albine din rasa respectiva si sa le reintroduca in Germania. Oare de ce nu le mai place buckfast-ul si carnica? :)

Tocmai ca nu stiu ce rasa sunt, ca matca e aproape neagra , inelele aproape nu se disting. Nu m -am putut uita prea atent ,dar am vreo cateva ,le-amcumparat in april si m-au facut curios, n-am vazut pana acum si vroiam sa stiu ce rasa sunt!Salutari si multumiri!

foarte probabil carpatina noastra ...... de mileni
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2012, 13:39

aliuta2000 scrie:foarte probabil carpatina noastra ...... de mileni


Da.
Oricum cam toate matcile de la noi sunt carpatine, sau carpatine amestecate cu italiene/caucaziene.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde letsoc » 14 Iun 2012, 23:00

Multumesc!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde janese » 15 Iun 2012, 07:49

1. pasul 1- puietul capacit sa fie compact(fara celule cu larve necapacite intercalate printre cele capacite) si sub forma de minge de ruygbi culcata.
2. pasul 2-functie de ce urmaresti tu ca stupar..alegi familiile(matcile) care urca ,,totul sus in cat"..sau familiile(matcile) care iti fac intai coroana bogata de miere capacita sub latul de sus al ramelor din cuib-
3. pasul 3-viteza cu care bagi rame crescute sa largesti cuibul..acum in iunie la roi peste trei rame de albina bine populati...o rama la zece zile este ok!
4. pasul 4- cantitatea de nectar adusa in cuib saptamanal-adica daca roiul foloseste toata mancarea sa creasca popor sau aduce si surplus pentru depozitare
5. pasul 5- modul cum foloseste si unde duce hrana data in hranitor- o duce in ramele cu puiet si face coroane?...o duce pe prima si ultima rama care flancheaza cuibul?...o baga printre puiet?
mai vorbim!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 15 Iun 2012, 11:56

janese scrie:1. pasul 1- puietul capacit sa fie compact(fara celule cu larve necapacite intercalate printre cele capacite) si sub forma de minge de ruygbi culcata.


Eu le prefer pe alea care oua din colt in colt. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Ioan Guist » 15 Iun 2012, 22:11

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Carnica in nici un caz deoarece sunt mult mai roitoare decat carpatinele iar selectia este aproape zero. Carnica a intrat in vizorul unor crescatori de matci destul de recent, adica dupa ce vanzarile de buckfast au ajuns sa tinda catre zero.
Acum este bagata pe gat in loc de buckfast. La cel putin 60 de euro/matca probabil firmele alea care vand matci in toata Europa fac ceva bani, in special cand se vand tot hibrizi deoarece rasa pura nu este foarte potrivita pentru apicultura intensiva.

Eu stiam ca in regiunea Carniola se selecteaza Carnica de 100 de ani neintrerupt.


Toata lumea selecteaza de zeci de ani .. cel putin asa spune departamentul de markeding din orice firma care se respecta si care vrea bani.

Carnica a fost selectata asa cum selecta si strabunica, adica in fiecare toamna afuma cu sulf doar buduroaiele care sunt mai goale. Cele puternice capabile sa treaca iernii ramaneau.
Modul nostru de intretinere nu mai tine cont de selectia naturala si favorizeaza dezvoltarea si inmultirea de familii care nu sunt foarte rezistente.
In ultimii ani au inceput sa faca si selectie si cercetare mai serioasa, dar in Germania/Austria, nu in Slovenia, adica cei care pana acum 3-4 ani vindeau buckfast.

Cea mai mare tampenie din apicultura este selectia unor albine care sunt extrem de blande, exact ca mustele. In cel mai rau caz te sacaie putin dar nu te inteapa.
Problema la acesti hibrizi este ca sunt foarte sensibile la atacul pradatorilor de orice fel, inclusiv boli. Adica s-a inventat albina care nu se poate apara de pradatori.
Imaginativa o familie cu albine care sunt foarte blande toamna cand sunt zeci/sute de viespi.
Nici o familie foarte agresiva nu este de dorit pentru ca nu se potriveste cu apicultura practicata in zilele noastre, dar nici sa transformam albinele in muste.

Parerea mea. :)

Total eronat.Mesajele tale sunt nascute din lipsa de informatie.Sper.
Ca si plecare in informatie incepe cu pagina copiilor lui Guido Sklener sau, Wrisnig, Peschetz si Wolfgang Singer ,Rutner
Sa credem ca cei din alte tari sunt la nivelul nostru in selectie este cel putin ...pueril.Ca sa fiu bland.
Carniola nu seamana cu ceea ce afirmi tu , nici pe departe.



Am in lucru un proiect ce ne va aduna pe toti cei interesati in a avea matca ce ne ...trebuie , in stupi.
Ne auzim la iarna.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde augustin » 15 Iun 2012, 23:28

Ioan Guist scrie:
jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:


Am in lucru un proiect ce ne va aduna pe toti cei interesati in a avea matca ce ne ...trebuie , in stupi.
Ne auzim la iarna.


Ati scris!
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde jonny_it » 16 Iun 2012, 22:13

Ioan Guist scrie:Total eronat.Mesajele tale sunt nascute din lipsa de informatie.Sper.
Ca si plecare in informatie incepe cu pagina copiilor lui Guido Sklener sau, Wrisnig, Peschetz si Wolfgang Singer ,Rutner
Sa credem ca cei din alte tari sunt la nivelul nostru in selectie este cel putin ...pueril.Ca sa fiu bland.
Carniola nu seamana cu ceea ce afirmi tu , nici pe departe.

Am in lucru un proiect ce ne va aduna pe toti cei interesati in a avea matca ce ne ...trebuie , in stupi.
Ne auzim la iarna.


Este usor sa zici "total eronat", astept niste argumente. Eu zic sa trecem peste ce inseamna marketing si etc;
Nu am spus ca alte tari sunt sub noi ca nivel de selectie, din contra, sunt cateva de la care avem ce invata si culmea e ca renunta la carnica; mai cititi noutatile din domeniu; daca nu va descurcati cu engleza va traduc eu.
Repet inca odata, poate nu am fost clar, carnica pura este foarte roitoare, de aceea tot ce se vinde este un hibrid intre carnica si italiana; studiati problema si discutam.
In Romania cu exceptia unor sarlatani(un profesor de prin Bucuresti si inca vre-o 2-3 vecini de-ai mei) care vindeau carpatina pe post de carnica prea putina lume a vazut cum arata. Eu am avut cateva matci aduse din Austria si le-am inlocuit pentru ca nu erau ok.

Discutam la iarna! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CUM RECUNOASTE UN INCEPATOR O MATCA BUNA

Mesajde Ioan Guist » 16 Iun 2012, 23:01

jonny_it scrie:
Ioan Guist scrie:Total eronat.Mesajele tale sunt nascute din lipsa de informatie.Sper.
Ca si plecare in informatie incepe cu pagina copiilor lui Guido Sklener sau, Wrisnig, Peschetz si Wolfgang Singer ,Rutner
Sa credem ca cei din alte tari sunt la nivelul nostru in selectie este cel putin ...pueril.Ca sa fiu bland.
Carniola nu seamana cu ceea ce afirmi tu , nici pe departe.

Am in lucru un proiect ce ne va aduna pe toti cei interesati in a avea matca ce ne ...trebuie , in stupi.
Ne auzim la iarna.


Este usor sa zici "total eronat", astept niste argumente. Eu zic sa trecem peste ce inseamna marketing si etc;
Nu am spus ca alte tari sunt sub noi ca nivel de selectie, din contra, sunt cateva de la care avem ce invata si culmea e ca renunta la carnica; mai cititi noutatile din domeniu; daca nu va descurcati cu engleza va traduc eu.
Repet inca odata, poate nu am fost clar, carnica pura este foarte roitoare, de aceea tot ce se vinde este un hibrid intre carnica si italiana; studiati problema si discutam.
In Romania cu exceptia unor sarlatani(un profesor de prin Bucuresti si inca vre-o 2-3 vecini de-ai mei) care vindeau carpatina pe post de carnica prea putina lume a vazut cum arata. Eu am avut cateva matci aduse din Austria si le-am inlocuit pentru ca nu erau ok.

Discutam la iarna! :lol:

Total eronat.Si da, o spun usor.O spun usor ca din 2003 am in paralel la studiu mai multe feluri de matci.Vorbesc in cunstinta de cauza deci.Ce apicultor ce pastoreste sute de familii si-ar permite sa mearga pe ...ghici?Cat despre engleza , multumesc frumos.Are cine sa-mi traduca.Te ajut la chineza, rusa sau coreana si germana.Revenim pe un ton serios.
Joni, nu e prima oara cand epatezi.Paseste usor in apicultura si vei invata mai multe (in anumite probleme esti ca si calea ferata).Apropos de dat in cioace.Cum se face ca o larva creste mai repede decat alta??ca nu am prea inteles.Dupa ce raspunzi mai ai in asteptare cateva intrebari.La fel de ...abstracte.
Daca ai chef.Daca vrei sa mai adaugi informatie la ce cunosti (nu este putina) priveste niteel in oglinda.

Consider "dialogul "incheiat.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori