Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 10 Iun 2012, 16:17

Sa vedem. Maine merg acolo si vreau sa vad ce s-a intamplat.
O intrebare mai am. Daca au eclozionat matcile azi, si eu nu am putut ajunge, le vor hrani albinele? sau vor muri de foame pana maine.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde CORNEL V. » 10 Iun 2012, 16:40

Nu mai fi asa stresat cu mancarea,stiu albinele sa aiba grija de matca
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde dorindafi » 10 Iun 2012, 17:38

octav79 scrie:Sa vedem. Maine merg acolo si vreau sa vad ce s-a intamplat.
O intrebare mai am. Daca au eclozionat matcile azi, si eu nu am putut ajunge, le vor hrani albinele? sau vor muri de foame pana maine.

lasale-n pace ca se duc la cantina saracilor :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 10 Iun 2012, 21:14

Am uitat sa spun ca sunt in bigudiuri
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 10 Iun 2012, 21:33

le hranesc si p[rin bigudiuri nu iti fie frica ca altfel nu ar creste alți mătci multe in bigudiuri
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 01 Iul 2012, 09:55

Va salut! :D
Am 2 situatii noi, si anume:

1. Intr-un stup am pus o botca, care a iesit. Am vazut matca, mica mica de nici nu zici ca e matca, cred ca a ramas in urma cu dezvoltarea. Am lasat-o in ideea ca albinele o vor schimba. A trecut ceva timp si de 2 saptamani nu am mai vazut-o in stup.
Saptamana trecuta i-am pus o rama cu puiet si nu au facut botci, deci era prin zona. Ieri cand m-am uitat nu am vazut-o deloc insa nimic puiet.
Pentru ca nu am avut o rama sa-i mai pun pentru ca slabeam alt stup care cred ca e in frigurile roitului, i-am pus o matca in cusca. Am luat matca de la cel care e in friguri si au ramas acolo botci. Nu am luat rama cu botci pentru ca am mai facut o data asa si le-au distrus. Ce parere aveti? Cateva sfaturi? Cum stiu sigura daca sunt 2 matci?

2. La stupul de la care am luat matca, era pe doua corpuri, am lasat jos o rama care avea pe mijloc o botca mare, iar sus am urcat o rama care avea 6 botci de roire (in partea de jos a ramei). Le-am separat de o gratie haneman si am pus si folie de plastic sub rama cu botci + inca 2 rame stanga / 2 rame dreapta. Corpul e de 10 rame dar in cel de sus sunt doar 5.
Ce parere aveti?
Daca va ecloziona prima cea de jos, va da ordin sa le omoare pe cele de sus?

Multumesc
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 01 Iul 2012, 10:46

octav79 scrie:Va salut! :D
Am 2 situatii noi, si anume:

1. Intr-un stup am pus o botca, care a iesit. Am vazut matca, mica mica de nici nu zici ca e matca, cred ca a ramas in urma cu dezvoltarea. Am lasat-o in ideea ca albinele o vor schimba. A trecut ceva timp si de 2 saptamani nu am mai vazut-o in stup.
Saptamana trecuta i-am pus o rama cu puiet si nu au facut botci, deci era prin zona. Ieri cand m-am uitat nu am vazut-o deloc insa nimic puiet.
Pentru ca nu am avut o rama sa-i mai pun pentru ca slabeam alt stup care cred ca e in frigurile roitului, i-am pus o matca in cusca. Am luat matca de la cel care e in friguri si au ramas acolo botci. Nu am luat rama cu botci pentru ca am mai facut o data asa si le-au distrus. Ce parere aveti? Cateva sfaturi? Cum stiu sigura daca sunt 2 matci?

2. La stupul de la care am luat matca, era pe doua corpuri, am lasat jos o rama care avea pe mijloc o botca mare, iar sus am urcat o rama care avea 6 botci de roire (in partea de jos a ramei). Le-am separat de o gratie haneman si am pus si folie de plastic sub rama cu botci + inca 2 rame stanga / 2 rame dreapta. Corpul e de 10 rame dar in cel de sus sunt doar 5.
Ce parere aveti?
Daca va ecloziona prima cea de jos, va da ordin sa le omoare pe cele de sus?

Multumesc

1 albinele nu fac armata !!! sa dea ordin .
2 daca e in frigurile roitului nu le scoti din frigurile roitului doar prin lipsa matcii si prin separarea cu gratie hanneman.
3 in stupul in care ai vazut matca saptamana trecuta si era mica (posibilitate foarte mare sa nu fi fost imperecheata ) , de la iesirea matcii din botca si pana la inceperea depunerii de oua dureaza cam 10-15 zile , deci calculeaza si singur , eu zic ca e foarte posibil sa fie matca noua care sa inceapa sa depuna oua in cateva zile .

4 daca vroiai sa vezi stadiul stupului mai bine lasai matca batrana acolo unde era si incercai alte modalitati de scoatere din frigurile roitului si rama cu botca mare capacita in mijloc o transferai in roiul tau unde zici ca nu ai vazut matca .

si eu am o matca mica si mai e si neagra bocna pe deasupra , pe care am rat-to la primele vizite si apoi am vazut-o , chiar a zburat la un moment in stup (norocul meu), ca e sperioasa , si zilele trecute nu am gasit-o la apel , dar erau oua de 1-2 zile ceea ce imi spune ca matca era si ea pe acolo printre albine .
Bafta
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 01 Iul 2012, 14:14


1 albinele nu fac armata !!! sa dea ordin .
2 daca e in frigurile roitului nu le scoti din frigurile roitului doar prin lipsa matcii si prin separarea cu gratie hanneman.
3 in stupul in care ai vazut matca saptamana trecuta si era mica (posibilitate foarte mare sa nu fi fost imperecheata ) , de la iesirea matcii din botca si pana la inceperea depunerii de oua dureaza cam 10-15 zile , deci calculeaza si singur , eu zic ca e foarte posibil sa fie matca noua care sa inceapa sa depuna oua in cateva zile .

4 daca vroiai sa vezi stadiul stupului mai bine lasai matca batrana acolo unde era si incercai alte modalitati de scoatere din frigurile roitului si rama cu botca mare capacita in mijloc o transferai in roiul tau unde zici ca nu ai vazut matca .

si eu am o matca mica si mai e si neagra bocna pe deasupra , pe care am rat-to la primele vizite si apoi am vazut-o , chiar a zburat la un moment in stup (norocul meu), ca e sperioasa , si zilele trecute nu am gasit-o la apel , dar erau oua de 1-2 zile ceea ce imi spune ca matca era si ea pe acolo printre albine .
Bafta


1. Sa inteleg ca vor ecloziona din ambele corpuri, si nu se vor intalni sa se omoare. Ceea ce imi convine.
2. M-am gandit ca s-ar linisti prin faptul ca vor avea o matca tanara. Cea batrana era la al 4 lea an si nu mai ponta compact.
3. Credeti ca imi vor omora Matca din cusca? E intr-o cutie nicot de transport.
4. Am mai pus o data o rama cu botci si dupa vreo 4 zile cand am mai controlat erau roase, si nu am vrut sa pierd si aceste botci.
La urmatoarea verificare m-am gandit sa fac astfel: Iau toate ramele din stup si le scutur intr-un cat iar intre corp si cat pun gratie haneman. Problema pe care o vad e ca matca pe care o caut e f mica si s-ar putea sa treaca prin gratie.

Multumesc de raspunsuri.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 01 Iul 2012, 15:19

in cusca nu iti omoara matca .
daca bocile erau roase insemna ca exista matca , poate neimperecheata , dar exista .
posibil sa iti iasa matci in ambele corpuri posibil sa nu , asta decide albina , daca tu ai gratie Hanneman , matca va putea trece dintr-o parte i n alta , dar cea din corpul de jos va putea sa iasa pe urdinsh , asa ca .... tot vor roi daca vor vrea .
Daca matca ta cea batrana ponteaza intrerupt si probabil cu trantore , de ce o dai la un roi nou format ???? ca acesta are nevoie de cat de mult puiet si cat mai compact si fara trantore .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 01 Iul 2012, 16:11

Daca matca ta cea batrana ponteaza intrerupt si probabil cu trantore , de ce o dai la un roi nou format ???? ca acesta are nevoie de cat de mult puiet si cat mai compact si fara trantore .

Vreau sa mai ponteze macar 2 saptamani pana aduc alta imperecheata.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 01 Iul 2012, 21:37

octav79 scrie:Daca matca ta cea batrana ponteaza intrerupt si probabil cu trantore , de ce o dai la un roi nou format ???? ca acesta are nevoie de cat de mult puiet si cat mai compact si fara trantore .

Vreau sa mai ponteze macar 2 saptamani pana aduc alta imperecheata.
daca o sa ai puiet tanar o vor accepta foarte greu ...
ordinea acceptarii unei matci este urmatoarea
1 . Doar albine fara nici un fel de puiet are cea mai mare sansa de acceptare cate 100%
2 albine cu puiet doar capacit undeva pe la 70-80 %
3 .albine cu puiet capacit si puiet tanar undeva sub 40%poate chiar mai jos .
Daca tot vrei sa dai matca imperecheata , de ce nu o faci acum , pentru ca asa cum descrii tu o vor accepta cel mai usor .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 02 Iul 2012, 06:55

Asa voi face. Pana sambata poate reusesc sa cumpar o matca tanara si imperecheata.

Multumesc.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 02 Iul 2012, 20:36

Am fost azi intamplator pe la stupi. Am scos pe rand toate ramele inainte de a elibera matca batrana din cusca. Surpriza: Matca pe care eu o consideram mica mica, iar la ultimele controale nu am gasit-o, se plimba lenesa pe rama cu un ditamai fundul. Cred ca e imperecheata acum pentru ca nu mai poate zbura din cauza fundului prea mare. Nu am vazut insa oua. Voi controla joi sa vad daca a inceput ponta. Credeti ca o deranjez prea des?
Pe cealata am scos-o de acolo si am pus-o intr-un nucleas cu 2 pumni de albine doar + miere si apa. Tot joi ii voi da drumul. Inca nu am deschis urdinisul pentru ca albina sa nu se intoarca la stupul vechi.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 02 Iul 2012, 20:49

verifici la 2-3 zile de cand ai observat-o . acum e perioada de repaus de 2-3 zile inainte sa inceapa sa oua si isi mareste volumul .Dupa ce incepe sa ponteze matca va scadea in volum iar si se va face din nou subtirica pana in toamna cand se va ingrasa din nou ....
ai grija ca si asa grasa tot poate sa zboare ... Experienta proprie .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 02 Iul 2012, 21:51

Banuiesc ca daca s-a marit inseamna ca e imperecheata. Gresesc?
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 03 Iul 2012, 08:39

nu gresesti . dupa imperechere matca se ingroasa binisor , urmand ca dupa cateva rame bune de pontat sa se subtieze iar , dar atunci gasesti oua in celule .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori