Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INPERECHEREA MATCI

Mesajde valter » 03 Oct 2012, 20:40

Zice cartea si nu greseste...cele mai bune matci se obtin in iulie si august.
Daca se fecundeaza in october...''e perfect''.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: INPERECHEREA MATCI

Mesajde nellu.ar » 03 Oct 2012, 22:11

majoritatea reginelor imperechiate toamna tarziu incep sa oua doar in sezonul urmator! Nu cred ca exista stupina fara trantori pentru o buna imperechiere a unor regine intarziate,afara de cei care schimba anual reginele si aceia sunt aproape inexistenti. Si daca totusi exista careva atat de organizat atunci sigur vecini lui nu vor lasa reginele intarziate ne...imperechiate! chiar credeti ca trantorii daca au cateva luni de viata sunt "mosi"???
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: IMPERECHEREA MATCII

Mesajde lucky5strike » 03 Oct 2012, 23:06

Mosi sau nu, eu stiu ca trantorii buni sunt in intervalul 15-30 de zile de la eclozionare. Calculati la o medie de varsta de max. doua luni cum vine treaba in cazul lor...

In functie de vatra, vreme, cules, etc. trantorii sunt sau nu sunt prezenti. Tot dupa vatra, vreme si cules variaza si perioda cea mai buna a cresterilor, naturale sa zic.

Am corectat titlul, ca romanasul nostru apicultor, care a initiat topicul, pare certat cu gramatica limbii lui... 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: IMPERECHEREA MATCII

Mesajde nellu.ar » 04 Oct 2012, 23:45

media de varsta pentru un trantor nu cred ca este de maxim doua luni. parerea mea e ca ei pot ierna fara probleme impreuna cu albinele si in primavara sunt apti pentru a fecunda eventualele regine timpurii. este adevarat,calitatea acestor regine lasa de dorit!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: IMPERECHEREA MATCII

Mesajde kamy » 05 Oct 2012, 08:06

nellu.ar scrie:media de varsta pentru un trantor nu cred ca este de maxim doua luni. parerea mea e ca ei pot ierna fara probleme impreuna cu albinele si in primavara sunt apti pentru a fecunda eventualele regine timpurii. este adevarat,calitatea acestor regine lasa de dorit!
sant si matci proaste in perioada de varf si ies matci jos palaria uneori in conditii extreme!dar asta nu inseamna sa schimbi perioada cea mai buna pe conditii extreme!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: IMPERECHEREA MATCII

Mesajde catalin_valenii » 05 Oct 2012, 12:36

Referitor la perioada optima pentru imperechere anul acesta am incercat sa vad daca se pot imperechea matcile in septembrie si din 6 matci toate s au imperecheat pana acum. 4 s au imperecheat in jur de 20 septembrie iar 2 la sfarsitul lunii. Primele imperecheate oua ca primavara acum avand puiet larvar, puiet capacit si oua pe cate un sfert de rama dadant dar pe ambele parti iar acest lucru I'll au pe cate 3 rame fiecare. Celelalte doua inca nu au inceput sa oua cand m am uitat eu pe 2 octombrie. Saptamana aceasta o sa pe urmaresc. In primavara o sa va spun cum se prezinta si sa vad cum vor evolua toata vara. Mentionez ca matcile sunt obtinute de mine prin transvazare. Am incercat acest lucru pentru ca am citit in 2 carti ca se recomanda schimbarea matcilor in august si imperecherea lor bineinteles tot in aceeasi luna.
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: IMPERECHEREA MATCII

Mesajde danielus71 » 01 Ian 2013, 11:48

LA MULTI ANI TUTOROR.
In legatura cu imperecherea matcii,dupa o luna de la ecluzionare,v-a depune in mod sigur de trintor,c-am acesta e termenul limita.nu de putine ori matca imperecheata de curind depune si si oua trintor ,de aceea e bine sa nu o omorim imediat ,dar nici sa ne culcam pe o ureche si s-o lasam sa disturga toti fagurii.metoda cu rama de puiet proaspat e singura care iti da in decurs de 12-24 ore siguranta ,daca mai ai in familie regina sau nu.
danielus71
 

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


cron