Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce sanse de reusita am?

Mesajde GEKKY007 » 30 Mai 2012, 09:56

Ieri 29 mai ,facand o verificare de rutina la unul dintre stupi,in cuib ,am gasit pe una din rame botci de roire ,4 botci capacite din care din una, matca rosese capacelul de ceara si mai avea un pic sa iasa .Cu un cutit am desfacut botca si am eliberat matca (deci nu a avut timp sa intepe celelalte botci?)si am scos vechea matca din stup. Dupa care am luat cele trei botci ramase ,le-am decupat cu cutitul si avand un stup cu o matca batrana care nu prea mai oua am hotarat sa o schimb.Am gasit matca cu pricina am scoso din stup si am lipit botcile pe o rama cu puiet capacit din cuib.Intrebari: Este bine ce am facut? Sunt sanse ca familia sa accepte matcile iesite din botci ?
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: Ce sanse de reusita am?

Mesajde Dila Daniel » 30 Mai 2012, 10:30

sunt sanse,mai ales daca intre operatiunea de luare a matcii si introdus botciile,au trecut macar 2-3 ore,si pe botci ai pus putina miere
Depinde insa si de familia de albine.Pot refuza(roade)botcile si sa-si traga ele altele(daca au din ce).Doar in acele conditii(nu au din ce trage)acceptarea este aproape de 100%.
In concluzie...sperantza ramane.

a...era sa uit.
In cazul botciilor de roire(adica familia este in friguri),botciile nu sunt in pericol daca iese una(matca) mai repede...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Ce sanse de reusita am?

Mesajde cavaleriu » 30 Mai 2012, 13:03

daca au fost numai 4 botci este posibil sa fie o schimbare linistita a matcii
daca erau deroire erau cu zecile .
in rest eu ca safiu sigur de reusita infasor botca in staniol si las numai virful descoperit ;) ;)
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori