Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Marcare matci

Mesajde cobi » 20 Oct 2012, 21:17

peterneamt scrie:Matcile cu virsta pina in 3 luni le marchezi ( cu marcarul ) in zadar, pentru ca vopseaua va dezlipii odata cu perisorii de pe torace ( chelirea matcii are loc in functie de rasa nu mai devreme de 2 luni ) si in anul urmator matca va fi nemarcata. ;)


Si eu care ziceam ca nu-i vopseaua buna! ;)

Mereu invatam cate ceva.

Multumim!
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Marcare matci

Mesajde livas » 20 Oct 2012, 21:36

Referitor la pierderea matcilor datorita marcajului, nu cred ca e decat folclor, eu am avut un procent de imperechere intr-o perioada nasoala, de 95%!!
...cine a vazut cum arata imperecherea, care dupa mine e un viol in gashca, in toata regula, nushtiu daca mai conteaza ca are ,,vestutza'' moldovineasca :lol: pe spinare, pe cuvant. :lol: ca paserea care are de ciugulit ceva, paote ciuguli trantori la gramada, ca sunt shi mai mari shi mai multzi, nuishtiu daca mai vede vestutza!!!!!!!!!!!!! :mrgreen:
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Marcare matci

Mesajde Ruben » 20 Oct 2012, 21:43

livas scrie:Referitor la pierderea matcilor datorita marcajului, nu cred ca e decat folclor, eu am avut un procent de imperechere intr-o perioada nasoala, de 95%!!
...cine a vazut cum arata imperecherea, care dupa mine e un viol in gashca, in toata regula, nushtiu daca mai conteaza ca are ,,vestutza'' moldovineasca :lol: pe spinare, pe cuvant. :lol: ca paserea care are de ciugulit ceva, paote ciuguli trantori la gramada, ca sunt shi mai mari shi mai multzi, nuishtiu daca mai vede vestutza!!!!!!!!!!!!! :mrgreen:


:lol: :lol:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Marcare matci

Mesajde livas » 20 Oct 2012, 21:50

..nene Rubens, ( asha mi-am dat seama de ce eshti prieten cu pictoru' :lol: ) ce tre sa intzeleg ca fac cei 3 :lol: ... :?: .....care erau doi :lol: ... :?:
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Marcare matci

Mesajde livas » 20 Oct 2012, 21:56

livas scrie:..nene Rubens, ( asha mi-am dat seama de ce eshti prieten cu pictoru' :lol: ) ce tre sa intzeleg ca fac cei 3 :lol: ... :?: .....care erau doi :lol: ... :?:
razi de mine sau razi cu mine : !!!!!!!!!!
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Marcare matci

Mesajde Dila Daniel » 20 Oct 2012, 22:06

livas scrie:...care dupa mine e un viol in gashca, in toata regula...

te contrazic!
cand ai acceptul...nu se considera viol! :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Marcare matci

Mesajde livas » 20 Oct 2012, 22:40

...se prea poate nene Dila, numa ca eu nu am ...violat nimic niciodata, nici macar fluturashul doamnei mele, de unde sa shtiu eu ca daca ceri acceptul te potzi capata cu orice :lol: :lol:
pai sa-i spun doamnei, daca asha merge treaa!!!!!!!!!!!! :D
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Marcare matci

Mesajde Ruben » 20 Oct 2012, 22:50

livas scrie:
livas scrie:..nene Rubens, ( asha mi-am dat seama de ce eshti prieten cu pictoru' :lol: ) ce tre sa intzeleg ca fac cei 3 :lol: ... :?: .....care erau doi
razi de mine sau razi cu mine : !!!!!!!!!!


Cu tine, nene livasS ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Marcare matci

Mesajde Ruben » 20 Oct 2012, 23:08

livas scrie:nuishtiu daca mai vede vestutza!!!!!!!!!!!!! :mrgreen:


Mai, poate din contra, ii e frica de E-urile pe care le are potentiala hrana pe spate. :lol: :lol: si d'aia ai avut asa procent bun de imperechere. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Marcare matci

Mesajde livas » 20 Oct 2012, 23:10

Oricum, chiar daca radeai de mine, tot nu era un bai, ca noi oricum mai avem un topic unde ne putem pune in balantza opiniile, pt. ca sincer i-tzi spun, i-mi place ca tzi-e nu i-tzi sare mushtarul asha usor ca celuilalt ,,pictor'' sper sa nu vada,....ca oricum nu ma tem de ellll :lol: :lol:
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Marcare matci

Mesajde Ruben » 20 Oct 2012, 23:10

Dila Daniel scrie:
livas scrie:...care dupa mine e un viol in gashca, in toata regula...

te contrazic!
cand ai acceptul...nu se considera viol! :)


Saracii trantori... :roll:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Marcare matci

Mesajde Ruben » 20 Oct 2012, 23:12

livas scrie:Oricum, chiar daca radeai de mine, tot nu era un bai, ca noi oricum mai avem un topic unde ne putem pune in balantza opiniile, pt. ca sincer i-tzi spun, i-mi place ca tzi-e nu i-tzi sare mushtarul asha usor ca celuilalt ,,pictor'' sper sa nu vada,....ca oricum nu ma tem de ellll


:lol: Stai , ca acum is pe "low" la mustar, da daca se umple rezervorul... :lol: :lol: ;)

Pictoru ii baiat bun, ma!
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Marcare matci

Mesajde livas » 20 Oct 2012, 23:25

...nene Rueben, sa shtiii ca procentul nu escris de ....d-na :D , te asigur ca asha e, eu nu mai fac impresie de mult pe acest forum, sau poate nu am facut niciodata :D ,numa ca te asigur ca i-tzi pot creshte multe matci daca ai fi langa mine, sau daca ai avea nevoie bineintzeles!!!!!!!!!!!
I-mi cer scuze moderatorilor sau lu nenea HOST, da sa shtizi c a nu facv reclamaaaaaaaaaa!!!
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Marcare matci

Mesajde Ruben » 20 Oct 2012, 23:29

livas scrie:...nene Rueben, sa shtiii ca procentul nu escris de ....d-na :D , te asigur ca asha e, eu nu mai fac impresie de mult pe acest forum, sau poate nu am facut niciodata :D ,numa ca te asigur ca i-tzi pot creshte multe matci daca ai fi langa mine, sau daca ai avea nevoie bineintzeles!!!!!!!!!!!
I-mi cer scuze moderatorilor sau lu nenea HOST, da sa shtizi c a nu facv reclamaaaaaaaaaa!!!


livas, procentul suna bine. :) Daca ai si mame din astea din categoria "95%", atunci suna si mai bine ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Marcare matci

Mesajde livas » 21 Oct 2012, 00:01

...pt. mine eshti Rubens, pana trecem.....dincolo, sa nu intzelegi in lumea cealalta, ci in lumea lu TUTEA..in topicul ala .....cu DOAMNE DOAMNE!!!!!!!!!!
....asha i-mi place sa-tzi spun :lol: :lol: , sa shtii ca intr-un timp cand multzi radeaude mine cand le spuneam ca fac selectzie shi nu ma baga nimeni in seama, crede-tzi voi ca mi-a fost ushor, credetzi voi ca aveam eu cui sa spun sa facem o uniformizare a unei linii pe un areal in care se puteau imperechea matcile noastre,ma ascultat cineva, sau sa mai spun der fam. crescatoare de trantori, din fam. cele mai recordiste, ma asculta cineva :?:
...ce ma doare cel mai mult, e ca sunt baitzashi cu 112 care sunt langa mine shi nu tzin cont ca sunt...in breasla!!!!!
M-am enervat! :D
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Marcare matci

Mesajde kamy » 22 Oct 2012, 07:54

am marcat matci si cu lac de unghii si cu marcher,tine mai mult lacul de unghii cel metalizat ceva mai putin si marcherul pe locul trei da sant vr-o 3 locuri pe podium!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori